Ketvirtadienis, 13 birželio, 2024

Atsigavimas po šoko ar pagirios? – Ko tikėtis Forex rinkoje kitą savaitę, birželio 27 – liepos 3 d.

Prekyba praėjusį penktadienį, kai tik pradėjo aiškėti Brexit šalininkų persvara, valiutų judėjimai vyko su ypatingai dideliu volatilumu: jeigu anksčiau judėjimas buvo matuojamas 10-timis punktų, tai dabar buvo matuojamas figūromis (100 punktų). Svaras, euras, jena, Australijos doleris tokius atstumus demonstravo be problemų. Ir nieko stebėtino: likvidumas nukrito, rinkoms reikėjo ieškoti naujo balanso ir atspirties taško.

Rekordinius judėjimus daugelyje valiutų porų išprovokavo daug kam netikėtas D. Britanijos sprendimas išeiti iš Europos ekonominio bloko, už tai balsavo net  51,9% britų. Penktadienį Deividas Kemeronas paskelbė apie savo atisistatydinimą, pasak premjero, dabartinė vyriausybė dar dirbs tris mėnesius.

Iš tikrųjų, mažai to kas tikėjosi, todėl pasaulinės rinkos tiesiog atsidūrė panikoje. Padidinta paklausa atsirado apsauginės valiutos ir metalai, tokios kaip Japonijos jena, doleis, auksas. Auksas šoktelėjo daugiau nei 6% ir tai buvo didžiausias geltonojo metalo augimas nuo tada, kai per krizę bankrutavo Lehman Brothers! Japonų indeksas Nikkei 225 nukrito beveik 8%, parodydamas didžiausią kritimą nuo 2011 metų, kai Japonijos cunamis sukėlė avariją atominėje Fukušimos elektrinėje.

Rinkos labiausiai bijo neužtikrintumo. Dabar, artimiausius dvejus metus, D. Britanijai teks vesti sudėtingas derybas dėl prekybos sąlygų ir kitų įvairių partnerystės sąlygų su kiekviena ES šalimi. Yra tikimybė, kad Škotija dar sykį kels klausimą ir bandys atsiskirti nuo Jungtinės Karalystės.

Anglijos Brexit gali paveikti ir kitų šalių apsisprendimą pasilikti ES. Jau spėta apklausti prancūzus – daugiau nei 60% Prancūzijos pilieičių nenorėtų, kad šalis paliktų ES, skelbia iTELE televizija, atlikusi apklausą. Italijos opozicinis “5 žvaigždžių judėjimas” jau pareiškė, kad jiems reikalingas toks pats referendumas, kaip ir Anglijoj. Dėl britų referendumo sustiprėjo Ispanijos ultrakairiųjų jėgos. Analitikai mano, kad šis Brexit sustiprinns ir kandidato į JAV prezidentus Donaldo Trumpo pozicijas, kuris yra žinomas savo populistiniais pasisakymais ir palaikė britų išėjimą.

Dabar įvairių šalių valdžios bando nuraminti rinkas. FRS jau šiuo klausimu pasisakė, pažadėjusi suteikti reikiamą likvidumą, jei to prireiks.

Svaro kursas penktadienį atnaujino net 1985 metų minimumus JAV dolerio poroje (1.3229), tačiau vėliau GBP/USD susikoregavo beveiki iki 1.4000. Šiuo metu pora yra 1.36725.GBPUSDDaily

Pažymėtina, kad toks svaro kritimas buvo pats reikšmingiausias nuo to momento, kai svaras buvo atrištas nuo dolerios ir aukso 1971 metais. Šis kritimas taip pat buvo du kartus didesnis nei svaro kritimas per “Juodąjį trečiadienį” 1992 metais, kai svarą pardavinėjo Džordžas Sorosas.

Ko laukti iš svaro toliau? Deja, viskas priklausys daugiau nuo fundamentikos, o ne techninės analizės. Dabar svarbu, kaip, kokių veiksmų Britanijos vyriausybės imsis toliau, kaip greitai įvyks atsiskyrimo procedūra ir nauja Anglijos monetarinės politikos kryptis.

Morgan Stanley analitikai prognozuoja tolimesnį svaro kritimą iki 1.25-1.30. “Didžioji Britanija balsavo už išėjimą iš ES ir šis sprendimas suduos smūgį britų ekonomikai sunkiu metu” pasakė Morgan Stanley valiutų strategijų skyriaus vadovas Hansas Redekeris.

Prancūzų banko BNP Paribas ekpertai mano, kad D. Britanijos ekonomika į recesiją nepaklius, bet augimo tempai tikrai nukris. Jų vertinimu, Anglijos bankas sumažins svaro palūkanų normą iki nulio ir padidins išperkamų aktyvų apimtis iki 100 milijardų svaro. Keturi faktoriai dabar darys neigiamą įtaką svarui: neužtikrintumas, padidintas volatilumas, tiesioginės užsienio investicijos ir kiti kapitalo šaltiniai. Eksperta laukia GBP/USD tolimesnio kritimo iki 1.30 greitu metu. Trečiame ir ketvirtame ketvirčiuose, analitikai prognozuoja svaro kursą iki 1.35 ir iki 1.38 atitinkamai. Tradiciniai apsauginiai aktyvai, kaip jena ir frankas, turėtų stiprėti toliau.

Strategai iš TD mano, kad Anglijoje prasidės recesija artimiausiais 12 mėnesių, kurios tikimybė 60%. “Mes manome, kad GBP/USD kursas nukris iki 1.20 metų pabaigoje, o 10 metų valstybinės obligacijos sudarys 0,50%, taip pat mes keičiame mūsų prognozę dėl FRS palūkanų kėlimo, perkeldami jų datą į 2017 m. liepos mėnesį”.

Valiutų pora EUR/USD penktadienį nukrito netoli 1.0910, tačiau užsidarius savaitei beveik pusę judėjimo jau susikoregavo ir sugrįžo prie psichologinio 1.1100 lygio. Bankas Mizuho tikisi euro stiprėjimo šiais metais, nepriklausomai nuo Brexit. Iki metų galo euras gali pakilti iki 1.15, prognozuoja Mizuho analitikai.

EURUSDDaily

Japonijos jena sustiprėjo kaip “prieglobsčio” valiuta. Valiutų pora USD/JPY neilgam pramušė 100 lygį, pabrangusi beveik 5%, ir toks kritimas taip pat buvo rekordinis nuo Lehman Brothers kracho. Japonijos valdžia, kartu su premjeru, atsisakė imtis intervencinių veiksmų tokioje situacijoje.USDJPYDaily

Kitą savaitę finansinės naujienos daugiau bus iš JAV. Pirmadienį bus skelbiamas prekybos balansas, taip pat JAV bankų stres-testų rezultatai. Antradienį bus publikuojama vartotojų pasitikėjimo duomenys bei JAV BVP statistika. Daugiau įvairesnių naujienų bus ketvirtadienį, čia žiūrėsime, koks bus Japonijos, Austrijos, Italijos, ES nedarbingumo lygis, taip pat JAV pramoninis PMI pagal ISM.

Beje, ekonomines naujienas jau galima sekti ir mūsų portale.

 

1 KOMENTARAS

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Comment
Naujausias
Seniausias Daugiausiai balsavo
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Audrius
Audrius
2016-06-26 22:16

Geras skaitalas

Prisijunk

2,412SekėjaiPatinka
1,830ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

1
0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x