Antradienis, 16 rugpjūčio, 2022
spot_img

Doleris šoktelėjo iki naujo 20 metų maksimumo

Dolerio indekso grafikas 1 dienos intervale

Doleris dominuoja, nes euras baiminasi recesijos, o svarui kenkia politika

Trečiadienį dolerio kursas pakilo ir euro atžvilgiu pasiekė 20 metų maksimumo lygį, o kitų pagrindinių valiutų atžvilgiu pasiekė kelių mėnesių maksimumus, nes padidėjusios dujų kainos ir politinis neapibrėžtumas padidino recesijos baimę ir paskatino investuotojus ieškoti saugios valiutos.

Azijoje euro kursas buvo 1,025 JAV dolerio, tik truputį didesnis už per naktį pasiektą žemiausią 1,0236 JAV dolerio lygį, kuris yra silpniausias nuo 2002 m. pabaigos. Bendroji valiuta antradienį prarado 1,5 proc. – tai didžiausias kritimas nuo 2020 m. kovo mėn., kai rinkas nusiaubė COVID-19.

Kartu su kitų pagrindinių valiutų kritimu dolerio indeksas priartėjo prie vakar pasiekto atnaujinto 20 metų aukščiausio 106,57 JAV dolerio lygio, nors kitos saugios užuovėjos – Japonijos jenos – kursas pakilo.

Saxo Capital Markets rinkos strategas Charu Chanana euro kurso kritimą siejo su stipresniu doleriu ir „atsinaujinusiais nuogąstavimais dėl dujų trūkumo euro zonoje, nes Rusija grasina dar labiau sumažinti tiekimą“.

Elektros energijos kainos Vokietijoje ir Prancūzijoje yra rekordiškai aukštos, nes reguliavimo institucijos stengiasi įsigyti pakankamai dujų saugykloms ir stebėti prioritetinius dujų tiekimo sąrašus.

Chanana pridūrė, kad dėl euro kurso kritimo rinkos dėmesys vėl sutelktas į paritetą su JAV doleriu, nes Europos Centrinis Bankas ketina neatsilikti nuo Federalinės rezervų sistemos griežtinant politiką ir atsižvelgiant į didesnę recesijos riziką euro zonoje.

Paskutinį kartą įspėjant apie recesiją, dvejų metų iždo pajamingumas vėl padidėjo ir viršijo dešimties metų iždo pajamingumą. Praeityje prieš JAV recesiją įvyko pajamingumo kreivės inversija.

Tačiau euro kurso kritimas svaro atžvilgiu buvo daug nuosaikesnis, nes svaras patyrė naujų politinių neramumų. Premjero Boriso Johnsono postas pakibo ant plauko po to, kai atsistatydino du aukšto rango Jungtinės Karalystės ministrų kabineto nariai – finansų ministras Rishi Sunakas ir sveikatos apsaugos ministras Sajidas Javidas.

Dolerio atžvilgiu svaro kursas dienos metu taip pat šiek tiek sumažėjo ir buvo 1,1941 JAV dolerio, t. y. buvo arti 18 mėnesių dienos minimumo, pasiekto per naktį, o Australijos doleriui buvo daromas spaudimas – 0,6795 JAV dolerio.

Tuo tarpu pastaruoju metu nukentėjusi Japonijos jena sulaukė nedidelės paramos iš kai kurių draudimo pasiūlymų – dolerio kursas sumažėjo 0,3 %, iki 135,41 jenos.


„Kol kas jena yra priimtiniausia valiuta, nes ji absorbuoja privalomus srautus į saugų turtą“, – sakė City Index vyresnysis rinkos analitikas Mattas Simpsonas.

„Tačiau, palyginti su antradienio pokyčiu, dinamika išlieka silpna, o tai rodo, kad prekiautojai yra atsargūs ir nepanikuoja, tikėdamiesi, kad siaubingi duomenys iš Europos nesukels užkrato“, – pridūrė jis.


Bitkoinui pavyko atlaikyti neramumus ir vis dar svyruoja apie 20 000 JAV dolerių lygį, nuo kurio per pastarąjį mėnesį nesugebėjo reikšmingai pasistūmėti nė į vieną pusę.


„Vis garsiau kalbama apie recesijos riziką“, – sakė Vertium Asset Management Sidnėjuje investicijų direktorius Jasonas Tehas.

„Dabar svarbiausia yra apsauga. Šiuo metu tai geriausia strategija, nes per nuosmukį daug kas gali tapti nekontroliuojama.“


Atitinkamai karaliavo doleris, o statymas už saugumą netgi grįžo prie nuvertėjančios Japonijos jenos. Antradienį JAV dolerio indeksas pasiekė 20 metų aukščiausią 106,79 JAV dolerio lygį, o tam įtakos turėjo mažėjantis euro kursas.


„Svarbių palaikymo lygių iki 1 JAV dolerio porai nėra“, – sakė Commonwealth Bank of Australia strategė Christine Clifton.


Naujausias susirūpinimą keliantis netikrumas dėl dujų tiekimo Europai sukėlė smarkiai išaugusias kainas, kai dėl baimės dėl ekonomikos augimo smarkiai krito kitų žaliavų kainos.

Nuo birželio vidurio pagrindinės Nyderlandų dujų kainos padvigubėjo.

Kai kurie investuotojai baiminasi, kad po dešimties dienų techninės pertraukos nuo liepos 11 d. dujų tiekimas Nord Stream dujotiekiu, kuriuo dujos iš Rusijos tiekiamos į Vokietiją, gali būti neatnaujintas, o dėl tiekimo trūkumo žiemą gali sumažėti dujų kiekis ir smarkiai sumažėti ekonominė veikla.

Tokiomis aplinkybėmis didėja palūkanų normos.

Vėliau trečiadienį Federalinė rezervų sistema paskelbs birželio mėn. posėdžio protokolą, kuriame buvo paskelbta, kad JAV bazinė palūkanų norma padidinta sparčiausiai per beveik 30 metų. Tai tikriausiai reiškia, kad palūkanų normos bus didinamos dažniau, nes FED pareigūnai teigė, kad jų svarbiausias prioritetas – kovoti su infliacija, net ir ekonomikos augimo sąskaita.


„Minkšto nusileidimo tikimybė labai sumažėjo“, – Singapūre vykusioje konferencijoje investuotojams sakė UBS Wealth Management Asia Pacific vienas iš pirmininkų Augustas Hateke. Augimui jautrus Australijos doleris yra įstrigęs netoli dvejų metų žemiausio 0,6805 USD lygio.


Po to, kai dėl stipraus dolerio kurso per naktį auksas atpigo, jo kaina buvo stabili ir siekė 1 771 USD už unciją. Šiais metais akcijos-užuovėjos atpigo maždaug 3 %, t. y. mažiau nei smarkiai atpigo akcijos ir obligacijos.

Azijoje iždo vertybinių popierių kursas buvo stabilus: 10 metų – 2,8327 %, o 2 metų – 2,8385 %.

Thomson Reuters duomenimis

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,341SekėjaiPatinka
1,530ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x