Trečiadienis, 27 rugsėjo, 2023

Ultimatyvus dienos treideris – Lance Breitstein (2 dalis)

Šis turinys rodomas tik prenumeratoriams

Prenumeruokite, kad atrakintumėte šį turinį.

Ultimatyvus dienos treideris – Lance Breitstein

2 dalis

Nuorodos: YouTubepodcast svetainė

– Galbūt turėtume tai aptarti išsamiau! Man patinka krepšinio pavyzdys. Bet manau, kad prekyba šiuo požiūriu šiek tiek skiriasi, nes kai kas nors įvyko rinkose, nėra tikra, kad tai pasikartos, ypač ne lygiai tokiu pačiu būdu!

– Norite pasakyti, kad prekiaujant visada egzistuoja tam tikras neapibrėžtumas? Iš tiesų, pavyzdžiui, pokeryje visada galima tiksliai apskaičiuoti, kokia yra tam tikros kortos iškritimo tikimybė, tačiau treidinge yra per daug nežinomųjų ir kintamųjų…. Jums įdomu, kaip į tai atsižvelgti savo strategijoje?

– Taip! Paprastas pavyzdys – kai įmonė paskelbia duomenis, kad jos pelningumas gerokai padidėjo, bet po to jos akcijos dėl tam tikrų priežasčių krenta. Atrodo, kad naujienos yra geros, tačiau rinka į jas reaguoja neigiamai. Ir atvirkščiai: kartais pelningumas būna mažas, bet akcijos vis tiek auga… Sakykite, ar yra kokių nors niuansų, į kuriuos stengiatės atkreipti ypatingą dėmesį?

– Turiu! Situacija, kurią aprašėte… Manau, kad joje yra savotiško grožio. Akcijų rinkoje taip nutinka nuolat. Tau atrodo, kad kažkas turi tobulą prasmę… O paskui paaiškėja, kad klysti! Koks buvo klasikinis posakis: “Pirk pagal gandus, parduok pagal naujienas”…?

Galite įgalinti save, jei tokioms situacijoms pradėsite taikyti atvirkštinės projekcijos principus. Ar akcija sulaukė blogų naujienų, bet jos kaina pakilo? Kodėl? Kaip galėčiau susisteminti faktus, dėl kurių tai įvyko? Matyt, blogos naujienos pasirodė ne tokios jau blogos! Galbūt rinkos dalyviai kažkodėl manė, kad ji pasirodys dar blogesnė? O gal jie pradėjo pirkti, nes manė, kad tai dugnas? Bent jau pajamingumo duomenų dugnas….

Manau, kad čia reikia užduoti kokybinius klausimus. Jei paaiškėtų, kad neteisingai interpretuoju tai, kas vyksta, arba neteisingai struktūrizuoju savo sandorius… Kaip apibrėžti kriterijus, kurie parodytų, kad klystu? Galbūt tai skamba kvailai, bet kartais viskas susiveda į tai, ar turite pakankamai proto lankstumo atsižvelgti į visus kintamuosius! Ne kartą yra buvę, kad paskelbus naujieną pagalvojau – tai tiesiog siaubinga! Bet po to kaina pakilo! Taigi labai svarbu tinkamai struktūrizuoti savo sandorius. Tai padės jums apsisaugoti nuo didelių nuostolių. O tada galėsite grįžti prie nuostolingo sandorio ir taikyti atvirkštinės projekcijos principus. Daugelyje naujienų tarnybų galima rasti analitikų prognozių istoriją. Ypač patogiai ji sutvarkyta “Bloomberg” tarnyboje. Ten galite pamatyti, ką apie artėjančią naujieną kalbėjo analitikai Bloomberg. CNBC. Kitų kompanijų…

Dažnai tai, ką pamatysite, tikrai nustebina! Pavyzdžiui, analitikai prognozuoja, kad kokia nors bendrovė gaus penkių milijonų dolerių baudą, o ji gauna šešių milijonų dolerių baudą. Tai atrodo blogai! Bet jos akcijų kaina kyla! Kodėl? Nes netikrumas baigėsi. Žmonės nenori turėti akcijų, apie kurias netrukus pasirodys blogų naujienų. Jie bijo nelaimės. Paimkime JNJ akcijas ir žinią, kad jų kūdikių pudroje rasta opioidų… Arba neseną istoriją su PCG ir miškų gaisrais… Nesu PCG ekspertas! Nesu ir kitų elektros energijos įmonių ekspertas. Bet nenustebčiau, jei teismo sprendimas pasirodytų blogesnis, nei tikėtasi, ir akcijos pakiltų! Esu tikras, kad rinkos dalyviai džiaugsis nežinomybės pabaiga. Supratę, kad bankroto rizika baigėsi, jie vėl pradės pirkti šias akcijas.

Mano nuomone, jei rinkoje nutinka kas nors netikėto ar nesuprantamo, tai yra didžiulė galimybė! Galimybė pritaikyti atvirkštinės projekcijos principus ir išsiaiškinti, kodėl taip atsitiko. Šios žinios tikrai padės jums ateityje. Jei naudojote visiškai logiškus argumentus, bet rinka vis tiek sugebėjo jus nustebinti… Tikriausiai ateityje susidursite su panašia situacija, ir ne kartą! Juk kiti rinkos dalyviai taip pat naudoja tuos pačius logiškus argumentus! Tačiau kitą kartą, kai atsidursite tokioje situacijoje, pagalvosite – palaukite, atrodo, kad tai jau mačiau!

