Antradienis, 26 rugsėjo, 2023

Chrisas Lee – Positive Expectancy – Knyga lietuvių kalba. 10 dalis – Laikykitės koncepcijos

Šis turinys rodomas tik prenumeratoriams

Prenumeruokite, kad atrakintumėte šį turinį.

10. Laikykitės koncepcijos

Jei būsiu teisus dėl bendro vaizdo, man bus atlyginta už kantrybę.

Tomas Kaplanas

Stengiausi paaiškinti svarbias sąvokas taip, kad jas būtų galima suprasti intelektualiai, tačiau visą jų prasmę galima suvokti tik tada, kai ant kortos statomi tikri pinigai ir kyla reali rizika.

Bepigu mąstyti racionaliai, kai patogiai sėdime su karštu gėrimu rankoje ir skaitome informaciją iš kompiuterio. Tikrasis išbandymas ateina tik tada, kai prekiaujame tikrais pinigais ir gauname nuosmukį sąskaitoje – būtent tada mūsų protas pradeda mus apgaudinėti.

Netrukus pradeda kamuoti abejonės, kurios užgožia mūsų gebėjimą racionaliai mąstyti ir laikytis prekybos plano.

Šią patirtį patiria visi treideriai – kiekvienas, kuris kada nors prekiavo realioje sąskaitoje, patyrė didžiulį norą atsisakyti savo prekybos plano nuosmukio laikotarpiais.

Taip elgiamės todėl, kad žmogaus prigimtis yra perdėtai reaguoja į suvokiamas grėsmes – tai per šimtus tūkstančių kartų ir milijonus evoliucijos metų susiformavęs instinktas, todėl šio potraukio visiškai panaikinti nepavyks.

Tačiau galime sumažinti jų poveikį, jei į prekybą žvelgsime iš perspektyvos, kuri nuostolių ir sumažėjimo nelaiko grėsme.

Ilgalaikis verslas

Neprofesionalo požiūris į prekybą grindžiamas jo neseniai sudarytų sandorių rezultatais. Jei jie buvo pelningi, jis džiaugiasi ir mano, kad yra pakeliui į turtus. Jei jie buvo nuostolingi, jis greitai atsisako savo strategijos ir nedelsdamas ieško naujos.

Patyręs treideris žvelgia į ilgesnį laikotarpį. Jam iš esmės nesvarbu, koks yra naujausių sandorių rezultatas – svarbu, ar jis atitinka vidurkį.

Jis žino, kad, kaip ir bet kurio verslo pradžioje, nuostoliai yra būtinos pradinės išlaidos, kad vėliau būtų galima gauti didesnį pelną. Jis nesiekia uždirbti pinigų “dabar”, nes žino, kad vienintelis būdas tai padaryti – sėkmė, kuri nuo jo nepriklauso. Vietoj to, jis mieliau žaidžia ilgalaikį žaidimą, kurio rezultatai labiau priklauso nuo mokymosi ir pasiruošimo, o ne nuo sėkmės.

Įsivaizduokite dvi monetas: įprastą monetą (50 % tikimybė, kad iškris “galva” ar “skaičius”) ir monetą, su svorio centro poslinkiu (55 % tikimybė, kad iškris “galva” ir 45 % tikimybė, kad iškris “skaičius”).

Pirmiausia užrašykime 20 paprastos monetos metimų rezultatą 5 atskirų simuliacijų metu. Už kiekvieną “galvos” iškritimą pridėsime 1 tašką, o už kiekvieną “skaičiaus” iškritimą atimsime 1 tašką.

Štai rezultatai:

20 METIMŲ

PAPRASTA MONETA (50 % TIKIMYBĖ, KAD BUS IŠMESTA “GALVA” AR “SKAIČIUS”).

Simuliacija Nr. 1

 

Simuliacija Nr. 2

Simuliacija Nr. 3

Simuliacija Nr. 4

Simuliacija Nr. 5

Dabar tą patį atlikite su moneta, kurios svorio centras yra su poslinkiu:

20 METIMŲ

MONETA, KURIOS SVORIO CENTRAS YRA SU POSLINKIU (TIKIMYBĖ, KAD MONETA BUS SU GALVA, YRA 55 %, O MONETA SU SKAIČIUMI – 45 %).

Simuliacija Nr. 1

Simuliacija Nr. 2

Simuliacija Nr. 3

Simuliacija Nr. 4

Simuliacija Nr. 5

Kaip matote, po 20 metimų abiejų monetų “kapitalo kreivės” pastebimai nesiskiria.

Dabar metimų skaičių padidinkime iki 100.

100 METIMŲ

PAPRASTA MONETA (TIKIMYBĖ, KAD BUS IR “GALVA”, IR “SKAIČIUS” YRA PO 50 %).

