Trečiadienis, 27 rugsėjo, 2023

Tom Hougaard – Laimi geriausias nevykėlis – Knyga lietuvių kalba (12 dalis)

Šis turinys rodomas tik prenumeratoriams

Prenumeruokite, kad atrakintumėte šį turinį.

11 dalis čia

IDEALUS MĄSTYMAS

Yra mąstysena, kuri idealiai tinka prekybai. Ji itin lanksti. Naudojant tokį mąstymą tau nerūpi laimėti. Tau nerūpi pralaimėjimas. Tai – nerūpestingas mąstymo būdas, kuris vis dėlto veikia tavo labui.

Idealioje mąstysenoje nėra vietos baimei. Jei šis teiginys jums kelia nerimą, akimirkai sulėtinkime tempą. Nors idealus mąstymas yra be baimės, jis vis tiek veikia jūsų labui. Ideali mąstysena yra bebaimė, bet ne beatodairiška.

Baimė – viena iš pagrindinių priežasčių, dėl kurių žmonėms nepavyksta prekiauti. Ji gali pasireikšti įvairiais būdais. Tai gali būti baimė praleisti gerą judėjimą dėl pozicijos nebuvimo. Tai gali būti baimė išlaikyti poziciją ir atsisveikinti su neužfiksuotu pelnu.

Ar įmanoma įvaldyti tobulą mąstyseną? Taip. Be abejonės. Galbūt ne iš karto – kažkas turės iki jo subręsti. Tikėtina, kad reikės užsiimti savianalize ir savęs pažinimu. Apie tai, kaip pažinti save kaip treiderį, papasakosiu šiek tiek vėliau.

Idealus mąstymo apie prekybą būdas egzistuoja. Galite išsiugdyti sau tinkamas mintis ir įsitikinimus. Jei tai padarysite, pradėsite įsisavinti rinkos informaciją nejausdami grėsmės ar baimės.

Ar tai reiškia, kad nustosite pralaimėti? Ne. Kaip ir visi kiti, turėsite nuostolingų sandorių. Tačiau ideali mąstysena padės jums iš tiesų priimti ir nuostolius, ir pelną. Jie nebetrukdys jums priimti rinkos informacijos be emocijų, nešališkai, nejaučiant grėsmės. Jūsų emocinė būsena išliks subalansuota.

Kiekvienam treideriui yra tekę patirti buvimą “zonoje”, kai jaučiatės visiškai ramus, o jūsų mąstymo būdas yra tikrai tobulas. Dažnai patekimą į “zoną” gali palengvinti tam tikros sąlygos. Asmeniškai aš tokį ramybės jausmą patiriu, kai prekiauju per atostogas.

Čia prisimenu vieną istoriją. Kartą atostogavau 14 dienų ir prekiavau kiekvieną dieną. Tai darydamas patyriau visišką ramybę. Prekiavau tik tada, kai rinka mane iš tikrųjų traukė. Kai ji to nedarė, tiesiog atsipalaiduodavau, degindavausi prie baseino.

Kai po atostogų grįžau į darbą, viršininkas pasitiko mane plojimais. “Kažkam sekasi!” – sušuko jis. Praėjo keturiolika dienų – ir aš grąžinau rinkai visą per atostogas uždirbtą pelną. Gerai prisimenu šią istoriją, nes ji buvo vienas iš katalizatorių, paskatinusių mane giliau pažvelgti į save kaip treiderį.

DNR PROGRAMA

Idealus mąstymo būdas egzistuoja, tačiau tik nedaugeliui treiderių pavyksta jo nuosekliai laikytis. Kai mūsų mąstymas nėra tobulas, patiriame baimę. Ši baimė kyla dėl tikėjimo stokos. Netikime, kad galime daryti tai, ką turime daryti, nedvejodami, be abejonių, be vidinių konfliktų ir ginčų.

Problema yra mūsų protas. Pagrindinis jo tikslas – išgyventi ir išvengti skausmo. Esame automatiškai užprogramuoti mąstyti taip, kad skatintume išgyvenimą. Šis mąstymo modelis yra įsišaknijęs mūsų DNR. Ir nors jis padeda mums išgyventi, dėl jo mums daug sunkiau prekiauti.

Tik pagalvokite: būtent tai, kas mums padeda išgyventi, labai apsunkina prekybą… Nebent žinotume, kaip pasipriešinti savo programai.

Problemas, su kuriomis susiduriame, paprastai galima suskirstyti į dvi pagrindines kategorijas:

1. Dabartinę akimirką susiejame su kitomis akimirkomis – sąmoningai ar ne.

2. Mūsų protas užprogramuotas vengti skausmo.

Mes išmokome kurti asociacijas, kad gautume naudos iš patirties.

Asociacijos (ryšių tarp dabarties momento ir praeities kūrimas) ir skausmo vengimas nesusiję su prekyba.

Kodėl taip sakau? Kodėl sakau, kad asociacijų kūrimas ir skausmo vengimas kenkia pelningai prekybai? Nes prekyboje kiekviena akimirka yra unikali. Prekybos metu gali nutikti bet kas. Prekyba prilygsta monetos metimui “galva arba skaičius”. Kadangi daugelio profesionalių treiderių (įskaitant ir mane) laimėjimų santykis nedaug nutolęs nuo 50/50, monetos analogija yra daug tinkamesnė, nei jums atrodo.

Galiu spėti, kad žaisdami “galva arba skaičius” tikriausiai paprastai nelabai jaudinatės dėl rezultato. Esant didelei imčiai, rezultatas yra gana nuspėjamas: 50 % metimų laimite, 50 % pralaimite. Jei galite sukurti sistemą, pagal kurią pralaimėjus prarandamas 1 vienetas, o laimėjus gaunamas 1,5 vieneto pelnas, galite sukurti gerą verslą.

Treidingas daugeliu atžvilgių panašus į šį žaidimą. Prekybos sistema nėra vertinama pagal vieną sandorį. Ji vertinama pagal daugelį sandorių. Žaidžiant “galva arba skaičius”, rezultatų pasiskirstymas yra nevienodas, tačiau jei monetą metate 100 kartų, rezultatas yra 50/50. Kaip kartą pasakė mano draugas Davidas Paulas, “vieno rezultato rezultatas yra atsitiktinumas, o šimto – tvarka”. Jis kalbėjo apie monetos metimo scenarijų.

Vieną dieną nusprendžiau 100 kartų mesti monetą ir užrašyti kiekvieno metimo rezultatą. Vienu metu gavau 15 skaičių iš eilės. Netgi sustojau, kad apžiūrėti monetą, ar ji neturi kokių nors akivaizdžių trūkumų…? Bet jų nebuvo.

15 iš eilės pralaimėjimų gali labai pakenkti jūsų psichinei būklei. O gavę 15 laimėjimų iš eilės galite pasijusti nenugalimi.

Rinka daro tai, ką daro. Jai nerūpi nei jūs, nei jūsų pozicija. Jai nerūpi, ar jūs dalyvaujate sandoryje, ar esate nuošalyje. Jei uždirbate 15 kartų pelną iš eilės, jai tai taip pat nerūpi. Taip pat rinkai nerūpi, jei gausite 15 nuostolių iš eilės.

Nemanykite, kad nuostolių gavimas priartina jus prie pelno. Turite išmokyti save taip mąstyti. Prekyboje kiekviena situacija yra unikali. Jei iš eilės išmetėte 15 skaičių, tai nereiškia, kad 16-ojo metimo metu tikimybė gauti skaičių sumažėja.

Šansai visada yra 50/50.

Kodėl? Nes kiekvieno metimo rezultatas yra visiškai atsitiktinis. Tai – tik dar vienas būdas pasakyti, kad kiekvienas momentas yra unikalus. Tačiau, didėjant pakartojimų skaičiui, pradeda veikti vidurkių dėsnis. Atlikite 100 metimų ir gausite 50 “galvų” ir 50 “skaičių”.

Vis dėlto verta nepamiršti, kad nors moksliniu ir paprasčiausiai loginiu požiūriu galite tai suprasti, yra didelė tikimybė, kad nesuprasite to emociniu požiūriu, ypač jei ką tik patyrėte 15 laimėjimų ar pralaimėjimų iš eilės. Tai yra skirtumas tarp treniruoto ir netreniruoto proto. Papasakosiu, kaip treniruoti protą, kad netaptumėte baimės auka.

INFORMACIJOS SUVOKIMAS

Pati savaime informacija neturi mums galios. Jai galios suteikia mūsų įsitikinimų sistema ir energija, kurią jai suteikiame. Jei iš nepažįstamo gavėjo gaunate el. laišką, kuriame rašoma: “Tu esi lavonas”, jūsų emocinė reakcija tikriausiai nebus tokia pati, kaip gavus el. laišką, kuriame rašoma: “Du er en død mand”.

Žinutė yra ta pati. Laiškai tiesiog parašyti skirtingomis kalbomis. Patys sakiniai yra raidžių rinkiniai. Tačiau smegenims iššifravus šias raides, jos įgauna emocinį krūvį. Sakiniai yra beprasmiai, tačiau jų interpretacija mums sukelia emocinį atsaką.

Įsivaizduokite mąstyseną, kuri leidžia suvokti rinkos informaciją tik oportunistiniu požiūriu. Jūs negalvojate “o, Dieve mano, kodėl aš nesu rinkoje?”. Jūs negalvojate “kodėl aš esu rinkoje?”. Tiesiog stebite rinką ir priimate sprendimus, vadovaudamiesi mąstysena, kuri įžvelgia galimybes, o ne grėsmes.

Rinka visą dieną juda aukštyn ir žemyn. Jos tikslai sudaro modelius, kuriais mes su jumis prekiaujame. Tie tikai yra tik tikai, ir nieko daugiau. Tačiau jei turite atvirą poziciją, jie įgauna gyvybės ir prasmės. Jie gali jus pažeminti arba pakylėti. Tačiau taip prekiauti negalima. Tai nėra idealus mąstymo būdas.

DĖMESIO SUTELKIMAS IR PRITRAUKIMAS

Mes pritraukiame tai, į ką sutelkiame dėmesį. Aš tuo tikiu ir man tai pasitvirtino. Patiriama baimė verčia mus sutelkti dėmesį į baimės objektą, todėl patiriame būtent tai, ko stengiamės išvengti.

