Ketvirtadienis, 13 birželio, 2024

Garsiausi nusikaltimai kriptovaliutų sferoje: pamokos investuotojams

Didėjant skaitmeninių aktyvų populiarumui ir prieinamumui, sukčiavimas kriptovaliutomis taip pat ėmė įgauti didelį pagreitį.

Šiame straipsnyje apžvelgiamas sukčiavimas kriptovaliutomis – nuo apgautų investuotojų iki nulaužtų piniginių –  bus įdomu paskaityti ir išmokti vertingų pamokų.

KAS DARO ĮTAKĄ KRIPTOVALIUTŲ VAGYSČIŲ SKAIČIAUS AUGIMUI?

Pati kriptovaliutos esmė yra anonimiškumas ir kontrolės nebuvimas. Jei jūsų pinigų neįmanoma atsekti (arba tai padaryti labai sunku), potencialus užpuolikas jau rengia planą, kaip juos pavogti. Be to, kriptovaliutų rinka yra palyginti jauna. Nors pirmaujančios biržos ir platformos turi patikimą apsaugą, bet, deja, to negalima pasakyti apie visą sferą. Dėl technologinių pažeidžiamumų, duomenų bazių nutekėjimo ar tiesiog socialinės inžinerijos kasmet patiriama daugiamilijardinių nuostolių.

DIDŽIAUSIOS KRIPTOVALIUTŲ VAGYSTĖS ISTORIJOJE

Toliau apžvelgsime garsiausius ir skandalingiausius kripto-nusikaltimus istorijoje.

Sužinoję garsiausius ir skandalingiausius kriptovaliutų istorijos atvejus, galėsite suprasti vagysčių sėkmės priežastis, padaryti išvadas ir apsisaugoti ateityje.

MT.GOX (2011)

Ši kriptovaliutų birža buvo įkurta 2007 m. kaip Magic The Gathering kolekcinių kortelių mainų platforma, tačiau 2010 m. tapo bitkoinų mainų platforma.

2011 m. užpuolikai gavo prieigą prie Mt.Gox auditoriaus kompiuterio ir, naudodamiesi biržos programine įranga, nuvertino bitkoinus iki 1 cento ir sukūrė šimtus tūkstančių pasiūlymų parduoti už bet kokią kainą. Taip buvo pavogta 850 000 (maždaug 7 % visų tuo metu iškastų bitkoinų), todėl nuostolis siekė 8 750 000 JAV dolerių.

Nors po incidento buvo atgauta apie 200 000 bitkoinų, o birža pristatė kriptovaliutų piniginėms skirtus USB raktus, tai nepadėjo jai išsilaikyti. 2014 m. Mt.Gox buvo likviduota pagal jos pačios prašymą Tokijo teismui.

BITFINEX (2016)

Viena pirmųjų kriptovaliutų biržos ir prekybos platformų buvo įkurta 2012 m. 2015 m. į šią platformą įsilaužė programišiai ir pavogė 1500 bitkoinų. O 2016 m. tokiu pat būdu buvo pavogta  jau 119 000 monetų, kurių vertė 72 000 000 JAV dolerių.

Net gandai, kad platforma gali manipuliuoti bitkoinų kursu, nesutrukdė jai iki šiol išlikti vienai populiariausių.

BITGRAIL (2018)

Ši Italijos birža buvo įkurta 2017 m., tačiau jau 2018 m. pradžioje atsidūrė skandalo centre, kuris, žinoma, buvo susijęs su įsilaužimu.

Dėl apiplėšimo buvo prarasta 17 000 000 Nano monetų. Tai lėmė visišką biržos bankrotą ir dramatišką aktyvo kainos kritimą – nuo 10 USD iki 10 centų.

COINCHECK (2018)

2018 m. Japonijos kriptovaliutų birža Coincheck patyrė masinę programišių ataką. Buvo pavogta daugiau kaip 500 000 000 Nem žetonų, o tai tuo metu prilygo 530 000 000 JAV dolerių.

Japonijos finansinių paslaugų agentūra nurodė biržai patobulinti savo saugumo požiūrį. Įsilaužimo mastas turėjo įtakos dviejų didžiausių Japonijos biržų nepriklausomos savireguliavimo organizacijos sukūrimui.

