Price Action: sandorio uždarymas

sandorio uzdarymas

Laba diena, mieli skaitytojai. Prekiaujant pagal Price Action metodiką (ir ne tik), svarbu ne tik kada atidaryti poziciją, bet ne mažiau svarbus yra jos uždarymas. Tai yra tas momentas, kai fiksuojamas pelnas (arba nuostolis) ir tik nuo uždarymo priklausys, koks bus bendrasis prekybos rezultatas. Šiame straipsnyje ir video pamokoje mes apžvelgsime pagrindines sandorio uždarymo variacijas ir pasirinksime pelningiausią taktiką.

Take-Profit didesnis už Stop-Loss kelis kartus

Pirmoji sandorio uždarymo taktika – pats paprasčiausias variantas – kai Stop-Loss yra keliskart (dažniausiai 2-3 kartus) yra mažesnis už Take-Profit. Tarkime, jei Stop-Loss turime 50 punktų, tai Take-Profit nustatome 100 arba 150 punktų.

Laikantis tokios taktikos, net jei turėsite šiek tiek daugiau nesėkmingų sandorių nei sėkmingų, Jūs vistiek  būsite pliuse, nes Take-Profit visada bus 2 ar daugiau kartų didesnis už Stop-Loss. Stopą galima dauginti ir iš 3, 4 ar net 6, tai priklauso tik nuo Jūsų.

Šios taktikos minusas yra tas, kad rinka nėra įpareigota nueiti tiek, kiek mes suplanavę, ir bet kuriuo metu gali apsisukti ir grįžti prie pradinio įėjimo.

Slenkantis stopas (Trailing Stop)

Kita, gana paprasta taktika, tai slenkantis stopas (Trailing Stop). Uždarant pozicijas pagal šį būdą, galima naudotis terminale esančia slenkančio stopo funkcija, taip pat specialiu slenkančio stopo robotu arba perkelinėti Stop-Loss pačiam. Pavyzdys: jei turime pirkimo poziciją, perkeliame Stop-Loss šiek tiek žemiau paskutinės žvakės „Low“ taško.

Reikia žinoti, kad slenkantis stopas turi būti adekvatus Jūsų laiko intervalui, t.y. reikia suteikti pakankamai erdvės kainai judėti. Pvz. gana kvaila būtų naudoti slenkanti stopą 20 punktų dieniniuose grafikuose, nes toks labai greitai užsidarys, jį greitai išmuš ir pozicija užsidarys su nedideliu pelnu. O juk slenkančio stopo tikslas – tai gauti kiek galima daugiau iš einančio trendo, ir nepakliūti į žymesnį atkritimą.

Taigi, šį būdą naudoti galima, tačiau tai reikia daryti protingai ir individualiai pasirinkti slenkančio stopo atstumus, atsižvelgiant į prekybos strategiją, laiko intervalą, valiutų poros judėjimą ir pan.

Uždarymas ant lygių

Sekanti sandorių už-darymo taktika – uždarymas ant lygių: mes atidarome poziciją, o toliau randame artimiausią palaikymo/pasipriešinimo lygį, kuris yra matomas mums kainos kelyje ir mes jį pasirenkame kaip galutinį tikslą. Pavyzdys žemiau:

sandorio uzdarymas pagal lygius

Grafike matome raudonai apibrėžtą Pin-barą, kuris atsirado kylant trendui ir mes nusprendėme atidaryti poziciją pagal šį modelį. Koks bus mūsų tikslas, t.y. Take-Profit? Mes žiūrime į grafiką ir aiškiai matome, kad kaina atšoko nuo 1.38125, suformuodama grafike maksimumą ir pasipriešinimo lygį (pasižymime lygį raudona linija). Tokį lygį grafike mato daugybė treiderių, todėl mes galime jį naudoti kaip mūsų tikslą ir kainai pasiekus, uždaryti mūsų poziciją. Vėliau mes matome, kad kainai pasiekus šį lygį, kaina keliskart atšoko nuo jo.

Reikia atsiminti, kad svarstant kokį lygį imti kaip tikslą, būtina imti artimiausią lygį, bet ne per daug artimą. Tai yra tokį, iki kurio atstumas būtų minimum 2 Stop-Loss atstumai nuo įėjimo taško. Labai tolimą lygį planuoti imti irgi rizikinga, nes šansų, kad kaina iki jo nueis, gali būti mažiau. Žinoma, jei tikitės ilgo trendo, galima pusę pozicijos uždaryti pasiekus artimesniam lygiui, o kitą pusę palikti tam atvejui, jei judėjimas vyks toliau.

Pozicijos perkėlimas į nenuostolio zoną

Perkėlimas į nenuostolio zoną – tai ne sandorio uždarymo taktika, o greičiau elementas, kuris yra naudojamas kaip apsidraudimas nuo galimų nuostolių. Po to, kai kaina nueina kažkiek punktų į mūsų pusę, mes perkeliame Stop-Loss šiek tiek virš mūsų atidarytos pozicijos. Jei vėliau kaina apsisuk ir pradės judėjimą prieš mus, mes nieko neprarasime, užsidarysime į nulį arba gausime kelis punktus pelno.

Čia reikia žinoti keletą niuansų – į nenuostolio zoną poziciją reikia perkelti ne iškarto, o tik tada, kai kaina nueina pakankamai punktų, bent jau nustatyto Stop-Loss dydžio atstumą. Tarkime, Jūsų stopas yra 100 punktų, todėl kai tik kaina praeina į Jūsų pusę 100 punktų, visai protinga poziciją yra perkelti į nenuostolio zoną.