Simuliacija Nr. 1

Simuliacija Nr. 2

Simuliacija Nr. 3

Simuliacija Nr. 4

Simuliacija Nr. 5

100 METIMŲ

MONETA, KURIOS SVORIO CENTRAS YRA SU POSLINKIU (TIKIMYBĖ, KAD MONETA BUS SU GALVA, YRA 55 %, O MONETA SU SKAIČIUMI – 45 %).

Simuliacija Nr. 1

Simuliacija Nr. 2

Simuliacija Nr. 3

Simuliacija Nr. 4

Simuliacija Nr. 5

Dabar pradeda ryškėti monetos su paslinktu svorio centru pranašumas.

Pažiūrėkite, kas nutiks, kai metimų skaičių padidinsime iki 500.

500 METIMŲ

PAPRASTA MONETA (TIKIMYBĖ, KAD BUS IR “GALVA”, IR “SKAIČIUS” YRA PO 50 %).

Simuliacija Nr. 1

Simuliacija Nr. 2

Simuliacija Nr. 3

Simuliacija Nr. 4

Simuliacija Nr. 5

500 METIMŲ

MONETA, KURIOS SVORIO CENTRAS YRA SU POSLINKIU (TIKIMYBĖ, KAD MONETA BUS SU GALVA, YRA 55 %, O MONETA SU SKAIČIUMI – 45 %).

Simuliacija Nr. 1

Simuliacija Nr. 2

Simuliacija Nr. 3

Simuliacija Nr. 4

Simuliacija Nr. 5

Dabar jau akivaizdu, kad moneta su paslinktu svorio centru turi pranašumą prieš įprastą monetą.

Sudėkime kartu visus šiuos grafikus, kad būtų lengviau juos palyginti:

METIMAI

20
PAPRASTA MONETA

MONETA, KURIOS SVORIO CENTRAS YRA SU POSLINKIU

100
PAPRASTA MONETA

MONETA, KURIOS SVORIO CENTRAS YRA SU POSLINKIU

500
PAPRASTA MONETA

MONETA, KURIOS SVORIO CENTRAS YRA SU POSLINKIU

Ką mums sako šie rezultatai?

Jie mums sako, kad net ir turėdami pranašumą rinkoje, mūsų artimiausi prekybos rezultatai nesiskirs nuo gryno atsitiktinumo rezultatų. Prireikia maždaug 100 sandorių, kol mūsų kapitalo pelningumo kreivėje pradeda ryškėti teigiamas prekybos pranašumo poveikis.

Tai viena iš priežasčių, kodėl tiek daug dėmesio skiriame gynybinei prekybai – pranašumas neturi jokios vertės, jei neįvykdome pirmųjų 100 sandorių.

Šie rezultatai taip pat pabrėžia vieną paprastą, bet labai svarbų dalyką: nereikia būti genijumi, kad užsidirbtume pinigų iš prekybos. Mums tereikia dirbti 5 proc. geriau už gryną atsitiktinumą, o visa kita padarys laikas.

Būtent nekantrūs treideriai, kurie neįsivaizduoja, koks yra jų pranašumas, ir keičia strategijas atlikę vos 20 sandorių, niekada nepadarys jokios pažangos – jie tiesiog nesuvokia, kad jų trumpalaikiai rezultatai yra atsitiktiniai.

Ir paskutinis dalykas.

Atkreipkite dėmesį, kad pirmojoje simuliacijoje (500 paprastos monetos metimų) matome didėjančią kapitalo kreivę:

Paprasta moneta (500 metimų)

Žiūrėdamas į tokią kapitalo kreivę, treideris-diletantas pagalvotų: “Oho, tai pelninga strategija!”.

Tačiau, kaip žinote, toks rezultatas priklauso tik nuo sėkmės!

Taigi, išvada tokia:

Niekada negalime būti 100 % tikri, ar mūsų pelnas yra atsitiktinumo, ar įgūdžių rezultatas.

Kuo daugiau sandorių sudarome, tuo didesnė tikimybė, kad mūsų rezultatai nėra sėkmės rezultatas. Tačiau niekada negalime būti 100 % tikri.

Geriausia, ką galime padaryti, tai ir toliau priimti racionalius sprendimus, praktikuoti gynybinę prekybą (t. y. išlikti gyviems rinkoje) ir nuolat mokytis iš klaidų.

Sutelkite dėmesį į tikslą

Gerus treiderius nuo diletantų skiria gebėjimas atidžiai stebėti bendrą vaizdą, nepaisant didėjančio spaudimo.

Pastariesiems kelių sandorių rezultatas tiesiogiai parodo, ar jų strategijos “veikia”. Jie neatliko tinkamo savo strategijos testavimo ir patvirtinimo darbo, todėl nežino, ar dabartiniai prasti rezultatai yra normalūs.

