Sekmadienis, 14 liepos, 2024

4 pavojingos treiderio būsenos. Obsesinis-kompulsinis treidingas

Būti pirmu, viską žinoti, kontroliuoti, visada būti rinkoje –  4 pavojingos treiderio būsenos, kurios sukelia psichologinį nestabilumą, kuris gali baigtis depozito praradimu ir sunkumais kasdieniniame gyvenime. Kaip kovoti su šiomis būsenomis treideriui, aptarsime šiame straipsnyje.

Ar Jums kada nors atrodė, kad Jūsų prekyboje egzistuoja tam tikros obsesinės (įkyrių minčių) tendencijos, kurios gali stabdyti Jus kelyje į treidingo sėkmę? O galbūt, kompulsyvus (sąmonės kontrolei nepasiduodantis ) elgesys prekybos metu atsispindi materialiai arba psichologinėje būsenoje? Ne paslaptis, kad žmogaus psichologija vaidina didelį vaidmenį treidinge. Todėl nenuostabu, kad tokie psichologiniai ypatumai, kurie daro įtaką įprastame gyvenime, taip pat daro įtaką ir prekybos procese. Jie arba padės Jums tapti profesionalu, arba sulaužys Jus kaip treiderį.

Kas yra obsesinis – kompulsinis sutrikimas?

Obsesinis – kompulsinis sutrikimas (OKS) yra nerimo tipo sutrikimas. Jis paprastai charakterizuojamas nepagrįstomis, įkyriomis mintimis ir irracionaliomis baimėmis (manijomis), į kurias žmogus reaguoja veiksmais (kompulsijomis), kurių priežasčių jis iki galo negali įsisamoninti.

Be to, žmogus gali turėti viso labo vieną komponentą (arba įkyrias mintis, arba kompulsyvius veiksmus), bet tai taip pat bus priskiriama prie obsesinio-kompulsinio sutrikimo. Toks reiškinys gali sukelti vidinę įtampą ir nerimą, kuris gali atsiliepti Jūsų prekybos rezultatuose.

Labai daug treiderių, kuriuos teko matyti arba bendrauti, demonstruodavo panašius simptomus. Susimąstykite, galbūt Jūs esate vienas iš jų? Pažiūrėkime tiesai į akis – pas mus visus buvo momentų, kai mes buvome apsėsti rinkos.

Šiame straipsnyje mes aptarsime kai kuriuos požymius, kurie gali užvaldyti treiderio sąmonę ir pabloginti treidingo rezultatus.

 1. AŠ VISADA TURIU BŪTI TEISUS

Ar manote, kad visada privalote būti teisus? Kaip treideris, be abejo turite atsakyti “ne”. Kiekvieną kartą, kai prekyba vyksta priešingai nei pagal Jūsų planą, Jūs pradedate dėl to kaltinti mistinius “lėlių valdovus”, rinkos manipuliatorius arba aferistus-brokerius, kurie specialiai judina kotiruotes ir bando numušti Jūsų stopą. Tai yra, darydami savas klaidas, Jūs kaltinate kitus. Baisu yra tai, kad Jūs niekada nepripažinsite šito fakto arba net samoningai jo nesuvoksite.

Būdami treideriu, Jūs turite pripažinti, kad “nuostolis” yra neatskiriama šio verslo dalis, kaip ir klasikiniame versle apskritai. Jeigu Jūs manote kitaip, tai greičiausiai, kad Jūs stengiatės atkerštyti rinkai. Šiuo atveju, Jūsų praradimai gali keliariopai išaugti ir net sunaikinti depozitą.

Dar vienas būdas išvengti nuostolių – tai nestatyti stop-loss. Visi tvirtinimai apie tai, kad tokia prekyba yra prekybos sistemos elementas, paprasčiausi pasiteisinimai. Už šių pasiteisinimų dažniausiai slypi psichologinis nuostolių gavimo skausmo nepernešimas ir noras būti teisiu, nepaisant nieko. O galima priežastis yra tame, kad tokie treideriai jaučia nepasitikėjimą savimi ir piešia paralelę tarp nuostolingų sandorių ir nepakankamo intelekto.

