Antradienis, 21 gegužės, 2024

Binariniai opcionai: Kaip rizikuoti protingai ir padidinti kapitalą?

Sveiki, gerbiamieji. Kiekvienas patyręs treideris žino, kad sėkmingos prekybos finansinėse rinkose garantas yra trys kertiniai dalykai: tai patikima prekybos strategija, griežta savikontrolė (disciplina) ir efektyvus rizikos ir kapitalo valdymas arba kaip jį sutrumpintai vadina MM (ang. Money Management). Iš tikrųjų, šie faktoriai galioja ir apsprendžia bet kokio treidingo perspektyvas, tame tarpe ir binarinių opcionų prekybos.

Šioje apžvalgoje mes šiek tiek plačiau pakalbėsime rizikos ir kapitalo valdymą, pabandysime pasiaiškinti apie tai, kaip teisingiausiai optimizuoti darbą su asmeniniu kapitalu, taip pat duosime keletą praktinių patarimų, kurie pasitarnaus tiek naujokams, tiek ir daugiau patyrusiems binarinių opcionų prekiautojams.

Kas yra rizikos ir kapitalo valdymas?

kas yra rizikos ir kapitalo valdymas

Iš pradžių, ką reiškia ši sąvoka? MM – tai yra optimalus ir strategiškai pagrįstas pinigų srauto valdymas, kurio tikslas yra gauti iš prekybos maksimalų pelną. Nežiūrint į tai, kad ši prekybos dalis yra viena iš svarbiausių ir būtinų, tačiau statistiškai, praktikoje, MM suprantamas kaip kažkas, kas ir taip savaime aišku. Iš tikrųjų, dauguma naujokų sako: “Būtina laikytis rizikos ir kapitalo valdymo”, tačiau po to, dažniausiai, sudaro 10 pelningų sandorių ir 1 nuostolingą, kuris ir “suvalgo” visą gautą pelną. Ir tik tada, likęs be pinigų, žmogus pradeda domėtis ir ieškoti informacijos apie tai, kaip teisingai valdyti kapitalą. Naujokas vėliau supranta, kad prekybos sėkmė yra apsprendžiama, kai pelnas gaunamas ilgalaikėje perspektyvoje, todėl patyrusiems trederiams dažnai tenka sudaryti 6-7 nuostolingus sandorius, kad pajusti trendą, sukoreguoti strategiją ir padengti šiuos nuostolius per 1-2 sandorius. Taigi, iš esmės, kapitalo valdymas yra mokslas apie efektyvų personalinio depozito valdymą, siekiant pelningai ir ilgai prekiauti.

Rizikos ir kapitalo valdymo taisyklės

kapitalo valdymo taisykles

Aukščiau matome pačias bendriausias efektyvaus rizikos ir kapitalo valdymo taisykles.

Tačiau svarbiausia taisyklė, kuri būtina Jūsų depozitui,  yra viso labo viena, ir mes apie ją pakalbėsime smulkiau. Taigi, ji sako: “Nerizikuokite viename sandoryje daugiau nei  2% – 5% suma nuo Jūsų depozito”. Tarkime, jei Jūsų depozitas yra $500, tai vieno sandorio rizika neturėtų viršyti $25, ir nepriklausomai nuo to, ar Jūsų prekyba pelninga, ar nuostolinga, niekada neviršykite šios ribos. Su laiku, kai treideris įgyja patirties ir yra labiau savimi užtikrintas, galima padidinti procentinę riziką iki 5%-7% ar net iki 10%, tačiau tai tik kraštutiniu atveju.

Geriausiai – nusistatykite savo rizikos ribas ir niekada nepažeiskite jų. Tokiu būdu, atsiras Jums būtina disciplina ir Jūsų depozitas bus apsaugotas nuo iššvaistymo, kai Jus užvaldys emocijos. Bus dienų, kai atrodytų, kad prieš akis akivaizdžiai pelningas sandoris, tačiau turite įveikti savo emocijas ir tokiose situacijose. Kaip sakoma, “kuo tyliau, tuo toliau”.

Toliau, pakalbėkime apie kai kuriuos specifinius rizikos ir kapitalo valdymo ypatumus, arba paprasčiau kalbant, pagrindinius principus, kurie turi būti kiekvieno treiderio galvoje.