Taip, akcijų rinkoje dažnai nutinka taip, kad logiškiausias scenarijus pasirodo esąs klaidingas! Galbūt kitą kartą, kai akcijos pradės kilti dėl blogų naujienų, suprasite, kad tai susiję su netikrumo pabaiga, ir laiku įsitrauksite į pirkimo akciją, kad pastebėtumėte augimo tendencijos pradžią.

Beveik viską, kas vyksta akcijų rinkoje, galima apibūdinti kaip išbandymą… Mūsų gebėjimo atpažinti modelius išbandymą! Ir kurti prekybos sistemas. Sudėtinga tai, kad šie modeliai nuolat kinta. Programos, sistemos ir algoritmai, naudojantys tik vienos rūšies logiką, negali prisitaikyti prie pokyčių. Rinkos yra dinamiškos… Todėl reikia reguliariai grįžtamuoju būdu keisti savo sistemas ir pritaikyti jas prie naujausių rinkos pokyčių. Čia nėra nieko nuolatinio… Rinkos dalyvių bendri vertinimai (emociniai ir intelektiniai) nuolat kinta.

– Puikus atsakymas, Lance’ai! Labai džiaugiuosi, kad uždaviau jums šį klausimą. Norėčiau padiskutuoti technologijų tema… Pamenu, kai atvykote į Sidnėjų, minėjote, kad visą dieną galite išbūti neprisilietęs prie pelės. Pagalvojau, kad tai buvo įdomu! Nežinau, kaip geriau suformuluoti klausimą… Sakykime, kokiomis technologijomis naudojatės dienos prekybos metu?

– Taip, Valstijose tai įprasta praktika! Nežinau, ar vaikystėje žaidėte kompiuterinius žaidimus… Bet juose dažnai naudojami spartieji klavišai ir jų kombinacijos! Man taip pat pasirodė įdomu, kad jūs Australijoje jų mažai naudojate. JAV rinkose skaičiuojama… Net ne sekundėmis – dešimtimis sekundžių! Pelė per lėta… Kol ją pasiekiate, kol žymeklį nukreipiate į mygtuką… Visa tai – veltui sugaištas laikas.

Kai nuolat ieškote geriausių ir efektyviausių metodų, anksčiau ar vėliau prie tokių smulkmenų prieisite. Mano nuomone, visiškai logiška dienos prekybai naudoti sparčiuosius klavišus. Jais galite pasirinkti įvairių tipų orderius, skirtingus tikeriusir t. t. Stengiamės organizuoti savo veiklą taip, kad viskas vyktų kuo sklandžiau. Manau, kad tai tik vienas iš daugelio žingsnių saviugdos kelyje.

Dabar Ilonas Muskas dirba prie “Neuralink” implanto… Negaliu atsikratyti minties, kaip būtų puiku jį pritaikyti prekybai! Tik įsivaizduokite – jūs priimate sprendimą per milisekundes ir iškart siunčiate komandą treiderio programinei įrangai! Manau, kad tai, jog Amerikos prop kompanijose įprasta naudoti sparčiuosius klavišus, yra tik mažas žingsnelis šia kryptimi, darbo eigos optimizavimo link. Mums atrodo, kad tai yra greičiausias ir optimaliausias įvesties būdas. Jei nenaudojate visko greičiausio ir optimaliausio, galite lengvai pavėluoti. Toks yra atšiaurus dienos prekybos pasaulis! Jei orderius atidarote pele, tiesiog nesate konkurencingi.

– Ar be sparčiųjų klavišų naudojate kokias nors kitas technologijas sandoriams atidaryti ir palaikyti?

– Na… Nepasakosiu apie mūsų įmonę – papasakosiu apie visą Amerikos prop industriją bendrai! Sakydami “technologijos”, paprastai turime omenyje algoritminę ir programinę prekybą, kai kuriuos beprotiškus kompiuterizuotus prekybos metodus… Tačiau šiais laikais net ir paprasti dienos treideriai stengiasi pasinaudoti technologijų teikiamais privalumais. Pavyzdžiui, jie naudojasi eVWAP orderių pateikimo sistema, vietoj įprastų orderių naudoja stop orderius, praktikuoja kitus, sudėtingesnius orderių pateikimo metodus… Manau, kad šiame versle turėtume išnaudoti visus mums prieinamus privalumus, įskaitant technologinius. Skamba kvailai, bet reikia išbandyti viską! Net savo miegą galima optimizuoti! Esu tiesiog apsėstas šios temos. Dar visai neseniai miegojome taip, kaip miegojo urviniai žmonės! Tačiau šiais laikais net miegoti galima efektyviai! Pabandykite stebėti savo miego kokybę naudodami dėvimus prietaisus. Tikriausiai galėsite jį pagerinti.

Taigi tai ne tik prekyba ir orderių atidarymas… Pagalvokite – kaip technologijos gali palengvinti viską, ką darote? Galite pagreitinti grįžtamuosius testus, specialiais algoritmais patobulinti įėjimus ir išėjimus, lengviau rinkti ir analizuoti naujienas… Manau, kad norėdami konkuruoti šiame versle turime optimizuoti viską, ką galime. O technologijos tam labai padeda! Pagalvokite – kas atima daug jūsų laiko? Kas jums kelia stresą, nes yra lėta? Raskite būdą, kaip tai optimizuoti. Jei tai susiję su kompiuteriu, tikrai rasite sprendimą.

