Trečiadienis, 27 rugsėjo, 2023

Tom Hougaard – Laimi geriausias nevykėlis – Knyga lietuvių kalba (11 dalis)

Šis turinys rodomas tik prenumeratoriams

Prenumeruokite, kad atrakintumėte šį turinį.

10 dalis čia

LAIMI GERIAUSIAS NEVYKĖLIS

Atėjo metas konkretikai. Galime amžinai pilstyti iš tuščio į kiaurą, bet ko gero, atėjo laikas pasiraitoti rankoves ir pradėti koreguoti treidingo mąstymą.

Tuo, kuo tapsite gyvenime, priklauso nuo to, kokius sprendimus priimate ir kaip į juos reaguojate.

2005 m. Stivas Džobsas pasakė kalbą Stanfordo universiteto absolventams, per kurią davė jiems patarimų, kaip jiems gyventi. Patarimas skambėjo maždaug taip:

” Atsiminti, kad vieną dieną mirsi, – geriausias man žinomas būdas išvengti spąstų, kai galvoji, kad turi ką prarasti. Tu jau nuogas. Nėra jokios priežasties neklausyti savo širdies šauksmo”.

Nedaugelio žmonių žodžiai neprieštarauja veiklai, kai ant kortos pastatyti tikri pinigai. Pagrindinė priežastis, kodėl negyvenate tokio gyvenimo, kokio norite, – tai baimė. Dauguma žmonių žaidimą, vadinamą gyvenimu, žaidžia atsargiai, laikydamiesi vaikystėje ir paauglystėje nusistatytų ribų. Šios ribos nustatomos siekiant išvengti skausmo ir nerimo.

Manęs dažnai klausia, ar žinau kokią nors paslaptį, kaip tapti geru treideriu. Daugelis naujokų mano, kad žinau keletą ypač gerų prekybos paternų. Negaliu sakyti, kad jie klysta; taip, žinau keletą puikių paternų, tačiau net ir jų laimėjimų rodiklis neviršija 70 %. Galiausiai vis tiek suklystu 30 sandorių iš 100.

Aš pasiekiau savo vietą treidingo pasaulyje ne dėl savo intelekto koeficiento. Tai galiu pasakyti tvirtai. Ten, kur esu, atsidūriau dėl savo požiūrio į skausmą. Mūsų smegenys nekenčia pačios minties prarasti kažką vertingo. Kai jos turi galimybę neprarasti kažko, kas mums vertinga, jos atmeta visus racionalius argumentus ir priima tikrai kvailus sprendimus.

Aš – pelningas treideris. Kodėl? Todėl, kad esu apdovanotas puikiais grafikų skaitymo gebėjimais? Ne. Žinoma, kad ne. Pasaulyje pilna puikių techninių analitikų, kurie nemoka prekiauti.

Todėl, kad prekiauju puikia prekybos sistema? Ne, pasaulis pilnas puikių prekybos sistemų, tačiau daugumos jų laimėjimų rodiklis vis tiek nesiekia 60 %.

Todėl, kad turiu aukšto rango draugų, kurie man nutekina insiderišką informaciją? Ne. Ar bent skaitėte mano knygą? Aš – nesu mėgstantis bendrauti žmogus ir tikrai neturiu aukštas pareigas užimančių draugų.

Neturiu jokių paslapčių. Ir neturiu jokių ypatingų galių, išskyrus galbūt vieną. Norite sužinoti, kodėl man taip gerai sekasi prekiauti?

Todėl, kad man labai gerai sekasi pralaimėti. Finansų rinkos spekuliacijose laimi geriausias nevykėlis. Nenuvertinkite šių trijų žodžių.

Nors tai gali prieštarauti tam, ką gyvenimas šiuolaikiniame pasaulyje mus užprogramavo, sėkmė finansų rinkos spekuliacijose nėra susijusi su buvimu geriausiu, pirmuoju, nuolat laiminčiu.

Sėkmė slypi praradimuose. Nuo jūsų požiūrio į baimę ir sunkumus didele dalimi priklauso jūsų gyvenimas.

Štai kodėl aš laimiu. Laimiu, nes man labai gerai sekasi pralaimėti. Treidinge, kitaip nei gyvenime, laimi geriausias nevykėlis. Kaip manote, kiek laiko odontologas ar gydytojas galėtų išlaikyti verslą, jei laimėtų 60 %? Žinoma, kad neilgai. Tačiau tokį pelningumą turintis treideris gali klestėti – jei tik yra tam pasiruošęs. Daugelis žmonių tam nėra pasiruošę.

