Ketvirtadienis, 18 balandžio, 2024

Cosmos (ATOM) apžvalga – tiesiog kosmosas!

Oficiali projekto Cosmos svetainė – https://cosmos.network/

Šioje apžvalgoje apžvelgsime Cosmos kriptovaliutos tarnybinį žetoną ATOM, panagrinėsime kodėl ši blokų grandinė pagrįstai vadinama “blockchain 3.0”, kuo ji skiriasi nuo Bitcoin, Ethereum ir kitų tinklų, kuo ypatingas šis projektas ir kodėl ATOM žetonas yra daugelio kripto-treiderių mėgstamiausių kriptovaliutų sąraše.

Cosmos – tai ne tik skirtingų technologijų sujungimas. Siūlomi įrankiai leidžia per trumpiausią įmanomą laiką sukurti savo blokų grandinę. Paprastai toks procesas gali užtrukti kelerius metus, tačiau Cosmos leis tą patį darbą atlikti per vieną ar du mėnesius. Šią savybę lemia patentuotas Tendermint konsensusas, leidžiantis užtikrinti saugius ir keičiamo mastelio protokolus. Nustatymų rinkinys leis įrankį naudoti įvairiais tikslais.

Cosmos blokų grandinė buvo sukurta 2014 m. Jae Kwon ir Ethan Backman. Jie taip pat buvo Tendermint konsensuso, kuris tapo naujojo tinklo ir visos DeFi ekosistemos pagrindu, kūrėjai. Be jos šis projektas nebūtų gimęs. Abu įkūrėjai vis dar vadovauja Cosmos, todėl 2019 m. buvo parašyta ir paskelbta baltoji knyga apie blokų grandinę.

Pagrindinis projekto tikslas – sujungti visas blokų grandines tarpusavyje, kad kiekvienas bet kurio tinklo naudotojas galėtų keistis duomenimis ir atlikti tarpusavio sandorius. Cosmos užtikrina keičiamo dydžio sąveiką, kuri taip pat išsprendžia kai kurias populiarias šiuolaikinės kriptografijos problemas, kai rinkoje dominuoja Bitcoin ir Ethereum tinklai, galintys apdoroti atitinkamai 7 ir 25 sandorius per sekundę. Tokiu būdu kriptovaliutų bendruomenė galės atsikratyti poreikio turėti pagrindinį DeFi infrastruktūros teikėją. Visos blokų grandinės galės bendrauti tarpusavyje ir kiekviena iš jų atliks joms skirtas užduotis.
Tendermint – yra patentuotas konsensusas, pagrįstas klasikiniu PoS. Tinklą sudaro daugybė nepriklausomų blokų grandinių, kurios vadinamos zonomis (reguliariomis) ir mazgais (veikiančiais kaip tarpusavio ryšiai). Visuose juose naudojamas Tindermint branduolys, kuris suteikia visus konsensuso privalumus (našumas, saugumas, nuoseklumas). Turi tam tikrų panašumų su PBFT, kuri neleidžia piktavaliams veikti per atskaitomybės sistemą.

Kodėl Cosmos yra blokų grandinė 3.0

Pirmiausia panagrinėkime, kodėl Cosmos yra blokų grandinė 3.0. Pažvelkime į pirmojo lygio sprendimą – pirmąją kriptovaliutą Bitcoin, nuo kurios prasidėjo visa kripto-industrija. Pagal kapitalizaciją Bitkoinas yra didžiausia kriptovaliuta. Tačiau vienintelė BTC blokų grandinės funkcija yra sandorių registravimas. Dabar Bitkoinai yra sukūrę didelę ekosistemą, plačiai naudojami vertei pervesti ir laikomi “skaitmeniniu auksu”, nepaisant sandorių trukmės ir blokų grandinės papildomų funkcijų trūkumo. Bitcoin gali būti vadinamas blokų grandine 1.0

Kalbant apie “blockchain 2.0”, į pirmą vietą iškyla projektas Ethereum, kuris ne tik yra decentralizuotas tinklas, bet ir sukūrė specialią programavimo kalbą Solidity, skirtą Ethereum virtualios mašinos kodui versti į baitus. Virtualioje mašinoje galima kurti taikomąsias programas ir išmaniąsias sutartis, kurios gali sąveikauti blokų grandinėje ir atlikti savo vaidmenį.

Ethereum funkcionalumas gerokai pranašesnis už Bitcoin blokų grandinės funkcionalumą, tačiau išmaniosios sutartys rašomos pagal tinklo taisykles ir kūrėjai negali keisti jokių svarbių sąveikos principų, priklausomai nuo savo projektų poreikių. Yra trys pagrindinės Ethereum problemos, kurios būdingos ir kitiems 2.0 blokų grandinės projektams:

 • Mastelio keitimas. Plečiantis tinklui, sandoriai tampa lėtesni ir brangesni. Tai ypač pastebima decentralizuotoje finansų srityje, kur reikalingi dažni maži sandoriai – ETH naudojimas DeFi projektuose nebeįmanomas;
 • Suverenitetas arba uždarumas. Naudoti tik vieną kūrimo ir bendradarbiavimo aplinką. Kuriant programas Ethereum sistemoje sunku neapsiriboti vien tik tinklu ir jo funkcijomis;
 • Naudojimo patogumas. Funkcijos neleidžia kūrėjams kurti sudėtingų produktų ir programų.