Bendrovė Coincheck įsipareigojo nukentėjusiesiems grąžinti pinigus ir 260 000 naudotojų atgavo savo lėšas.

CRYPTOCORE (2020)

Apie sukčiavimą kriptovaliutomis negalima kalbėti be CryptoCore. Tai programišių organizacija, kuri 2018-2020 m. įvykdė keletą sėkmingų atakų prieš kriptovaliutų biržas. Jie laikomi aktyviausiai vykdančiais kriptovaliutų vagystes. Nuo jų atakų nukentėjo Bitfinex, Exmo ir Coinmama biržos.

Didžiausią ataką jie įvykdė 2020 m. Tai buvo įsilaužimų į didžiausias kriptovaliutų biržas serija.

Per savo gyvavimo laikotarpį ši grupė pavogė daugiau kaip 200 000 000 JAV dolerių.

KUCOIN (2020)

Vienos populiariausių platformų taip pat neaplenkė kriptovaliutų vagysčių negandos. 2020 m. rugsėjį biržą užpuolė programišiai ir pavogė daugiau kaip 280 000 000 dolerių.

Siekdama išsaugoti savo statusą ir naudotojų pasitikėjimą, KuCoin bendradarbiavo su teisėsaugos institucijomis, sustiprino saugumo priemones ir išmokėjo nuostolius nukentėjusiesiems.

POLY NETWORK (2021)

Poly Network – decentralizuota platforma, kurioje naudotojai gali keistis skaitmeniniais aktyvais ir juos valdyti.

2021 m. rugpjūčio 10 d. įsilaužėliai sugebėjo gauti prieigą prie 600 000 000 JAV dolerių vertės skaitmeninio turto. Po keleto dienų įsilaužėliai grąžino beveik visus pinigus, prisidengdami tuo, kad jie tik norėjo parodyti sistemos pažeidžiamumą.

Platforma pasimokė ir pradėjo masinę kampaniją, skirtą savo platformos klaidoms išaiškinti, o atlygis už tai siekė iki 500 000 USD.

AFRICRYPT (2021)

2019 m. broliai Emiras ir Raisas Kada Pietų Afrikoje įkūrė investicinę bendrovę.

Tačiau 2021 m. broliai dingo iš radarų, kartu su savimi pasiėmę 70 000 BTC. Oficialiai jie teigė, kad į Africrypt buvo įsilaužta ir pinigai dingo.

Investuotojams nepadėjo tai, kad Pietų Afrikos Respublikoje nėra jokio skaitmeninio turto reguliavimo, todėl policijos tyrimas buvo gana greitai nutrauktas.

Po 2 metų broliai vis tiek “įkliuvo” – jie išsinuomojo kameros saugyklą Ciuriche, į kurią Šveicarijos valdžios institucijos sureagavo beveik iš karto. Dabar valdžios institucijos atlieka tyrimą dėl įtarimų pinigų plovimu.

KAIP APSAUGOTI SAVE NUO KRIPTOVALIUTŲ VAGYSČIŲ? IŠVADOS IR PAMOKOS

Sužinojęs apie tiek daug įsilaužimų, eilinis kriptovaliutų investuotojas paklaus: “O kaip apsisaugoti?”.

Norint užtikrinti, kad sukčiavimas kriptovaliutų rinkoje jūsų neužkluptų, svarbu laikytis pagrindinių taisyklių:

  • Pasitikėkite ir investuokite tik patikimose platformose
  • Visada naudokite dviejų veiksnių autentifikavimą
  • Saugokite savo privačius raktus
  • Visada tikrinkite svetaines, kuriose įvedama asmeninė informacija
  • Nelaikykite visų kiaušinių vienoje pintinėje!

O šiame straipsnyje papasakota, kaip tinkamai saugoti kriptovaliutą.


Rezultatai treidinge yra individualūs ir priklauso nuo patirties bei disciplinos. Savo įgūdžius ir discipliną galite patobulinti mūsų Spekuliantas mokykloje

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,412SekėjaiPatinka
1,830ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x