Jeigu iš aprašymo aukščiau atpažinote save, savo elgesį, tai turėkite omenyje paprastą faktą: aukštas IQ nėra sėkmingo treidingo garantija. Čia nėra jokios koreliacijos tarp intelekto lygio ir teigiamais prekybos rezultatais iš principo. Čia greičiau tenka kalbėti apie tam tikrą priklausomybę nuo treidingo ir emocinio intelekto (EQ). Tačiau tai visai kita tema. Todėl Jums nebereikia visada būti teisiam, ir niekas negali teisti Jūsų dėl padarytų klaidų.

Ką daryti?

Deja, dauguma treiderių nėra linkę pripažinti savo klaidų. Tai vidinis prieštaravimas dėl savo asmeninio teisingumo. Šiuo atveju, tokie treideriai dėl savo nuostolių kaltins bet ką, nors ir gamtos jėgas. Tačiau reikia atsiminti, kad bet kokia rinka – yra tikimybių sistema. O tai reiškia, kad net geriausiais sandoris gali atnešti nuostolį.

Pagrindinis raktas dirbant su tikimybėmis yra teisingas kapitalo valdymas (money management).

2. AŠ VISKĄ TURIU ŽINOTI

Dar vienas klasikinis OKS simptomas – tai bandymas suprasti ir racionalizuoti kiekvieną, net patį mažiausią rinkos judėjimą. “Aš privalau žinoti absoliučiai viską, kas vyksta ir viską detaliai išsiaiškinti”.

Toks treideris visą laisvą laiką studijuoja ekonomines naujienas, įvairius prekybos metodus, prekybos instrumentus ir strategijas, indikatorius ir prekybos platformas. Tokio treiderio nuomone, gilios žinios, kurios sukasi aplink rinką ir joje, suteiks jam pranašumo prekybos metu. Leis geriau analizuoti rinką ir suprasti būsimus kainos judėjimus.

Čia bėda yra tame, kad rinkoje viskas yra absoliučiai lygiavertiška. Vieni indikatoriai visiškai prieštarauja kitiems, ekonominės naujienos interpretuojamos nevienareikšmiškai ir dažnai skirtingai, o universalios prekybos sistemos tiesiog neegzistuoja. Todėl, kuo daugiau Jūs bandote suprasti ir išanalizuoti viską ir iš karto, tuo dažniau Jūs susidursite su “vidiniais konfliktais” savo analizėje. Todėl bandymas aprėpti viską ir iškarto sukels didelę painiavą, ir galutiniame rezultate tai atsispindės prekybos rezultatuose.

Neverta ieškoti stebuklingos prekybos sistemos su “auksiniu” indikatoriumi arba naudotis svetimais “100% tiksliais” signalais. Žymiai naudingiau yra susikoncentruoti ties tuo, kas suprantama būtent Jums, vystyti savo individualų požiūrį ir rinkos matymą. Nėra nieko svarbesnio ir vertingesnio nei sava patirtis. Tegu ir įgyta per klaidas ir nuostolius.

Ką daryti?

Kai kurie treideriai mano, kad jie gali gauti labai rimtą pranašumą, studijuodami ir paisydami tiesiog kiekvieną prekybos aspektą. Naujienos, ekonomikas, politinis fonas ir visų indikatorių parodymai. Tačiau tai yra per didelė informacijos apimtis, ir bandymas ją visą aprėpti sukels tiesiog stiprią psichologinę įtampą.

Galutiniame rezultate, toks metodas išprovokuos reiškinį, kuris žinomas kaip “analitinis paralyžius”, kai dėl per didelių vienas kitam prieštaraujančių faktų apimties, žmogus patiria stuporą (sustingimą) ir nebesugeba priimti galutinio sprendimo. Todėl visada reikia remtis tuo, ką gerai suprantate ir išmanote.

