Pirmadienis, 15 liepos, 2024

Investavimo Principai – investuotojo Ray Dalio knygos santrauka

Net gerai žinomos finansų srities asmenybės sako, kad jis yra kietesnis už patį Buffettą. Vienoje iš savo kalbų Tony Robbinsas prisipažino, kad mielai atiduotų jam valdyti visą savo kapitalą – bendrovė Bridgewater valdo 160 mlrd. dolerių. Jos įkūrėjas patenka tarp 100 turtingiausių ir 100 įtakingiausių pasaulio žmonių (Time ir Forbes reitingai). Išskirtinio treiderio prekybos principai pakeitė visą vertybinių popierių biržos industriją – žurnalas CIO jį pavadino “investavimo Steve’u Jobsu”.

Autorius finansų rinkose uždirbo 18 mlrd. dolerių, o tai savaime kelia pagarbą. Todėl nusprendžiau padaryti trumpą santrauką apie Ray Dalio knygą “Principai” ir atkreipti jūsų dėmesį į keletą svarbių dalykų.

PAGRINDINĖS KNYGOS “SULTYS” IR NAUDINGUMAS TREIDERIAMS

Kai autorius rašo apie darbo principus, jie atrodo utopiški. Tačiau nepamirškime, kad Bridgewater fondas – pernelyg realus, kad nekreiptume dėmesio į knygoje aprašytas tezes.

Ray Dalio Principai foto Mykolas Kuzminskis

Turinį galima suskirstyti į tris dalis:

 • Pirmoji, grožinė, skirta kompanijos įkūrimo istorijai, skaitoma greitai ir yra lengvai suprantama.
 • Antroji dalis skirta sėkmingų žmonių gyvenimo principams. Labai informatyvi dalis – Dalio išsamiai aprašo, kaip šie principai susiformavo ir buvo taikomi, kaip tai padėjo veiksmingai sąveikauti su tikrove.
 • Trečiojoje dalyje nagrinėjami tie patys principai, tačiau kompanijų mastu.

Svarbu! Nepriklausomai nuo to, kokį knygos formatą pasirinksite, bet kokiu atveju veskite konspektą, ir geriausia ranka – užsirašykite idėjas, sąvokas, logines grandines. Tai skaitymą padarys labai produktyvų, leis iš medžiagos išspausti visas “sultis”. Toks darbas pats savaime pagerins jūsų prekybą, nes tai, ką užrašote ranka, iš karto patenka į pasąmonę ir yra užfiksuojama smegenų žievėje.

Ray Dalio principai grindžiami aiškia logika, išankstinių nuostatų ir bet kokių emocijų nebuvimu, informacijos srauto sisteminimu, tarpusavio ryšių paieška, algoritmų kūrimu ir užbaigimu.

Atrodytų, kad sėkmės formulėje nėra nieko naujo – mechanizmas atrodo taip:

Pagrindinė knygos mintis yra ta – kad negalima ignoruoti skausmo. Jei jums “skauda”, turite išanalizuoti ir suprasti, kas jums “skauda”. Ir tik išanalizavę padarysite pažangą. Treideris vėl ir vėl išgyvens tą patį skausmą, jei nesupras jo iki galo ir nepadarys teisingų išvadų – pamokas reikia išmokti, kitaip tas pats skausmas lauks už kiekvieno artimiausio kampo.

Tačiau tai nereiškia, kad reikia specialiai jo ieškoti ir, kaip sakoma, “užsirauti”. Viskas gerai su saiku. Tačiau turėtumėte žinoti, kad kai treideris augimo procese kartais patiria skausmą, tai reiškia, kad ši vieta yra jūsų augimo taškas, galimybė peržengti tam tikrus apribojimus.

Pernelyg dažnai treiderius sustabdo skausmo baimė ir jie, užuot perėję šią baimę ir atsidūrę kitoje pusėje su pelnytu atlygiu rankose arba depozite, rieda atgal.

