Antradienis, 17 gegužės, 2022
spot_img

Ar kriptovaliutų smukimas kelia grėsmę finansų sistemai?

Ekspertai įžvelgia grėsmę, susijusią stabiliomis monetomis. Didesnis institucinių žaidėjų įsitraukimas į naują rinką ir nedidelė kriptovaliutų kainų istorija kelia papildomą riziką

Antradienį Bitkoinas pirmą kartą per 10 mėnesių trumpam nukrito žemiau 29 000 JAV dolerių, o visos kriptovaliutos per pastarąjį mėnesį prarado beveik 800 mlrd. dolerių rinkos vertės, kaip rodo interneto svetainės CoinMarketCap duomenys, nes investuotojai nerimauja dėl griežtėjančios pinigų politikos.

Palyginti su paskutiniu FED griežtinimo ciklu, kuris prasidėjo 2016 m., kriptovaliutų rinka yra daug didesnė, todėl kyla susirūpinimas dėl jos santykio su likusia finansų sistema.

Kiek didesnė tapo kriptovaliutų rinka?

CoinGecko duomenimis, populiariausia kriptovaliuta – Bitkoinas – lapkričio mėn. pasiekė visų laikų rekordą – daugiau nei 68 000 JAV dolerių, todėl kriptovaliutų rinkos vertė pasiekė 3 trilijonus JAV dolerių. Antradienį šis rodiklis siekė 1,51 trilijono JAV dolerių.

Beveik 600 mlrd. dolerių iš šios vertės tenka Bitkoinui, o antroje vietoje – Ethereum, kurio rinkos kapitalizacija siekia 285 mlrd. dolerių.

Nors kriptovaliutų rinka sparčiai auga, ji vis dar yra palyginti nedidelė.

Pavyzdžiui, JAV akcijų rinkų vertė siekia 49 trilijonus JAV dolerių, o Vertybinių popierių pramonės ir finansų rinkų asociacija apskaičiavo, kad 2021 m. pabaigoje fiksuotų pajamų rinkų vertė bus 52,9 trilijono JAV dolerių.

Kam priklauso kriptovaliutos ir kas jomis prekiauja?

Kriptovaliuta atsirado kaip mažmeninės prekybos reiškinys, tačiau institucinis biržų, bendrovių, bankų, rizikos draudimo fondų ir investicinių fondų susidomėjimas sparčiai auga.

Nors sunku rasti duomenų apie mažmeninių ir institucinių investuotojų dalį kriptovaliutų rinkoje, didžiausia pasaulyje kriptovaliutų birža Coinbase teigė, kad ketvirtąjį ketvirtį instituciniai ir mažmeniniai investuotojai sudarė apie 50 % jos platformos turto.

Coinbase duomenimis, jos instituciniai klientai 2021 m. kriptovaliutomis suprekiavo 1,14 trilijono JAV dolerių, o 2020 m. – 120 milijardų JAV dolerių.

Didžioji dalis apyvartoje esančių Bitkoinų ir Ethereum priklauso keliems išrinktiesiems. Spalio mėn. Nacionalinio ekonominių tyrimų biuro (NBER) ataskaitoje nustatyta, kad 10 000 Bitkoinų investuotojų – fizinių asmenų ir įmonių – kontroliuoja maždaug trečdalį Bitkoinų rinkos, o 1 000 investuotojų priklauso apie 3 mln. Bitkoinų monetų.

Čikagos universiteto tyrimo duomenimis, nuo 2021 m. apie 14 % amerikiečių investavo į skaitmeninį turtą.

Ar kriptovaliutos gali pakenkti finansų sistemai?

Nors kriptovaliutų rinka apskritai yra palyginti nedidelė, JAV Federalinis rezervų bankas, Iždo departamentas ir Tarptautinė finansinio stabilumo taryba yra pažymėję, kad stabilios monetos – skaitmeniniai žetonai, susieti su tradicinio turto verte, – kelia potencialią grėsmę finansiniam stabilumui.

Stabiliosios monetos daugiausia naudojamos prekybai kitu skaitmeniniu turtu palengvinti. Jos yra užtikrintos turtu, kuris gali nuvertėti arba tapti nelikvidus esant nepalankiai situacijai rinkoje, o taisyklės ir informacija apie šį turtą ir investuotojų išpirkimo teises yra neaiškios.

Reguliavimo institucijos teigia, kad dėl to stabilios monetos gali tapti pažeidžiamos ir prarasti investuotojų pasitikėjimą, ypač rinkos įtampos laikotarpiais.

Taip atsitiko pirmadienį, kai pagrindinė stabili moneta TerraUSD nutraukė 1:1 susiejimą su doleriu ir nukrito iki 0,67 JAV dolerio, praneša CoinGecko. Šis žingsnis iš dalies prisidėjo prie Bitkoino kritimo.

Nors TerraUSD palaiko susiejimą su doleriu pagal algoritmą, investuotojai naudoja stabiliąsias monetas, kurios palaiko atsargas tokiame turte kaip įprasti pinigai ar vertybiniai popieriai, o tai gali išplisti į tradicinę finansų sistemą ir sukelti įtampą šiose pagrindinėse turto klasėse, teigia reguliavimo institucijos.

Kadangi vis daugiau įmonių finansiniai rezultatai yra susiję su kriptografinio turto dinamika, o tradicinės finansų įstaigos vis labiau įsitraukia į šią turto klasę, atsiranda kitų rizikų, teigia reguliavimo institucijos. Pavyzdžiui, kovo mėn. pinigų apyvartos kontrolieriaus pareigas einantis asmuo įspėjo, kad bankus gali klaidinti kriptovaliutų išvestinės finansinės priemonės ir neapdraustos kriptovaliutų pozicijos, nes jos veikia turint mažai istorinių kainų duomenų.

Nepaisant to, reguliavimo institucijos apskritai nesutaria dėl kriptovaliutų nusikaltimų keliamos grėsmės finansų sistemai ir visai ekonomikai dydžio.

Pagal Hannah Lang © 2022 Thomson Reuters

 

 

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,280SekėjaiPatinka
1,500ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x
()
x