Daugelis naujokų, atsidarę poziciją, skuba ją kuo greičiau pervesti į nenuostolio zoną. Tai yra klaida, nes jei poziciją pervesti į nenuostolio zoną per anksti, tai ji paprasčiausiai užsidarys atsitiktiniu judėjimu. Aišku, naujokas užsidarys į nulį, bet ir iš prekybos nebus jokios naudos. Reikia pozicijai palikti pakankamai vietos judėjimui, manevrams, leisti jai judėti kartu su rinka. Žinoma, protingumo ribose.

Ko gero, pelningiausia sandorio uždarymo taktika

Pati potencialiai pelningiausia sandorio uždarymo taktika yra tada,  kai mes išstatome Stop-Loss, bet neišstatome Take-Profit. Mes leidžiame rinkai pačiai išmušti mus iš pozicijos, jei kaina staiga sugalvotų apsisukti prieš mus. Mes nuolat trauksime Stop-Loss orderį paskui kainą. Praėjo kaina į mūsų pusę, tarkime, 100 punktų, mes patrauksime stopą į nenuostolio zoną. Praėjo dar 100 punktų, mes patrauksime stopą į plius 100 punktų ir taip toliau. Tokiu būdu mes nuolat trauksime stopą paskui, tačiau suteiksime kainai pakankamai vietos manevrams, kad mūsų pozicija nebūtų išmušta atsitiktiniu šokinėjimu ,kuris dažnai būna esant bet kokiam trendui. Mes uždarysime poziciją dėl tos pačios priežasties, kaip ir atidarydami ją – kai pamatysime pilnavertį Price Action modelį su gera atrama, tačiau priešingą mūsų pozicijai.

Tarkime, mes atidarėme pirkimo sandorį ir matome, kad vėliau atsirado geras Price Action modelis ant ryškiai matomo lygio, tačiau šis modelis yra atvirkštinis, t.y. pardavimui, o pas mus atidarytas pirkimo sandoris. Tokiu atveju, mes neuždarome mūsų pozicijos, kai tik pamatome priešingą modelį, o patraukiame Stop-Loss kiek galima arčiau esamos kainos. Tikslas čia tas, kad jei vyktų atsitiktiniai judėjimai, ir kaina eitų prieš mūsų poziciją, o reiškia ir prieš trendą, modelis gali ir nesuveikti ir trendas tęsis toliau. Tokiu atveju mes liksime rinkoje ir gausime dar didesnį pelną.

Pamatę pilnavertišką modelį su gera atrama priešingą mūsų pozicijai, mes patraukiame stopą arčiau kainos, bet iš rinkos neišeiname. Mes laukiame, kas bus toliau. Jei kaina išmuš mūsų stopą – gerai, tegu taip ir bus. Bet jei neišmuš, mes liksime trende ir uždirbsime dar daugiau punktų.

Panagrinėsime šios strategijos pavyzdį grafike. Mes įėjome į rinką pagal Vidinio baro modelį, turintį gerą atramą, mes atidarėme pirkimo poziciją. Pagal mūsų taktiką, judant kainai į viršų, mes perkeliame mūsų Stop-Loss orderį vis arčiau esamos kainos.

sandorio uzdarymas stop loss perkelimas

Mes perkeliame mūsų stopą šiek tiek žemiau žemiausio žvakės taško (low), su sąlyga, kad prieš tai buvusi žvakė aiškiai išsiskiria grafike. Žvakė turi būti ne mažytė, o pakankamai aiški. Didesnės žvakės grafike pažymėtos raudonais kryžiukais. Į kitas žvakės mes nekreipiame dėmesio. Kai tik atsiranda nauja, išsiskirianti žvakė grafike, mes perkeliame mūsų Stop-Loss kiek žemiau jos „low“ taško (arba aukščiau, jei parduodame). Atsiranda dar viena, normalaus dydžio, mes vėl perkeliame stopą ir taip toliau.

Toliau grafike mes matome, kad atsiranda nedidelis Pin-baro modelis, turintis nedidelę atramą:

sandorio uzdarymas priespriesinis modelis

Taigi, mes pamatėme Price Action modelį Pin-barą, kuris yra priešingas mūsų atidarytai pozicijai, tačiau savo sandorio mes neuzdarome.  Mes tik perkeliame musų Stop-Loss arčiau kainos, bet ne per arti – ten, kur kaina turėtų erdvės judėjimui, kad mūsų Stop-Loss nebūtų išmuštas atsitiktiniu judėjimu. Toliau mes matome, kad kaina kitą dieną juda pagal naują Pin-baro modelį, tačiau paskui apsisuka atgal. Atsiranda naują aiški žvakė grafike ir mes perkeliame mūsų Stop-Loss žemiau jos „low“ taško. Atsiranda dar viena žvakė, normalaus dydžio, mes vėl perkeliame mūsų stopą ir taip toliau. Jei matome neaiškią, mažytę žvakę – nedarome nieko. Dar viena mažytė žvakė – nedarome nieko. Už jos atsiranda pilnavertiška žvakė į viršų, vėl stumiame stopą paskui ją.

Vėliau, kaip matome, rinka apsisuka ir išmuša mūsų stopą. Tačiau mes šioje pozicijoje, laikęsi šios taktikos,  uždirbome nei daug nei mažai – 330 punktų. Ši sandorio uždarymo taktika leidžia mums likti trende kuo ilgiau.

Plačiau susipažinti su Price Action prekybos metodais Jūs galite perskaitę kitus straipsnius ir peržiūrėję video pamokas apie Price Action metodiką.  Tai viena efektyviausių strategijų, todėl visiems rekomenduoju su ja susipažinti.

Mūsų forume galite aptarti šią strategiją tiesiogiai, pasižiūrėti kitų prekiautojų prekybos pavyzdžius arba parodyti savo.

Print Friendly, PDF & Email