Ir tai yra kardinalus skirtumas tarp sėkmingų treiderių ir nesėkmingų – noras pasiekti tikslą perauga į poreikį, kuris yra stipresnis už skausmą, trukdantį jį pasiekti. Viskas priklauso nuo to, kas nusveria – poreikis įgyvendinti svajonę ar kliūčių baimė.

Visame tame reikia pusiausvyros tarp bekompromisių ambicijų, iš vienos pusės, ir adekvataus požiūrio į darbą, iš kitos pusės.

Dažnai tarp noro ką nors pasiekti ir realių veiksmų būna praraja. Kad ją įveiktumėte, turite išsiugdyti atitinkamus įpročius. Ir, pasak Dalio, tam prireiks maždaug 18 mėnesių, o ne 21, 28 ir 40 dienų, kurias propaguoja įvairaus plauko koučeriai.

TAIGI, PAČIŲ SVARBIAUSIŲ RAY DALIO PRINCIPŲ SĄRAŠAS

Sėkmės principas Nr. 1. Priimkite tikrovę tokią, kokia ji yra, ir veiksmingai su ja dirbkite

Kas į tai įeina:

 • Gyvenimą laikykite žaidimu, o problemą – galvosūkiu, kurį reikia išspręsti.
 • Optimizuokite realybę, atsižvelgdami į visos sistemos, o ne atskirų jos narių interesus.
 • Vizualizuokite tai, ką norite sukurti, ir semkitės įkvėpimo.
 • Pripažinkite, kad bet koks mokymasis – tai kokybiško grįžtamojo ryšio rezultatas.
 • Būti itin atviriems ir visiškai sąžiningiems su savimi – atpažinti klaidas ir klaidingus įsitikinimus ir su jais dirbti.
 • Atskirų asmenų paskatas derinti su bendru grupės tikslu.
 • Prisiimti atsakomybę už rezultatus.

Tuo, kuo tapsite, įtakoja tik jūsų požiūris į patį save ir jūsų pasaulėžiūra.

Sėkmės principas Nr. 2. Neignoruokite skausmo ir nedelsdami jį spręskite

Norėdami pasiekti tikslus, atlikite šiuos 5 žingsnius:

 • Apibrėžkite ir aiškiai suformuluokite tikslą.
 • Supraskite, kokios kliūtys gali sutrukdyti jį pasiekti, ir jas surašykite.
 • Išanalizuokite kiekvieną iš jų ir raskite problemos šaknį.
 • Sudarykite planą, kaip pašalinti problemas ir jų priežastis.
 • Imkitės įgyvendinti tai, ką suplanavote.

Skaitant knygą tai atrodo labai paprasta. Tačiau praktiškai iki galo nueina vienetai. Problema ta, kad kiekvienas žingsnis reikalauja skirtingo mąstymo – skirtingų psichologinių tipų žmonės su kiekvienu žingsniu susidoroja labai skirtingai, ir niekas negali vienodai gerai atlikti visų penkių žingsnių. Taigi svarbu atpažinti savo ribotumus, juos pripažinti ir priimti, kad galėtumėte juos apeiti.

Vienintelis dalykas, kuris tam trukdo, – tai žmogaus ego. O jei dar atsižvelgsime į būtinybę bendrauti su kitokio psichotipo ir mąstymo būdo žmonėmis, užsispyrimas gali tapti rimta kliūtimi kelyje į tikslą. Ne veltui Ray Dalio savo kompanijoje reguliariai atlieka psichometrinius testus, kad kiekvienam darbuotojui surastų tinkamiausią vaidmenį ir suformuotų veiksmingą komandą. Kalbant apie plano sudarymą ir savo veiksmų analizę – nepamirškite, kad tikslą galite pasiekti įvairiais būdais, ir nesusikoncentruokite ties vienu.

Sėkmės principas Nr. 3. Iš visų jėgų šalinkitės išankstinių nusistatymų žmonių ir įvykių atžvilgiu.

Skaudžiausia čia yra gebėti gyventi ir priimti sprendimus nežinomybės ir nenuspėjamumo sąlygomis, susidoroti su tuo, ko dar nežinai.

