Antradienis, 26 rugsėjo, 2023

Europos elektros energijos kainos pasiekė naują rekordą

Investicijų ir techninės priežiūros trūkumas pandemijos metu, dujų rinkos sutrikimai ir dabar vasaros karščio banga reiškia, kad aukštos kainos išliks ilgą laiką.

Europos elektros kainos pasiekė naujus rekordus, nes užsitęsusi karščio banga sutrikdė rinkas, kurios jau ir taip susidūrė su sunkumais, nes Rusija nutraukė dujų tiekimą žemynui.

Vokietijos elektros energijos, kuri bus tiekiama kitais metais, kaina, t. y. lyginamoji Europos kaina, ketvirtadienį pakilo daugiau kaip 5 proc. ir pasiekė rekordinį 455 eurų už megavatvalandę lygį. Tai penkis kartus daugiau nei pernai šiuo metu. Lygiavertis Prancūzijos kontraktas pabrango 4 % ir pirmą kartą viršijo 600 eurų už megavatvalandę.

Elektros energijos kainos, kurioms didelę įtaką daro dujų, kaip pagrindinio elektros energijos gamybos šaltinio, kaina, per metus išaugo, nes dujų kaina padidėjo daugiau nei keturis kartus.

Praėjusį mėnesį Europoje užsitęsusi karščio banga dar labiau paaštrino šią problemą, sutrikdydama gamybos pajėgumus ir padidindama elektros energijos paklausą.

Dėl aukštos temperatūros sumažėjęs vėjo greitis sumažino vėjo energijos gamybą, o dėl sumažėjusio vandens lygio Reino upėje sutriko anglies tiekimas Vokietijos elektrinėms, sakė žaliavų analizės įmonės ICIS elektros rinkos analitikas Williamas Peckas.

Jis pridūrė, kad Prancūzijoje, kur upės naudojamos daugeliui atominių elektrinių aušinti, žemas vandens lygis taip pat turėjo įtakos elektros energijos gamybai. Šiuo metu daugiau nei pusė Prancūzijos branduolinių pajėgumų yra sustabdyti techninei priežiūrai.


“Šios didelės kainos rodo, kad rinka bando priversti ką nors daryti, kad sustabdytų elektros energijos tiekimo nutraukimą”, – sakė Peckas. “Jie sako: bet kuri šiuo metu sustabdyta elektrinė gaus pinigų veiklai atnaujinti.”


Prancūzija paprastai eksportuoja pagamintos elektros energijos perteklių. Tačiau šiemet ji tapo grynąja importuotoja, o tai reiškia, kad kaimyninės šalys degina daugiau dujų, kad pagamintų elektros energiją Prancūzijai, o Europa stengiasi išsaugoti atsargas žiemai.

Vokietijos federalinės tinklų agentūros duomenimis, birželio mėn. Vokietija į Prancūziją eksportavo apie 600 000 MWh grynosios elektros energijos, o prieš metus iš kaimyninės šalies importavo 300 000 MWh.

Dėl sujungtų Europos elektros energijos tinklų rekordinės išankstinės elektros energijos kainos Europoje taip pat didina išlaidas JK. Peckas teigė, kad tai buvo pagrindinė priežastis, kodėl neseniai buvo prognozuojama, kad vidutinė JK sąskaita už elektrą kitais metais gali viršyti 5 000 svarų sterlingų.

Praėjusį mėnesį JK kasdien į Prancūziją eksportavo iki 10 proc. savo elektros energijos.

Peckas teigė, kad investicijų ir techninės priežiūros trūkumas pandemijos metu, dujų rinkų sutrikimai, prasidėjus Rusijos SWO Ukrainoje, o dabar ir vasaros karščio banga reiškia, kad aukštos kainos išliks “labai ilgai”.

Pagal Financial Times

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,374SekėjaiPatinka
1,690ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x