Ketvirtadienis, 8 birželio, 2023

Pump ir Dump: sukčiai kriptovaliutų biržose

Šis turinys rodomas tik prenumeratoriams

Prenumeruokite, kad atrakintumėte šį turinį.

Sveiki!

Turbūt, finansų pasaulyje nėra žmogaus, kuris nebūtų girdėjęs apie kriptovaliutas: Bitkoiną ir Ethereum, Litecoin  ir Ripple. Tačiau ne visi žino, kad kriptovaliutų kiekis yra žymiai didesnis – šiam momentui jis sudaro net 1465 skirtingas monetas!

Apie daugelį monetų didžioji dalis treiderių net girdėt negirdėjo. Nežiūrint to, atsiranda jauni iniciatyvūs žmonės, kurie uždirba realius pinigus net su niekam nežinomomis kriptovaliutomis.

Tačiau, taip jau yra, kad ten, kur sukasi dideli pinigai, ten visada egzistuoja sukčiavimo schemos. Bitkoinas ir kitos kriptovaliutos – ne išimtis. Kai spekuliacijos yra niekieno nereguliuojamos, visada yra galimybė dirbtinai užauginti kainą ir parduoti ja piko metu, paliekant ant ledo su nuostoliais tuos, kurie nieko nežinojo apie suokalbį.

Panaši schema buvo vykdoma garsiame filme “Volstryto vilkas“, kurio herojus Džordanas Belfortas užsiėmė vertybinių popierių sukčiavimu – dirbtinai sukeldavo menkaverčių akcijų kainas ir įsiūlydavo jas patikliems investuotojams (žiurkėnams).

Šiame straipsnyje mes pakalbėsime apie tai, kas yra Pump ir Dump kriptovaliutų biržose.

Kas yra Pump ir Damp. Pamperiai ir žiurkėnai.

Šios schemos pavadinimas kyla iš angliškų žodžių “Pump”— «pompa», pripūsti ir «dump» — «išmesti». Pati chema toli gražu nėra nauja, savu laiku, vieną iš jos variantų sėkmingai panaudojo ir Džordžas Sorosas.
Schemoje dalyvauja dviejų tipų dalyviai:

  • Pirmas tipas – tai tiesioginiai dalyviai, kurie vadinami pamperiais, jie yra organizatoriai;
  • Antrasis tipas – tai, taip vadinami, žiurkėnai. Čia turima omenyje pradedantys, patiklūs treideriai arba investuotojai, neturintys pakankamos patirties biržoje.

Griežtai ir tiksliai nustatytu laiku, pamperiai pradeda masiškai pirkti kažkokią kriptovaliutą, sukeldami jos sprogstamąjį augimą. Tai ir vadinasi Pump – dirbtinis jos kurso “pripūtimas”. Nepatyrę treideriai – žiurkėnai, matydami tokią tendenciją ir raginami pamperių įvairose grupėse, skuba “įšokti į traukinį” ir pradeda masiškai pirkti “pampines” monetas.

Kai kaina pasiekia piką, įvyksta Dump – pamperiai pradeda pardavinėti savo aktyvus, gaudami gerą pelną, o žiurkėnai, kurie nusipirko kriptovaliutą, kaip įprasta, netoli kainos piko, lieka su nuostoliais.

Kur galima susidurti su kriptovaliutų machinacijomis?

Kadangi Pump ir Dump schema yra afera ir yra priskiriama prie biržos machinacijų, pagrindinės, populiariausios kriptovaliutų biržų aikštelės visais įmanomais būdais su tuo kovoja. Nežiūrint to, be stambiausių biržų, yra ir kitos – neturinčios tokių apimčių, bet turinčios ne mažesnį populiarumą.

Tai tokios biržos, kurias patys kriptotreideriai vadina “laukinėmis” ir “anarchistinėmis”. Tokioms kontoroms būdinga:

  • supaprastinga registracijos sistema;
  • būtinos verifikacijos nebuvimas;
  • finansinio reguliavimo nebuvimas;
  • informacijos apie biržos savininkus nebuvimas.

Būtent tokiose kriptovaliutų aikštelėse ir prekiaujamos mažai žinomos monetos, kurias sukčiai sėkmingai panaudoja Pump ir Dump schemoms.

Nežiūrint į atrodantį paprastumą, šiaip sau neįmanoma imti ir pradėti pompuoti kažkokią kriptovaliutą. Prieš kiekvieną pump’ą vykdomas rimtas pasiruošimas: pasirenkama tam tikra moneta, biržos pokalbių lange, kriptovaliutų forumuose, soc. tinklų grupėse yra agresyviai publikuojami pranešimai apie greitą jos augimą. Pump’as – tai krupščiai sukoordinuotas procesas, todėl kriptopamperiai jungiasi į atitinkamas grupes.

Pamperių bendruomenė iš vidaus

Kadangi mes gyvename 21 amžiuje, kvaila būtų manyti, kad egzistuoja kažkoks tamsus kambarys, kuriame renkasi pamperiai, kad aptartų savo juoduosius darbelius.