Negaliu sugalvoti praktinio pavyzdžio, kuris nebūtų komercinė paslaptis… Paimkime ką nors, kas būtų kuo toliau nuo prop-treidingo! Tarkime… Jei kiekvieną rytą įjungę kompiuterį rankiniu būdu paleidžiate devynias programas – automatizuokite tai! Automatizuokite visus įprastus ir monotoniškus veiksmus. Padarykite taip, kad įjungę kompiuterį paspaustumėte tik vieną mygtuką – ir visos devynios programos būtų paleistos vienu metu! Taigi, kai kalbama apie su prekyba nesusijusius dalykus… Pasitelkę technologijas galime lengviau gauti reikiamus duomenis, rasti daugelio problemų sprendimus – ir visą procesą padaryti kuo sklandesnį! O tai yra absoliučiai būtina, norint priartėti prie hipotetinio didžiausio našumo lygio.

– Tiesą sakant, man praverstų toks mygtukas [juokiasi]! Pereikime prie kitos temos. Užimate įdomias pareigas – esate Čikagos skyriaus vadovas! Neabejoju, kad jums dažnai tenka dirbti su sėkmingais ir nelabai sėkmingais treideriais… Verta atsižvelgti į tai, kad esate vienas geriausių treiderių įmonėje. Ko gero, tik noriu paklausti: ko reikia, kad ištrūktum iš vidutinybės? Kaip sėkmingai prekiauti ir tapti vienu iš geriausių treiderių?

– Manau, tiek prekyboje, tiek gyvenime svarbu nuolat tobulėti ir prisitaikyti. Žinoma, tai klišė, bet tai tiesa. Rinkos kasmet tampa vis efektyvesnės. Taigi… Jei nenorite, kad metams bėgant jūsų grąža mažėtų, turite nuolat didinti savo konkurencingumą, t. y. tobulėti greičiau nei likusi rinkos dalis. Daugelis žmonių, sulaukę sėkmės, nuleidžia koją nuo akseleratoriaus pedalo. Jie mano, kad dabar į priekį judės iš inercijos… Ne, taip nebus! Metams bėgant jūsų grąža mažės ir mažės. Nemanau, kad esu puikus treideris… Bet manau, kad puikių treiderių grąža metams bėgant tik didėja.

Savo sėkmę sieju su savo mąstymo būdu. Visada siekiu tobulėti! Pavyzdžiui, nesprendžiu, kokia buvo mano diena, gera ar bloga, pagal tai, ar šiandien uždirbau pelno, ar patyriau nuostolį. Esu išsikėlęs sau daug tikslų 2019 metams… Tačiau mano pagrindinis tikslas neturi nieko bendra su pelnu. Jis susijęs su produktyvumu! Nusprendžiau, kad šiais metais bent 200 dienų turėčiau nugyventi taip, kad vakare galėčiau pasakyti: šiandien buvau 1 proc. geresnis. Taip, “1 %” skamba šiek tiek subjektyviai! Juk neįmanoma tiksliai išmatuoti, kiek esi geresnis. Vis dėlto skaičiuoju tas dienas ir “žymiu varneles”. Sausio pirmąją pradėjau rašyti mažą užrašų knygelę, kurios puslapius sunumeravau nuo 200 iki 1. Kiekvieną dieną stengiuosi tapti geresnis.

Kai patirsiu didelį nuostolį ir dieną užbaigsiu su minusu… Neleisiu, kad tas įvykis darytų man neigiamą įtaką! Vietoj to klausiu savęs – kokią pamoką galiu iš to išmokti? Kaip galiu tapti geresniu žmogumi? Kaip galiu padaryti 1 % pažangą? Daugeliui žmonių trūksta emocinio atsparumo tai padaryti. Kai jie patiria nuostolį, jų neigiamos emocijos auga kaip sniego gniūžtė ir jie nieko nedaro. “*****, kokia bloga diena… Geriau eisiu namo anksčiau”. Esmė ta, kad jų nuostolis yra nepiniginis! Jie galėjo būti geresni, bet leido, kad nuostolis jiems sutrukdytų. Jie nepasimokė, nerado sprendimo, kuris padėtų ateityje išvengti panašių nuostolių. Rytoj jie gali ateiti į darbą – ir vėl patirti lygiai tokį patį nuostolį!

Stengiuosi palaikyti tokią mąstyseną, kurioje toks elgesys atrodo nepriimtinas. Klaidų pasitaiko! Kaip ir blogi sandoriai. Aš esu didžiulių nuostolių karalius! Klaidos ir nuostoliai yra neišvengiami. Geriausia, ką galime padaryti, tai pasimokyti iš jų! Ir neužtenka tik nustatyti klaidą, reikia rasti ir praktinį sprendimą, kuris padės daugiau niekada jos nebekartoti! Neseniai Las Vegase vykusioje konferencijoje tam skyriau ypatingą dėmesį. Neužtenka tik pripažinti klaidą. Reikia sukurti patikimą sistemą, kuri padėtų išvengti jos kartojimo.