Pradžioje, nedidelis planelis, kurio ribose mes tęsime šią temą. Taigi, mes aiškinsimės, kas yra:

 1. Nuolat besimokantis treideris
 2. Depozito dydžio nustatymas
 3. Prekyba pagal trendą
 4. Santykio tarp rizikos ir pelno nustatymas
 5. Pelningumo planavimas
 6. Nuostolių sumažinimo taisyklės
 7. Rizikų diversifikacija
 8. Prekyba pagal strategiją (sistemą)
 9. Kelly formulė, kaip kapitalo valdymo sistema
 10. Oskaro Graindo kapitalo valdymo sistema

1. Nuolat mokykitės

binariniai opcionai nuolatinis mokymasis tobulejimas

Kaip žinoma, žmogus, prekiaujantis finansinėse rinkose, šiuo atveju binariniais opcionais, yra vadinamas treideriu. Svarbiausias faktorius, kuris skiria patyrusį treiderį nuo pradedančiojo – tai sugebėjimas blaiviai įvertinti tiek perspektyvas, tiek riziką, o tai ateina tik tada, kai žmogus nuolat tobulėja ir siekia naujų žinių. Sutikite, prekiauti galima ir visiškai nieko nežinant ir kurį laiką net sėkmingai, bet tokia prekyba yra pasmerkta. Didžiaja dalimi, treidingas tai yra mokslas, kurį sudaro nemažai teorinių žinių ir praktinė patirtis. Net patys labiausiai apsišvietę treideriai skiria daug laiko įvairiausiems rinkos dinamikos niuansams, specifiniams fundamentaliosios ir techninės analizės ypatumams, jie nuolat tobulina ir apgalvoja savo prekybos sistemas. Būtent nuolatinis tobulėjimas ir sukuria treiderius, kurie gali akmeniniais veidais gauti didžiulius pelnus, panaudodani savo žinias, nuolat mokydamiesi naujų dalykų, taip pat iš savo klaidų. Absoliučiai šaltas, analitinis protas – tai tas dalykas, kurio verta siekti.

2. Nusistatykite tinkamą depozito dydį

nusistatykite tinkama depozito dydi

Kruopštus ir nuoseklus depozito nustatymas, naudojamas prekybai su binariniais opcionais, atveria treideriui galimybę protingai ir tiksliai apskaičiuoti kiekvieną konkretų sandorį. Vėlgi, kaip ir kalbėjome anksčiau, svarbu nepažeisti savo nustatyto rizikos diapazono.

Taip pat reikia pasakyti, kad ir pačio depozito neverta formuoti iš savo paskutinių santaupų. Apskritai, stenkitės apgalvoti įvairius apsidraudimo variantus, kurie veiks būtent Jums. Kiekvienas treideris visada turi turėti saugos pagalvę, kuri leis jam, net jei ir visiškai sudegtų sąskaita, apgalvojus savo klaidas, vėl sugrįži į rinką.

Panagrinėkime praktinį pavyzdį: tarkime, minimali binarinio opciono pirkimo suma yra $5, tokiu atveju, depozitas turi būti ne mažesnis, kaip $250. Logika yra maždaug tokia: jeigu Jūs naujokas, tai su tokia rizika Jūs galėsite sudaryti mažiausiai 50 nuostolingų sandorių, kas yra neįmanoma. Net jei pirmieji 15 sandorių iš 20 bus nuostolingi, Jums vistiek liks pakankamai pinigų, kad susigrąžinti prarastas sumas. Būtent todėl geriau yra prekiauti mažais sandoriais ir tokiu būdu apsidrausti, jei sektų serija nuostolingų užėjimų.

3. Prekiaukite pagal trendą

prekiaukite pagal trenda

Kaip žinoma, trendas – tai kainos judėjimo kryptis tam tikru laikotarpiu. Yra trys trendo kryptys: krintantis trendas (kai kaina leidžiasi žemyn), kylantis (kai kaina kyla) ir fletas (kai kaina juda šonu, horizontaliai).

Atidarant sandorį pagal trendo kryptį, Jūs itin padidinate tikimybę, kad sandoris bus pelningas. Tai yra, jeigu prieš mūsų akis yra akivaizdžiai kylantis trendas, tai geriau yra atidarinėti pirkimo sandorį, o jei krintantis – atitinkamai, pardavimo sandorį. Prekyba prieš trendą yra, aišku, įmanoma, bet tai statistiškai nedėkingas dalykas, skirtas patyrusiems trederiams, kurie naudoja kontrtrendines prekybos sistemas.