Noriu pateikti pavyzdį, kaip mūsų dėmesio sutelkimas verčia mus ieškoti tam tikros informacijos. Tarkime, nusipirkote sau naują automobilį – geltoną Volkswagen Beetle. Po to gatvėse pradėjote pastebėti kitus Volkswagen Beetle automobilius. Anksčiau to nedarėte. Jūsų galvoje atsidarė filtras, leidžiantis informacijai apie Volkswagen Beetle patekti į jūsų sąmonę.

Į savo gyvenimą pritraukiame tai, į ką sutelkiame dėmesį. Prekiautojas, turintis atvirą poziciją, sutelks dėmesį į kainos judėjimą (tikus) jo kryptimi, nes jie palengvina skausmą ir teikia malonumą. Judesiai prieš jį sukelia skausmą.

Jums gali atrodyti, kad teigiu tai, kas akivaizdu. Jūs esate teisūs. Tačiau tai nėra esmė. Esmė ta, kad tokia būsena uždaro jus nuo galimybių. Kuo daugiau baimės patiriame, tuo siauresnis tampa mūsų proto dėmesys ir tuo mažiau informacijos jis nagrinėja. Jis paprasčiausiai nustoja matyti alternatyvas.

Turiu Telegram kanalą, kuriame realiuoju laiku skelbiu savo sandorius. Ypač didžiuojuosi tomis situacijomis, kai pripažįstu, kad neteisingai perskaičiau rinką, ir keičiu poziciją į priešingą. Pavyzdžiui, bandau parduoti “Dow Jones” indeksą, bet rinka eina prieš mane. Pripažįstu, kad klydau. Uždarau savo poziciją. Atidarau sandorį priešinga kryptimi.

Kai prekiaujate didelėmis pozicijomis, tokiems dalykams reikia daug pasitikėjimo savimi. Mantra, kuri man padeda tokiose situacijose, skamba taip: “Susitelk į procesą. Susitelk į tai, ką gali kontroliuoti”. Esu susikūręs įsitikinimų sistemą, kuri skatina tokį lankstumą.

Jūs irgi galite išsiugdyti tokį mąstymo būdą. Kai ruošiuosi prekybai, stengiuosi įsitraukti į tokią būseną, kuri leistų man priimti informaciją be baimės. Tai ideali mąstysena. Jai susikurti prireiks laiko. Tačiau įdėtos pastangos tiesiogiai koreliuos su už jas gautu atlygiu. Nesitikėkite sulaukti “eurekos” akimirkos. Nustatykite save taip, kad jūsų rezultatai augtų laipsniškai.

ĮSITIKINIMAI

Tai, kaip reaguojame į informaciją, lemia mūsų įsitikinimai. Kiekvienas iš mūsų gimsta lyg baltas lapas. Savo įsitikinimų išmokstame iš kitų. Esame mokomi, ką galvoti. Be to, mūsų įsitikinimus formuoja gaunama patirtis.

Leiskite papasakoti kai ką asmeniško. Mano tėvai išsiskyrė, kai buvau mažas, ir aš jiems tapau nesutarimų objektu. Dėl to pasijutau atstumtas. Dabar matau, kaip tėvai suformavo mano įsitikinimus, kurie vėliau darė įtaką mano gyvenimo pasirinkimams ir sprendimams. Kai jau buvau pakankamai suaugęs, kad galėčiau paimti likimą į savo rankas, susitaupiau tiek pinigų, kiek galėjau, atsisveikinau su ta toksiška aplinka ir išvykau iš tėvynės.

Ką tai turi bendro su prekyba? Treidingas turi neribotas saviraiškos galimybes. Atsidarykite prekybos sąskaitą – ir pirmyn! Jūs – pats sau bosas. Jokių taisyklių. Jokių apribojimų. Galite daryti, ką tik norite.

Jūsų tėvai nebesako jums, ką daryti. Jie neturi jums jokios įtakos. Visas pasaulis yra jums po kojomis. Jūs turite visišką laisvę ir galite daryti, ką norite ir kada norite.

Dauguma žmonių nemėgsta, kai juos verčia laikytis taisyklių. Juk didžiąją savo jaunystės dalį praleidžiame maištaudami prieš tėvus ir jų taisykles. Kita vertus, treidingas – tai aplinka, kurioje nėra taisyklių. Ir rezultatas yra nuostabus – blogąja prasme. Treideriai turi visišką pasirinkimo laisvę… Ir 90 % treiderių pasirenka įsitikinimų sistemą, kuri veda į nesėkmę.

Norint klestėti treidinge, reikia tam tikrų sąlygų derinio. Turime sugebėti dirbti pagal prekybos taisykles, nejausdami, kad mus kas nors riboja. Juk visi norime patirti visišką laisvę. Taigi iš esmės viskas susiveda į tai, kad turite susikurti mąstyseną, kuri visada veiktų jūsų labui. Ji padės jums pamatyti galimybes. Ji atsižvelgia į jūsų silpnybes ir kitus niuansus. Ji leidžia jums gauti informacijos nejaučiant grėsmės.

Kiekvienas žmogus gali prekiauti išlaikydamas nerūpestingą būseną. Ir aš turiu planą, kaip padėti jums į ją patekti. Man pavyko pakeisti savo įsitikinimus apie prekybą. Tai ir yra pagrindinė šios knygos žinia. Turime pakeisti savo mąstymą, ypač tai, kaip galvojame apie nesėkmę. Ši knyga skirta paaiškinti ir išmokyti jus mano paties mąstymo būdo.

Senasis mąstymo būdas niekur nedings. Jis liks su jumis amžinai. Jis yra jūsų tapatybės dalis. Tačiau senieji įsitikinimai jūsų nebevaldys. Jie išnyks ir išsisklaidys. Tai, kad atsisveikinate su senaisiais įsitikinimais, nereiškia, kad jie automatiškai išnyks iš jūsų atminties.

Geras pavyzdys iš mano vaikystės yra Kalėdų senelis. Tikėjome, kad jei gerai elgsimės, jis ateis ir paliks mums dovanų. Ar jums neramu, kad jis iš tikrųjų neegzistuoja? Žinoma, ne. Jūs išsklaidėte emocinį krūvį. Jūsų gyvenimas netapo blogesnis. Taip jaučiuosi ir dėl savo senų prekybinių įsitikinimų. Nieko nepraradau jų atsisakęs.

Aš klesčiu dėl savo naujojo mąstymo būdo. Anksčiau buvau įsitikinęs, kad negaliu gyventi be cigaretės po valgio. Dabar neįsivaizduoju gyvenimo, kuriame į burną įsidėčiau cigaretę. Kiekvieną dieną valgau nejausdamas noro rūkyti. Anksčiau to net negalėjau įsivaizduoti. Dabar negaliu patikėti, kad kada nors turėjau tokią priklausomybę. Man prireikė kiek daugiau nei savaitės, kad perprogramuočiau savo protą. Tas pats nutiks ir jums, kai pritaikysite mano planą, kaip susikurti idealaus treiderio mąstyseną.

Iš visų įsitikinimų, kuriuos turėjau įveikti prekiaudamas, problemiškiausias buvo įsitikinimas apie nuostolius ir su jais susijusias asociacijas. Turėjau atpratinti save nuo nesėkmės jausmo patyrus nuostolių ir noro atgauti emocinę pusiausvyrą grįžtant į rinką. Kai sugebėjau su tuo susidoroti, mano prekybos rezultatai smarkiai pagerėjo.

TIESŲ KNYGA

Norėčiau nukreipti pasakojimą į praktinius teisingo mąstymo būdo kūrimo aspektus. Atėjo laikas imtis darbo. Pereikime prie konkrečių dalykų.

Kartą mačiau užrašą: “Geriausi vaizdai atsiveria po sunkiausių įkopimų”.

Posakiai padeda paprastais žodžiais išreikšti sudėtingą mintį, tačiau jiems trūksta gilumo – jie nesuteikia jokių konkrečių gairių.

Kaip man įveikti šį įkopimą? “Tiesiog padaryk tai” – geras patarimas, bet jame labai trūksta prasmingų nurodymų, kaip kopti į kalną. Tas pats pasakytina ir apie tokius patarimus kaip “rėžk nuostolius” ir “leisk pelnui augti”. Visa tai – kilnūs prekybos tikslai, tačiau kažkodėl niekas nepaaiškina, kaip jų pasiekti.

Prieš pradėdamas prekiauti turėjau gerą profesinį išsilavinimą. Atrodė, kad man lemta sulaukti sėkmės. Tačiau emociškai niekuo nesiskyriau nuo kitų treiderių. Ir man nepavyko uždirbti pinigų. Turėčiau pasakyti kitaip: neuždirbau padorių pinigų. Blogomis dienomis prarasdavau daugiau nei uždirbdavau geromis dienomis. Gerų dienų būdavo dažniau, tačiau blogų dienų nuostoliai buvo tokie dideli, kad tikriausiai turėjau mesti prekybą ir imtis įprasto darbo, už kurį būčiau gavęs daugiau pinigų nei už tą treidingą, kuriuo tuo metu užsiėmiau.

Apie savo pasiruošimo prekybai procesą daug negalvojau – nebent kalbant apie techninę analizę. Atėjau į rinkas. Prekiavau. Studijavau grafikus. Ir viskas. Maniau, kad tai ir yra prekybos esmė. Kai mano prekyba ėmė nesisekti, pagalvojau: “Man reikia daugiau prekiauti.

Niekada nesigilinau į savo vidų. Bet tada kažkas atsitiko. Perskaičiau apie 25 000 treiderių, sudariusių 43 milijonus sandorių, tyrimą (apie jį pasakiau knygos pradžioje) ir pagalvojau: aš toks pat. Visi šie treideriai tikėjo, kad jiems pavyks. Beveik niekam nepavyko.

Visa tai privertė mane pažvelgti į prekybą labiau kompleksiškai. Prieš tai buvau apsėstas technikomis. Buvau įsitikinęs, kad daugiau yra geriau, kai kalbama apie techninę analizę. Tačiau norimų rezultatų nemačiau.