Ir jei mastelio problemą iš dalies bando spręsti Ethereum 2.0, o uždarumo problemą išspręs 2 sluoksnio projektai (pvz., Optimizmo projektas), patogumo ir riboto funkcionalumo problemos išspręsti vargu ar pavyks.

Dabar pabandykime suprasti, kaip Cosmos yra sudarytas ir iš ko jis susideda. Visų pirma, tai blokų grandinė, leidžianti susieti skirtingas blokų grandines. Cosmos leidžia kuo greičiau ir mažiausiomis sąnaudomis sukurti decentralizuotą taikomąją programą arba paleisti savo blokų grandinę ir vis tiek palaikyti ryšį su kitomis ekosistemoje esančiomis blokų grandinėmis (Interchain) ir išorinėmis blokų grandinėmis per vadinamuosius decentralizuotus tiltus.

Cosmos yra blokų grandinė 3.0, ir štai kodėl: ji buvo sukurta siekiant išspręsti mastelio keitimo, patogumo ir komunikacijos problemas, dėl kurių kūrėjai apsiriboja vienu tinklu. Atvirojo kodo įrankiai, tokie kaip Tendermint ir Cosmos SDK, leidžia kūrėjams greitai kurti saugias, keičiamo mastelio ir sąveikias blokų grandinės taikomąsias programas ir pašalinti sąveikos tinkle ir už jo ribų apribojimus. Pavyzdžiui, Tendermint pagrindu sukurta blokų grandinė gali bendrauti su Ethereum blokų grandine, kuri nėra Cosmos ekosistemos dalis.

Tendermint yra branduolys, prijungtas prie taikomųjų programų blokų grandinės sąsajos (angl. Application Block Chain Interface, ABCI), kuri leidžia kurti programas bet kuria programavimo kalba. Taigi, sukūrę blokų grandinę ant Tendermint branduolio, kūrėjai gali sutelkti visą dėmesį į savo produktą, nesirūpinti konsensusu ir saugumu, kurti projektus bet kuria norima kalba.

Pagrindiniai Cosmos projektai

Cosmos naudojamas kaip įvairių kriptovaliutų rinkos sričių darbo pagrindas. Todėl kiekvienas iš jų turi savo didžiausius projektus. Didžiausi žetonai pagal kapitalizaciją:
 • Terra (LUNA);
 • Crypto.com Coin (CRO);
 • THORChain (RUNE);
 • Kava.io (KAVA);
 • Osmosis (OSMO).

Populiariausi dApps’ai ir paslaugos:

 • Playlist – muzikos transliavimo paslauga;
 • FOAM – perkelia informaciją apie buvimo vietą į blokų grandines ir išmaniąsias sutartis;
 • KIRA Exchange – decentralizuota didelės spartos birža;
 • BitSong – muzikos transliacijos paslauga, kurios pagrindinis tikslas – padėti platinti;
 • Comdex – prekybos sprendimas, leidžiantis iki minimumo sutrumpinti kiekvieno sandorio sudarymo laiką, o visą veiklą padaryti kuo skaidresnę.

Kuo Cosmos skiriasi nuo kitų projektų

Pagrindinis Cosmos skirtumas yra tarp grandinių sprendimas, galimybė susieti skirtingas blokų grandines toje pačioje ekosistemoje ir jų tarpusavio sąveika.

Schematiškai šį ryšį galima paaiškinti taip: Cosmos ekosistemoje yra viena blokų grandinė A ir blokų grandinė B.

Blokų grandinių sąveika tinkle. Paveikslėlis iš https://cosmos.network/

Mums reikia perkelti žetonus iš vienos blokų grandinės į kitą, tačiau žetonai niekur neperkeliami, jie užrakinti A blokų grandinėje ir sukurti B grandinėje. Tuomet žetonai, esantys blokų grandinėje B, pradeda veikti, o žetonai, esantys blokų grandinėje A, lieka įšaldyti ir negali būti naudojami tol, kol negrįžta iš blokų grandinės B. Iš esmės tai panašu į išmaniąją sutartį Ethereum tinkle, tačiau ji veikia tarp skirtingų blokų grandinių.

Blokų grandinės sąveika su Cosmos centru. Paveikslėlis iš https://cosmos.network/

Visos sujungtos blokų grandinės sudarys tinklą, kurio jungtis (mazgas) bus Cosmos Hub.