Viskas daug paprasčiau. Pamperių bendruomenės yra itin paplitusios populiariame pranešimų soc. tinkle Telegram, kuris dėka šifravimo kodo end-to-end suteikia galimybę kurti uždarus kanalus, pokalbių kambarius ir išlaiko dalyvių anonimiškumą, nežiūrint į tai, kad registruojantis į Telegram būtinas telefono numeris.

Štai, vienas iš kriptopamperių kanalų pavyzdžių, kaip pradedamas Pump’as:

Paveikslėlyje žemiau, matome statistinius duomenis – kiek moneta kainavo prieš pump’ą ir kiek po jo – didžiulė žvakė rodo stulbinantį šuolį į viršų ir iškart šuolį žemyn. Tokio veiksmo trukmė – keletas sekundžių. Na, o pamperių pelnas gražus – 952%.

O štai čia, paveikslėlyje žemiau, matome pranešimą, kad pamperių operacijos biržoje buvo sustabdytos, o dalyvių sąskaitos užblokuotos. Žiurkėnai, be abejo, liko su nuostoliais…

Pačių pamperių bendruomenių yra daugybė – jų grupių (kanalų) soc. tinkle Telegram yra po keletą dešimčių tūkstančių žmonių. Viena iš pačių didžiausių bendruomenių, pavadinimu Pump Notifier/Trading Signals , neseniai paskelbė, kad planuoja pritraukti prie pump grupės vartotojus iš Azijos, tokiu būdu, bendruomenės dydis būtų apie 60 tūkstančių žmonių. Įsivaizduokite, ką gali padaryti gerai sukoordinuota grupė iš 60 tūkstančių žmonių Yobit kriptobiržoje su kriptovaliuta, pavyzdžiui, Bolivarcoin?

Paveikslėlyje aukščiau, matome niekam negirdėtos kripotvaliutos Bolivarcoin grafiką, kuriame buvo įvykdyti trys pampai – paskutinis 2018-01-09 d.

Ar įmanoma uždirbti iš Pump’o?

Bandyti uždirbti “trumpajame” pump’e beviltiška – suspėti sureaguoti į jį, jeigu neesate vienas iš organizatorių, neįmanoma.

Uždarbis “ilgajame” pumpe teoriškai įmanomas – treideriams, kurie suspėjo nupirkti valiutą pumpo metu ir maksimaliai greitai ją pardavę, yra šansas gauti pelną (vidutiniškai apie 30-40%). Tačiau realiai, laiko orderių išstatymui ir uždarymui yra keletas minučių.

Ir reikia būti pasiruošusiam patirti nuostolius, kurių tikimybė yra maždaug lygi sėkmingam sandoriui. Be to, pavėlavus su monetos pardavimu, reikia ją pardavinėti kiek įmanoma greičiau, kitu atveju, nuostoliai gali būti gerokai didesni.

Netapk žiurkėnu

Šiam momentui Pump and Dump schema yra labai paplitusi, ypač dėl to, kad nėra jokio efektyvaus reguliavimo. Ir jeigu tos kripto-biržos, kurios yra JAV, D. Britanijos ir Europos finansinio reguliavimo akiratyje daugmaž sėkmingai bando su tuo kovoti, tai “anarchistinėse” biržose iš pump’o galima tiek uždirbti (labiau teoriškai), tiek atsisveikinti su savo pinigais (realesnis scenarijus).

Taigi, tam, kad netapti Pump and Dump schemos auka, užtenka laikytis keleto paprastų patarimų:

  • neprekiaukite mažai žinomomis arba naujomis kriptovaliutomis, pseudokoinais ir kita egzotika;
  • skaitykite kriptovaliutos rinkos naujienas tik iš patikrintų šaltinių;
  • jei biržos pokalbių lange, forume ir soc. tinkluose pamatysite raginimus, kaip antai: “Skubiai reikia pirkti KasPapuoleCoin, kol pigu! Rytoj jis bus 10 kartų brangesnis – informacija – 146%!” vertinkite tai labiau nei skeptiškai;
  • nedalyvaukite ICO kampanijose (angliškai “Initial Coin Offering”), apie kurias nėra jokios patikimos informacijos.

Deja, šiandieninės realijos yra tokios, kad kriptovaliutų biržos, ypač “anarchistinės”, yra niekieno nereguliuojamos. Tai reiškia, kad pamperių veiksmai nepažeidžia jokių įstatymų ir tai nėra nusikaltimas. Tačiau, vargu ar nuo to Jums bus lengviau, jeigu Jūs prarasite savo pinigus dėl Pump and Dump prekybos rezultato. Nesivelkite į abejotinas akcijas, saugokite save ir savo kapitalą.

Pagarbiai, Mykolas

Spekuliantas.com

1 KOMENTARAS

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Comment
Naujausias
Seniausias Daugiausiai balsavo
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Doni
Doni
2018-03-02 07:03

I Loooooooooooove bitconnnneectttt 😀

Prisijunk

2,366SekėjaiPatinka
1,650ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

1
0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x