Kaip pavyzdį pateikiau tokią problemą… Tarkime, praleidote sandorį, nes jūsų dėmesį atitraukė į telefoną atėjusi SMS žinutė. Klaidos nustatymo nepakanka! Jei tik pasakysite “o velnias, praleidau sandorį dėl savo telefono”, praleisite jį ir rytoj! Arba kitą savaitę, arba kitą savaitę, arba kitais metais….. Turite savęs paklausti: kokią pamoką galite iš to išmokti? Kaip galima to išvengti? Tarkime, nuspręsite: paslėpsiu savo telefoną rašomojo stalo stalčiuje! Tačiau vieną dieną negalite susidoroti su nuoboduliu ir vėl jį išsitraukiate… Ir vėl praleidžiate sandorį. Tokiu atveju reikia pasakyti: radau sprendimą, kurį buvo verta išbandyti, bet, pasirodo, jo nepakanka. Koks kitas jūsų žingsnis? Galite pabandyti prekybos sesijos metu duoti telefoną kolegai! Tokiu būdu tikrai negalėsite juo išsiblaškyti. Tai gali suveikti!

Visada stengiuosi mokyti kitus treiderius ne žodžiais, o savo pavyzdžiu. Įskiepyti jiems tinkamą kultūrą… Pavyzdžiui, kiekvieną vakarą stengiuosi nustatyti, kur šiandien buvo lengviausias ir geriausias sandoris. Manau, kad tai milijono dolerių vertės klausimas! Ir jį galite naudoti ne tik prekyboje. Pagalvokite: ką šiandien galėtumėte padaryti, kad gautumėte maksimalų teigiamą efektą? Veiksmas turėtų būti paprastas, bet kartu maksimaliai veiksmingas! Ir jis gali būti skirtas ne tik teigiamam poveikiui gauti, bet ir neigiamam išvengti! Pavyzdžiui, ką šiandien galėtumėte padaryti, kad išvengtumėte didelių nuostolių? Galbūt pastebėsite, kad jei būtumėte sudarę tam tikrą sandorį, būtumėte gavę didžiulį pelną… Tačiau tas sandoris gali pasirodyti itin sudėtingas – toks sudėtingas, kad galbūt net nebūtumėte galėję jį sudaryti. Geriau pagalvokite apie paprasčiausią veiksmą, kurį galite atlikti! Pokytis, kurį atliksite, turėtų būti kuo paprastesnis – ir kuo veiksmingesnis. Jei kiekvieną vakarą nešališkai išanalizuosite tai, kas įvyko, ir nustatysite paprastą ir naudingą pokytį, kurį atliksite savo gyvenime… Galite pasiekti bet ką. Ši technika iš tiesų tokia veiksminga.

Paimkime mano draugą iš firmos… Jis yra geras ir patyręs treideris. Tačiau buvo laikas, kai jis nuolat prarasdavo pinigus prekiaudamas pranešimu apie pajamas pasibaigus aktyviai prekybos sesijai. Jis nebuvo geras tokio tipo sandorių specialistas, neturėjo jokio pranašumo… Jis galėjo išmokti kokią nors naują strategiją, kuri kompensuotų nuostolius savo pelnu. Bet tai labai sunku! Kad sukurtų naują strategiją ir su ja uždirbtų šešiaženklę sumą, jam būtų reikėję sugaišti bent šimtą valandų savo laiko. Bet! Jam neprireikė nė valandos, kad pasakytų: mano nauja taisyklė – niekada neprekiauti naujienomis apie pajamas pasibaigus aktyviai prekybos sesijai. Viena paprasta taisyklė! Tokia, kuri nereikalavo nei jo laiko, nei investicijų, nei sudėtingos analizės. Šis nedidelis pokytis padidino jo pelną šešiaženkle suma – jei ne daugiau!

Kiekvieną vakarą stengiuosi nustatyti, kokį paprastą pokytį galiu padaryti savo gyvenime, kad jo teigiamas poveikis būtų kuo didesnis. Man atrodo, kad sėkmingiausi žmonės yra tie, kurie sugeba ne tik nustatyti šiuos niuansus, bet ir įgyvendinti juos praktiškai. Ir kalbu ne tik apie pradedančiuosius, bet ir apie patyrusius treiderius. Deja, čia dalgis dažnai randa akmenį…

– Užsibrėžėte sau labai įdomų tikslą… Patobulėti 1 % bent 200 dienų per metus. Kaip nustatyti, ar šiandien pasiekėte tikslą? Žinau, kad sakėte, jog tai subjektyvu, bet ar galite pateikti porą pavyzdžių dienų, kai užtikrintai “pažymėjote varnelę” ir pasakėte “taip, šiandien tikrai esu 1 % geresnis”?

– Taip, žinoma! Manau, kad tai, jog išsikėliau sau šį tikslą, padeda man būti sąžiningam su savimi ir griežtai vertinti savo veiksmus. Akivaizdu, kad tas “1 %” čia yra tik dėl grožio. Pateiksiu pavyzdį… Aš ir dar keli kolegos, kurie taip pat patenka į geriausių įmonės treiderių dešimtuką, kiekvieno mėnesio pabaigoje susitinkame ir kartu analizuojame savo prekybą. Aptariame tą mėnesį turėtas galimybes, pelną, nuostolius, žiūrime, ką turėjome daryti kitaip, dalijamės gerąja patirtimi… Paprastai tai užtrunka apie pusantros valandos. Tai diena, kai visada “pažymiu varnelę”! Žinoma, neįmanoma tiksliai įvertinti, kiek tai naudinga. Bet žinau, kad ši pusantros valandos man nebuvo iššvaistyta veltui!