4. Išmokite tinkamai susieti riziką ir pelną

Išmokite tinkamai susieti riziką ir pelną

Šis punktas praktiškai yra 1 punkto pakartojimas ir jo tęsinys. Patyrę treideriai nuolat seka ir reguliuoja santykį tarp rizikuojamos sumos ir pelno, kuris yra tikėtina treiderio grąža. Rizikos laipsnio riba visada yra siejama su turimu depozitu, kad esant nepalankioms rinkos aplinkybėms ir atsiradus nuostolingų sandorių serijai, investuotojo finansinė būklė kritiškai nenukentėtų.

Šiandieninės finansinės rinkose yra tiek populiarios, kad pritraukia nemažai techninių inovacijų, kurios palengvina treiderio darbą. Šiuo atveju, neretas treideris turi įvairios pagalbinės programinės įrangos:  nuo paprasčiausių excel lentelių iki sudėtingų ir specialių robotų, kurie padeda apskaičiuoti riziką bei analizuoja pelno perspektyvas įvairių algoritmų pagalba.

5. Planuokite savo pelningumą

planuokite savo pelninguma

Pasirenkant binarinių opcionų brokerį, pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į kertinį pelningumo rodiklį, o būtent – pelningumo koeficientą. Kiekvienas stambesnis brokeris deklaruoja savo procentinį dydį, jei prognozė bus teisinga.

Pavyzdys: tarkime, opciono kaina yra $200. Procentinis premijos dydis, tarkime, sudaro 79%. Jeigu sandoris bus pelningas, tai treideriui sugrįš investuoti $200, plius $158 gryno pelno.

6. Minimizuokite savo nuostolius

minimizuokite savo nuostolius

Mizimizuoti nuostolius padės pačio treiderio sukurtos individualios taisyklės, kurios ir apibrėš blogos prekybos ribas. Jas nesunkiai susikursite patys, atsižvelgdami į savo prekybos stilių. Štai keletas pavyzdžių:

 • prekybos dienos pradžioje būtina nusistatyti maksimalų sandorių skaičių, kurie planuojami kiekvienoje prekybos sesijoje;
 • per kiekvieną prekybos dieną nuostolingų sandorių galima atidaryti tik tiek, kiek yra numatyta iš anksto, pvz. ne daugiau kaip 10, po kurių tą dieną jau nebeprekiaujama.
 • galima numatyti ir konkrečią pinigų sumą, kurią viršijus, treideris baigia prekiauti tą dieną.

7. Diversifikuokite rizikas

binariniai opcionai Diversifikuokite rizikas

Tarkime, Jūs nusprendėte pirkti $300 EUR/USD vertės opcioną. Iš diversifikacijos pusės, protingiau būtų šią sumą suskaldyti į 6 dalis (po $50 kiekvienam sandoriui), nei pirkti vieną trijų šimtų dolerių opcioną.

Kartais opciono ekspiracijos pabaigoje gali įvykti įvairūs kainos šokinėjimai, kurie gali baigtis nuostolingai. Tokiu atveju, pas Jus būtų daug daugiau šansų sumažinti nuostolius ir net padidinti pelną tuo atveju, jei suma būtų padalinta į keletą kontraktų. Diversifikuoti rizikas taip pat galima ir su skirtingais ekspiracijos intervalais, taip pat naudojant skirtingus aktyvus bei skirtingą prekybos strategiją.

8. Prekiaukite pagal strategiją (sistemą)

prekiaukite pagal prekybos sistema strategija

Ne paslaptis, kad efektyvus treideris visada prekiauja pagal pasirinktą arba savo individualią prekybos sistemą, kuri dažniausiai konstruojama iš jo patirties, individualių pageidavimų ir pastebėjimų, taip pat pasitelkiant pagalbinius indikatorius ir panašiai. Kitaip tariant, prekybos sistema – tai bendras inventorius iš naudingų instrumentų, kuriuos pasirenka treideris, dirbantis finansinėse rinkose.

Verta akcentuoti, kad tokio tipo sistemos egzistuoja bet kuriame darbe, ar tai būtų namų statyba, kitas verslas arba mokslinė veikla. Sistemos turėjimas apsprendžia žmogų, kaip specialistą, o sistemos nebuvimas dažniausiai parodo specialisto nekompetentingumą.