DAUG PAŠAUKTŲJŲ…

Treidingas pritraukia daug žmonių, kurie neturėtų būti treideriai. Jiems įteigiama, kad treidingas – tai lengva. Kartais dėl to kaltas brokeris; esu įsitikinęs, kad visi yra matę reklamų, kuriose ramus ir pasitikintis savimi aktorius sėdi priešais stulbinantį kiekį monitorių, išmintingu žvilgsniu spaudžia keletą mygtukų, o tada su triumfuojančia šypsena veide nueina nuo kompiuterio.

Treidingo industrija bando mus įtikinti, kad svarbiausia – tai instrumentai. Kaip manote, ar nusipirkęs sau “Wilson Pro” raketę pradėsiu žaisti Rogerio Federerio lygiu?

Tai iliuzija. Kodėl aš tai žinau? Todėl, kad aš – insaideris. Daug metų dirbau viename didžiausių finansų rinkos brokerių Londone. Kodėl tiek daug žmonių pralaimi? Atrodytų, kad tai neįmanoma – tiesiog statistiškai! Jei rinka yra atsitiktinė (o dažniausiai rinkos pokyčiai iš tiesų yra atsitiktiniai), kodėl 90 % klientų nuolat pralaimi statymus su 50/50 tikimybėmis?

Atsakymas yra tiek pat paprastas, kiek ir sudėtingas. Jie pralaimi ne rinkai. Jie pralaimi patys sau. Aš ne visada buvau sėkmingas treideris. Kad man pasisektų, turėjau įveikti barjerą, skiriantį daugelį nuo išrinktųjų… Ir tai versle, kuriame nėra jokių vadovėlių ar instrukcijų, o pamokos vyksta po egzaminų.

Kai pradėjau dirbti finansų brokerio kompanijoje, neilgai trukus atkreipiau dėmesį į tai, kaip mūsų klientai elgiasi prekiaudami. Treideriai yra gana nuspėjami. Tiksliau, jų rezultatai nuspėjami, nes visi daro tą patį.

Mačiau, kaip tūkstančiai treiderių įvykdė milijonus sandorių. Jų elgesys buvo nuspėjamas, tarsi juos jungtų kažkoks bendras kolektyvinis intelektas. Kai jų sandoriai buvo nuostolyje, jie tikėjosi, kad kaina apsisuks. Kai jų sandoriai išeidavo į pelną, jie bijojo, kad rinka jį atims. Ir taip – savaitė po savaitės, mėnuo po mėnesio, metai po metų…..

Jie bijojo, kai jiems vertėjo tikėtis. Jie tikėjosi, nors iš tikrųjų jiems vertėjo bijoti.

Per šią patirtį galėjau tapti tokiu treideriu, koks esu šiandien. Stebėdamas, kaip jie nesėkmingai bando, supratau: jie ieškojo ne ten, kur reikia.

Atsakymas, kurio jie taip desperatiškai ieškojo, buvo ne išorėje. Jis slypi ne programinėje įrangoje ar įrankiuose. Supratau, kad vietoj to atsakymo reikia ieškoti savyje.

PROTO NUSTATYMAS

Ankstyvo ryto tyla. Esu savo biure ir ruošiuosi prekybos dienai. Minimalistinė aplinka. Aš naudoju arba du, arba keturis ekranus – priklausomai nuo to, kur prekiauju. Štai ir viskas. Jokių specialių monitorių ar vandeniu aušinamų kompiuterių. Mano slaptasis ingredientas – pora failų kietajame diske. Viename ekrane yra mano PowerPoint prezentacija. Kitame – Microsoft Word dokumentas.

PowerPoint failas – tai mano signalas. Kai ateina žaidimo metas, turiu tapti kitu žmogumi. Kodėl filmo “Gladiatorius” herojus Maksimas Decimas Meridijus prieš mūšį ant delnų trindavo žemę?

Tai ritualas.

Prieš kovą jam reikėjo aktyvuoti savo imunitetą emocijoms, kad taptų nepažeidžiamu mirties įrankiu. Be jo jis nebūtų išgyvenęs nė dienos. Žemės trynimas į delnus buvo ritualas, padėjęs jam palikti senąjį “aš”. Kiekvieną dieną nuo 5 val. ryto iki 21 val. vakaro (kartais ilgiau, iki vėlyvos nakties) kovoju su savimi. Štai kas yra treidingas – kova su savimi.

