Šeštadienis, 15 birželio, 2024

Libra – kriptovaliuta iš Facebook

2019 m. birželio 18 d. socialinis tinklas Facebook pristatė savo kriptovaliutą Libra su nuosavu blokčeinu. Libra anonsavimas sugrąžino investuotojų susidomėjimą kriptovaliutomis – Bitkoino kursas pakilo iki $13 tūkst. — tai maksimumas per paskutinius keletą metų, o skaitmeninių pinigų tema vėl tapo viena iš populiariausių internete. Be jokios abejonės, Facebook atgaivino kriptovaliutų rinką, todėl šiame straipsnyje mes skirsime platesnį dėmesį šiai “naujovei”.

Libra — kas tai?

Pirminė informacija apie Libra atsirado maždaug prieš metus. Projekto vystymu užsiima buvęs PayPal prezidentas ir Facebook Messenger vice-prezidentas Deividas Markusas. Tarp Libra kūrėjų taip pat yra Chainspace ir Coinbase buvęs darbuotojai, taip pat buvęs Instagram vice-prezidentas Kevinas Veilas. Pagrindinis Libra ekonomikos direktorius  yra profesorius iš Masačiutsetso technologinio instituto – Kristianas Katalini. Iš viso ties Libra projektu dirba daugiau nei 100 žmonių.


Chainspace — sukurtas Londono universiteto koledžo mokslininkų pagal „blockchain-start“. Projektas buvo susijęs su decentralizuotos intelektualiųjų kontraktų sistema, skirta mokėjimams ir kitoms operacijoms su blokčeinu atlikti . 2019 m. kontrolė perėjo kompanijai „Facebook“.

Coinbase — kriptobirža, kurios būstinė yra San Franciske. Ji įgyvendina skaitmeninius mainus su „Bitcoin“, „Ethereum“ ir „Litecoin“ į klasikines valiutas 32 pasaulio šalyse.


Iš pradžių žiniasklaida manė, kad kriptovaliuta vadinsis GlobalCoin, tačiau Facebook nusprendė projektą pavadinti Libra – pagal analogiją su Londono tarpbankinės biržos palūkanų norma LIBOR abreviatūra. Tik su ta mintimi, kad “LIBOR yra skirta bankams, o Libra – žmonėms”.

Kriptovaliuta Libra pas vartotojus atsiras 2020 metų pirmojoje pusėje. Skaitmeninė valiuta bus integruota į Messenger ir WhatsApp, taip pat su ja vartotojai galės atlikti pirkimus Instagram, ir galimai kituose servisuose, kurie taps Libra ekosistemos partneriais.

Vartotojai kriptovaliutą galės saugoti tiek oficialioje Calibra piniginėje, tiek ir kituose servisuose. Soc. tinklas jau priima paraiškas uždaram šios piniginės testavimui ir pačio Libra tokeno galimybėms. Tuo pačiu, pats blokčeina bus atviras. Tai reiškia, kad jį galės naudoti gretutinės kompanijos, kurios kurs papildinius ir servisus, dirbančius šioje ekosistemoje.

Facebook  pasiryžęs naudoti Calibra finansinių operacijų vykdymui visiems vartotojams, visuose savo servisuose. Pirkti Libra galima bus tiek per papildinio piniginę su paprasta banko kortele, tiek ir per terminalus ir net fizinius partnerių taškus.

Facebook planuoja, kad kriptovaliutą ir blokčeiną vystys specialiai įkurtas konsorciumas Libra Association, užregistruotas Ženevoje, į kurį jau įsitraukė apie 30 kompanijų. Birželio 18 d. Facebook atstovai papasakojo, kad jame dalyvauja Mastercard, Visa, Spotify, PayPal, eBay, Uber, Vodafone, privataus kapitalo fondai Andreessen Horowitz ir Thrive Capital. Taip pat į konsorciumą įsitraukė keturios blokčein-kompanijos  — Anchorage, Bison Trails, Coinbase ir Xapo Holdings.

Libra blokčeinas bus ne decentralizuotas, o valdomas keleto kompanijų, matomai, iš partnerių ekosistemos. Šiai dienai viešai nėra žinoma, kas tiksliai įeis į valdymo grupę ir kaip tai vyks.

Įdomu tai, kad kiekviena kompanija, sudariusi partnerystės sutartį, turi investuoti į valiutą mažiausiai  $10 milijonų, o bendram paleidimui soc. tinklas tikisi pritraukti mažiausiai $1 milijardą iš 100 partnerių.

Kuo ypatinga Libra? Kuo ji skiriasi nuo kitų kriptovaliutų?

Svarbiausias Libra koziris — tai Facebook auditorija, kuri jau viršija 2,5 milijardo žmonių. Pagal idėją, prieigą prie šio instrumento turės visi soc. tinklo vartotojai nepriklausomai nuo šalies, kur jie gyvena. Atitinkamai, uždirbti pardavinėjant paslaugas ir prekes Facebook servisuose žmonės galės ne tik iš išsivysčiusiusių šalių, bet ir iš besivystančių.

Vartotojams, kurie ruošiasi naudoti Libra, nereikės mokėti kompanijai komisinių už atliktas operacijas. Parduotuvės, įdiegusios kriptovaliutą į savo sistemą, mokės “labai mažą komisiją”, tvirtina Libra atstovai. Deja, jos dydis kol kas neatskleidžiamas. Kai kurie ekspertai mano, kad Facebook iš pradžių pats primokės vartotojams, siūlydamas įvairias nuolaidas, kad pritraukti kuo daugiau auditorijos prie savo naujo produkto.

