Trečiadienis, 27 rugsėjo, 2023

10 klaidų dirbant su kriptovaliutomis

Šis turinys rodomas tik prenumeratoriams

Prenumeruokite, kad atrakintumėte šį turinį.

Pačios populiariausios klaidos dirbant su kriptovaliutomis – slaptažodžio pamiršimas, suklydimas darant pavedimą, verifikacijos nenaudojimas. Šiandien mes pakalbėsime apie dar 7 svarbias kriptovaliutų vartotojo klaidas, kurių, galbūt, nežinojote.

Kriptovaliuta iš “meinstrymo” jau senai tapo įprastu reikalu. Jeigu pas jus yra elektroninės monetos, jau niekas į tai su nuostaba nežiūri. Dauguma analitikų iki šiol ginčijasi apie bendras ir skirtingas kriptovaliutų ir tradicinių pinigų savybes. Nežiūrint į tai, kad tų pačių bitkoinų negalima laikyti spintoje po paklodėmis, kaip paslėptus “juodai dienai” dolerius ar eurus. Vienok, tradicinius pinigus su skaitmeniniais vienija dar viena labai svarbi savybė – su jais galima labai greitai atsisveikinti…

Šiame straipsnyje mes sužinosime 10 pačių dažniausių klaidų, kurios gali praktiškai 100% palikti jus be turimos kriptovaliutos.

Klaida №1. Jūs nesaugote Jūsų piniginių rezervinių raktų kopijų 

Nežiūrint į tai, kad kriptovaliuta turi tik elektroninę formą, ją vargu ar galima palyginti su įprastais elektroniniais pinigais, kaip kad Webmoney ar PayPal. Jeigu elektroninės piniginės priėjimui būtinas slaptažodis, kurį jūs patys ir sugalvojote, tai kriptovaliutų piniginei – tai privatus raktas, leidžiantis priėjimą prie jūsų lėšų.

Prarastą slaptažodį nuo elektroninės piniginės galima atstatyti specialių procedūrų pagalba. Bet jeigu jūs prarasite privatų raktą – verks jūsų kriptopinigėliai, nes procedūros atstatyti privatų kriptovaliutų piniginės raktą neegzistuoja. Todėl, būtinai saugokite jūsų private key kopiją, ir labai pageidautina, ne skaitmeninės informacijos įrenginyje (kompiuteryje, telefone), o ant popieriaus ir saugioje vietoje.

Klaida №2. Naudojantis kripto-keityklomis Jūs ignoruojate dvifaktorinę identifikaciją

Iš tikrųjų, kam patiktų nuolat tvirtinti, kad Jūs – tai Jūs, ypač, kai labai dažnai naudojamasi kriptovaliutų keitimo servisais? O mes pasakysime, kad tai patinka tiems, kas galvoja apie savo kripto-santaupų saugumą.

Skaitmeninių aktyvų atsiradimas ir vystymasis sukėlė didelį būrį kompiuterinų sukčių, hakerių ir aferistų, nors atrodytų, kad to neturėtų būti… Nežiūrint to, hakeriai sugalvoja tiek išradingų būdų “sąžiningai apšvarinti gyventojų kišenes”, kad jų auka tapti gana nesudėtinga. Todėl visada naudokitės dvifaktorinę autentifikaciją, ir jeigu yra galimybė, venkite servisų, kur ji nėra numatyta.

Klaida №3. Jūs naudojatės tik viena prekybos aikštele

Protingas žmogus niekada nelaiko visų kiaušinių viename krepšyje. Treideriams ir investuotojams šis teiginys yra žinomas seniai – tai rizikų diversifikacija. Absoliučiai atsparių įsilaužimams aikštelių, deja, neegzistuoja – viskas remiasi į kainą. Pasaulyje yra nemažai gerai save užsirekomendavusių kripto-aikštelių, bet reikia stengtis nesinaudoti tik kažkuria viena, o iškart keletomis.

Klaida №4. Jūs nenorite praeti verifikacijos

Dauguma kriptovaliutų biržų ir keityklų, kurios yra JAV ir ES jurisdikcijoje, savo veikloje laikosi KYC principo (ang. know your customer – pažink savo klientą), kuris įtvirtintas amerikiečių ir ES įstatymuose kovojant dėl pinigų plovimo AML.

Suteikiant asmeninę informaciją kriptovaliutų aikštelei, iš vienos pusės, jūs prarandate anonimiškumą, kuris yra vienas iš pagrindinių kriptovaliutų principų, bet, iš kitos pusės, jūs suteikiate papildomą apsaugą savo paskyrai.

Be to, jeigu birža arba keitykla nereikalauja iš savo kliento verifikacijos procedūros praėjimo, tai yra priežastis suabejoti tokio serviso legalumu ir galimų pasekmių “jeigu kažkas bus ne taip”.

Klaida №5. Jūs laikote kriptovaliutą biržoje

Prekiaujant kriptovaliutų biržoje arba valiutų keitykloje, jūs biržoje atsidarote depozitą, į kurį įnešate savo lėšas. Šis depozitas, iš esmės, yra “karštoji piniginė”, kadangi ji turi priėjimą prie Interneto.