Bet jei šiandien patyriau didelį nuostolį ir pagalvojau: “šis darbas yra šlykštus, nekenčiu jo”, o paskui nuėjau į barą ir prisigėriau iki sąmonės netekimo… Jokios varnelės nėra! Kartais išeinu iš darbo iškart po prekybos sesijos. Gyvenime turiu ne tik prekybos, bet ir kitų pomėgių! Todėl ne visada atlieku vakarinę analizę, kad nustatyčiau lengviausius ir veiksmingiausius pokyčius. Šiuo atveju taip pat nevykdau “žymėjimo”.

Manau, kad 200 dienų tikslas yra tiesiog tobulas! Su tokiais patarimais susiduriu nuolat – ir literatūroje, ir pokalbiuose su kitais žmonėmis. Tai beveik kaip Džerio Seinfeldo “nenutraukite grandinės”. Jei išeinu iš darbo “nepažymėjęs varnelės”, jaučiuosi kaltas. Tačiau dažnai “pažymiu” ją tomis dienomis, kai prisiimu didelį nuostolį! Ir lėtos rinkos dienomis… Pastaruoju metu jos ypač dažnos! Visi sako: “Šiandien nieko neišmokau. Tiesiog neturėjau galimybių – rinka vos judėjo, todėl mažai prekiavau. Lėta savaitė… Na, nieko negaliu padėti, važiuoju namo ruoštis Padėkos dienai”. Bet man nerūpi, kokia lėta buvo ši diena! Net ir lėčiausią metų dieną, net ir tą dieną, kai rinkos paprastai nedirba, galima ko nors išmokti ir patobulėti! Aš dažnai “tikiu” sekmadieniais! Šiomis dienomis reguliariai ateinu į darbą. Peržiūriu duomenų srautą, analizuoju savo prekybą, padedu naujokams, surašau geriausią praktiką… Ir “pažymiu varnelę”.

Šio tikslo esmė – sukurti geriausią praktiką. Tai nėra susiję su vienu procentu! Kalbama apie tai, ar pasistengėte šiandien būti geresni. Taip, neįmanoma pasakyti, ar pokytis bus man naudingas ateityje, bet… manau, kad tai labai naudinga psichologijai. Juk šiame žaidime apie sėkmę įprasta spręsti pagal tai, ar turėjai žalią, ar raudoną dieną. Tačiau net jei prekybos sesija buvo tobula ir prekiaujate visais signalais griežtai pagal taisykles, vis tiek galite patirti 20-30 tūkst. dolerių nuostolį! Bet tai nereiškia, kad klystate! Jei manau, kad klydau, ir nieko dėl to nedarau, tik pykstu ar nusiviliu… Tai būtų neproduktyvu.

Taigi šis tikslas turi galingą poveikį ir psichologijai! Jūs nustojate vertinti savo sėkmes ir nesėkmes pagal pelną ir nuostolius. Juk individualus pelnas ir nuostoliai priklauso nuo rinkos ir nuo mūsų nepriklauso! Vietoj pelno ir nuostolių pradedate galvoti apie tai, ar šiandien jums sekėsi geriau. Net jei šiandien patyrėte didžiulį nuostolį… Tiesą sakant, didžiulis nuostolis yra geriausia proga išmokti vertingą pamoką! Taip darydami apsisaugosite nuo panašių nuostolių ateityje. Žinau, kad tai skamba taip paprastai, kad net kvaila… Bet iš tiesų manau, kad tai labai galinga koncepcija. Vertinkite savo šiandienos dieną pagal tai, ar jums pavyko būti geresniems nei buvote vakar. Ir nesvarbu, kokia kvaila spalva dega jūsų ekranas, raudona ar žalia…..

– Man patinka ši idėja, labai šaunu! Esu tikras, kad mūsų klausytojai taip pat pabandys pritaikyti šią koncepciją.

– Ir šis tikslas suformuluotas taip, kad jums liktų pakankamai dienų atsigauti! Būna atvejų, kai tiesiog neturite nuotaikos prekiauti… Arba turite neatidėliotinų darbų. Tačiau šiame tiksle nesakoma, kad kiekvieną dieną, tiesiog didžiąją dalį metų dienų. Maždaug keturias dienas iš penkių stengiuosi būti geresnis nei buvau vakar. Ir tikiu šiuo procesu! Kad ilgainiui tai turės teigiamos įtakos ir mano pelningumui, ir man pačiam kaip asmeniui. Tai taip pat sumažina perdegimo riziką dėl neigiamų emocijų, kurios paprastai lydi pralaimėjimo dienas! Nuolat matau, kaip treideriai patiria nuostolių ir labai nusivilia… Bet man nerūpi atskirų prekybos dienų rezultatai. Man rūpi veiksmai, kurių imuosi, kad tapčiau geresnis. Kai prekybos diena baigiasi, viskas! Šiandieninio rezultato pakeisti negaliu. Bet galiu įdėti pastangų, kad kitą dieną prekiaučiau geriau. Manau, kad tai yra didžiulis psichologinis pranašumas. Ir šis tikslas gali būti taikomas ne tik treidingui!

– Taip, bet tai nėra lengva!

– Tai tikrai [juokiasi]!

– Bet tikrai yra ko siekti! Įspūdinga, kad ir toliau dirbate su savimi, nors prekiaujate jau devynerius metus.

