Šeštadienis, 25 kovo, 2023

Kaip teisingai išstatyti Take-Profit?

Šis turinys rodomas tik prenumeratoriams

Prenumeruokite, kad atrakintumėte šį turinį.

Sveiki, mielieji draugai!

Praktiškai visi pradedantieji Forex prekiautojai didelį dėmesį skiria sandorio atidarymui. Tačiau iš tikrųjų, sandorio uždarymas dažnai yra svarbesnis dalykas nei įėjimas į rinką. Visi mes nuolat girdime, kad prekiauti be stop-loss negalima, tačiau apie pelno fiksavimą – Take Profit orderį – yra skiriama labai mažai dėmesio.

Atėjo laikas ištaisyti šį nesusipratimą. Šiame straipsnyje ir video pamokoje mes pakalbėsime apie take-profit svarbumą, jo išstatymo būdus, pasvarstysime, ar galima prekiauti be take-profit ir … dar keletas kritiškai svarbių niuansų.

Kas yra Take-Profit ir kodėl jis išstatomas?

Take Profit – tai yra atidėtas įsakymas uždaryti poziciją, kai kaina pasieks tam tikrą lygį. Jis yra išstatomas tam, kad neprarasti pelno, net jeigu aktyvo kaina sekundei “prisilietė” prie numatyto lygio. Take-profit orderis leidžia susisteminti prekybą ir sumažina emocinę treiderio įtampą (mažina godumą ir viltį, kad kaina ir toliau judės reikiama linkme), kuri dažnai sutrukdo treideriui paimti numatytą pelną.

Sandorio uždarymas vyksta tokiu būdu:

  1. Treideris atidaro pirkimo poziciją su pora GBPUSD;
  2. Tuo pačiu metu, jis išstato Take-profit ties lokaliais maksimumais, tikėdamasis, kad kaina pasieks šią zoną ir bus paimtas pelnas;
  3. Kaina kyla į viršų;
  4. Pasiekus take-profit, sandoris užsidaro, automatiškai fiksuodamas pelną;
  5. Po to, pora koreguojasi ir kaina pradeda kristi.

Tokiu būdu – treideris ne tik sugebėjo atidaryti sandorį reikiama kryptimi, bet ir fiksuoti pelną tuo momentu, kai trendas pasibaigė. Be abejo, pagauti visą judėjimą, nuo pradžios iki pabaigos, pavyksta ne visada, bet take-profit orderis leidžia garantuotai uždaryti poziciją “į pliusą”.

Kaip išstatyti Take Profit MT4/MT5 terminaluose?

Techniškai, išstatyti take profitą galima dviem būdais.

Orderio atidarymo momentu

Pats paprasčiausias ir efektyviausias TP išstatymas – sandorio atidarymo momentu. Išėjimo iš pozicijos momentą geriausia numatyti iš anksto ir išstatyti TP iškart orderio nustatymuose.

Tam, kad išstatyti take-profitą iškart atidarant sandorį, terminale МТ4, spaudžiame mygtuką “New order” ir atsidariusiame lange, prieš spaudžiant Buy arba Sell, laukelyje “Take Profit” nurodome kainą, ties kuria suveiks sandorio uždarymas. Pirkimo orderiams ši reikšmė turi būti didesnė nei sandorio kaina, o parduodant – mažesnė.

Atidėtų orderių Take-profit nustatomas analogiškai.

Jau atidarytam sandoriui 

Kartais treideris, net žinodamas būsimą sandorio tikslą, nesuspėja išstatyti take profito sandorio atidarymo momentu (pavyzdžiui, kai rinkoje didelis volatilumas ir, kai sugaištama keletas sekundžių, galima prarasti keletą punktų). Tokiu atveju, take profitą galima išstatyti jau atidarytam sandoriui.

МТ4 terminale šią operaciją galima įvykdyti spaudžiant dešiniu pelės mygtuku ant atidaryto orderio, ir pasirinkus komandą “Modifikuoti arba ištrinti orderį”. Atsidariusiame lange, galima pakeisti stop-loss ir take-proft parametrus.

Dėmesio – pas kai kuriuos brokerius gali būti nustatytas Take-profito minimumas, pavyzdžiui, ne mažesnis, kaip 5 punktai. Jei išstatoma mažiau, TP tiesiog neišeis išstatyti.

