Ketvirtadienis, 8 birželio, 2023

“Berdstouno damų” istorija

Ar gali 70-ties metų moterys pasiekti sėkmės investavime? Žinoma, pareiškia “Berdstouno damos”, kurios laikotarpiu nuo 1984 – 1993 metais uždirbo iš akcijų vidutiniškai 23,4% pelno per metus.

1983 metais JAV atsirado savotiškas investotojų klubas, kurio nariais buvo pakankamai pagyvenusios moterys. Jau per 10 metų apie jas žinojo visa Amerika. Kaip amerikiečių senjorėms pavyko pasiekti sėkmės vertybinių popierių biržoje?

Amžius – ne kliūtis investicijoms

1983 metais, 16 moterų, kurių amžiaus vidurkis sudarė 70 metų, miestelyje Beardstown (Ilinojaus valstija) įkūrė savo investicijų Klubą. Tarp jų buvo pradinės mokyklos direktorė, mokytoja, namų šeimininkė, kiaulių fermos ir gėlių parduotuvės savininkės, taip pat įvairių lygių bankų tarnautojos.

Neturėdamos pakankamų žinių apie investicijas, šios garbingos moterys nusprendė išmokti valdyti savo pinigus. Jos susimetė po 100 dolerių ir pradėjo kartu rinktis ir pirkti akcijas. Kiek vėliau, moterys pradėjo didinti kapitalą po 25 dolerius kas mėnesį.

Po 10 metų, šis klubas tapo žinomas kaip “Beardstown Ladies”. Šešerius metus jis buvo pripažįstamas JAV Nacionalinės investicinių kompanijų asociacijos (NAIC) “žvaigždėmis” tarp kitų klubų, o klubo moterys-dalyvės ne sykį buvo kviečiamos į įvairius televizijos šou.

1994 metais investuotojos-pensininkės išleido knygą “Berdstouno damų išmintingo investavimo gidas: kaip mes įveikėme vertybinių popierių biržą ir kaip jūs galite padaryti tą patį”, kurioje buvo aprašyti patarimai, kaip pirkti akcijas, ir be abejo, kulinariniai receptai. Jau 1998 metais knyga buvo išversta į septynias kalbas, o parduotų egzempliorių skaičius pasiekė 800 tūkstančius. Beje, šią knygą galima įsigyti ir šiandien per Amazon.

Senjorių investicinio klubo sėkmė – pasisekimas ar apgavystė?

“Berdstouno damų” pelningumas, kuris nurodytas tiesiog ant jų knygos viršelio, nuo 1984 iki 1993 metų vidutiniškai sudarė 23,4% metinio pelno, o tais laikais tai buvo didelis pelningumas biržoje. Pavyzdžiui, indekso Dow Jones Industrial Average per tą patį laikotarpį buvo beveik du kartus mažesnis, o indeksas S&P 500 augo 14,9%. Nežiūrint to, moterys tvirtino, kad jų patarimų dėka tokios sėkmės gali pasiekti kiekvienas. 

“Berdstouno damų” sėkmės istorija sukėlė tikrą sąmyšį – laikotarpiu nuo 1992 iki 1998 metų investicinių klubų kiekis Amerikoje augo kaip grybai po lietaus: nuo 9 tūkstančių iki 36 tūkstančių. Žmonės pradėjo tikėti, kad jeigu net moterys-senjorės sugeba uždirbti akcijų rinkoje, tai ir jiems, be abejo, pasiseks.

Vienok, pagyvenusių damų sėkme patikėjo ne visi. Žurnalistai išsiaiškino, kad damos buvo ne tokios jau ir sėkmingos, kaip visi manė. Rodikliai knygoje buvo gerokai paaukštinti, beveik dvigubai, nes į pelną buvo įtraukiami ir dalyvių įnašai. O dar vėliau, britų auditorinė kompanija Pricewaterhouse perskaičiavo jų pajamas ir išaiškėjo, kad “Berdstouno damų” pelningumas laikotarpiu nuo 1984 iki 1993 metų tesudarė 9,1% metinio pelno, o ne 23,4%, kas yra žemiau rinkos. Damos tvirtino, kad jos neskaičiavo dalyvių įnašų į pelno apskaitą, o tiesiog apsiriko vesdamos skaičius į kompiuterinę programą. Nežiūrint to, smūgis per jų reputaciją vis tiek buvo suduotas. Žurnalistai net juokavo, kad “garbaus amžiaus damas reikia pasodinti į kalėjimą”.

Bet kaip vėliau parašė The Wall Street Journal, niekas neatkreipė dėmesio į kitus patikrintus auditorių duomenis: vidutinis investuotojų-damų pelningumas laikotarpiu nuo 1983 iki 1997 metų vis tik pralenkė indeksą Dow Jones ir sudarė 15,3%.