– Manau, kad nepriklausomai nuo to, apie kokį verslą kalbame, jį galima susiaurinti iki klausimo – kokią kainą esate pasirengęs mokėti? Ir aš nekalbu apie pinigus! Viskas mūsų gyvenime yra susiję su kompromisu. Visi žino, kiek daug treiderių bankrutuoja… Kaip jau sakiau, kai samdome naujokus, jų akys visada nušvinta! Jie visada būna susijaudinę. Bet… Vienu metu persikėliau į Prinstoną, nes norėjau mokytis iš geriausio treidingo specialisto. Bet daugelis žmonių net tokios kainos nebūtų mokėję! Jie nenorėjo atsisakyti savo socialinio gyvenimo, pramogų, reputacijos… Šie žmonės norėjo išdidžiai sakyti: “Aš esu Volstryto treideris”, “Aš gyvenu Niujorke”. Jie galėjo sumokėti tą kainą, kad padidintų savo sėkmės galimybes, bet nedrįso to daryti.

Žmonėms taip dažnai nepavyksta, nes jiems sunku eiti va-bank. Jie nenori sumokėti “įėjimo kainos”, kurios reikia norint sėkmingai dirbti šiame versle… Nes ta kaina tikrai didelė. Įsivaizduokite kokį nors darbą buhalterijos įmonėje, kur visą dieną praleidžiate kurdami “Excel” skaičiuokles. Taip, tai geras darbas, ir daugelis žmonių gali jį dirbti. Bet tam, kad jis būtų sėkmingas, jums nereikia aukotis taip, kaip treidingo srityje. Daugelis žmonių paprasčiausiai negali suprasti, kad jiems teks mokėti savo prakaitu, ašaromis ir krauju ištisus dvejus metus – ir tai tik tam, kad taptų pelningi! Paskui visą karjerą turėsite dirbti su savimi, kad išliktumėte konkurencingi.

Daugelis žmonių turi aistrą, bet neturi alkio. Daugelis žmonių turi alkio, noro pasiekti sėkmę, bet neturi aistros šiam verslui… Įmonėje dažnai diskutuojame apie naujų darbuotojų įdarbinimą. Mano nuomone, pretendentas turi turėti aistrą verslui, turi būti pasirengęs mokėti “įėjimo kainą”… Jis turi gerai mokytis ir siekti tobulėti. Taip pat jis turi gebėti abstrahuotis nuo pinigų ir nebijoti rizikuoti….. Ir kartu jis turi būti atviras konstruktyviai kritikai! Labai sunku rasti žmogų, kuris turėtų visas šias savybes. Treidingas yra sunki ir daug pastangų reikalaujanti profesija.

– Norėčiau jums pasiūlyti paskutinę temą diskusijai… Nesu tikras, ar norite ją aptarti garso įraše! Jei nenorite, mes ją nutrauksime. Bet jei norite… Mūsų bendras draugas man pasakojo, kad mėgstate užsiimti labdaringa veikla. Ar galite mums apie tai papasakoti?

– Taip, manau, kad tai įdomi tema, mielai ją aptarsiu! Esu didelis budizmo filosofijos gerbėjas. Pats nesu religingas! Bet man labai patinka budistų laisvė nuo bet kokių prisirišimų… Ir gebėjimas džiaugtis tuo, ką turi. Man tikrai pasisekė, daugeliu aspektų. Man patinka mano gyvenimas, jis gražus. Bet… Kiekvieną rytą atsibudęs primenu sau, kad iš tikrųjų man beveik nieko nereikia, kad būčiau laimingas. Ir manau, kad tai galioja visiems žmonėms, nors daugelis tai neigia. 99,9 % žmonių, klausančių šio podkasto, turi viską, ko jiems gyvenime reikia, kad būtų laimingi. Taip, visi nori “Ferrari” ir penkių milijonų dolerių vertės vilos prie jūros. Bet… Klausimas ne tas, ko jūs norite! Jis susijęs su tuo, ko jums reikia. Jūs turite viską, ko jums reikia, kad būtumėte laimingi. Turite stogą virš galvos, turite maisto. Tikriausiai turite ir sveikatą, neskaitant individualių problemų, kurių turi kiekvienas… 99,9 % žmonių yra pakankamai laimingi, kad turėtų tai, ko jiems tikrai reikia! Žinoma, galite persekioti savo troškimus, bet… Tai tikriausiai neatneš jums laimės, kurią jau turite. Laimė yra mūsų asmeninio pasirinkimo reikalas.

Neseniai supratau… Dirbu finansų srityje, nuolat spartinu savo pažangą ir uždirbu vis daugiau pinigų. Tačiau sudėtingą procentą galima naudoti ne tik prekybai ir investavimui – jį galima naudoti ir labdarai! Esu didžiulis Warreno Buffetto gerbėjas, tačiau yra dalykų, kurie man vis dar labai nepatinka… Jis yra vienas protingiausių žmonių Žemėje! Tik nedaugelis žmonių supranta sudėtingo procento naudą taip, kaip jis. Ir nors jis skiria didžiules sumas Bilo Geitso (Bill Gates) fondui… Šiuos pinigus būtų galima panaudoti dar efektyviau, jei jis naudotų sudėtingą procentą labdarai. Kiekvienas jūsų gyvenimo pokytis, kiekvienas teigiamas veiksmas, kurio imatės, jums tikrai sugrįš! Taip, Billas Gatesas išgelbsti milijonus gyvybių… Beje, Netflix neseniai rodė puikų dokumentinį filmą šia tema. Jis iš tiesų keičia žmonių gyvenimus, didžiąja dalimi dėl Bafeto pinigų. Bet… Ką noriu pasakyti? Sudėtingas procentas gali būti naudojamas ne tik finansuose, bet ir filantropijoje!