Dėl to pradėjau galvoti apie tai, kaip mąstau ir kuo tikiu. Dar svarbiau, galvojau, ar mano įsitikinimai padeda man tobulėti kaip treideriui. Ir supratau, kad ne.

Jūsų pasaulį formuoja jūsų įsitikinimai. Tai, kaip jį matote, yra to, kuo tikite, pasekmė. Yra įsitikinimų, kuriuos lengva atpažinti. Pavyzdžiui, esu įsitikinęs, kad turime rūpintis aplinka, todėl rūšiuoju atliekas. Tai paprastas įsitikinimo pavyzdys. Kaip įsitikinimai formuoja jūsų prekybą? Ar apskritai žinote apie savo prekybos įsitikinimus? Jūsų prekybos rezultatai yra jūsų įsitikinimų sistemos pasekmė. Kokia ji, galite sužinoti tik analizuodami savo prekybos rezultatus. Yra paprastas būdas nustatyti savo prekybos įsitikinimus.

Ir nors sakiau, kad paprastas, jis pareikalaus iš jūsų rimto darbo.

Kartą vienas mano draugas norėjo pagerinti savo banglenčių sporto įgūdžius. Jis sumokėjo pažįstamam žmogui, kad šis kelias valandas filmuotų jį kamera. Pažvelgęs į save iš šono, mano draugas sugebėjo nustatyti kelias problemas. Pirma, jam reikėjo sustiprinti liemens raumenis. Antra, jam reikėjo išmokti labiau pasitikėti savimi pasirenkant bangas – dažnai jis elgdavosi pernelyg neužtikrintai.

Turėdamas tai omenyje, nusprendžiau: norėdamas iš tiesų išsiaiškinti, kokia yra mano problema, turiu pabandyti iš naujo išgyventi savo sandorius. Atsisiunčiau savo rezultatus “Excel” formatu ir ėmiausi darbo. Skrupulingai peržiūrėjau visus sandorius. Suskirsčiau juos į skirtingas kategorijas. Daugelis jų vienu metu atsidūrė keliose.

Kai kuriuos sandorius laikiau kelias dienas. Kitus uždariau per kelias sekundes nuo atidarymo. Kai kuriuos sandorius įvykdžiau ryte, kai kuriuos – po pietų, o kai kuriuos – vakare.

Prieš atlikdami savo analizę, rekomenduoju perskaityti mano prekybos analizę. Labai svarbu suprasti, koks esate žmogus ir kaip bendraujate su rinkomis. Dėl to susikursite tai, ką vadinu “Tiesų knyga”.

Svarbiausia yra sąžiningumas. Būkite sąžiningi patys su savimi – kaip ir aš. Jei to nepadarysite, nebūsite apdovanoti stabilumu prekyboje. Drąsa būti sąžiningam su savimi jau yra atlygis.

Taigi:

1. Buvo laikotarpių, kai mano laimėjimų rodiklis viršijo 85 %.

2. Vidutinis mano nuostolių dydis viršijo vidutinį mano pelno dydį.

3. Nors prekiavau pelningai, dideli nuostoliai smarkiai kenkė mano rezultatams.

4. Man gerai sekėsi prekiauti pirmoje dienos pusėje.

5. Man gerai sekėsi prekiauti pirmąsias tris ar keturias savaitės dienas.

6. Po pietų dažnai atiduodavau rinkai didelę dalį ryte uždirbto pelno.

7. Penktadienį dažnai atiduodavau rinkai didelę dalį per savaitę gauto pelno.

8. Labai gerus rezultatus pasiekdavau fleto dienomis.

9. Beveik visada praleisdavau trendines dienas. Dažnai su jomis kovodavau.

10. Didžiausius nuostolius patyriau, kai kovojau su trendiniais judėjimais.

Kai baigdavau analizuoti savo rezultatus, patirdavau katarsį. Mokymasis iš savo klaidų man teikė didelį malonumą. Pajutau, kad padariau realią pažangą siekdamas geresnės savęs versijos.

Priėmiau daug laiko reikalaujantį sprendimą visus savo sandorius žymėti tikruose grafikuose. Surinkęs juos į “PowerPoint” failą, gavau vaizdinę savo prekybos iliustraciją. Tai yra mano “Tiesų knyga”.

Sakyčiau, kad šis procesas man pasirodė esąs vienas naudingiausių praktinių pratimų, padedančių pagerinti mano prekybos rezultatus. Kiekvieną dieną turiu susidurti su savo trūkumais. Dabar turiu vizualų jų atvaizdą. Nuostolių vaizdinis atvaizdavimas pasirodė esąs daug veiksmingesnė tobulėjimo priemonė nei ant monitoriaus rėmelio užklijuotas biuro lipdukas su užrašu “neprekiauk be stop loss”.

Šį “PowerPoint” failą naudoju kiekvieną rytą kaip apšilimą prieš prekybą. Juo primenu sau, kas man sekasi ir su kuo dažniausiai susiduriu sunkiai. Jis tapo neatsiejama mano proceso dalimi, padedančia man elgtis taip, kaip man geriausia.

Kai pradėjau reguliariai peržiūrėti šiuos vaizdinius priminimus apie savo senus sandorius, senas žaizdas ir senus laimėjimus, ėmiau jausti motyvuojantį norą vėl ir vėl kartoti tai, kas man gerai sekasi, ir vengti to, kas man nesiseka. Pradėjau prekiauti kitaip ir iš karto pastebėjau, kad mano prekyba gerokai pagerėjo. Rezultatai atėjo akimirksniu, nors prireikė šiek tiek laiko priprasti prie naujo mąstymo būdo. Mano pelningumas ėmė didėti.

Pradėjau labiau pasitikėti rinkomis. Patikėjau, kad jos suteiks man galimybių uždirbti pinigų – kiekvieną dieną. Pradėjau prekiauti mažiau, bet uždirbti daugiau pinigų, kas buvo gana keista. Žinoma, tobulumo iš karto nepasiekiau. Jo vis dar nepasiekiau. Tiesą sakant, vienas iš mano įsitikinimų – nereikalauti tobulumo prekyboje.

Man teko susidurti akis į akį su tokia tiesa: mažiau yra daugiau. Buvo aiški koreliacija tarp dienos laiko ir mano pelningumo. Po pietų prekiavau ne taip gerai kaip ryte.

Ar būčiau galėjęs padidinti savo pelningumą, jei būčiau apsiribojęs prekyba tik rytiniu laikotarpiu? Statistika į šį klausimą atsakė “taip”. Mano širdis atsakė “ne”. Norėjau prekiauti ir jaučiau (tiksliau, mano įsitikinimai diktavo), kad turėčiau prekiauti ne tik ryte, bet ir po pietų. Ar galėčiau save vadinti prekiautoju, jei prekiaučiau ne visą darbo dieną? Tai buvo bandymų ir klaidų procesas.

“Tiesų knyga” iš karto padarė poveikį mano prekybai. Tačiau ties tuo nesustojau. Rimtai susimąsčiau apie savo motyvaciją ir nusprendžiau, kad tokiame versle kaip treidingas, kur 90 % žmonių nesugeba gauti pelno, yra tik vienas būdas išsiskirti iš minios – pripažinti, kad protas gali būti arba geriausias draugas, arba didžiausias priešas.

Jei prieš žaidimą psichologiškai nepasiruošiate, o žaidimo metu jums sunkiai sekasi, labai tikėtina, kad jūsų protas veikia prieš jūsų pagrindinį tikslą. Jūsų pagrindinis tikslas visai nėra pelnas. Jūsų pagrindinis tikslas – laikytis sukurtos strategijos. Dar svarbiau, kad jūsų pagrindinis tikslas yra laikytis proceso, kurį patys susikūrėte. Laikykitės šio proceso, o rezultatai pasirūpins patys savaime.

Aš pats sau nekėliau tikslų. Tiesiog sutelkiu dėmesį į savo procesą. Esu į procesą orientuotas treideris.

Nemanau, kad orientacija į tikslą padės jums jį pasiekti.

Žinoma, mūsų tikslas yra laimėti. Tačiau turime nepamiršti, kad protas, susiduriantis su iššūkiais, yra protas, patiriantis stresą. Stresą patiriančiam protui ypač reikia struktūros ir proceso. Priešingu atveju jis gali lengvai pasiduoti keršto troškimui, baimės ir nevilties jausmams. Būtent nuo šių emocijų jis ims blaškytis priimdamas sprendimus. Kas norėtų priimti sprendimus dėl savo finansinės gerovės vadovaudamasis stresu ir baime…?

Protas turi būti kontroliuojamas. Kartą skaičiau apie amerikietiškojo futbolo trenerį, kuris per pertrauką savo komandos žaidėjams duodavo specialių užduočių, skirtų vaizduotei pažadinti. Vienose rungtynėse jo komanda pirmoje rungtynių pusėje patyrė rimtą smūgį. Pertraukos metu treneris įjungė specialiai tokiai progai paruoštą vaizdo įrašą. Jame buvo parodyta viena iš netikėčiausių autsaiderio pergalių futbolo istorijoje.

Treneris taip elgėsi norėdamas parodyti savo žaidėjams išeitį iš stresinės būsenos. Jie tai pamatė savo akimis: tokios pergalės iš tiesų yra įmanomos. Tai ir truputis tinkamos motyvacijos, kuri pastūmėjo žaidėjus susitelkti į procesą, pasitikėti juo, jausti akimirką ir nusiteikti geros progos laukimui – ir jų būsena pasikeitė iš įtemptos į susikaupusią ir pasiruošusią.

Noriu priminti: savo treidingo gyvenimo pradžią praleidau prekybos salėje stebėdamas treiderius – tūkstančius treiderių – vykdančius įprastą prekybą. Ir esu beveik tikras: didžioji dauguma jų neturėjo tinkamų psichologinių priemonių, kad galėtų sau padėti pralaimėję pirmąjį kėlinį. Dėl to antrajame kėlinyje jie kasdavo sau dar gilesnę duobę.