Take Profit išstatymo būdai

Egzistuoja daugybė būdų, kaip išstatyti take-profit. Jie gali būti pasirenkami pagal treiderio prekybos stilių ir jo prekybos sistemos taisykles. Mes apžvelgsime pačius optimaliausius.

Pagal laiką

Šis metodas yra efektyvus prekybai dienos metu (daytrading). Kai prekybos sistema yra skirta rinką analizuoti vienos dienos sesijoje, sandoriai uždaromi baigiantis dienai, nepriklausomai nuo rezultato.

Pavyzdžiui, jeigu treideris atidaro pardavimo sandorį ryte, 9 valandą, tai 23 valandą, kai baigiasi Amerikos sesija ir rinka aprimsta, verta išeiti iš jos.

Ties svarbiais lygiais

Svarbūs kainos lygiai – vieni iš stipriausių orientyrų tiek stop-loss išstatymui, tiek ir take-profitui. Lygis, ties kuriuo kaina anksčiau sulėtėjo arba atšoko nuo jo ir apsisuko, gali tapti palaikymu arba pasipriešinimu, priklausomai nuo to, iš kokios pusės nuo atidaryto sandorio jis yra. Todėl take-profit išstatymas būtent ties šiuo lygiu yra labai logiškas: jeigu kaina judės reikiama linkme, greičiausiai ji pasieks svarbų lygį, o štai, ar pavyks kainai pramušti tokį lygį – didelis klausimas. Todėl, geriausia fiksuoti pelną tuo momentu, kai kaina tik pasiekia minėtą ribą, o jeigu lygis bus pramuštas – galima atidaryti naują sandorį.

Ties apvaliaisiais lygiais

Principas analogiškas, kaip ir su svarbiais lygiais. Apvalusis (psichologinis) lygis yra labai svarbus barjeras rinkoje – kaina dažnai link jo juda, tačiau toli gražu ne visada pramuša jį iš pirmo karto.

Skalperiams ir intraday-prekiautojams, be apvaliųjų lygių (1.2500, 1.2600 ir t.t.) aktualūs lygiai, kurie baigiasi ties 20, 50 ir 80 (1.3420, 1.3780 ir t.t.).

Pagal Fibonači (korekcinius ir išsiplėtimo) lygius 

Šis principas taip pat panašus į TP išstatymą ties svarbiais lygiais, tačiau šiuo atveju, lygių nustatymui, reiks pasinaudoti Fibonači instrumentais. Terminale МТ4 juos galima rasti skyrelyje “Insert>Fibonači” viršutiniame meniu.

Fibonači linijos yra išdėstomos pagal prieš tai buvusį trendą ir suteikia orientyrą, kur kaina gali judėti priešinga linkme (koreguotis). Atidarant sandorį po trendo apsisukimo, geras tikslas būtų 61.8 Fibo lygis.

Vieta, ties kuria Fibonači sutampa su apvaliuoju lygiu arba palaikymo/pasipriešinimo lygiu, bus labai gera vieta take-profito išstatymui.

Konfluentiškumas (susiliejimas)

Optimalus TP išstatymo tikslas yra keleto lygių konfluentiškumas (susiliejimas). Tai gali būti, pavyzdžiui, palaikymo lygio susiliejimas su apvaliuoju lygiu, arba su vienu iš Fibonači lygiu, arba visų iškarto. Kuo daugiau lygių susilieja vienoje vietoje, tuo tas lygis yra stipresnis, ir tuo labiau logiškas sprendimas TP išstatymui.

Pagal volatilumą

Išstatant take-profitą pagal volatilumą, patogiausia naudoti specialų servisą (pavyzdžiui, mataf.net), kur yra nustatomas vidutinis žvakės dydis per valandą, dieną ir kiti statistiniai rodikliai. Remiantis jais ir bus išstatomas take-profitas.

Pasirinkus reikiamą valiutų porą mataf.net puslapyje, galima pamatyti jos volatilumo parodymus. Prekiaujant dienos viduje, treideriui bus aktualus vidutinis dieninės žvakės dydis.

Jeigu, pavyzdžiui, pora GBPUSD vidutiniškai per dieną praeina 100 punktų, o sandoris atidaromas, kai kaina jau būna praėjusi 20 punktų reikiama kryptimi, tai tikėtis, kad ji praeis daugiau 80 punktų tą pačią dieną, neverta.