Reputaciniai praradimai nesutrukdė tolimesniam klubo vystymuisi. Jau 2016 metais į “Berdstouno damų” klubą įėjo jau 75% įkūrėjų vaikų, anūkų ir proanukių. Pačiai vyriausiajai damai tuo metu buvo 89 metai, pačiai jauniausiai – kiek virš 30. Investicinis klubas gyvuoja iki šiol.

Kaip ir į kokias akcijas investuoja “Berdstouno damos”

Kaip aprašyta jų knygoje “The Beardstown Ladies’ common-sense investment guide: how we beat the stock market-and how you can too”, pradedant investuoti pinigus, reikia susidaryti finansinį planą. “Be planavimo praktiškai neįmanoma padidinti kapitalo”, rašė jos. Pasak jų, kuo anksčiau jūs pradėsite planuoti, tuo patikimesnė bus jūsų ateitis.

Paskaičiuokite savo pajamas, išlaidas, skolas, susikurkite sau tikslus, pasirūpinkite apie draudimą ir sukurkite finansinę apsaugos pagalvę – tokie patarimai parašyti knygoje. Pensininkės pažymėjo, kad pasirinkimas turi būti grindžiamas jūsų tikslais ir rizikos lygiu, kuriam turite būti pasiruošę. Jeigu jūs siekiate gauti labiau didesnį pelningumą, tai teks rizikuoti daugiau. Todėl, prieš priimant sprendimą, atlikitę kruopščią analizę.

“Daugelio investuotojų klaida yra ta, kad jie leidžia begalę laiko renkantis batus, vietoj to, kad planuotų savo finansinę ateitį” – teigia pagyvenusios damos.

Po to, kai susikūrėte savo investicinį planą, sekite jo progresą ir koreguokite jį pagal tai, kaip gaunami rezultatai arba keičiant tikslus. Jeigu jūsų investicijos neatneša norimo pelno, verta keisti strategiją, mano moterys.

Tokiu momentu reikia būti maksimaliai objektyviu. Net jeigu jūs viską išstudijavote ir išanalizavote, vis tiek niekas negali nuspėti ateities, net patys labiausiai patyrę specialistai, pažymėjo “Berdstouno damos”.

Renkantis akcijas, “Berdstouno damos” pataria pirkti tik tokius vertybinius popierius, apie kuriuos esate girdėję ir juos išmanote. “Mums patinka investuoti į tai, ką mes žinome, ir tai, ką suprantame”, – televizijai CNBC kalbėjo klubo dalyvė Baffi Tillitt-Pratt.

Tuo pačiu, ypatingą dėmesį reikia atkreipti į atšakos lyderius ir kompanijos skolos naštą. Damoms pavyzdžiu tapo Warrenas Buffetas, savo investavimo principą jos paėmė iš jo taisyklių: “Pinigus investuojame į tai, apie ką žinome ir suprantame”. Pavyzdžiui, kai jų mieste atsidarė prekybos centras Walmart, damos atkreipė dėmesį į tai, kad parkavimo aikštelė šalia jo visada pilna, o pas konkurentą Kmart – ne. Tai tapo priežastimi pirkti Walmart akcijas. Vienok, tai ne vienintelis kriterijus renkantis akcijas. Moterys taip pat analizuoja ir kompanijų veiklos ataskaitas. Viena iš klubo įkūrėjų Betti Sinnok kalbėjo, kad iš pradžių pasirenka ekonomikos sektorių, o vėliau studijuoja, kokios kompanijos jame yra lyderiai.

Nežiūrint į savo principingumą, klubo nariai daug dėmesio skyrė kompanijos finansiniams rodikliams, pavyzdžiui, akcijų rinkos vertės santykio koeficientui su metiniu pelnu P/E. Akcijų pirkimui buvo svarstomos tik tos kompanijos, kurių bendra skola sudarė ne daugiau kaip trečdalio savų aktyvų, o pelnas stabiliai augo per paskutinius penkerius metus.

“Berdstouno damos” mano, kad reikia būti kantriu. Akcijų kainų kritimą “Berdstouno damos” vertindavo kaip “Juodojo penktadienio” išpardavimus, matydamos tame galimybę nupirkti geras akcijas mažesne kaina.

Pagal 2016 metų pabaigą, investiciniame klubo portfelyje buvo 17 kompanijų akcijos, tarp kurių Apple, Walgreens, Wolverine, Starbucks, taip pat B klasės akcijos iš Buffeto holdingo Berkshire Hathaway. Portfelio vertė buvo įvertinta 500 tūkst. dolerių.

2019 metais pagyvenusios damos kiek atsitraukė nuo savo principų pirkti tik tai, ką žino, atkreipdamos dėmesį į “kinietišką Amazon” – technologijų gigantą Alibaba. Pasak Tillitt-Pratt, joms patiko kompanijos finansiniai rodikliai, nedidelis skolos dydis, ir veiklos plėtra į įvairias sritis. Sutapimas ar ne, bet lygiai taip pat pasielgė ir Buffetas. Ir kaip parodė laikas, neprašovė.

Pagarbiai, Mykolas

Spekuliantas.com

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,366SekėjaiPatinka
1,650ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x