Į PowerPoint failą sudėti mano seni sandoriai, klaidos, pergalės, įspėjimai ir įkvėpimo šaltiniai, vizualiai sutvarkyti taip, kad paruoštų mane ateinančiai dienai.

Turiu tapti kitokiu žmogumi, kitaip negalėsiu uždirbti pinigų. Štai kodėl prekyba yra tokia sudėtinga, nepaisant jos akivaizdaus paprastumo. Sėkminga prekyba prieštarauja praktiškai kiekvienam mūsų organizme saugomam DNR fragmentui.

Šeštajame dešimtmetyje neurologas Polas Makleinas (Paul McLean) pasiūlė teoriją, kad evoliucijos metu žmogaus smegenys vystėsi trimis santykinai nepriklausomais būdais: reptilinės smegenys [smegenų kamienas], limbinė sistema ir neokorteksas.

Kuri iš šių smegenų vadovauja prekybai?

Jūsų reptilinės smegenys, jūsų pagrindinis “aš”. Galbūt pastebėjote: kai labai išsigąstate, jaučiate dilgčiojimą pilve ir vibraciją apatinėje nugaros dalyje. Tai yra reptilinių smegenų pasekmė, kai jos ruošia jus išgyvenimui, išprovokuodamos reakciją “mušk arba bėk”.

Ką darysite: bėgsite? Ar smogsite? Jūsų pasąmonėje esančios reptilinės smegenys atlieka tik vieną funkciją – gynybą. Ji jus gins, norite to ar ne.

Ir tai – problema, nes norėdami tapti sėkmingu treideriu, turite išmokti pralaimėti, ir tai daryti gerai. Tai reiškia, kad nuolat konfliktuosite su pasąmonėje įdiegta gynybos sistema.

Sistema, kuri padėjo išgyventi urviniams žmonėms, yra pražūtinga treideriams – išskyrus nedaugelį tų, kurie išmoko ją įveikti. O jos įveikimas prasideda nuo skausmo priėmimo.

Kiekvieną rytą užmerkiu akis ir atlieku kelis pratimus. Vienas iš jų – mintyse suvaidinti įsivaizduojamą scenarijų, kaip patirti didelį nuostolį. Šiai vizualizacijai paprastai naudoju pinigų sumą, kuri man atrodo pakankamai didelė. Tai gali būti mano automobilio kaina, sūnaus mokslų universitete kaina arba praeityje patirto nuostolio, kurį ilgai prisimenu, dydis.

Tarkime, pavyzdžio dėlei, kad aš nusprendžiau medituoti 78 000 svarų sterlingų nuostolį. Vizualizuoju, kaip prarandu šią pinigų sumą. Leidžiu šiai minčiai įsitvirtinti mintyse, įsitvirtinu joje. Galvoju apie tai, ko negalėsiu nusipirkti dėl šio praradimo. Vizualizuoju šias emocijas taip ryškiai, kaip tik leidžia mano vaizduotė.

Tada viską apverčiu aukštyn kojomis. Dabar įsivaizduoju, kad šią pinigų sumą ne praradau, o laimėjau. Įsivaizduoju 78 000 svarų sterlingų pelną….. Tačiau mano emocinio reagavimo sistema neleidžia man patirti džiaugsmo jausmo, atitinkančio prieš tai patirtą kančią.

Neurobiologai įrodė: emocijos, kurias sukelia finansinis nuostolis, yra maždaug du su puse karto intensyvesnės nei tos, kurias sukelia tokio pat dydžio finansinis pelnas. Pirma, jaučiu skausmą. Tada nejaučiu jokio malonumo. Tada vėl pereinu prie įsivaizduojamo nuostolio išgyvenimo.

Šio pratimo tikslas – suvienodinti jausmus, kuriuos sukelia pelnas ir nuostolis. Idealiu atveju norėčiau nejausti nieko. Kaip pastebėjau, jei per daug džiaugiuosi laimėjimu, per daug nusiviliu, kai po to patiriu nuostolį. O aš to nenoriu.

Aš – ne odontologas, turintis 99,99 % pelningumą. Esu treideris, kuris turi gyventi su mintimi, kad klysta maždaug 50 % atvejų. Nuolat jausti džiaugsmą ir skausmą visą dieną… Tai siaubingai vargina. Mano nuomone, geriau išvis nieko nejausti, nei be galo važinėtis emocijų kalneliais.