Praeityje mano alma mater ne kartą siuntė man laišką su prašymu paaukoti. Ir iki šiol atsisakydavau… Nes tiesiog negalėjau nesidomėti, kam bus išleisti mano pinigai. Jei ką nors darau, noriu, kad tas veiksmas turėtų kuo didesnį poveikį. Pastaruosius dvejus metus galvojau apie veiksmingiausią požiūrį į filantropiją. Ir norėjau, kad didžiausias poveikis būtų pasiektas skiriant kuo mažiau laiko ir pinigų! Kalbu apie sumas, kurias gali sau leisti kiekvienas. Taigi sugalvojau surengti labdaros konkursą.

Tai – kažkas panašaus į mano alma mater organizuojamą verslo projektų konkursą. Kiekvienais metais aš apmoku prizinį fondą ir visas su konkursu susijusias išlaidas. Mes prašome studentų rasti sudėtingos socialinės problemos, turinčios įtakos vietos bendruomenei, sprendimą.

Praėjusiais metais bendradarbiavome su organizacija “Habitat for Humanity”, kuri sprendžia benamių problemas. Verslo mokyklos mokiniams pateikėme šią užduotį… “Tai “Habitat for Humanity”, jų tikslas – surasti būstą visiems Bloomingtono mieste, Indianos valstijoje, gyvenantiems benamiams, kurie paliko prašymą. Problema ta, kad prašymų suteikti būstą yra per daug, o organizacijos “Habitat for Humanity” lėšų nepakanka. Ką galėtumėte pasiūlyti šiai problemai išspręsti? Kaip galėtume suteikti būstą visiems norintiems?”

Mano paaukota suma buvo visai nedidelė! Tačiau jos pakako, kad atitrauktų mokinių dėmesį nuo bandymo sukurti kitą “Facebook” ar kitą populiarią programėlę. Jų dėmesį nukreipiau į vietos bendruomenės problemų sprendimą. Mano dėka šie studentai sužinojo apie “Habitat for Humanity”, kad aplink juos yra žmonių, kuriems reikia pagalbos ir kurie tikrai kenčia… Šie žmonės gyvena siaubingoje situacijoje, ir jie yra čia pat, visai šalia, praktiškai universiteto miestelio kieme!

Šio konkurso dėka į mus atkreipė dėmesį daugybė žmonių, kurie anksčiau apie tai net nepagalvojo. Dar daugiau – jie sugalvojo visiškai nuostabių būdų, kaip išspręsti šią problemą! Jų pristatymai tiesiog pribloškė visus! Konkursą laimėjo studentas, pasiūlęs vietoj įprastų namų statyti kompaktiškus namus. Tokie namai yra kelis kartus pigesni už tuos, kuriuos paprastai stato organizacija “Habitat for Humanity”. Dabar šis sprendimas pradėtas įgyvendinti. Tai leis organizacijai “Habitat for Humanity” aprūpinti būstu visus, kurie pateikė paraiškas. Atrodė neįmanoma, bet mes pasiūlėme mokiniams iššūkį – ir jie sugalvojo puikų sprendimą! Prieš tai visi galvojo tik apie tai, kaip padidinti finansavimą. Tačiau šis sprendimas pernelyg paprastas ir sudėtingas. Iššūkį laimėjęs studentas pakeitė žaidimo taisykles.

O dabar pamąstykite… Aš paaukojau tokią pinigų sumą, kokią galbūt galėjo paaukoti bet kuris dirbantis specialistas. Kokį poveikį turėjo ši nedidelė auka? Šimtas mokinių galvojo ne tik apie savo naudą! Šimtas mokinių padėjo labdaros organizacijai. Mes gavome problemos sprendimą. Kasmet dešimtys benamių gaus stogą virš galvos. Įsivaizduokite, kaip tai pakeis jų gyvenimus! Dar daugiau – apie tai sužinos ir kitos labdaros organizacijos, pritaikys idėją ir pagerins dar daugiau žmonių gyvenimus. Billas Gatesas stengiasi išspręsti tikrai dideles problemas – tokias kaip maliarija… Tačiau aš nusprendžiau pagalvoti: kaip tokiam mažam žmogui kaip aš, žmogui, turinčiam ribotą kapitalą, kuo naudingiau investuoti savo pinigus, kad iš savo aukos gautų sudėtingą procentą?

Tai buvo pirmieji metai, ir jie buvo labai sėkmingi. Dabar vedu derybas su Čikagos universitetu. Svajoju, kad vieną dieną tai taps įprasta praktika. Universitetai spręs bendruomenės problemas ir dalysis geriausiomis idėjomis vieni su kitais. Manau, kad sudėtingo procento galia tikrai gali pakeisti pasaulį.

Žinia, kurią bandau perduoti, yra tokia… Niekas nenori užsiimti labdaringa veikla. Jie mano, kad tegul milijonieriai užsiima aukojimu. Bet… Mums taip pasisekė! Kad ir kas jūs būtumėte, esu tikras, kad turite bent mažytę pinigų sumą, kuria galėtumėte padėti kam nors, kam to reikia. Jei neturite pinigų, galite skirti savo laiko. Padėkite tiems, kuriems pasisekė mažiau nei jums. Nuoširdžiai tikiu, kad labdaros poveikis gali augti eksponentiškai. Svarbiausia – pasiryžti paleisti sniego gniūžtę, kad prasidėtų sniego gniūžtės efektas.