PALIKITE SENĄJĮ “AŠ” UŽ NUGAROS

Prisimenate, kaip filme “Gladiatorius” Maksimusas prieš mūšį rituališkai trindavo delnus žeme? Kaip jis naudojo šį simbolinį psichinį pasiruošimą, kad paliktų savo senąjį “aš”? Ką gi, aš irgi turiu palikti savo senąjį “aš”. Aš taip pat turiu vienai dienai tapti kažkuo kitu. Čarlis DiFranceska, legendinis Čikagos prekybos obligacijomis prekiautojas, sakydavo, kad gera prekyba prieštarauja žmogaus instinktams. Taigi, jei norite, kad jums pasisektų, turite priprasti prie nepatogumų.

Treidingas – tai kova su savimi. Kiekvieną rytą turiu nusimesti savo odą ir tapti kažkuo kitu. “Tiesų knyga” yra mano transformacijos raktas. Ji skatina mane peržengti savo senąjį elgesio modelį. Esu įsitikinęs: jei kasdien nesiimčiau veiksmų, kad sutelkčiau dėmesį į psichologinį prekybos komponentą ir neutralizuočiau savo ankstesnę elgseną, nebūčiau pasiekęs dabartinės padėties.

Šiuo įsitikinimu remiuosi analizuodamas savo dienoraščius. Vienas iš mano transformacijos katalizatorių buvo, kai vieną dieną nusprendžiau susitvarkyti savo biuro stalčius. Ten radau savo senus dienoraščius, kuriuose išsamiai aprašiau savo prekybos dienas. Jie apėmė dešimties metų laikotarpį. Jie aiškiai rodė mano desperatišką siekį, kad prekyba man būtų naudinga.

Pamačiau, kaip diena po dienos žadėjau sau nepildyti nuostolingų sandorių. Kaip žadėjau sau neprekiauti penktadieniais, nes penktadieniais dažnai sudegindavau tai, ką buvau uždirbęs nuo pirmadienio iki ketvirtadienio. Kaip pažadėjau sau laikytis tik vieno modelio plano… Ir taip toliau – ta pačia linkme.

Skaitydamas puslapį po puslapio savo išgyvenimų ir vargų (bet daugiausia išgyvenimų), supratau, kad Tomas, kuris rašė šias eilutes, tikrai kentėjo… Bet vis tiek nesikeitė. Jis diena iš dienos kartojo tas pačias klaidas.

Gilindamasis į techninės analizės ekspertinę teritoriją, jis vis labiau gilinosi į savo technines žinias. Tačiau jis ir toliau darė tas pačias klaidas, kai tik jo protas susidurdavo su stresu.

Kaip jau sakiau, aš nepatyriau nušvitimo. Pokyčiai atėjo palaipsniui. Palaipsniui suvokiau mintį, kad mano nesibaigiančios grafikų studijos nepadėjo man reikšmingai priartėti prie norimų tikslų įgyvendinimo. Atrodė, kad jie tik atitraukia mano dėmesį nuo tikrosios problemos – mano elgesio situacijose, kai reikalai ima klostytis ne taip. Užuot sutelkęs dėmesį į procesą ir ieškojęs priemonių, kurios padėtų mano protui atsikratyti streso, aš tiesiog toliau beprasmiškai prekiavau, stengdamasis susigrąžinti tai, ką buvau praradęs. Mano protas, beviltiškai norėdamas atsikratyti skausmo, ėmė beatodairiškai persekioti kiekvieną rinkos judesį. Galiausiai tik iškasiau sau dar gilesnę duobę.

“Tiesų knyga” padės jums iš tiesų atidžiai pažvelgti į savo trūkumus. Ji padėjo man suprasti, kur buvo mano klaidos. Ji taip pat man padėjo, kai pradėjau žymėti savo gerus sandorius grafikuose. Jaučiau, kad svarbu priminti sau ne tik elgesį, kurio noriu vengti, bet ir elgesį, kurio noriu siekti.

Ruošdamasis prekybos dienai visada atlieku apšilimo pratimą, naudodamasis grafike pažymėtais savo senaisiais sandoriais. Iš naujo juos emociškai išgyvenu. Sustiprinu naudingą elgesį ir primenu sau savo silpnąsias vietas.

PAVYZDYS

2022 m. kovo 4 d. buvo itin volatili prekybos diena. Mano kolega pastebėjo, kad Brent žalios naftos kaina sparčiai kyla. Pažvelgiau į grafiką, kurį matote žemiau, ir pagalvojau: “Vau, iš tikrųjų”.

Aš nupirkau, kai tik sulaukiau korekcijos dešimties minučių grafike. Šiame sandoryje nėra nieko blogo, juk įėjau pagal trendą. Tačiau žvelgdamas atgal turiu pripažinti, kad įėjimo metu nesijaučiau emociškai stabilus. Aš tiesiog nekantravau sudalyvauti šiame judėjime, o mano įėjimas buvo paremtas kito treiderio nuomone.

Taigi, aš pirkau daug apie tai negalvodamas. Neturėjau ir gero stop-loss lygio. Tačiau saugumo sumetimais vis tiek jį nustačiau – galima sakyti, ties atsitiktiniu tašku.

Tai – Tiesų knygos galia. Noriu priminti sau tokius dalykus. Rytais prieš prekybą noriu sau priminti, kad Tomas Hougaardas geriausiai prekiauja tada, kai yra ramus, o ne emocijų sūkuryje, kuris paskandina jo smegenis adrenaline ir dopamine.

Pamačiau, kad mano pozicija patyrė nuostolį. Pripažinau, kad pasidaviau kito treiderio emocijoms, ir priminiau sau: nors jį gerbiu, aš nesu jis. Aš esu aš. Taigi užfiksavau nuostolį ir laukiau. Elgiausi impulsyviai ir atidariau sandorį remdamasis emocijomis, neturėdamas realaus plano ir realaus modelio. Mano veiksmas mane nuliūdino daug labiau nei nuostolis. Veikiau negalvodamas. Galėjau skirti 30 sekundžių planavimui ir rezultatas būtų buvęs visiškai kitoks.

Nusiraminau, atidžiai išanalizavau grafiką ir nusprendžiau rasti geresnį įėjimo tašką. Kad tai padaryčiau, pasinaudojau savo procesu ir man žinomais, man naudingais įrankiais. Sulaukiau modelio, kurį matote toliau pateiktame grafike. Buvo popietė ir aš laukiau ramaus vakaro po ilgos prekybos savaitės. Nupirkau Brent – ir laikiau savo poziciją.

Ši modelis – paprasta harmoninė korekcija. Pirmoji ir antroji korekcijos fazės yra identiškos viena kitai. Šis modelis leidžia atlikti itin tikslius įėjimus su griežtai apribota rizika.

Noriu priminti sau, ką moku gerai. Noriu priminti sau, ką esu linkęs daryti, kai jaučiu nerimą. Ir noriu tai padaryti prieš rinkos atidarymą. Susitaikiau su tuo, kad niekada nepasieksiu tobulumo. Periodiškai darau absurdiškus sandorius, pavyzdžiui, kaip tą Brent sandorį. Suklydau – tik todėl, kad draugas papasakojo apie savo sėkmę. Tačiau norėčiau manyti, kad esu tarsi raketa, kuri koreguoja savo trajektoriją priklausomai nuo gaunamos informacijos. Norėčiau manyti, kad dėl protinio pasiruošimo mano klaidos bus trumpalaikės.

TIKĖJIMAS

Išanalizavęs savo sandorius supratau, kad nepasitikiu nei savimi, nei rinkomis. Pelningai prekybai reikia, kad treideris tikėtų. Jei netikite, kad tai įmanoma, neturėtumėte net pradėti prekiauti. Be tikėjimo negalite uždirbti pinigų. Todėl, prieš vėl pradėdami prekiauti, turite padirbėti su savo tikėjimu rinkomis ir savimi.

Kiek man žinoma, yra dvi tikėjimų kategorijos.

TIKĖJIMAS SAVIMI

Turite tikėti, kad jau turite visus instrumentus, kurių reikia, kad galėtumėte pragyventi iš treidingo. Taip, tam pirmiausia turėsite pasiekti tam tikrą techninės analizės (arba bet kokio kito pranašumo šaltinio, kuriuo naudojatės priimdami prekybos sprendimus) kompetencijos lygį.

Aš iki šiol tebesimokau techninės analizės. Tai darau, kad geriau suprasčiau nuolat kintantį rinkų, kuriomis prekiauju, pobūdį. Tačiau ne techninės analizės žinios man uždirba pinigus. Pinigus man uždirba mano įsitikinimas, kad turiu visus įgūdžius, reikalingus būti nuolat pelningu treideriu.

Priežastis, kodėl prekybos karjeros pradžioje man nepasisekė labiau, yra ne ta, kad man trūko techninės analizės žinių. Priežastis ta, kad maniau, jog techninė analizė yra viskas, ko man reikia. Tačiau tai paprasčiausiai netiesa.

Neskyriau pakankamai laiko ir dėmesio su technine analize nesusijusiems klausimams. Dėmesį sutelkiau į netinkamus dalykus. Mano techninio išprusimo lygis neatitiko mano emocinės brandos lygio, nes visiškai nedirbau ties psichologiniu šio žaidimo komponentu.

Reikia tikėti, kad jau turite viską, ko jums reikia. Kitaip negalėsite sumažinti atotrūkio tarp to, ką žinote, kad galite pasiekti, ir to, ką iš tikrųjų pasieksite. Jums reikia tikėti. O tikėjimas kyla iš veiksmų. Tuoj apie tai pakalbėsime plačiau.

TIKĖJIMAS RINKOMIS

Antroji tikėjimo kategorija – tikėjimas rinkomis. Puiku, kai puikus paternas susiformuoja pačioje prekybos sesijos pradžioje. Deja, tai pasitaiko labai retai.

Mano pagrindiniai prekybos laiko intervalai – penkių ir dešimties minučių laiko intervalai. Įprastinė mano prekybos sesija trunka ilgiau nei dešimt valandų. Tai reiškia, kad per dieną matau 120 penkių minučių žvakių / barų. Analizuodamas savo prekybos rezultatus, supratau, kad netikiu, jog rinka suteikia man reikiamas galimybes. Tai buvo žalingas įsitikinimas.

