Antradienis, 16 rugpjūčio, 2022
spot_img

Rinkos išgyveno siaubingą pusmetį. Toliau – nieko gero

Pirmieji šeši 2022 m. mėnesiai pateikė daug netikėtumų – nuo staigaus infliacijos šuolio iki kriptovaliutų industrijos smukimo. Tačiau analitikai teigia, kad patys įdomiausi dalykai dar laukia ateityje.

Metai įpusėjo, tačiau krizė dar tik įsibėgėja. Analitikai ir investuotojai baiminasi, kad per ateinančius šešis mėnesius blogų naujienų daugės eksponentiškai.

Kas blogo atsitiko

  • Infliacija
  • Didžiausias išpardavimas obligacijų rinkoje per keturiasdešimt metų
  • Beveik precedento neturintis technologijų kompanijos akcijų smukimas
  • Kriptovaliutų industrijos kolapsas

Recesija – grėsmė, kurią investuotojai ignoruoja jau kelis mėnesius. Niekas nežino, ar ekonomika atlaikys šį bombardavimą, ar ji žlugs. Pavyzdžiui, neseniai atliktos apklausos duomenimis, Deutsche Bank klientai mano, kad JAV ekonomikos krizės tikimybė yra 90 %, o Niujorko FED sukurtas recesijos prognozavimo modelis suteikia jai 4,11 % tikimybę.

Tuo tarpu kitų šalių problemos turės įtakos ir amerikiečiams. Japonija galiausiai gali būti priversta sušvelninti savo poziciją ir leisti obligacijų pajamingumui didėti. Jei taip atsitiks, japonai pradės pardavinėti užsienio turtą ir investuoti į vietos vertybinius popierius. Europos Centrinis bankas pasiūlė gelbėjimo planą Italijai, bet šią istoriją jau žinome. Jei centrinis bankas veiks pagal schemą „per mažai ir per vėlai“, euro zonoje vėl kils paskolų krizė, o rinkos tam nepasirengusios.

Kad ir kas nutiktų, rinkos tam nepasiruošusios. Jei įvyks švelnus kritimas, akcijos stabilizuosis ir recesijos panika ims slopti. Jei įvyks recesija, nuostoliai bus didžiuliai, nes investuotojai tokį scenarijų pradėjo vertinti tik prieš kelias savaites.

Gera naujiena yra ta, kad kainos jau gana smarkiai nukrito ir artėja prie ciklinio dugno, kuris bus pasiektas greičiau nei vėliau. Pirmąjį pusmetį S&P 500 indeksas nukrito 21 proc., o tai yra didžiausias nuosmukis per šešis mėnesius nuo 1970 m. Tuo metu ekonomika išgyveno nuosmukį. Ilgalaikiai iždo vertybiniai popieriai prarado 10 %, net ir dėl kuponų išmokų – tai didžiausias šešių mėnesių nuostolis nuo tada, kai Paulo Volckerio vadovaujama FED įstūmė ekonomiką į recesiją. Tai buvo 1980 m.

Technologijų bendrovių akcijos

Šaltinis: The Wall Street Journal

Kiek kainos atspindi recesijos riziką

Tiksliai pasakyti, kaip rinkos vertina recesijos tikimybę šį kartą, neįmanoma. J. P. Morgan strategas Nicholas Panigirtzoglu mano, kad paprasčiausias būdas nustatyti tikimybę iš kainų dinamikos – palyginti kainų kritimą su vidutiniu kritimu nuo aukščiausio iki žemiausio lygio per ankstesnes recesijas.

S&P 500 indeksas smuko kiek daugiau nei 20 %, o vidutinis nuosmukis per 11 pastarųjų recesijų buvo 26 %, taigi recesijos tikimybė siekia beveik 80 %.

Tačiau didžioji dalis šių metų išpardavimų nesusiję su recesijos rizika. Norėdami tai pamatyti, turime atskirti tiesioginį ir netiesioginį FED poveikį akcijų ir obligacijų kainoms.

