Šeštadienis, 10 gruodžio, 2022
spot_img

Žmogus, kuris 2008 m. sutriuškino Volstrytą, reklamuoja auksą

Johnas Paulsonas. Spencer Platt/Getty

Milijardierius investuotojas Johnas Paulsonas įspėja, kad būsto kainos JAV gali kristi, ir propaguoja auksą kaip apsidraudimo priemonę nuo infliacijos.

Johnas Paulsonas, kuris 2000-ųjų viduryje numatė būsto kainų burbulo sprogimą, įspėjo, kad JAV būsto kainos gali vėl kristi, tačiau atmetė galimybę, kad toks kritimas sukels dar vieną finansų krizę.


„Šiandien mums negresia finansų sistemos žlugimas, kaip anksčiau”, – sakė jis neseniai duotame interviu agentūrai Bloomberg. „Būsto kainos gali būti priminti burbulą. Tai reiškia, kad būsto kainos gali sumažėti arba išlikti tokios pačios, bet ne tokios, kaip anksčiau.”


Milijardierius investuotojas ir bendrovės Paulson & Co. įkūrėjas paaiškino, kad maždaug prieš 15 metų hipotekos rinka ir bankų sistema buvo daug mažiau stipri nei dabar.

Pasak J. Paulsono, tuo metu daugelis amerikiečių galėjo įsigyti būstą be kredito patikrinimo ar pradinio įnašo, o jų kreditai dažnai buvo vidutiniški ir jie turėjo didelių asmeninių skolų.

Be to, bankai turėjo didelį finansinį svertą, o jų kapitalo pakankamumo koeficientas buvo apie 3 proc., palyginti su dabartiniais 9-12 proc., sakė jis. Be to, jiems teko prisiimti daug rizikos, kuri nebuvo įtraukta į jų balansą.


„Dabar hipotekos paskolų kokybė nėra tokia prasta kaip tuo metu”, – sakė jis. „Bankai labai spekuliatyviai vertino, į ką investuoja. Jie turėjo daug rizikingų antrarūšių ir labai pelningų paskolų, susijusių su svertu.”


Nuo 2020 m. pradžios S&P/Case Shiller nacionalinis būsto kainų indeksas pakilo daugiau nei 40 %, o ilgalaikės hipotekos palūkanų normos neseniai pirmą kartą nuo 2008 m. viršijo 6 %. Kitaip tariant, būstai JAV pabrango, o būsto įsigijimo finansavimas taip pat tapo brangesnis, todėl atsirado įperkamumo problema, kuri gali lemti rinkos nuosmukį.

Interviu metu Paulsonas taip pat kritikavo kai kuriuos savo kolegas, kurie pardavinėja trumpąsias pozicijas. Jis priekaištavo, kad jie dirbtinai išpučia akcijų kainas, siekdami jas sumažinti tarp nieko neįtariančių mažmeninių investuotojų. Tai leistų padengti trumpųjų pardavėjų pozicijas.

Investuotojas nurodė kriptovaliutas, kurias pernai pavadino nenaudingu burbulu, kaip pavyzdį, kad skolintų vertybinių popierių pardavimas yra rizikingas, nes jis turi neribotą neigiamą poveikį. Jis sakė, kad investuotojai pasišaipė, kai Bitkoinas pasiekė 20 000 JAV dolerių ribą, ir statė prieš jį, o lapkričio mėn. jo kaina išaugo daugiau nei tris kartus – iki daugiau nei 60 000 JAV dolerių.

Praėjusiais metais Paulsonas prognozavo, kad atkakliai besitęsianti infliacija lems didesnes palūkanų normas ir paskatins investuotojus atsisakyti grynųjų pinigų ir obligacijų, o rinktis auksą. Interviu agentūrai Bloomberg jis pažymėjo, kad geltonasis metalas šiais metais buvo saugus prieglobstis, nes, palyginti su akcijomis ir obligacijomis, jo vertė sumažėjo mažiau.

Be to, jis užsiminė, kad aukso kaina gali šoktelėti, jei Federalinės rezervų sistemos palūkanų normų didinimo kampanijai nepavyks nuslopinti infliacijos. Jis teigė, kad investuotojai praras pasitikėjimą centriniu banku ir jų ilgalaikiai infliacijos lūkesčiai padidės, o tai padidins metalo, kaip apsidraudimo priemonės, paklausą.

Paulsonas, kuris 2020 m. savo rizikos draudimo fondą pertvarkė į šeimos biurą, 2000-ųjų viduryje, būsto rinkos burbulo metu, pardavė vertybinių popierių už maždaug 25 mlrd. dolerių ir savo klientams uždirbo 15 mlrd. dolerių netikėto pelno. Jo statymas aprašytas knygoje „Didžiausias visų laikų sandoris: užkulisinė istorija apie tai, kaip Johnas Paulsonas pasipriešino Volstrytui ir kūrė finansų istoriją”.

Pagal Bloomberg medžiagą

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,333SekėjaiPatinka
1,560ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x