Nusprendžiau įrodyti, kad klydau, ir išanalizavau dešimties metų kelių produktų, kuriais dažniausiai prekiauju, dienos duomenis. Ėmiau studijuoti rinkas, bet ne dėl to, kad nustatinėčiau dėsningumus. Tyrinėjau rinkas, kad įrodyčiau sau, jog techninės analizės sąrankos, kurios man puikiai pasitarnavo, formuojasi kasdien.

Tai padėjo man suformuoti naujus įsitikinimus. Supratau, kad galiu pasitikėti rinka, kuri kasdien suteikia man galimybių užsidirbti pinigų. Pradėjau tikėti, kad per dieną visada susiformuoja bent dvi ar trys penkių minučių žvakės, kurios yra puikus įėjimas į rinką.

Ėmiau tikėti, kad rinka visada man pateiks puikų įėjimo tašką, pavyzdžiui, “dvigubą viršūnę” prieš krintantį trendą aukštesniame laiko intervale arba kokį nors kitą signalą, kad trendas tęsiasi. Dėl to susikūriau sau naujus įsitikinimus, kurie buvo pagrįsti įrodymais, gautais atliekant tyrimus. Turėjau pripažinti, kad iš tiesų galiu gerai uždirbti iš prekybos, jei tik turėsiu kantrybės laukti tų tobulų konfigūracijų.

Tačiau jos ne visada susiformuoja ten, kur noriu, kad susiformuotų, t. y. mano laiko intervale. Taigi man reikėjo ne tik tikėjimo.

Tikėjimas yra labai svarbus veiksnys. Tikėjimas padės jums paversti rinkas savo žaidimų aikštele. Tačiau vien tik tikėjimo nepakanka. Man reikėjo padirbėti ir su kitu savo elgesio komponentu. Įpusėjus prekybos dienai dažnai pavargdavau. Dažnai būdavau pavargęs iki prekybos savaitės pabaigos. Tai turėjo įtakos mano sprendimų priėmimo kokybei. Mano nekantrumas ir nuobodulys darė tiesioginę įtaką.

KANTRYBĖ

Supratau, kad kantrybė – mano silpnybė. Tačiau kantrybės būna įvairių formų. Pavyzdžiui, motina, mokanti vaiką skaityti, gali jausti nekantrumą. Tačiau ji supranta: visi vaikai anksčiau ar vėliau išmoksta skaityti.

Tėvų nekantrumą palengvina tai, kad egzistuoja laiko horizontas. Mes žinome: mūsų vaikai anksčiau ar vėliau išmoks skaityti, svarbiausia – neatsisakyti mokytis. Tiesiog turime būti kantrūs, kad mūsų mažyliai po truputį progresuos įvaldydami šį įgūdį.

Tačiau negalima sakyti, kad kantrūs tėvai gali lengvai išugdyti kantrų treiderį. Būdami tėvai galite sau pasakyti: kantriai mokysiu savo vaiką skaityti, kol jis išmoks. Tačiau negalite sau pasakyti, kad kantriai lauksite, kol rinka pasieks jūsų įėjimo tašką, nes rinka gali jo nepasiekti.

Dėl to susiduriate su emocijomis, su kuriomis tėvams susidurti nereikia. Galite jausti baimę, kad rinka padarys didelį judesį be jūsų. Galite jausti baimę, kad ji nesuteiks jums galimybės įšokti į rinką. Tinkamai nepasirengę, veiksite vadovaudamiesi baimės impulsais.

Neišnagrinėjęs kainų duomenų, nebūčiau taip užtikrintai priėmęs sprendimo laukti tinkamos padėties. Sutinku, mano procesas reikalauja daug laiko, tačiau finansinė šio pasiruošimo nauda yra didelė.

Be jokios abejonės, vienas iš rimčiausių mąstymo trūkumų, kuriuos pastebėjau per dešimtmetį darbo Londono brokerio įmonėje, yra mintis, kad jei trendas jau prasidėjo, nereikėtų bandyti į jį įšokti. Kai rinkoje buvo trendinė diena, mūsų klientai visada stengdavosi pagauti minimumą.

Tokiomis dienomis jie patirdavo didžiausius nuostolius. Kai rinka kilo, jie arba neaktyviai veikė, arba bandė rasti įėjimą į pardavimus. Kai rinka krito, jie buvo neaktyvūs, tačiau daug dažniau jie stengėsi pagauti dienos minimumą ir pirkti.

Atsižvelgdamas į tai, kad taip elgėsi labai daug žmonių, galiu tik daryti prielaidą, kad mūsų mąstymas turi trūkumų, dėl kurių norime eiti prieš trendą. Ne kartą minėjau apie prekybos centrų mentalitetą, kuris verčia mus visur ieškoti vertės.

Dar viena tokio elgesio paplitimo priežastis yra indikatorių, rodančių perpirkimo ir perpardavimo zonas, populiarumas. Trendinėse rinkose tokie rodikliai veikia tiesiog siaubingai.

Mano nuomone, kantrybė yra įgūdis, kuris kai kuriais atvejais apgailėtiną nevykėlį gali paversti tikru magu. Sakiau “įgūdis”, nes tikiu, kad kantrybės galima išmokyti.

Prekyboje naudoju du kantrybės ugdymo metodus. Abu jie yra praktinio pobūdžio, tačiau jų taikymas labai skiriasi. Pirmasis yra proaktyvus pratimas. Antrasis – refleksinis.

INFORMACINIO LAUKO IŠPLĖTIMAS

Mano proaktyvus pratimas grindžiamas informacijos lauko išplėtimo koncepcija. Kiekvieną vakarą, kol praėjusios prekybos sesijos rezultatai dar švieži, atsispausdinu mėgstamų rinkų grafikus. Tarp jų yra DAX ir FTSE indeksų penkių ir dešimties minučių grafikai.

Du laiko intervalus naudoju dėl perspektyvos. Pastebėjau, kad kai naudojuosi tik penkių minučių grafiku, man lengva persiprekiauti. Tačiau kai atsižvelgiu į tai, kas vyksta dešimties minučių grafike, turiu šiek tiek sulėtinti savo sprendimų priėmimą. Tai taip pat padeda man sustiprinti kantrybę. Ir galiausiai, papildžius penkių minučių grafiką dešimties minučių grafiku, šiek tiek padidėja mano rinkos suvokimo aiškumas.

Turiu pasakyti, kad tokia savybė kaip kantrybė šiais laikais nėra dažna. Man penkiasdešimt metų, ir pastebėjau, kad bėgant metams pasaulis vis labiau pateisina nekantrumą. Prisimenu pavyzdį iš vaikystės: jei sekmadienį pritrūkdavo pieno, turėdavome laukti iki pirmadienio ryto. Nebūdavo kur jo nusipirkti – sekmadieniais viskas būdavo uždaryta.

Atsiprašau, jei kalbu kaip praeities reliktas. Taip nėra. Man patinka naujos technologijos. Pakilus mūsų gyvenimo lygiui, atsirado tiek daug nuostabių dalykų. Tačiau yra ir kita šio medalio pusė – žmonija kaip rūšis tapo labai nekantri.

Mums, treideriams, ypač svarbu to nepamiršti. Ne per seniausiai skaičiau istoriją apie poną Navinderį Sarao – treiderį, kuris siejamas su 2010 m. įvykusiu “Flash crash” krachu. Sprendžiant iš Liamo Vaughano knygos “Flash Crash” (“Blykstės krachas”), Navinderiui vieni svarbiausių įgūdžių buvo kantrybė ir susikaupimas. Vaughanas rašo, kad jis net slėpėsi nuo savo kolegų prekiautojų – taip labai nenorėjo būti blaškomas. Jam reikėjo visiškos tylos, kad pasiektų maksimalų susikaupimą ir kantrybę.

Pratimas kasdien atsispausdinti grafikus man padeda išlaikyti tikėjimą, kad rinka kasdien suteiks man gerų įėjimų galimybių. Tai taip pat padeda man greičiau pastebėti rinkos elgsenos pokyčius ir nuolat treniruoja protą ir akis atpažinti modelius. Manau, kad mūsų akys mato tik tai, ką mes jas išmokome matyti.

VIZUALIZACIJA IR KVĖPAVIMAS

Sekantis pratimas – gana sudėtinga tema. Kai kurie žmonės jį vadina meditacija. Kai kurie – vizualizacija. Aš neturiu tam pavadinimo, bet žinau, ko noriu pasiekti. Noriu nuraminti savo protą. Priklausomai nuo nuotaikos, griebiuosi vienos iš toliau pateiktų priemonių. Jos padeda man išlaikyti protą ištreniruotą iki tokio lygio, kokio reikia pagrindinei dienos prekybai.

Sėdžiu tyloje patogioje pozoje ir sutelkiu dėmesį į savo kvėpavimą. Įkvepiu 7 sekundes, iškvepiu 11 sekundžių, pakartoju. Atlieku šį pratimą tol, kol pajuntu ramybę. Kartais tai užtrunka penkias minutes. Kartais prireikia 15 minučių.

Šio pratimo tikslas paprastas – nuraminti protą. Kvėpavimo praktikos taikymas man leido gerokai pagerinti dėmesio koncentraciją. Iš pradžių abejojau, ar turėčiau tai daryti. Tiesą sakant, net suabejojau, ar turėčiau apie tai rašyti – atrodė, kad tai pernelyg panašu į visokias new-age nesąmones. Nepaisant to, kvėpavimo praktiką, skirtą protui nuraminti, aktyviai taiko daugelis profesionalių sportininkų. Ir “Formulės-1” pilotai praktikuoja meditaciją – šia tema yra nemažai straipsnių. Mane nustebino ir padrąsino tai, kad profesionalūs sportininkai ir sportininkės – žmonės, kuriais žaviuosi ir kurie mane įkvepia – taip pat atsigręžia į savo vidų, kad pagerintų savo rezultatus.

Būsiu su jumis sąžiningas: neturiu jokio oficialaus meditacijos ir vizualizacijos mokymo. Tiesiog pasitikiu procesu ir leidžiu sau sekti mintimis, kurios ateina į galvą.