– Tai neįtikėtina! Bravo! Sveikiname. Tai tikrai įspūdinga… Daugelis žmonių mano, kad treidingas yra grynas kapitalizmas. Tačiau… Neseniai mano podkaste viešėjo Larry Hite’as, trendų prekiautojas veteranas. Jis taip pat užsiima labdaringa veikla. Taip pat turiu interviu su knygos apie Džeimsą Simonsą, daugiamilijardierių rizikos draudimo fondo “Renaissance Technologies” įkūrėją, autoriumi… Jis taip pat mėgsta filantropiją! Taigi manau, kad judate teisinga linkme!

– Taip, tik pažvelkite į Keno Griffino, banko “Citadel” įkūrėją! Reikalas štai koks… Žinoma, labdara populiarėja, ypač dabar, artėjant rinkimams. Elizabeth Warren ir daugelis kitų prie jos labai prisideda… Bet padėti gali kiekvienas! Žinoma, galite elgtis kaip 99 proc. amerikiečių ir sakyti “tegul tai daro 1 proc. turtingųjų”. Bet kartu 99 % amerikiečių gyvenime pasisekė labiau nei 99,9 % pasaulio. Žinoma, visada galima sakyti – tegul turtingieji duoda daugiau. Bet… Klausimas, kokiu žmogumi norite būti. Nepažįstu nė vieno žmogaus, kuris neturėtų galimybės bent kaip nors padėti kitam žmogui. Manau, kad geriausias būdas pradėti sniego gniūžtės efektą ir iš tiesų pakeisti pasaulį yra ne tik išspręsti vieną problemą su konkurso pagalba… Reikia įtraukti daugiau žmonių, daugiau mokinių, paskatinti juos galvoti, kaip jie patys gali pakeisti pasaulį. Net jei pavyks pritraukti tik 10 savanorių, jie apie tai papasakos savo draugams ir savanorių bus daug daugiau. Apskritai manau, kad norint pakeisti pasaulį, nereikia stengtis, kad paaukotų keli dideli filantropai… Reikia, kad įsitrauktų didžiulė masė žmonių, kurių kiekvienas atliktų savo mažą vaidmenį. Jų bendros pastangos tikrai turės didžiulį poveikį. Daug apie tai galvoju. Tikiuosi, kad ateinančiais metais galėsiu pasiūlyti dar geresnį sprendimą.

– Ar turite interneto svetainę šia tema?

– Dar ne! Šis projektas yra sudėtinga užduotis, man trūksta įgūdžių jai spręsti. Bet… įsivaizduoju jį štai taip! Indianos universitetas bendradarbiauja su organizacija “Habitat for Humanity”, kad išspręstų benamystės problemą. Aš tą sprendimą pateikiu internete. Apie jį sužino kitos vietos bendruomenės ir taip pat pradeda juo naudotis. Tada atsiranda naujų kitų problemų sprendimų, naujų gerosios patirties pavyzdžių… Galbūt ateityje galėsime spręsti problemas, susijusias su aplinka, psichikos sveikata… Tikiuosi, kad ir kiti universitetai pradės rengti panašius konkursus. Tik įsivaizduokite – 10 universitetų suvienija jėgas, kad išspręstų su psichikos sveikata susijusias problemas! O paskui paskelbsiu 10 geriausių sprendimų santrauką! Norėčiau sukurti vieną centralizuotą interneto svetainę, kurioje būtų surinkti geriausi geriausių pasaulio verslo mokyklų sprendimai, be to, sprendimai turi būti praktiški, kad juos būtų galima iš karto pritaikyti. Manau, kad tai yra mano galutinis tikslas. Kaip būtų šaunu, jei jauni protai atkreiptų dėmesį į tokių labdaros organizacijų kaip “Habitat for Humatiny” problemų sprendimą! Dabar tai būtų tikrai didžiulis sniego gniūžtės efektas… Man tikrai reikia sukurti šią svetainę, bet turiu tiek daug darbo… Tikiuosi, kad 2020 m. galėsiu ją paleisti.

– Puiku!!! Informuokite mane, padėsiu, kuo galėsiu! Tai nuostabu. Manau, kad turėtume baigti šį pokalbį, kol nepradėjome trečios valandos interviu! Lance’ai, labai dėkoju, kad sutikote dalyvauti podkaste. Jaučiuosi labai laimingas, kad galėjau įrašyti šį pokalbį. Esu tikras, kad jis bus labai naudingas mūsų klausytojams. Vertinu tai, labai ačiū!

– Taip, ačiū! Man pasisekė, kad su jumis susitikome Bondi Beach’e, kur gėrėme alų. Man buvo labai malonu! Vertinu tai, kiek daug pastangų įdedate į savo podkastą ir kokią naudą jis teikia žmonėms.

– Jokių problemų! Labai ačiū! Baigiame.

– Ačiū, Aaronai!

Išversta specialiai portalui Spekuliantas.com


 

Patiko straipsnis? Sek Spekuliantas.com Facebook puslapį ir Telegram kanalą, kad gautum naujienas akimirksniu!


Nori išbandyti Forex prekybą? Rinkis patikimus Forex brokerius.

Turi klausimų? Užeik į Spekuliantas.com forumą, kur rasi daug naudingos informacijos.

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,374SekėjaiPatinka
1,690ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x