Libra vertė bus pririšta prie realių aktyvų, tarp kurių – banko depozitai, vertingi valstybiniai popieriai. Šio punkto detalės taip pat kol kas neatskleidžiamos. Ekspertai mano: tokiu būdu Facebook bando įtikinti būsimus investuotojus, kad jie investuoja savo kapitalą į patvirtintus aktyvus.

Kaip techniškai sudaryta Libra?

Kriptovaliuta veiks savo nuosavame blokčeine Libra Blockchain su mechanizmu  Proof-of-Stake (PoS). Libra Blockchain mazgai, kurie bus kontroliuojami koncorciumo dalyvių, geografiškai bus išskirstyti vienas nuo kito.

Blokčeinas dirbs su nauju algoritmu LibraBFT — bizantiškai atspariu gedimams (Byzantine Fault Tolerant). Toks algoritmo tipas leis ateityje derinti šį algoritmą su kitais, kurių pagrindas  taip pat BFT konsensusas, pavyzdžiui, Binance Chain.

Libra Blockchain Smart-kontraktai bus parašyti programavimo kalba Move, kuri buvo specialiai tam sukurta. Be to, paleidimui Facebook sukurs paruoštus smart-kontraktus, kurie padidins blokčeino saugumą, nors ir maksimaliai sumažins jo nepriklausomumą, taip pat apribos vartotojų galimybes.

Libra bus naudojama dviejų tokenų sistema — valdymo tokenas Libra Investment Token (LIT), kuris bus tik pas konsorciumo dalyvius, ir paprastas stable-koinas Libra. Su LIT pagalba bus galima užsiimti tinklo valdymu, o paprastas Libra bus skirtas tik sandorių sudarymui.

Kas atsitiko su Libra partneriais? Kodėl jie atsisako dalyvauti projekte? 

Iki galo nėra aišku.

Birželio 26 d. The New York Times savo leidinyje pareiškė, kad mažiausiai 7 iš 27 kompanijų – partnerių, apie kuriuos papasakojo Facebook, tiesiog pasirašė niekuo neįpareigojančius susitarimus su Facebook. Jie gali bet kuriuo metu išeiti iš konsorciumo, jie neprivalo vystyti ar reklamuoti kriptovaliutos, jie neprivalo investuoti į Libra vystymą.

Tačiau The New York Times konkrečiai nevardino, kokios tai kompanijos. Pasak verslo atstovų, daugelis Facebook partnerių bijo investuoti į kriptovaliutą dėl neapibrėžto jos statuso, o taip pat po didžiulio skandalų kiekio aplink soc. tinklą ir jos santykį su konfidencialiais duomenimis.  

Be to, kai kurios kompanijos, į kurias kreipėsi Facebook atstovai, paprasčiausiai atsisakė stoti į konsorciumą. Konkrečiai jau žinoma, kad tai Goldman Sachs, JPMorgan ir Fidelity, kurie “laukia Libra vystymosi”.

   Kaip sueagavo valdžia į Libra? 

Su atsargumu. JAV kongrese jau buvo du posėdžiai dėl Libra kriptovaliutos, kur Calibra direktorius Deividas Markusas atsakinėjo į kongreso narių finansinių paslaugų klausimus.

Eilė kongreso narių, o būtent finansų komiteto vadovė Maxine Waters, nusiuntė Facebook laišką, su reikalavimu pristabdyti savo valiutos kūrimą, kadangi tai gali “suduoti reikšmingą smūgį JAV doleriui, kaip pagrindinei valiutai pasaulyje”.

Kitų šalių valdžios taip pat su atsargumu sureagavo į naujos kriptovaliutos atsiradimą. Prancūzijos finansų ministras Bruno Le Maire pareiškė, kad Libra negali būti pilnavertiška suvereni valiuta, o Anglijos banko vadovas Markas Carney pasakė, kad Libra privalo paklusti absoliučiai visiems egzistuojantiems standartams.

Be to, Anglijos bankas pažadėjo “labai atidžiai išstudijuoti kriptovaliutą kartu su kitais reguliatoriais, įskaitant Tarptautinių atsiskaitymų banką, Tarptautinį valiutos fondą, taip pat Finansinio Stabilumo valdymą (Financial Stability Board).

Gerai. O kas toliau bus su kriptovaliutų rinka?

Kol kas kriptovaliutų rinka rodo staigų augimą naujos Facebook kuriamos skaitmeninės monetos fone. Bitkoino kursas pakilo iki 13 tūkst. USD – tai kainos maksimumas nuo 2018 m. pradžios, nepaisant to, kad Libra yra tiesioginis šios kriptovaliutos konkurentas.

Ekspertai mano, kad Libra atsiradimas gali legitimizuoti pačią skaitmeninių monetų rinką, kadangi tokio stambaus žaidėjo su milžiniška auditorija atsiradimas privers daugelį šalių pradėti įstatymiškai reglamentuoti kriptovaliutų sritį. Tai savo ruožtu pritrauks didesnį investuotojų dėmesį, kurie pradės investuoti į tokenų vystymąsi.

Bendra kriptovaliutų rinkos kapitalizacija viršijo 330 milijardų dolerių ribą, o tai yra tris kartus daugiau nei 2019 metų pradžioje. Ateityje, jei Facebook masiškai naudos Libra sandoriuose savo aikštelėse, bendra kriptovaliutų kapitalizacija gali išaugti dar daug kartų.

Pagarbiai, Mykolas Kuzminskis

Spekuliantas.com

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,414SekėjaiPatinka
1,830ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x