Take profito išstatymas pagal volatilumą – pakankamai bendras variantas, tačiau jis yra labai logiškas, kai pas treideriį nėra kitų orientyrų (svarbių lygių ir pan.).

Pagal lokalų ekstremumą

Toks išėjimas iš pozicijos greičiau yra vykdomas rankiniu būdu nei automatiškai pagal take-profitą.

Jeigu kaina, judėdama reikiama kryptimi, suformuoja naują ekstremumą, o vėliau pradeda koreguotis atgal, sandorį vertėtų uždaryti rankiniu būdu. Naujas ekstremumas signalizuoja apie tai, kad judėjimas tuo momentu jau išnaudojo savo potencialą, ir nežinia, ar trendas atsinaujins. Taip pat, kainos kelyje jau susiformuoja naujas lygis, kuris apsunkins tolimesnį judėjimą.

Net jeigu take-profitas buvo išstatytas anksčiau ir kaina iki jo nenuėjo, tokioje situacijoje geriausia uždaryti sandorį rankomis ir pasiimti tą pelną, kuris yra tuo momentu.

Po didelės žvakės

Dar vienas variantas, kai sandoris uždaromas rankiniu būdu. Paprastai, kai susiformuoja didelė (į akis akivaizdžiai krintanti) žvakė, vyksta judėjimo sulėtėjimas ir korekcija, kartais ir labai stipri. Todėl, jeigu esant atidarytam sandoriui, reikiama linkme susiformuoja didelė žvakė, kuri atneša reikšmingą pelną, sandorį geriau iškart uždaryti, kad išsaugoti šį pelną.

Pagal osciliatorių perpirkimą/perpardavimą

Šis sandorio uždarymo metodas taip pat vykdomas rankiniu būdu ir reikalauja asmeniško treiderio dalyvavimo prie terminalo.

Į aktyvo grafiką reikia įkelti vieną iš osciliatorių – dažniausiai, kurie skirti nustatyti valiutų poros perpirkimą/perpardavimą. Tai klasikinis Stochastikas, RSI arba Bilo Williamso indikatorius. Kai perkama, reikia sulaukti, kol osciliatoriaus linijos pakils virš 80 lygio – po to, sandorį uždaryti. Parduodant, orientyras yra 20 lygis. Kituose osciliatoriuose lygiai gali skirtis (kartais juos reikia nustatyti pačiam), tačiau principas visur vienodas.

Šio metodo trūkumas yra tai, kad esant ilgalaikiams trendams, osciliatorius gana greitai užeina į perpirkimo/perpardavimo zoną ir lieka joje gana ilgai, arba pradeda šokinėti į viršų ir žemyn, kol kaina juda į vieną pusę. Rezultate, treideris uždaro sandorį pačio trendo pradžioje, paimdamas tik mažą galimo pelno dalį.

Šį trūkumą galima kompensuoti dėka indiaktoriaus jautrumo nustatymų, tačiau parinkti optimalius parametrus teks empiriniu keliu.

Stop-Loss * N

Vienas iš pačių paprasčiausių TP išstatymo būdų. Kai atidaromas sandoris ir išstatomas stop-loss, take profit išstatomas atstumu, kai stopo dydis dauginamas iš tam tikro dydžio – pusantro karto, dviejų, trijų ar daugiau. Tokiu būdu – yra užtikrinama teigiama matematinė prekybos tikimybė.

Tačiau čia verta žinoti, kad rinka niekaip nėra susijusi su šiais koeficientais ir faktoriais, kurie realiai veikia kainą tuo momentu.

Kai kuriais specifiniais atvejais (pavyzdžiui, skalpinge), TP gali būti net mažesnis už SL. Tačiau tai greičiau išimtis iš taisyklės ir ilgalaikėje perspektyvoje būtina sekti, kad potencialus pelnas būtų didesnis už nuostolius, net išstatant TP pagal lygius arba volatilumą.

Slenkantis stopas (trailing stop)

Trailing stopas (tralas) – tai greičiau stop-loss rūšis, tačiau jis užtikrina pelno apsaugą ir leidžia paimti maksimalų kainos judėjimą. Slenkantis stopas juda paskui kainą per tam tikrą užduotą atstumą, pavyzdžiui, 20 arba 30 punktų. Kol kaina juda reikiama linkme, tralas paslenka stopą ir vis daugiau apsaugo pelno, o kai kaina apsisuka, plaukiojantis stopas stovi vietoje, kad sustabdytų tolimesnius praradimus, jeigu trendas apsisuktų galutinai.