Naudodamasis vizualizacijomis, atsiduriu fiziškai pavojingose situacijose. Įsivaizduoju, kad atsidūriau šalia aligatoriaus. Laipiojimą stačia uola. Sklandau banglente virš milžiniškos bangos. Tai paprastas pratimas. Naudoju jį, kad padidinčiau savo širdies ritmą. Tada sutelkiu dėmesį į kvėpavimą ir tiesiog priimu situaciją tokią, kokia ji yra. Tikslas – pasitikti tai, kas vyksta, akis į akį ir išlikti ramiam.

Kai nusiraminu, įsivaizduoju, kad prekiauju maksimalia savo brokerio leidžiama pozicija. Stebiu, kaip rinka eina prieš mane, ir įsivaizduoju, kad mano sandoris eina į gilų nuostolį. Jaučiu, kaip mano širdies ritmas šokteli aukštyn, ir jį nuraminu. Kartoju šį procesą vėl ir vėl.

Vizualizuoju, kaip įeinu į trendo dieną tinkama kryptimi. Kaina kyla vis aukščiau ir aukščiau. Mano pelnas tampa vis didesnis ir didesnis. Laukiu, kol protas man pasakys užfiksuoti pelną. Tą akimirką sustabdau juostelę ir spusteliu jungiklį. Nuraminu savo protą. Bešališkai žiūriu į savo sandorį. Ramiai kvėpuoju ir tiesiog stebiu, kaip mano pelnas kyla vis aukščiau ir aukščiau, nes aš kartu su rinka einu vis aukščiau ir aukščiau. Tikslas – tiesiog stebėti rinką be emocijų. Tikslas – veikti be baimės, be vilties, be nieko – išskyrus objektyviai analizuoti kainų pokyčius.

“PAGALBOS PRAŠYMAS”

Aš manau, kad mūsų gyvenimą formuoja mūsų įsitikinimai. Tikiu, kad ne visi mano įsitikinimai yra naudingi tokiam gyvenimui, kokį norėčiau gyventi. Tačiau pripažįstu, kad jie egzistuoja. Toliau užsiimu savęs pažinimu ir dirbu su jais, kiek tik galiu. Toliau aprašysiu vieną iš priemonių, kurias naudoju šiam tikslui.

Ji pagrįsta senu posakiu “Patikėsiu, kai pamatysiu”. O gal apversti jį aukštyn kojomis ir sakyti “pamatysiu, kai patikėsiu”? Esmė ta, kad norint ką nors pamatyti, pirmiausia reikia tuo patikėti. Daugelis mūsų įsitikinimų tampa mūsų gyvenimo dalimi dar vaikystėje. Jie nepasiduoda be kovos. Tačiau, žinoma, su jais nereikia kovoti – juos galima priimti.

Šį procesą vadinu “Pagalbos prašymu”. Sėdžiu prie stalo su tuščiu popieriaus lapu ir užduodu sau kokį nors klausimą, pavyzdžiui, “kodėl aš bijau prisijungti prie jau prasidėjusio krintančio trendo?”. Užrašau viską, kas ateina į galvą. Užmerkiu akis ir stebiu savo mintis. Jų necenzūruoju. Tiesiog atsisėdu, užduodu klausimą, išklausau atsakymą – ir jį užrašau.

Būna atvejų, kai nesustodamas rašau 10-20 minučių. Tai, kas po to atsiduria popieriuje, dažnai primena bepročio užrašus. Bet kartais gaunu tokius konkrečius ir iki skausmo nuoširdžius atsakymus, kad net baugu. Skaityti tai, ką išduoda pasąmonė, kartais tiesiog baisu. Bet aš to nesmerkiu. Aš tai priimu.

Kai dirbu su savo įsitikinimais, nebandau su jais kovoti. Mano nuomone, tai neturi prasmės. Manau, kad neigiama energija tik priverčia įsitikinimą dar labiau kovoti už savo gyvybę.

Vienintelis dalykas, kuris čia gali padėti, yra visiškas priėmimas. Aš priimu tai, kas yra. Aš tai suprantu. Ir tai man padeda pasiųsti įsitikinimą į užtarnautą poilsį. Aš jį išsklaidau. Jei į procesą žvelgsite iš pozicijos “nekenčiu šio įsitikinimo”, tai jį tik sustiprins ir įtvirtins.

Tarkime, turiu žalingą įsitikinimą: “Man reikia greitai užsidirbti pinigų”. Jis verčia mane iš pat ryto šokti į darbą. Noriu išsklaidyti šį įsitikinimą, nes turiu įtikinamų įrodymų, patvirtinančių, kad jis daro pražūtingą poveikį mano prekybos depozitui. Šiuo atveju paprašysiu pagalbos. Priimsiu šį įsitikinimą. Išsklaidysiu jo neigiamą energiją ir pakeisiu jį teigiama energija. Įtvirtinsiu naują įsitikinimą: “Prieš priimdamas sprendimą dėl įėjimo, palauksiu, kol užsidarys pirmasis dešimties minučių baras”.

Deja, įsitikinimai negali savaime išnykti. Visiems jiems reikia išraiškos. Tačiau jei turite nuoširdų norą ir pasirengimą užduoti klausimus, gausite atsakymus.

Suprantu, kad “Pagalbos prašymo” procesas baigtas, kai pavyksta atsakymą į savo klausimą supaprastinti iki vieno sakinio. Pasiekti mažiausią bendrą vardiklį reiškia, kad man pavyko išsklaidyti žalingą įsitikinimą. Žinoma, prisiminimas apie jį niekur nedings, tačiau jo kontekstas pasikeis iš neigiamo į teigiamą.

Norėčiau priminti, kad pinigai – tai šalutinis produktas, susijęs su idealiu prekiautojo mąstymu. Reikia sukurti procesą, kurio laikymasis garantuoja jų pasiekimą. Gero treidingo esmė slypi tame, kaip mes mąstome ir kaip suvokiame rinkos informaciją. O tai priklauso nuo to, kaip mąstome ir kaip apskritai gyvename.

Šiandien turėjau galimybę pasikalbėti su artimu draugu, su kuriuo, pasirodo, jau seniai nekalbėjau. Labai apsidžiaugiau galėdamas su juo vėl užmegzti ryšį. Mūsų pokalbio metu įdėmiai klausiausi. Žmonės turi dvi ausis ir vieną burną, ir man atrodo, kad jomis reikėtų naudotis tokia proporcija. Mano draugas aistringai kalbėjo apie savo prekybą ir apie tai, kaip gerai jam sekasi. Tačiau jo kalbos tėkmėje pastebėjau sakinį, kuris man daug ką pasakė: “Aš vis dar dirbu, kad padidinčiau savo prekybos mastą”.

Įtemptai galvojau apie šį sakinį, nes žinojau, kad šiandien ketinu imtis rašyti šį paskutinį skyrių. Mano draugas pirmiausia papasakojo man apie savo norą 2015 m. išplėsti savo prekybą ir padidinti apyvartą. Dabar jau 2022 m. visus šiuos 7 metus jis kalbėjo apie masto didinimą. Ką tai jums sako apie jo norą? Kaip manote, ar yra neatitikimas tarp to, ko jis nori, ir to, ką jis daro, kad pasiektų tai, ko nori?

Dažnai apie tai kalbuosi su savo vaikais. “Daryk tai, ką turi daryti, o tada galėsi daryti tai, ką nori daryti”. Sakau jiems, kad jie turi nuspręsti, ko nori, ir to sprendimo negalima priimti neapgalvotai. Jei teigiate, kad kažko norite, bet nieko nedarote, kad to pasiektumėte, – galite būti tikri, kad tarp jūsų sąmonės ir pasąmonės yra neatitikimų. Kai susiduriu su tokia situacija, griebiuosi “Pagalbos prašymo” pratimo. Ir visada gaunu žiauriai sąžiningą atsakymą. Dažniausiai jis būna toks: “Nors ir sakote, kad to norite, iš tikrųjų to nenorite!”.

Priimdami sprendimą dėl to, ko iš tikrųjų norite, kai kuriais atvejais galite išsklaidyti neigiamą energiją, kuri visą gyvenimą supo jūsų įsitikinimų sistemą. Turėjau susitaikyti su tuo, kad daugelis žmonių nenori priimti šio sprendimo. Mes įsimylime savo dramą. Lipame į ją, nes ji suteikia mūsų egzistencijai prasmę ir verčia aplinkinius atkreipti į mus dėmesį.

Kai neturiu nuotaikos, kai jaučiuosi piktas ar nusivylęs, pradedu abejoti savimi. Į problemą žvelgiu atvirkščiai. Prieinu prie problemos šaltinio. Pyktis dažnai veikia kaip savigynos mechanizmas. Jei jaučiu pyktį, žinau, kad turiu išsiaiškinti, koks įsitikinimas jį sukelia. Taigi pradedu uždavinėti klausimus.

Man dažnai sako, kad esu labai disciplinuotas. Aš toks nesu. Pats žodis “disciplina” yra oksimoronas. Jis reiškia valios pastangų panaudojimą. Tačiau mano veiklos esmė – meilė tam, ką darau. Kad tai daryčiau, man nereikia naudoti valios pastangų. Disciplinuoti žmonės nelaiko savęs disciplinuotais. Jie paprasčiausiai elgiasi pagal savo svajones, tikslus, troškimus.

Tokie filmai kaip “Paslaptys” ir kita savipagalbos medžiaga verčia žmones manyti, kad visata yra meniu, iš kurio galima rinktis, ką tik nori. Mano nuomone, tai yra vienas liūdniausių savipagalbos industrijos aspektų, nesvarbu, ar ji vadinasi “traukos dėsnis”, ar kaip nors kitaip.

Esu matęs, kaip motyvaciniai oratoriai padeda savo klausytojams nuleisti garą garsiai šaukdami jų skundus ir nuoskaudas. Seanso pabaigoje šie oratoriai paprastai pasiūlo dalyvauti rekolekcijose jų privačioje saloje – už didelius pinigus. Niekada netikėjau nė vienu iš šių dalykų. Netikiu žmonėmis, kurie sako, kad galima pasiekti puikių rezultatų neįdėjus milžiniškų pastangų. Aš žinau, kad taip ir dariau. Žinau: nebūčiau galėjęs daryti to, ką darau kiekvieną dieną, jei ne atkaklumas ir ryžtas. Neturiu jokio talento. Aš tiesiog sunkiai dirbu. Nesu gabus. Esu ryžtingas. Nesu sėkmingas. Esu užsispyręs.