Jūsų loginis “aš” visada kovos dėl visiškos kontrolės su emocijomis ir pasąmone. Be to, kiekvienas treideris  ir žmogus turi “aklųjų zonų” – sričių, kuriose jūsų ribotumas neleidžia objektyviai ir nešališkai matyti sudėtingos situacijos.

Kaip išsiugdyti atvirą protą:

 • Užduokite sau klausimą – ne “kodėl aš vėl susimoviau?”, bet “kam man to reikėjo? Ką norėjau gauti?”.
 • Surinkite kuo daugiau informacijos, tiek “už”, tiek “prieš”.
 • Kad galėtumėte duoti, išmokite gauti.
 • Bandydami įsivelti į bet kokią diskusiją, paklauskite savęs – koks mano ketinimas tai daryti? Kas mane motyvuoja – bandyti suprasti oponentą ar įrodyti savo pranašumą?
 • Supraskite, kad kiekvienas žmogus yra skirtingas ir kiekvienas turi teisę į savo tikrovę ir nuomonę.
 • Priimkite blogiausią scenarijų ir nuspręskite, ką darysite ir kaip jį pagerinsite, jei teks jį įgyvendinti.
 • Reguliariai medituokite – tai geriausia, ką galite padaryti, kai visos kitos priemonės jau panaudotos ir nieko daugiau negalite paveikti.
 • Visada remkitės tik faktais.

Svarbios citatos iš knygos:

 • Tai, ką žinome, dažnai yra vis mažiau vertinga nei tai, ko nežinome.
 • Protingas yra ne tas, kuris žino visus atsakymus, o tas, kuris moka užduoti tinkamus klausimus.
 • Nesekite nekompetentingų žmonių patarimais – geriau elgtis pagal nuojautą nei konsultuotis su diletantais.
 • Norai ir tikslai dažnai prieštarauja vieni kitiems – sugebėkite atskirti vienus nuo kitų.
 • Svarbiausias gyvenimo įgūdis – atskirti, kuriuos sprendimus galite priimti savarankiškai, o kurių – ne.
 • Vyšnia ant torto –  net patiems turtingiausiems žmonėms trūksta pinigų viskam, ko jie nori. Esate šokiruoti? Būtent taip.

Sėkmės principas Nr. 4. Visi žmonės skirtingi!

Kokių konkrečių veiksmų galite imtis perskaitę knygą:

 • Pradėkite rašyti savo gyvenimo principus.
 • Lygiai taip pat užsirašykite asmeninius treidingo principus, kuriuos susikūrėte per daugelį prekybos metų ir kurie pagrįsti jūsų asmenine patirtimi, o ne tik pritempti už ausų.
 • Pažinkite savo bendravimo stilių.
 • Suformuluokite problemas, su kuriomis nuolat susiduriate gyvenime ir treidinge – kuo didesnis sąrašas, tuo geriau. Iš esmės tai bus darbo su klaidomis programa.
 • Pradėkite veikti.

Tai lems, kad nustosite žvalgytis aplinkui, mėgdžioti visokius guru, pasikliauti stebuklingomis piliulėmis. Suprasite, kad, nepaisant dėsningumų, treidinge viskas yra labai individualu – greitis, rezultatai, psichologinis nusiteikimas, valia ir pan. Technikos ir metodai, kurie veiksmingi sėkmingesnio treiderio rankose, netinka jūsų temperamentui ir prekybos stiliui. Ir atvirkščiai.

Sėkmės principas Nr. 5. Siekite priimti veiksmingus sprendimus.

Kiekvieną dieną priimame tūkstančius mažų sprendimų to net nesuvokdami. Ir tik gyvenimo ar prekybos nesėkmės priverčia kai kuriuos drąsuolius suvokti pasikartojantį užburtą ratą, gerai pagalvoti ir jį nutraukti. Tuomet iš jo ištrūksta. Ir taip toliau ir toliau. Tuomet turite savo efektyvaus sprendimų priėmimo sistemą, kurią galite įkelti į popierių ar failą – ir viskas tampa taip aišku ir paprasta.