Stenkitės mažinti nereikalingą psichologinę įtampą, kaip priimate sprendimus.

3. AŠ VISKĄ TURIU KONTROLIUOTI

Trečioji iš eilės, tačiau ne pagal reikšmingumą, problema, sukelianti vidinę įtampą – tai noras sekti ir kontroliuoti tiesiog kiekvieną kainos tiką, kai tik pozicija atidaroma. Tokį metodą galima pavadinti “mikro-kontrole”.

Pasekmės šiuo atveju gali būti labai nemalonios. Prekiaujant tokiu būdu, Jūs kaip ir leidžiate rinkai emociškai įtraukti save į prekybos vidų. Jūs susiliejate su rinka, tampate jos dalyviu iš vienos pusės, tačiau iš kitos – neturite jokios galimybės įtakoti rinkos. Tai gali baigtis tuo, kad net gerai pragalvota ir teisingai atidaryta pozicija, kuri potencialiai galėjo atnešti pelno, bus uždaryta be svarbių tam priežasčių, vien tik remiantis emociniais treiderio sprendimais.

Sėdint prie kompiuterio monitoriaus ir “išgyvenant” dėl savo atidarytos pozicijos, Jūs niekaip negalite įtakoti rezultato baigties. O štai išderinti savo nervus galima lengvai. Atidarę orderį, išstatę SL ir TP, savo, kaip treiderio darbą Jūs jau atlikote. Dabar leiskite rinkai atlikti savo darbą. Nėra būtinybės sėdėti ir “hipnotizuoti” ekraną, kontroliuoti procesą, kuris iš esmės nėra kontroliuojamas. Iš pirmo žvilgsnio, tai atrodo sunku, bet iš tikrųjų tai visiškai realizuojamas dalykas, jeigu treideris surastų sau užsiėmimą treidingo metu. Nukreipkite savo dėmesį kitur ir suraskite įdomų užsiėmimą.

Dar viena noro viską kontroliuoti priežastis gali būti Jūsų vidinis nepasitikėjimas. Jūs galite abejoti savo prekybos sistema arba savo, kaip treiderio gebėjimais, ypač po serijos nuostolingų sandorių. Atsiminkite, kad nuostolingos serijos būna kiekvienam iš mūsų, net patiems geriausiems treidingo profesionalams. O štai, jeigu priežastis slypi kur kas giliau, ir tai yra nepasitikėjimas savimi, kaip žmogumi, apskritai, tai šioje vietoje, tikėtina, verta kurį laiką sustabdyti prekybą ir pabandyti išspręsti daug gilesnę problemą.

Ką daryti?

Rinkos “mikro-kontroliavimas” atsidarius poziciją yra pavojingas dalykas. Jis sukelia per daug emocionalią prekybą.

O tai jau yra kelias impulsyviems sandoriams, prekybos plano nesilaikymas, neapgalvoti sprendimai ir neadekvačios reakcijos. Tai tiesioginis rezultatas, kai treideris negali “atsijungti” nuo rinkos. Visų pirma, reikia patikėti savo prekybos sistema ir pradėti pasitikėti ja. Ir tik po to pradėti investuoti į ją pinigus. Prisiminkite, galbūt, pas jus yra hobis arba įdomūs užsiėmimai, kurie nesusiję su treidingu? Perjunkite savo dėmesį į bet kokią kitą temą, nesusijusią su prekyba.

4. AŠ NUOLAT TURIU BŪTI RINKOJE

Siekis prekiauti visada. Jeigu uždaroma viena pozicija, tai kaip galima greičiau būtina atidaryti kitą. Tokia prekyba atrodo taip, lyg rinka rytoj bus uždaryta, ir viską uždirbti reikia būtent šiandien. Dažnai toks treidingas priveda prie “išgalvotų, atspėjamų” sandorių, bandymu nuspėti ateitį. Treideris galvoja taip: “Nors prekybos sistema ir neduoda signalo įeiti į rinką šiuo metu, bet situacija vystosi reikiama kryptimi”.