DVIDEŠIMT SANDORIŲ

Mano draugas daktaras Davidas Paulas supažindino mane su pratimu, skirtu prekybos procesui tobulinti. Jis tiek pat paprastas, kiek ir sudėtingas. Jūsų užduotis – atlikti 20 sandorių, kai pasirodo signalai.

Kai tik pasirodo signalas, atidarykite sandorį. Dar vieną – sekantį, ir taip toliau. Pratimo tikslas nėra uždirbti pinigų. Greičiausiai jį baigsite ties nenuostolio riba, ir tai visiškai gerai. Pratimo tikslas – nustatyti savo vidinius konfliktus ir neišspręstas emocijas.

Šis pratimas grindžiamas idėja, kad jei sugebėsite įvykdyti 20 sandorių be jokio kilusio konflikto, vadinasi, esate nerūpestingos ir bebaimės būsenos. Tai reiškia, kad jūsų pozicija grindžiama tuo, kad:

1. Viskas gali nutikti – jūs nesate emociškai prisirišę prie jokio rezultato.

2. Kiekviena akimirka yra unikali – jūs nebesiejate dabartinės akimirkos su kitomis. Jūs esate laisvi nuo skausmo.

3. Pelno ir nuostolių pasiskirstymas yra atsitiktinis – savo sandorių rezultatus vertinate taip, tarsi žaistumėte “galva” arba “skaičius”.

4. Jums nereikia žinoti ateities, kad uždirbtumėte pinigų – pasitikite savo procesu ir sutelkiate dėmesį į vienintelį kintamąjį, kurį iš tikrųjų galite kontroliuoti: sandorio riziką.

Pratimo tikslas – pridėti energijos savo įsitikinimams. Jei negalite jo atlikti nepatirdami vidinių prieštaravimų, dvejonių ar problemų dėl prieštaringų energijų, vadinasi, dar neišsklaidėte neigiamo krūvio.

Kaip sužinoti, ar jums pavyko? Pavyko, jei sugebate prekiauti nepatirdami konfliktuojančių ar prieštaringų minčių. Šio pratimo prekybos rezultatai nėra svarbūs. Svarbus yra procesas. Gali prireikti daugybės bandymų, kol sugebėsite sudaryti 20 sandorių be baimės, nedvejodami, nesiedami dabarties momento su praeitimi, nesijaudindami dėl rezultato. Jei sugebėjote pasiekti šį tašką, vadinasi, pasiekėte sėkmę!

DISSOCIACIJA

Neseniai man paskambino draugė. Ji socialiniuose tinkluose buvo paskelbusi pranešimą, kuris sulaukė labai blogo atgarsio. Ją apipylė įžeidimų srautu, nors ji net nemanė, kad tai gali ką nors įžeisti. Ji paskambino man ir paprašė pagalbos. Perskaičiau jos įrašą ir daugybę įžeidžiančių komentarų. Tačiau man jie buvo tik žodžiai. Juose nebuvo jokios energijos.

Nešališkai perskaitęs įrašą, paaiškinau, ką jai reikia daryti. Mes, treideriai, turime stengtis savo sandorius vertinti taip pat atsainiai, kaip aš vertinau jos įrašą su komentarais. Kuo daugiau prie to dirbsime, tuo geriau mums seksis prekiauti. Kai kurie tikriausiai su manimi nesutiks. Tačiau nepamirškite – dalijuosi tuo, kas man padeda.

Kaip prekiauti bešališkai? Kaip prekiaudami atsiribojate nuo savo emocijų? Na, tam yra keletas pratimų. Jei norite išmokti įsisavinti rinkos informaciją, nejausdami jai grėsmės, turėsite daug dirbti. Tačiau esu įsitikinęs, kad darbas ties tuo, ką galvojate, kaip reaguojate ir kaip analizuojate savo reakcijas, pagerins jūsų prekybą taip, kaip dar net neįsivaizduojate.

Kartą autobane įsibėgėjau iki 186 mylių per valandą [299 kilometrų per valandą]. Taip, tai buvo neapgalvota. Bet turiu pasakyti, kad tą akimirką negalvojau, ar šaldytuve liko pieno, ar nepamiršau išsivalyti dantų siūlu. Buvau dabarties akimirkoje. Buvau susikaupęs. Būtent taip noriu praleisti kiekvieną prekybos dieną.

Kiekviena akimirka yra unikali. Tai nereiškia, kad turime elgtis kaip beformė dėmė, neturinti atminties apie praeitį. Visada yra tam tikrų paralelių. Bet tai, kad mergina mane atstūmė šokiuose, nereiškia, kad būsiu atstumtas ir kitą kartą. Tačiau mano protas gali taip manyti, o tai gali sukelti konfliktą tarp mano sąmoningo mąstymo ir pasąmonės įsitikinimų.

Mano racionalus protas gali sakyti: “Kita mergina tikriausiai pasakys “taip”. Mano pasąmonė gali atsakyti (be mano sąmoningo proto): “Jokių šansų, amigo. Pasiduok. Tu niekada su ja nešoksi.” Jei nusprendę pakviesti merginą šokti staiga akimirką suabejojate, galite būti tikri, kad išgyvenate vidinį konfliktą. Kai su tuo susiduriu savo prekyboje, naudoju pratimą “Pagalbos prašymas” arba pasitelkiu vizualizaciją, kad išspręsčiau tai, kas tuo metu vyksta mano galvoje.

MĄSTYMO KILPA

Mano treniruotės apima skausmo priėmimą. Naudodamasis įpročiais ir pratimais, paverčiu jį savo egzistencijos dalimi. To reikia, kad padidėtų mano skausmo slenkstis. Taip pat turiu treniruoti savo protą kontroliuoti lūkesčius ir spręsti situacijas, kai lūkesčiai nepasiteisina.

To siekiu sunkiai dirbdamas, rašydamas dienoraštį, vizualizuodamas ir “prašydamas pagalbos”. Galite užduoti pagrįstą klausimą: “Ar tai veikia?”. Manau, kad veikia. Tai sukėlė revoliuciją mano prekyboje. Šiuos žodžius rašau 2022 m. kovo mėn. Nuo 2021 m. rugsėjo mėn. neturėjau nė vienos nuostolingos dienos. Beveik septyni prekybos mėnesiai – ir nė vienos nuostolingos dienos.

Tačiau nemanau, kad tai yra priežastis švęsti. Rašau tai ne tam, kad pasigirčiau. Tiesiog noriu įkvėpti jus pradėti į psichologinę prekybos pusę žiūrėti beveik taip pat rimtai, kaip ir į techninę. Jei man reikėtų apibūdinti įsitikinimus, kuriais remiuosi prekiaudamas, jie sudarytų srauto schemą, uždarytą kilpoje.

Mano tikėjimas (rinkomis ir savimi) palaiko mano kantrybę. Mano kantrybė (laukti, kol atsiras sandorių) skatina mano pasitikėjimą. Mano pasitikėjimas (kad laimėsiu) lemia mano vidinį dialogą. Mano vidinis dialogas (tai, ką sakau sau prekiaudamas) palaiko mano į procesą orientuotą mąstyseną. Procesas leidžia man išlaikyti dėmesį į dabarties momentą. Visą šią kilpą palaikau naudodamasis protiniais pratimais. Jie puoselėja, maitina ir palaiko mąstymo kilpą.

Esu į procesą orientuotas prekiautojas. Netikiu tikslų nustatymu. Ant mano monitorių nėra biuro užrašų, kuriuose būtų parašyta, kiek noriu uždirbti šią dieną, šį mėnesį ar šiais metais. Nenustatau sau nei piniginių tikslų, nei taškų / baudų tikslų. Aš naudojuosi tuo, ką man duoda rinka. Niekada nenaudoju prekybos tikslų.

Susitelkimas į procesą, o ne į rezultatą padeda man išlikti dabarties akimirkoje. Esant tokios būsenos, nesieki praeities ir dabarties / ateities sąsajų. Jūs liekate čia ir dabar.

Kai kurie žmonės šią būseną vadina sąmoningumu. Aš ją vadinu susitelkimu. Aš ją vadinu koncentracija. Aš tai vadinu supratimu, ko noriu. Aš noriu laimėti. Tai pagrindinis mano prekybos motyvas – laimėti. Noriu laimėti, bet neprieštarauju pralaimėti.

Tačiau žinau, kad jei pamiršiu apie laimėjimą ir susitelksiu į procesą, aš laimėsiu. Tai labai savotiškas paradoksas, kuriuo ilgą laiką netikėjau. Kaip galiu laimėti, jei nesutelkiu dėmesio į tikslą?

Prireikė beveik dešimtmečio, kad suprasčiau: svarbiausia yra procesas. Nesutelkite dėmesio į tikslą. Žinoma, turite suprasti, koks yra tikslas. Tačiau sutelkite dėmesį į procesą. Pasitikėkite procesu. Visas mano prekybinis gyvenimas paremtas mąstymo ciklu. Kaip jis atrodo?

Aš tikiu. Tikėjimas paremtas mano tyrimų rezultatais. Tikėjimą remia kantrybė. Kantrybė remiasi protiniais pratimais ir maitina pasitikėjimą. Mano vidinį dialogą lemia į procesą orientuotas mąstymo būdas, kurį maitina mano pasitikėjimas. Sutelkiu dėmesį į tai, ką galiu kontroliuoti – savo mąstyseną ir požiūrį į riziką – ir leidžiu rinkai daryti tai, ką ji nori. Jos veiksmai nepalaiko baimę keliančios mano proto dalies. Tai man pavyko pasiekti treniruojantis.