Be take profito – pagal priešingą signalą

Take-profito naudojimas nors ir rekomenduojamas, tačiau nėra toks griežtai būtinas, kaip stop-loss. Todėl įmanomi variantai, ir vienas iš jų – išėjimas iš sandorio ne pagal take-profitą, bet pagal priešingą įėjimo signalą.

Pavyzdys: buvo atidarytas pirkimo sandoris pagal kainos ir slankaus vidurkio persikirtimą iš apačios į viršų. Sandoris uždaromas tuo atveju, kai kaina perkirs slankųjį vidurkį iš viršaus į apačią, ir užsidarys žemiau jo. Tuo pačiu momentu, galima atidaryti naują sandorį priešinga kryptimi.

Fiksuotas būdas

Kartais treideriai vykdo visų sandorių prekybą su vienodu take profitu – pavyzdžiui, 20 arba 30 punktų. Tokia taktika gali sukurti stabilaus fiksuoto pelno iliuziją, tačiau praktikoje tai ne pats geriausias metodas.

Esmė tame, kad kiekvieno sandorio sąlygos yra skirtingos ir individualios: kartais kaina gali nueiti ir 100 punktų, o kartais apsisukti ir po 10. Jei nepaisoma objektyvių analizės faktorių, ir tiesiog statant fiksuotą take-profitą, kuris niekaip nesusijęs su analizuojama rinka, treideris rizikuoja prarasti pelną, net jei kaina iš pradžių judėjo teisinga linkme.

Papildomos rekomendacijos išstatant Take-Profit

Išsirinkę sau TP išstatymo būdą, kuris geriausiai tiks jums ir jūsų prekybos sistemai, atkreipkite dėmesį į kai kuriuos niuansus dirbant su Take-Profitu.

  • Nors dauguma mūsų apžvelgtų TP būdų yra taikomi jau įėjus į rinką, optimalus TP išstatymas vis tik yra prieš atidarant sandorį. Tai grindžiama iš psichologinės pusės: kol sandoris neatidarytas, treideris mąsto maksimaliai blaiviai, o kai sandoris jau turi pelno, emocijos gali nusverti blaivų protą ir sprendimas gali būti priimtas neobjektyviai.
  • Išstatant TP pagal lygius (ir ne tik) rekomenduojama jį išstatyti keletą punktų arčiau numatyto tikslo (žemiau, kai perkama ir aukščiau, kai parduodama). Tai reikia daryti tam, kad garantuotai “pagauti” pelną, net jeigu kaina tik vos vos pasieks numatytą lygį (pavyzdžiui, dėl market-meikerių įtakos, kurie laukia išstatomų orderių būtent ties šia zona).
  • Nerekomenduojama bandyti pagauti viso trendinio judėjimo, nuo pradžios iki pabaigos. Prognozuoti tokių tikslių (iki punkto) judėjimų negali niekas pasaulyje, todėl jei pagaunama 60 % nuo viso judėjimo – tai yra labai geras rezultatas. Atsiminkite tai.

Pabaigai

Šiame straipsnyje aptarėme nemažai Take-profit išstatymo būdų, iš kurių kiekvienas turi savų privalumų ir trūkumų. Mano nuomone, labiausiai optimalus take-profit išstatymo variantas būtų pagal lygius, beje tose vietose, kur jie sutampa. Pavyzdžiui – palaikymo lygis sutampa su apvaliuoju lygiu arba Fibonači lygiu.

Išstatant TP, neverta pamiršti ir apie take-profit ir stop-loss santykį (pelno/rizikos), kuris turėtų būti teigiamos matematinės tikimybės, t.y.  TP turėtų būti bent jau lygus SL dydžiui, o geriau 1:2, 1:3.

Prekiaujant pagal konkrečią prekybos sistemą, visai tikėtina, kad joje jau bus numatytas konkretus take-profit išstatymo būdas. Jeigu tokių griežtų taisyklių nėra, reikia parinkti tokį būdą, kurias geriausiai tiktų tokiai prekybos sistemai, turint galvoje visas bendras rekomendacijas, taip pat būtinumą laikytis kapitalo valdymo taisyklių.

Pagarbiai, Mykolas

Spekuliantas.com

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,357SekėjaiPatinka
1,600ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x