To negalima išvengti niekaip – treidingui būtinos greitai pasiekiamos likvidžios lėšos. Nežiūrint to, tai nereiškia, kad reikia į depozitą įnešti visą turimą sumą – hakeriai nemiega niekada. Geriausia laikyti savo kripto-lėšas “šaltosiose piniginėse”, kurios neturi prijungimo prie Interneto.

Klaida №6. Nedėmesingumas atliekant transakcijas

Kuo daugiau skaitmeninių monetų turite, tuo didesnį kiekį privačių raktų jums teks saugoti. Nežiūrint į tai, kad taip vadinami “tarpplatforminiai atomariniai sandoriai” (svopai) pereina nuo teorijos stadijos prie praktikos, iki jų plataus paplitimo dar labai ir labai toli. O susipainioti lengva jau dabar.

Pažiūrėjus ne į tą eilutę, jūs galite, pavyzdžiui, pervesti savo Ethereum pinigus į Bitkoino piniginę. Kaip žinote, viena iš kriptovaliutų savybių – kontrakto negrąžintinumas. O tai reiškia, kad apie pervestus Ethereum galima pamiršti…

Klaida №7. Jūs naudojatės viešais  Wi-Fi tinklais

Ryte kavinėje jūs prisijungiate prie viešo kavinės Wi-Fi tinklo, kad nusiųsti draugui Antanui bitkoinų. O vakare apvaliomis akimis stebite, kad jūsų piniginėje liko nulis sveikų ir nulis dešimtųjų BTC.

Vieši Wi-Fi tinklai jau seniai yra mėgstami hakerių dėl visų įmanomų “skylių”, kurios suteikia galimybę gauti priėjimą prie jūsų asmeninių duomenų, įskaitant ir privačius raktus. Nerizikuokite be reikalo.

Klaida №8. Jūsų naršyklėje įdiegti potencialiai pavojingi papildiniai

Interneto naršyklių papildinių yra tūkstančiai ir visi jie paplitę labai plačiai. Plugin’ų naudojimas iš tikrųjų yra patogus dalykas, tačiau jų yra tokia daugybė, kad galima juos pasirinkti tiek pagal spalvą, tiek pagal skonį.

Tačiau reikia suprasti, kad įdiegus į savo naršyklę kažkokį papildinį, jūs suteikiate jam leidimus, būtinus jo pilnaverčiam darbui. Galimas daiktas, kad kažkoks papildinys, be savo atvirų funkcijų, gali nusiųsti jūsų privatų raktą piktavaliams sukčiams.

Iš kitos pusės – naudoti atskirą, “švarią” naršyklę darbui su kriptovaliutomis – šiek tiek kvepia paranoja. Tačiau, kaip sako populiari išmintis, jeigu pas jus paranoja – tai dar nereiškia, kad jūsų niekas neseka. Kai reikalas liečia pinigus – geriau papildomą kartą apsidrausti.

Klaida №9. Jūs naudojate nepatikimus slaptažodžius

Ši klaida yra populiari ir būdinga ne tik dirbant su kriptovaliutomis. Jeigu jūs branginate savo paskyrą ne tik kriptovaliutos aikštelėje, bet apskritai, kur tai bebūtų, neverta naudoti nepatikimų slaptažodžių. Paprastai tai būna vardai, pavardės, gimimo datos, mašinos numeriai ir pan.

O jeigu jūs dar ignoruojate (ajajai!) ir dvifaktorinę identifikaciją, tai jūsų slaptažodis – vienintelė kliūtis tarp jūsų turimų pinigų ir aferistų.

Jeigu iš jūsų pavogė monetas dėl to, kad jūs nenaudojote 2FA, o kaip slaptažodį nustatėte žodį Mindaugas1990, tai nei vienas biržos administracijos ar keityklos atstovas net piršto nepajudins, kad jums padėti, ir jis bus teisus. Jūsų pinigų saugumas – tai, pirmiausia, yra jūsų rūpestis. 

Klaida №10. Jūs nesinaudojate sveiku protu

Čia viskas akivaizdu. Nežiūrint to, žmonių, pas kuriuos įsijungus godumui atsijungia galvos smegenys, buvo ir bus, pakanka prisiminti MMM ir kitas “super-pelningas” organizacijas.

Taip, kriptovaliutų neįmanoma pačiupinėti, paglamžyti banknotų ar pažvanginti monetomis. Tačiau, jos kainuoja pinigus – vienas bitkoinas, tarp kitko, kainuoja tūkstančius dolerių. Ir nuo to, kad jo neįmanoma pačiupinėti, jis netampa pigesnis. Atsiminkite, kad tai jūsų pinigai. Ir jeigu kažkas su “sąžiningomis” akimis jums siūlo investuoti į “super-pelningus” ICO, kurie atneš jums super-pelną jau link vakaro, reikia išjungti godumą ir įsijungti sveiką protą. Jūs iškart suprasite, kad šis žmogus nemeluoja – super-pelnas būtinai bus. Tik ne pas jus, o pas jį. Už jūsų, tarp kitko, sąskaitą.

Sekite mūsų portalo Facebook, kad visada sužinotumėt apie naujus straipsnius pirmi!

Pagarbiai, Mykolas

Spekuliantas.com

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,374SekėjaiPatinka
1,690ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x