Tiesioginis poveikis – didesnis obligacijų pajamingumas ir mažesnis akcijų, iš kurių pelnas bus gautas tolimoje ateityje, vertinimas, įskaitant technologijų bendroves. Ši tendencija vyravo iki birželio mėn.: obligacijų pajamingumas didėjo, augimo akcijos smuko, o pigios „vertės“ akcijos jautėsi gerai. Jei neįtrauksime technologijų sektoriaus, paaiškės, kad iki birželio 7 d. cikliškiems veiksniams jautrūs akcijų rinkos sektoriai tik nežymiai atsiliko nuo gynybinių akcijų.

Tada viskas pasikeitė. Investuotojai atsibudo ir prisiminė netiesioginį FED politikos poveikį, kuris gali susilpninti ekonomiką. Šis nušvitimas kitaip paveikė akcijas. Silpnesnė ekonomika reiškia mažesnę infliaciją, o tai pateisina mažesnį obligacijų pajamingumą. Taip pat nukenčia sektoriai, kurie yra jautrūs ekonominiams ciklams, todėl santykinai mažai įvertintos akcijos nukenčia labiau nei augančios akcijos.

Nuo birželio 7 d. cikliniai sektoriai, ypač naftos ir kalnakasybos kompanijų akcijos, patyrė nuosmukį. Per pastarąsias dvi savaites recesijos baimė prasiskverbė ir į iždo obligacijų rinką: investuotojai mano, kad kitais metais FED bus priverstas agresyviai mažinti palūkanų normas. 10 metų vyriausybės obligacijų pajamingumas sumažėjo beveik puse procento – tai didžiausias kritimas nuo pirmojo lokdauno. Volstryto analitikai taip pat skubiai koreguoja savo pelno prognozes: jie per ilgai ignoravo recesijos grėsmę ir dabar ją pasivijo.

Kas vyksta pasaulyje

Rinka supranta, kad ekonominį horizontą gaubia tirštas rūkas ir debesys, todėl staigus lietus jos nebeišgąsdins. Tačiau jie vis tiek bus permirkę iki kelių, jei užklups gili recesijos audra ir įmonių pelnas bus nuleistas į kanalizaciją.

Daugelis pavojų gali kilti iš išorės. Rizikos draudimo fondai lažinasi, kad Japonijos bankas panaikins obligacijų kontrolę, kuri apsaugojo juos nuo pasaulio centrinių bankų politikos griežtinimo ir jenos kurso kritimo. Jei jie teisūs ir niekas neprivers BoJ imtis veiksmų, Japonijos vyriausybių obligacijų pajamingumas netrukus sprogs aukštyn, o kartu ir jena. Toks staigus posūkis sukeltų chaosą pasaulio rinkose.

Didėjantis pajamingumas vidaus rinkoje ir galimi valiutos nuostoliai priverstų Japonijos mažmeninių investuotojų armiją skubiai repatrijuoti savo kapitalą, o tai pakeltų jenos kursą ir padidintų spaudimą didinti iždo pajamingumą.

Europai gresia politinė rizika. Europos Centrinis Bankas ėmėsi aktyvių veiksmų, kad užkirstų kelią krizei Italijoje. Dabar ji turės įtikinti šiaurę, kad ši sutiktų su susitarimu dėl šalies obligacijų pasirašymo, nenustatant Italijai nepriimtinų sąlygų. Jei ECB nepavyks susitarti dėl pakankamos sumos, Italija ir visa euro zona iki rudens pateks į krizę.

Galime tik tikėtis, kad nuosmukis bus švelnus, neįvyks iki kitų metų arba iš viso neįvyks. Tačiau ekonominiai duomenys rodo kitokį vaizdą, o aukštų palūkanų normų poveikis dar net nepasiekė paprastų namų ūkių. Pavojai yra dideli, o rinkos jiems dar nepasirengusios.

Parengta pagal The Wall Street Journal

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,341SekėjaiPatinka
1,530ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x