Vienintelė kliūtis priimti veiksmingus sprendimus yra neigiamos emocijos. Pats sprendimų priėmimo procesas susideda iš dviejų etapų – informacijos paieškos ir jos apdorojimo, ir tik tada – sprendimo pasirinkimo.

Tačiau tam, kad rastumėte informaciją ir priimtumėte ją apdoroti, turite būti jai atviras (žr. trečiąjį principą). Visada pravartu išklausyti, ką apie ką nors išmanantys žmonės gali pasakyti. Net jei jų nuomonė prieštarauja jūsų nuomonei, gausite išsamesnį situacijos vaizdą, pamatysite naujų aspektų, kurių anksčiau nepastebėjote.

Tada turėsite mažiau galimybių pakliūti į spontaniško neteisingo sprendimo spąstus, ypač pirkdami akcijas. Tačiau tai supranta tik tie treideriai, kurie jau yra užlipę ant šio grėblio ir jiems tai gerokai įgriso.

IŠVADOS

Ray Dalio dėka Bridgewater Associates tapo viena iš penkių didžiausių privačių kompanijų Jungtinėse Valstijose. To priežastis – knygos autoriaus sukurta unikali korporatyvinė kultūra, pagrįsta absoliučiu sąžiningumu ir skaidrumu, itin paprastais ir aiškiais sprendimų priėmimo principais.

Ray’aus Dalio sėkmės principai tinka bet kuriai įmonei ir bet kuriam asmeniui. Autorius nelaiko savęs išskirtiniu ir nenuilstamai kartoja – sėkmingu gali tapti kiekvienas, kuris knygą taiko praktiškai, kuris yra pasirengęs 18 mėnesių skirti naudingiems, gyvenimą gerinantiems įpročiams išsiugdyti.

Į šią nuomonę tikrai verta įsiklausyti, juolab kad Dalio yra prognozavęs dolerio kurso kritimą iki 2020 m. kovo mėn. Tai buvo apie 1,5 mlrd. dolerių vertės sutartys, suteikiančios investuotojams teisę iki tam tikros datos parduoti akcijas tam tikra kaina. Iš pastarųjų prognozių ši buvo reikšmingiausia. O Dalio, kuris savo kapitalą susikrovė iš treidingo, retai klydo.

Pagrindinė knygos išvada – susikurti principus ir jų laikytis. Pakeliui juos koreguokite ir tobulinkite. Taip greičiau pasieksite savo tikslus. Be principų plauksite pasroviui ir vargu ar ką nors gausite iš gyvenimo ir treidingo. Užmegzkite veiksmingus prasmingus ryšius – taip tapsite produktyvesni, sveikesni ir laimingesni.

Išmokite bendrauti su žmonėmis ir gauti už tai atlygį – komandinio darbo rezultatai visada būna aukštesni. Ne todėl, kad pyragas didesnis, bet todėl, kad yra džiaugsmas bendrauti su kitais ir suvokti, kad šioje saloje esi ne vienas. Kad ir kitiems kyla tie patys klausimai, bet kai kurie jau juos išsprendė.

Tiems, kurie dar neskaitė “Principų” – kiekvienas iš jų atskleidžiamas labai išsamiai. Tai pravers naujokams. Tikimės, kad ši santrauka sudomins daugelį perskaityti visą šį kūrinį.

O jei jau perskaitėte, pasidalykite savo mintimis apie knygą komentaruose – jūsų atsiliepimai labai vertingi, dažnai tokios diskusijos gimdo rimtas įžvalgas!

Pagarbiai, Mykolas Kuzminskis

Spekuliantas.com


Rezultatai treidinge yra individualūs ir priklauso nuo patirties bei disciplinos. Savo įgūdžius ir discipliną galite patobulinti mūsų kurse: Jaunojo treiderio ABC

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,414SekėjaiPatinka
1,830ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x