Jei Jūs naujokas ir dar neturite savo kapitalo valdymo sistemos, siūlau atkreipti dėmesį į dvi klasikines efektyvias sistemas, kuriomis Jūs galite pradėti naudotis pradiniuose kapitalo valdymo etapuose.

9. Kelly kriterijus (arba formulė) kaip kapitalo valdymo sistema

Kelly kriterijus (arba formulė) kaip kapitalo valdymo sistema

Kelly formulė yra žinoma tiek finansų rinkose, tiek azartinių žaidimų pasaulyje. Reiktų pasakyti, kad būtent dėl pastarųjų iš pradžių ji ir buvo sukurta, siekiant optimizuoti statymus lošimuose.

1959 metais, amerikiečių matematikas Kelly sudarė gana įdomią kapitalo valdymo sistemą. Žvelgiant iš azartinių lošimų taško, (arba prekiaujant binariniais opcionais) pagal šią sistemą galima nustatyti optimalią statymo sumą (atitinkamai, sandorio kainos dydį). Pagal Kelly, investuojama suma minimizuoja praradimo riziką esant N sandorių kiekiui, arba optimizuoja pelno augimą, vėlgi, esant tam tikram sandorių kiekiui.

Šią sistemą, kuri savyje turi fiksuotus statymų dydžius ir yra priklausoma nuo aktualaus prekybos depozito, dažnai vadina fletu (bet “fletu” azartinių lošimų prasme, o ne taip, kaip tai suprantama Forex prekyboje). Patyręs treideris, dažniausiai nusistato šį dydį iki 5% sumos nuo turimo kapitalo vienams sandoriui, neperžengdamas šios ribos.

Pavyzdyje tai atrodytų taip. Tarkime, Jūsų sąskaitoje yra $500, reiškia, pirminis statymas bus $25. Gavus pelną, sakykim, jei brokerio nustatyta premija yra 70%, Jūsų sąskaita tampa $542,5, reiškia, sekantis Jūsų statymas bus tie patys 5%, bet jau nuo $542,5 sumos, t.y. jau $26 arba $27, (priklausomai nuo to, kokios yra Jūsų brokerio ribos po kablelio), tačiau neviršijant 5% ribos statymo. Nuostolingo sandorio atveju, vėlgi, veikiame pagal seną schemą, orientuodamiesi į 5% dydį nuo viso depozito. Tarkime, jeigu $25 yra pralaimėti ir balansas sudaro $475, atitinkamai, Jūsų sekantis statymas bus ne $25, o $23. Tokiu atveju, jei sekantis sandoris atneš pelną, Jūs vistiek kompensuosite $25 praradimą, kadangi balansas sudarys $514,1, kas yra $14,1 daugiau nei pirminis balansas.

Apskaičiuojant statymus pagal Kelly formulę, Jūs žymiai efektyviau optimizuosite savo pradinį balansą. Šis apskaičiavimas yra išreikštas tokia formule:

kelly formule kapitalo valdyme

Atitinkamai, pagal Kelly formulę, pabandysime apskaičiuoti statymus prekyboje su binariniais opcionais. Tai nesudėtinga.

kelly formule binariniams opcionams

Taigi, optimalus statymo dydis bus 6,6%. Tai ir yra tas koeficientas, kuris optimizuoja praradimo riziką ir padidina kapitalo augimo tikimybę. Žinoma, jei norima dar mažesnės rizikos, galima šį koeficientą dar sumažinti, bet atitinkamai, tai stabdys ir kapitalo augimą.

Kelly formulės naudojimas kapitalo valdyme gali būti labai efektyvus, ypač pradedantiems. Ši sistema leidžia lėtai, bet užtikrintai padidinti savo prekybos balansą, stipriai nedidinant rizikos.

10. Oskaro Graindo kapitalo valdymo sistema

binariniai opcionai oskaro graindo kapitalo valdymo sistema

Oskaro Graindo sistema, kaip ir Kelly kriterijus, labai išpopuliarėjo azartinių lošimų pasaulyje, tačiau ir šią sistemą sėkmingai galima pritaikyti finansų rinkose. Beje, ir pats O. Graindas praeityje buvo žymus ruletės lošėjas, dažnai stebindavęs savo draugus įdomiu ir pelningu žaidimo būdu. Deja, tuo metu binarinių opcionų prekyba dar nebuvo sukurta.