ATOM Tokenomika

Cosmos prireikė žetono, kuriuo tapo ATOM. Sistema neriboja didžiausio monetų skaičiaus. Šiuo metu bendra ATOM pasiūla yra 286,3 mln. vienetų, iš kurių 220,1 mln. yra bendroje apyvartoje. Rinkos kapitalizacija – 7,9 mlrd. JAV dolerių.

Pirmą kartą ATOM buvo išparduotas 2017 m. ICO metu, kai kūrėjams per pusvalandį pavyko surinkti apie 17,3 mln. JAV dolerių. Projektą tobulinanti komanda pasiliko 50 milijonų monetų, kad gautų tam tikrą naudą. ATOM pradinis paskirstymas:

75 % – privatus ir viešas pardavimas;
10% – Interchain fondas;
10% – All In Bits Inc;
5% – pirminiams investuotojams.

Papildomas tinklo žetonas yra Photon. Ši moneta naudojama kaip pirmoji kriptovaliuta mokesčiams mokėti. Planuojama, kad plėtojantis įvairiems centrams bus paleista daugiau tokių komisinių monetų.

Kur įsigyti Cosmos ATOM žetonų

Kaip jau minėta, projektas jau įtrauktas į visų pagrindinių tiek centralizuotų, tiek decentralizuotų biržų sąrašus.

ATOM žetoną lengviausia įsigyti tokioje biržoje kaip Binance, kurioje yra tiek mokėjimai su banko kortelėmis, tiek ir P2P (vartotojas vartotojui) pirkimo galimybės.

Prekybą su pora ATOMUSD siūlo brokeris Roboforex, tiek ECN, tiek centinėse sąskaitose.

 

Mainingas ir steikingas

Cosmos ekosistemoje nėra klasikinio mainingo, nes blokų grandinė veikia pagal PoS algoritmą. Tai leidžia sistemai apdoroti operacijas jas sudedant į krūvą. Tokiu atveju klientas turi atiduoti savo monetas tikrintojui, kad būtų padidintas apdorotų operacijų skaičius. Kadangi sistema atlygina validatoriams (tvirtintojams), jie savo ruožtu perduoda dalį savo pajamų tiems, kurie jiems suteikė savo lėšas.

Cosmos tinkle taikomas “Proof of Stake” algoritmas yra deleguotas, nes dalyviai yra suskirstyti į dvi grupes: jie gali tapti validatoriais (patvirtintojais) arba delegatais. Pirmieji konsensuso naudotojai patvirtina sandorius ir į grandinę įtraukia naujus blokus. Nuo pastarųjų priklauso, kurie tvirtintojai dalyvauja tinkle.

ATOM žetonų dėjimas į krūvą galimas per daugelį skirtingų piniginių. Užtenka ją papildyti bet kokia suma ir užrakinti monetas sąskaitoje. Kai kuriais atvejais taip pat reikia įjungti specialų nustatymą “Use account balance to participate in steaking”.

Privalumai ir trūkumai

Cosmos privalumai:

 • pritaikomumas;
 • patogumas;
 • suderinamumas;
 • demokratiška validatorių atrankos sistema;

Cosmos trūkumai:

 • daug konkurentų;
 • visas kriptovaliutos funkcionalumas atsiskleidžia, kai sujungiami keli trečiųjų šalių projektai.

Prognozės ir vystymosi perspektyvos

Visų blokų grandinių sujungimas į vieną ekosistemą nėra naujiena. Jau yra ir kitų konkurentų, kurie dirba šia kryptimi ir pasiekė tam tikrų rezultatų. Nepaisant to, Cosmos išsiskiria iš kitų savo atvirumu ir gebėjimu įnešti į kripto-bendruomenę kažką naujo.

Cosmos gali padaryti sandorius pigesnius ir greitesnius, o tai ilgainiui naudinga visai rinkai, tačiau kai kuriems žaidėjams tai nebus naudinga.

Sistemos trūkumai – neaiški rinkodaros politika ir kai kurie techniniai niuansai. Visa tai gali sukelti rimtų problemų. Kitais atžvilgiais projektas atrodo perspektyvus, nes jis susilaukė tam tikros gerbėjų grupės, o kai kurie pagrindiniai rinkos dalyviai jau aktyviai naudoja Cosmos įrankius savo sistemoms organizuoti.

Pagarbiai, Spekuliantas.com


Patiko straipsnis? Sek Spekuliantas.com Facebook puslapį ir Telegram kanalą, kad gautum naujienas akimirksniu!


Nori išbandyti Forex prekybą? Rinkis patikimą Forex brokerį Roboforex ir gauk 30USD bonusą prekybos pradžiai.

Esi naujokas ir nežinai nuo ko pradėti? Praeik nemokamą įvadinį 10 pamokų kursą Forex naujokams!

5 1 balsas
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,399SekėjaiPatinka
1,810ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x