“Tam, kad tikrai nepraleisti gero signalo, geriau į rinką įeiti anksčiau” – maždaug taip mąsto treideris, kuris nori “prekiauti visus signalus”.

Treidingo manija, azartas – tai toli gražu ne tokia ir retenybė, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Siekis nuolatos būti rinkoje gali kaip reikiant suduoti smūgį treiderio emocinei būsenai. Susimąstykite, kiek Jūs esate psichologiškai priklausomi nuo rinkos? Ar pilnai galite kontroliuoti savo mintis ir veiksmus, kai prekiaujate? Ar vis tik nepilnai ir manote, kad Jums reikalinga pagalba šiuo atveju?

Kad tai suprasti, reikia maksimaliai sąžiningai atsakyti į keletą klausimų:

  • pas Jus atsiranda sunkumai darbe arba bendraujant su žmonėmis dėl to, kad Jūs per daug dažnai blaškotės žiūrėdami į kompiuterį/ išmanųjį telefoną, kur sekate einamąsias rinkos kotiruotes?
  • Jūs vėluojate į verslo ar asmeninį susitikimą, kadangi negalite atsitraukti nuo kompiuterio, kur stebite savo atidarytus sandorius?
  • Jūs galite pailsėti savaitgaliais, kai rinkos uždarytos, ar Jums būtina nuolat būti prie kompiuterio, planuojant savo prekybą sekančiai savaitei?

Jeigu tokie ar analogiški klausima pas Jūs viduje kyla, tai atėjo laikas susimąstyti. Ištrinkite prekybos platformą iš savo telefono!

Treidingas – gana paradoksalus dalykas. Tai nėra užsiėmimas, kuriame yra tiesioginis ryšys tarp rezultato ir praleistų valandų. Greičiausiai tenka kalbėti apie atvirkštinę priklausomybę. Čia, kaip niekur kitur, veikia žymusis Pareto principas, kurio esmė yra ta, kad 80% rezultato atneša tik 20% veiksmų. Paprasčiau tariant, “geriau mažiau, bet geriau”.

Ką daryti?

Labai lengva tapti priklausomu nuo rinkos ir leisti jai valdyti Jūsų mintis ir emocijas. Kai rinka – vienintelis dalykas, apie ką Jūs galite galvoti, tai jau yra blogai.

Tokia priklausomybė nuo rinkos, iš esmės, mažai kuo skiriasi nuo bet kokios kitos priklausomybės, ir tai jau yra itin pavojinga situacija.

Įveikti tokią priklausomybę gali būti labai sunku. Čia gali padėti savos strategijos kūrimas, kuria Jūs visiškai pasitikite. Be to, aiškus savo veiksmų suvokimas rinkoje, prekybos plano sudarymas ir jo vykdymas. Kai kam gal tokios rekomendacijos gali pasirodyti banalios ir jau nusibodusios. Galbūt, nesiginčysiu. Tačiau tik savo aktualumo jos niekaip ir niekada dar neprarado. Sėkmingos Jums prekybos!

Pagarbiai, Mykolas Kuzminskis

Spekuliantas.com

2 KOMENTARAI

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
2 Comments
Naujausias
Seniausias Daugiausiai balsavo
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Alex Sander
Alex Sander
2018-04-15 07:32

Ačiū už gerą straipsnį. Pats pastebėjau kad per daug sėdžiu rinkoj, dėl to pradedu abejoti savo atidariusi pozicija. Kai kurias uždarau per anksti, nors galų gale kaina pasiekia takeprofito,bet jau be manęs.

indre
indre
2018-04-15 03:54

Naudingas ir įdomus straipsnis. atpažįstamos patirtys. man padeda “pabuvimas be minčių”, kai jau lb kažkas ramybę pradeda drumsti…☺
ačiū!

Prisijunk

2,414SekėjaiPatinka
1,830ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

2
0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x