Šeštadienis, 10 gruodžio, 2022
spot_img

Rinkos labiau susirūpinusios dėl Liz Truss nei dėl kraštutinių dešiniųjų pergalės Italijoje

Liz Truss lankosi Berkeley Modular, rugsėjo 23 d. Šaltinis: WPA/Gett Pool

Rinka yra arti panikos būsenos

Meloni partijos „Italijos broliai” šaknys siekia XX a. pabaigos postfašistinius judėjimus, o pati Meloni aktyviai kovojo prieš Europos Sąjungą, imigrantus ir LGBT teises. Tačiau ankstyvą pirmadienio rytą kalbėdama su savo šalininkais, susirinkusiais viešbutyje Romos centre, ji kalbėjo blaiviu tonu, sakydama, kad Italiją reikia valdyti „atsakingai”.

Priešingai, iždo kancleris Kwasi Kwartengas penktadienį išprovokavo Didžiosios Britanijos rinkų griūtį, kai paskelbė apie didžiausią per pusę amžiaus nefinansuojamų mokesčių lengvatų paketą, o savaitgalį pareiškė, kad turi planų dar labiau palengvinti šalies ekonomiką.

Svaras pirmadienį nukrito iki rekordiškai žemo lygio, o dėl atsinaujinusio Didžiosios Britanijos vertybinių popierių išpardavimo padidėjo euro zonos pajamingumas, nes praėjusios savaitės Jungtinės Karalystės finansinės ataskaitos padariniai antrą sesiją trikdė rinkas.

Akcijų rinkos visame pasaulyje taip pat smuko, nes finansų sistemą toliau slėgė baimė dėl didelių palūkanų normų. Reakcija į Italijos rinkimų rezultatus buvo nuosaiki.

Vienu metu Azijos prekybos metu svaro kursas smuko beveik 5 % ir nukrito žemiau 1985 m. žemiausio lygio – iki 1,0327 JAV dolerio. Šį pokytį dar labiau padidino mažesnis likvidumas Azijos sesijoje, kai valiuta paskutinį kartą pakilo iki 1,072 JAV dolerio.

Penktadienį JK finansų ministras Kwasi Kwartengas paskelbė, kad, be itin brangaus energijos sąskaitų subsidijavimo plano, panaikina aukščiausią šalies pajamų mokesčio tarifą ir atšaukia planuotą pelno mokesčio padidinimą.

Euras, kurio kursas dolerio atžvilgiu pirmadienį nukrito iki 20 metų žemiausio lygio, vis dėlto pakilo daugiau nei 1 proc. svaro atžvilgiu – iki 90,21 penso, o dienos pradžioje pasiekė 92,29 penso – aukščiausią lygį nuo 2020 m. gruodžio mėn.


„Rinka dabar vertina JK kaip kylančią rinką”, – sakė Singapūre dirbantis Rabobank strategas Michaelas Avery.

„Jei tai išplis į Europos prekybą, sulauksite bent jau viešo Anglijos banko pareiškimo, kuriame bus grasinama (imtis veiksmų), ir … didelė tikimybė, kad tarp posėdžių jiems teks didinti kursą, ir didele suma.”


Chaosas neapsiribojo vien valiuta. Penkerių metų trukmės vertybinių popierių pajamingumas šoktelėjo daugiau kaip 40 bazinių punktų ir pasiekė aukščiausią lygį nuo 2008 m. spalio mėn.

Vokietijos 10 m. vyriausybės obligacijų pajamingumas pasiekė aukščiausią lygį nuo 2011 m. gruodžio mėn. ir sudarė 2,128 % (DE10YT=RR), o Italijos etaloninių obligacijų pajamingumas padidėjo iki aukščiausio lygio nuo 2013 m.

Šie žingsniai atitiko bendrą vaizdą, o ne buvo perdėta reakcija į sekmadienio rinkimus, po kurių Giorgia Meloni, atrodo, taps pirmąja Italijos ministre pirmininke moterimi, vadovausiančia dešiniojo sparno vyriausybei nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.


„Didelių staigmenų nėra. Tikiuosi, kad poveikis bus palyginti nedidelis, nes Lyga, mažiausiai proeuropietiška partija, pasirodė esanti silpna”, – sakė Anthilia Capital Partners fondų valdytojas ir strategas Giuseppe Sersale, turėdamas omenyje kitą Matteo Salvini vadovaujamą dešiniųjų partiją.

„Rinka žinojo, kad viskas taip ir baigsis, todėl šiuo metu ir toliau daugiausia dėmesio skirs ekonomikos augimui, pinigų politikos griežtinimui ir viešiesiems finansams, kurie Italijai tebėra slidus reikalas.”


Įtampa

Svaro kurso kritimas yra tik naujausias nerimą keliantis žingsnis, nes investuotojų nerimas daro spaudimą pasaulio finansų rinkoms.

Dvejų metų iždo obligacijų pajamingumas viršijo 4,3 % ir pasiekė naują 15 metų maksimumą, ir nors Europos akcijų rinkų pokyčiai nebuvo tokie dramatiški kaip obligacijų ir valiutų, Europos STOXX 600 indeksas pirmadienį smuko trečią sesiją iš eilės ir pasiekė naują žemiausią lygį nuo 2020 m. gruodžio mėn.

Žaliavų gamintojų ir kalnakasybos sektoriaus akcijos smuko labiausiai, nes jos buvo ypač linkusios į nuosmukį.

Plačiausias Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono MSCI akcijų indeksas už Japonijos ribų nukrito 1,4 proc. ir pasiekė dvejų metų žemiausią lygį, o per vieną mėnesį jis smuko 11 proc., t. y. labiausiai nuo 2020 m. kovo mėn.

Kylantis dolerio kursas darė spaudimą naftai ir auksui: auksas pasiekė 2,5 metų žemiausią lygį – 1626 JAV dolerius, o Brent žalios naftos ateities sandoriai atpigo apie 0,5 %, prieš tai nukritę iki žemiausio lygio nuo sausio mėn. – 85,06 JAV dolerio už barelį.


„Ekonominė logika buvo tokia, kad centriniai bankai didino palūkanų normas, siekdami pinigų politiką perkelti į ribojamąją teritoriją, kurį laiką mažino augimo tendenciją – mandagiai tariant, recesiją – ir tada mažino infliaciją”, – sakė S. Sami. Lombard Odier sakė vyriausiasis ekonomistas Chaaras.

„Kyla klausimas, ar finansų pasaulis sugebės įveikti šią seką. Atrodo, kad jau pasiekėme ribą, kažkas pradeda trūkinėti, kaip kad matome su svarais sterlingų.”


Pagal Bloomberg ir Thomson Reuters

5 1 balsas
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,333SekėjaiPatinka
1,560ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x