Sėkmingiems treideriams kelių sandorių rezultatas yra tik nedidelė dalis visų duomenų, kuriuos reikia surinkti, susisteminti ir išanalizuoti prieš priimant sprendimą dėl tam tikros strategijos.

Rimti prekiautojai turi bendrą planą, kuris yra kur kas platesnis nei tik 20 ar 30 sandorių rezultatai. Jie daugiausia dėmesio skiria ilgalaikiams lūkesčiams, o treideriai-diletantai – kasdienėms pelno ir nuostolių ataskaitoms.

Taigi, geras įprotis – visada žengti žingsnį atgal ir kiekvieno sandorio rezultatus vertinti atsižvelgiant į bendrą vaizdą. Kai sandoris uždaromas, nelaikykite to tik gautu pelnu arba nuostoliu. Vietoj to klauskite: ar šio sandorio rezultatas turi įtakos ilgalaikiams jūsų strategijos lūkesčiams?

Jei nieko rimto neįvyko, tikėtina, kad jokia trumpa sandorių serija neturės reikšmingos įtakos jūsų numatytai strategijai.

Jei į savo sandorių rezultatus žiūrėsite atsižvelgdami į savo bendros strategijos lūkesčius, per daug nenukrypsite nuo teisingo kelio.

Sodo priežiūra – tai ne galutinis procesas. Sėkmingas derliaus nuėmimas nėra sodo gyvavimo pabaiga – tai tik jo etapas. Kaip žino kiekvienas sodininkas, sodo gyvybingumas nesibaigia nuėmus derlių.

James P. Kars

Galutinis tikslas

Viskas, ką aptarėme šiame kurse, yra susiję su vieningos prekybos strategijos kūrimu ir palaikymu.

Tačiau vienu metu turėtumėte naudoti 3-5 (ar daugiau) tarpusavyje nesusijusių strategijų portfelį.

Tam yra 3 priežastys:

1. Vieno pažeidžiamo taško nebuvimas.

Jei viena iš jūsų strategijų staiga nustos veikti, vis tiek liksite žaidime. Kol koreguosite dabartinę nuostolingą strategiją arba lauksite, kol ji vėl pradės nešti pinigus, kitos strategijos gali ir toliau veikti.

2. Mažesni nuosmukiai ir tolygesnė kapitalo kreivė

Kai prekiaujama tik viena strategija, visi nuosmukiai bus skirti tik tai vienai strategijai.

Tačiau prekiaujant 3-5 strategijų portfeliu, mažai tikėtina, kad visos jos vienu metu demonstruos nuosmukius. Tai reiškia, kad maksimalus jūsų portfelio nuosmukis greičiausiai bus mažesnis nei individualios strategijos.

Tai taip pat reiškia, kad jūsų portfelio kapitalo kreivė greičiausiai bus tolygesnė.

3. Labiau stabilesnis/didesnis pelnas 

Vienas iš tolygesnės kapitalo kreivės privalumų yra tas, kad dažniau patirsite pelningus laikotarpius.

Dar svarbiau yra tai, kad, esant mažesniam nuosmukiui, turite galimybę padidinti sandorių loto dydį, o tai leis padidinti bendrąjį portfelio pelną.

Pavyzdžiui, maksimalus vienos strategijos nuosmukis gali būti -15 %, o portfelio – 10 %. Tai reiškia, kad naudodami portfelį galite padidinti prekybos loto dydį iki 50 % ir gauti didesnį pelną, nors maksimalus nuosmukis yra panašus kaip ir naudojant vieną strategiją.

Taigi, diversifikuoto strategijų portfelio rezultatai beveik visada yra geresni už vienos strategijos rezultatus.

Tokiu būdu, sukūrę strategiją su teigiamais lūkesčiais, nesustokite ties ja. Toliau juos tobulinkite, kad pagerintumėte bendrą portfelio našumą.

Dėkojame jums už dėmesį

Ties tuo ir baigiame šį kursą. Tikiuosi, kad gavote vertingų įžvalgų, idėjų ir koncepcijų, kurios padės jums pasiekti savo prekybos tikslus.

Labai rekomenduoju perskaityti šią knygą dar bent kelis kartus – tai padės įsisavinti naujas idėjas ir sąvokas, kurias galbūt praleidote vieną kartą perskaitę šį kursą.

O dabar pradėkite praktiškai taikyti tai, ko išmokote!

Kristoferis Lee,

Išversta specialiai portalui Spekuliantas.com


Patiko straipsnis? Sek Spekuliantas.com Facebook puslapį ir Telegram kanalą, kad gautum naujienas akimirksniu!


Nori išbandyti Forex prekybą? Rinkis patikimą Forex brokerį Roboforex ir gauk 30USD bonusą prekybos pradžiai.

Esi naujokas ir nežinai nuo ko pradėti? Praeik nemokamą įvadinį 10 pamokų kursą Forex naujokams!

5 2 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,374SekėjaiPatinka
1,690ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x