Nebijau rinkos. Bijau tik to, kad galiu padaryti ką nors kvailo. Bet jei tikėsiu savimi, taip neatsitiks. Tikiu, kad turiu visus įgūdžius uždirbti pinigų, ir tikiu, kad rinka suteiks man galimybių tai padaryti. Šį tikėjimą puoselėjau ir stiprinau uoliai tyrinėdamas tų laikotarpių grafikus, kuriais noriu prekiauti. Ir toliau jį stiprina mano nuolatinis darbas tobulinant savo profesinius įgūdžius.

Mano kantrybė kyla iš tikėjimo rinka ir savimi. Esu sukūręs emocinį ryšį tarp tikėjimo ir kantrybės. Tikiu: jei būsiu kantrus, mano modelių sąrankos pasirodys. Jei būsiu kantrus, laimėsiu. Laimėjimas man svarbiau už viską. Jei elgsiuosi nekantriai, nelaimėsiu. Dėl pergalės esu pasirengęs padaryti bet ką. Vadinasi, tikėjimas yra stipresnis už bet kokią nekantrumo emociją, kuri gali kilti mano galvoje, nes tikiu, kad jei praleisiu signalą, nieko baisaus, bus kitas.

Tai padeda man stiprinti pasitikėjimą savimi nuolat tobulinant savo žaidimą. Techninės analizės nesu įvaldęs – nuolat prie jos dirbu. Kai kurios rinkos aktyviai juda. Kitos yra mirusios. Kai kuriose rinkose reikia palyginti didelių stop lossų. Kitos juda taip greitai, kad tenka jomis prekiauti su atidėtaisiais orderiais. Rinkos nuolat keičiasi, o aš keičiuosi kartu su jomis.

Mano vidinis dialogas auga iš tikėjimo, kantrybės ir pasitikėjimo. Žinoma, būna ir nuostolingų dienų. Bet jos manęs netrikdo – aš tiesiog joms neleidžiu. Išlieku dabarties akimirkoje. Esu susitelkęs į procesą. Tai viskas, ką galiu padaryti. Negaliu nurodyti rinkai, ką daryti. Turiu būti kaip vanduo, turiu būti nepastovus. Aš įeinu į rinką ir išeinu iš jos. Aš su ja nekovoju. Tuo pačiu metu judu kartu su ja. “Sek paskui srautą”, – sakau sau.

Būtent tai ir slypi mano procese. Nesitikiu, kad prekiaudamas jausiuosi patogiai. Jei man patogu, vadinasi, neperžengiu savo galimybių ribų. Žinau: norėdamas iš savęs gauti geriausių rezultatų, turiu patirti šiek tiek diskomforto. Pateiksiu jums pavyzdį.

Kartą pardavinėjau Dow indeksą. Tą sandorį (su visomis laiko žymomis) galima rasti mano Telegram kanale. Mano pardavimo įėjimas pažymėtas toliau pateiktame grafike.

Iš pradžių rinka pasisuko prieš mane. Tačiau tada ji apsisuko ir prasidėjo krintantis trendas. Rinkai krentant jaučiau, kaip mano protas man sako: “fiksuok savo pelną”. Jo balsas būdavo daug garsesnis. Bet dabar esu taip susikoncentravęs į procesą, kad jo negirdžiu. Sutelkiu dėmesį į procesą, o ne į rezultatą.

Kai mano pelnas pasiekė 200 punktų, rinka sustojo ties senuoju minimumo lygiu. Buvau priverstas pripažinti: buvo reali galimybė, kad rinka atšoks ir aš prarasiu didelę dalį savo 200 punktų pelno. Tai kelia diskomfortą. Susitaikiau su šiuo diskomfortu ir nusprendžiau palikti poziciją rinkoje.

Ar suprantate, kodėl taip pasielgiau? Taip padariau todėl, kad gerai pažįstu save. Aš suprantu: jei po mano išėjimo rinka smuks dar žemiau, jausiuosi tiesiog siaubingai. Vaizdas, kad rinka eina tavo kryptimi, bet be tavęs, sukelia daug daugiau skausmo nei vaizdas, kad pelnas vis mažėja ir mažėja. Bent jau man.

Tą kartą pozicija pasiteisino. Kitą kartą gali būti, kad ne. Turiu pasitikėti, kad mano procesas ilgainiui pasiteisins. Stengiuosi nesijaudinti dėl konkrečių situacijų rezultatų. Atminkite: kiekvieno atskiro įvykio rezultatas yra visiškai atsitiktinis, tačiau šimtų įvykių rezultatas nėra atsitiktinis.

Prekiautojo gyvenimą apibrėžia ne tai, ką darome retkarčiais, o tai, ką darome vėl ir vėl. Niekada neišmoksite prekiauti be nuostolingų sandorių. Nusprendžiau savo knygą pavadinti “Laimi geriausias nevykėlis”, kad nuo pat pradžių iš karto pabrėžčiau šią koncepciją. Prekybos žaidime laimi tas, kuris geriausiai moka pralaimėti.

Šią mintį puikiai iliustruoja 25 000 Forex treiderių, kurie per 15 mėnesių sudarė 43 milijonus sandorių, istorija. Apskritai per šį laikotarpį jie sudarė daugiau pelningų sandorių nei nuostolingų sandorių. Jų laimėjimų rodiklis siekė net 61 % – priklausomai nuo valiutų poros.

Ką tai jums sako?

Tai rodo, kad šie 25 000 treiderių gerai išmanė rinkas ir žinojo, kaip rasti gerus įėjimus. Tai rodo, kad jei jie būtų prekiavę pagal 1:1 rizikos ir grąžos santykį, jie būtų laimėję 61 kartą iš 100 ir pralaimėję tik 39 kartus. Tai yra laimėjimo formulė. Tai matematinis lūkestis +0,22. Tai geras pagrindas veikiančiam verslo modeliui.

Problema ta, kad, remiantis rezultatais, vidutinis jų pelno dydis buvo 43 punktai. O vidutinis jų nuostolių dydis buvo 83 punktai. Kitaip tariant, per nuostolingus sandorius jie prarasdavo beveik dvigubai daugiau, nei uždirbdavo per pelningus sandorius.

Paimkime 100 sandorių imtį.

61 sandoris, kurio pelnas 43 punktai = 2 623 punktai.

39 nuostolingi sandoriai po 83 punktus = 3 237 punktai.

Ką tai jums sako?

Tai sako, kad jie žinojo, kaip rasti pelningų sandorių, bet kai jiems pavykdavo sudaryti nuostolingą sandorį, jie neturėjo pakankamai psichologinės drausmės, kad apribotų nuostolio dydį.

Ką tai jums sako?

Tai sako, kad jiems reikėjo daugiau padirbėti su savo mąstysena ir išmokti geriau susidoroti su nuostoliais. Tikriausiai jų protas vadovavosi programa, pagal kurią nuostolio fiksavimas prilyginamas skausmui. Pagrindinė proto paskirtis – apsaugoti jus nuo fizinio ir psichologinio, tariamo ir tikro skausmo.

PABAIGA

Jūsų kelias į pelningą prekybą yra ne gerinant savo supratimą apie rinkas, bet gerinant savo proto supratimą. Būtent jūsų protas ir tai, kaip juo naudojatės, lemia jūsų sėkmės lygį prekyboje.

Drįsčiau daryti vieną prielaidą. Kai kas gali pasakyti, kad šios knygos skaitytojus galima suskirstyti į dvi kategorijas, tačiau kažkodėl abejoju, ar mano knyga patiks pradedantiems treideriams-naujokams, neturintiems jokios prekybos patirties.

Pradedančiuosius prekiautojus traukia knygos tokiais pavadinimais kaip “Meistriškas treidingas” arba “Kelias į finansinę nepriklausomybę per treidingą”. Tokiose knygose paprastai būna 300 puslapių techninės analizės – ir nė žodžio apie nuostolingus sandorius. Puslapis po puslapio – tobulų grafikų pavyzdžiai.

Tačiau manau, kad ši knyga sudomins tuos, kurie jau nusipirko tokias knygas, kaip pirmiau aprašytosios… Ir kurie suprato, kad atotrūkį tarp to, kur jie yra dabar, ir to, ką galėjo pasiekti, galima panaikinti tik patobulinus savo mąstymą.

Rašydamas šią knygą turėjau rimtą pranašumą – man nereikėjo įrodinėti savo pelningumo. Jau ketverius metus viešai skelbiu savo sandorius, kuriuos gali perskaityti bet kas. Savo svetainėje ir “Telegram” kanale kasdien skelbiu brokerių duomenis apie savo sandorius “Excel” formatu. Ir, patikinu jus, ten yra daug blogų sandorių. Nepaisant to, apskritai man kažkaip pavyksta uždirbti pinigų, ir gana daug.

Dėl to turėjau galimybę visiškai susikoncentruoti į veiksmus, kurių ėmiausi – ir vis dar imuosi – siekdamas išlaikyti maksimalų efektyvumą. Būtent prie to dabar ir judate.

Šią knygą norėčiau baigti man svarbia pastaba. Aprašiau procesą, kuris man veikia. Jis pagrįstas mano įsitikinimais. Šie įsitikinimai yra mano asmeninio gyvenimo aplinkybių pasekmė.

Manau, kad žmogaus įsitikinimus lemia jo norai ir poreikiai. Turėjau norą tapti pelningu treideriu ir man reikėjo finansinio stabilumo. Būtent dėl šių tikslų ir atradau savo įsitikinimus.

Tačiau lengvai pripažįstu, kad mano kelias nėra vienintelis. Tai tik mano kelias. Teisingas kelias jums bus toks, kokį nuspręsite, kad jis jums tinka. Pasitikėkite juo.

Laikas nuo laiko man kyla žodinė diarėja apie psichologinį prekybos aspektą. Savo samprotavimus skelbiu svetainėje BestLoserWins.com ir asmeninėje svetainėje TraderTom.com.

Sėkmingos kelionės.

Su meile.

Tomas Hougaardas

Išversta specialiai portalui Spekuliantas.com


 

Patiko straipsnis? Sek Spekuliantas.com Facebook puslapį ir Telegram kanalą, kad gautum naujienas akimirksniu!


Nori išbandyti Forex prekybą? Rinkis patikimus Forex brokerius.

Turi klausimų? Užeik į Spekuliantas.com forumą, kur rasi daug naudingos informacijos.

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,374SekėjaiPatinka
1,690ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x