Kai kuriais atvejais, Graindo sistema primena antimartingeilo sistemą. Tačiau, jei antimartingeilo sistemoje užtenka tiesiog nustatyti investicinę ribą, tai Graindo sistema yra labiau orientuota į konkretų minimalų pelną.

Sistema remiasi keliomis pagrindinėmis taisyklėmis:

 • nusistatykite minimalų tikslą. Tarkime, kad mūsų tikslas – uždirbti 10% nuo pradinio depozito – sakykime 10% nuo $500, tai bus $50.
 • nusistatykite pradinę investicijos sumą. Tarkime, tai gali būti 5% nuo depozito, tai yra $25. Čia būtina užbėgti už akių ir pasakyti, kad jei tikslas yra lygus investicijos sumai, tai investuojama suma turi būti mažesnė.
 • jei sandoris buvo nesėkmingas, sekanti statymo suma turi būti tokia pati, kaip ir buvo. Tarkime, jei $25 suma buvo pralaimėta, tai sekanti statymo suma turi būti irgi $25.
 • jei sandoris buvo sėkmingas, tai sekantis sandorio statymas yra apskaičiuojmas taip: buvusi statymo suma, plius žingsnis, kuris lygus pirminei investicijai. Tarkime, jei $25 statymas buvo sėkmingas, tai sekantis statymas jau bus $50, trečiasis jau $75 ir taip toliau.
 • kai pasiekiamas nustatytas tikslas, tarkime $50, ratas uždaromas ir (norint toliau prekiauti) sesija pradedama iš naujo.

Kad geriau suprastume, kaip veikia sistema, panagrinėkime lentelę:

oskaro graindo kapitalo valdymo sistema

Taigi, po 10 sandorių, kur 5 iš jų pasirodė nuostolingi, kiti penki pelningi, mes gavome 20 dolerių pelną, praktiškai padvigubindami pirminę investiciją. Nuostoliai nebuvo dideli, tačiau mums prireikė net 10 sandorių, kad tikslas būtų pasiektas. Tokia sistema plačiai yra naudojama finasinėse rinkose.

Tačiau verta pažymėti, kad tai yra parodomieji pavyzdžiai, kuriais Jūs galite vadovautis pirminiuose prekybos etapuose. Su laiku, kiekvienas treideris turi išdirbti savo individualią sistemą, kuri tiks jam asmeniškai. Būtent tuo ir skiriasi patyręs treideris nuo naujoko.

Pabaigai

binariniai opcionai kaip rizikuoti protingai pabaigai

Dar sykį reiktų akcentuoti, kad tinkamas rizikos ir kapitalo valdymas puikiai papildo bet kokią prekybos strategiją, padaro ją pelningesne, taip pat padidina treiderio discipliną ir bendrą finansinę sėkmę. Mokykitės valdyti rizikas, mielieji draugai, ir neleiskite rizikoms valdyti Jūsų!

Pagarbiai, Mykolas Kuzminskis

Spekuliantas.com

5 KOMENTARAI

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Comments
Naujausias
Seniausias Daugiausiai balsavo
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
juozas
juozas
2015-12-19 17:48

Sveiki, Mykolai gal zinote kokiu nors kontaktu zmoniu sekmingai prekiaujanciais binariniais opcionais. nes jau metus prekiauju demo saskaitose kaip ir noreciau pereiti i realia prekyba bet priestai dar noreciau padiskutuoti su jau prekiaujanciais zmonem

nerijus
nerijus
2015-11-13 20:52

Lenteleje klaidele 9 sandory

Romas
Romas
2015-10-29 16:21

Sveiki Mykolai,as cia gal siek tiek nelb i tema ,bet noreciau kaip suprantancio zmogaus paklausti 🙂 del paskelbtu naujienu tarkim investing.com kalbu apie Actual ir Forecast skaiciukus , tarkim jai USD naujienose bus ACTUAL -2.3% o FORECAST 1% tai tarkim USD/JPN turetu kilti ar leistis dolerio atzveliu? (skelbiamos naujienos – Pending Home Sales )

Prisijunk

2,409SekėjaiPatinka
1,820ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

5
0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x