Aš laimėjau. Judame toliau.

Aš pralaimėjau. Judame toliau.

Toks požiūris kartu su pasąmonės apšilimu leidžia man ramiai laikyti pelningus ir pralaimėjusius sandorius ištisas dienas, neleidžiant jiems paveikti mano strategijos.

Skausmas – neišvengiama gyvenimo dalis. Skausmą jaučiate, kai kas nors jus nuvilia. Jaučiate skausmą, kai kiti jus skaudina – emociškai ar fiziškai.

Gyvenime, nesusijusiame su treidingu, skausmą galima sumažinti kalbantis. Kaip sakoma, pasidalykite savo problema su kitu žmogumi ir ji sumažės perpus.

Nežinau, kodėl skausmingų išgyvenimų sukelti jausmai tampa ne tokie intensyvūs, kai jais su kuo nors pasidalijame. Galbūt garsiai išsakydami savo nusivylimą galite pažvelgti į problemą iš sveikesnės perspektyvos.

Bet kuriuo atveju pasijuntate geriau ir skausmas nurimsta.

Dauguma treiderių stengiasi išvengti skausmo. Jie bėga nuo jo. Aš elgiuosi visiškai priešingai – bėgu jo link. Aš jį priimu. Nenoriu juo su niekuo dalytis. Aš jį laikau savyje. Man jos reikia.

Nesvarbu, ar jūsų patirtis prekybos ir spekuliavimo srityje matuojama dienomis, ar metais, turėtumėte gerai pagalvoti apie šį klausimą:

Jei norite sėkmingai dirbti versle, kuriame 90 % (ar net daugiau) žmonių patiria nesėkmę – kaip geriausia spręsti šią užduotį?

Nors iš išorės treidingas atrodo pakankamai paprastas, iš tikrųjų jis yra daug sudėtingesnis, nei atrodo. Žmonės iš prigimties yra užprogramuoti daryti priešingai, nei turėtų daryti prekiaudami. Štai kodėl 90 žmonių iš šimto galiausiai pralaimi. Kelias į prekybos stabilumą, sėkmę ir nušvitimą prasideda ten, kur atrodytumėte paskutiniai – jūsų viduje.

RAKTAS

Taigi štai jis – raktas nuo durų į sėkmę, raktas nuo barjero tarp gyvenimo, kurį norite gyventi, ir gyvenimo, kurį gyvenate dabar.

Jei norite, kad jums pavyktų veikla, kurioje 90 % žmonių patiria nesėkmę, turite pasirinkimą. Galite išstudijuoti, ką daro 90 %, ir pradėti elgtis visiškai priešingai. Arba galite bandyti atkartoti tai, ką daro 10 %.

Jei nesulaukiate norimos sėkmės, anksčiau ar vėliau turėsite pakeisti savo elgesį. Nesvarbu, ar nesėkmingai prekiaujate 3 mėnesius, ar 30 metų, esate daug arčiau sėkmės, nei manote.

90 % nesėkmę patiria todėl, kad interpretuoja mūsų reptilinių smegenų automatiškai siunčiamus skausmo pranešimus, niekaip jų nekeisdami. Turite išmokti perrašyti savo smegenų pranešimus, kai skausmas pasibeldžia į jūsų duris. Užuot pabėgę, nedidelė nuolat pelningai dirbančių treiderių grupė – tie patys 10 % – drąsiai pasitinka skausmą. Jie bėga link pavojaus, o ne nuo jo. Šiems 10 % sekasi, nes jie išmoko perjungti jungiklį.

SPRAGTELKITE JUNGIKLIU

Taip, tai labai nemalonu, bet su tuo reikia susitaikyti, jei norite sėkmingai dalyvauti finansinių spekuliacijų žaidime. Būtent dėl šios priežasties prekyba yra tokia sudėtinga, nepaisant jos akivaizdaus paprastumo.

Treidingo paradoksas: jums pavyks, jei darysite tai, ko nedaro 90 % žmonių. Kitaip tariant, tikėkitės diskomforto. Aš tikiuosi, kad mano prekyba sukels man nerimo būseną. Aš laukiu to.

Visą esmę galima išreikšti keturiais sakiniais:

1. Darau prielaidą, kad esu neteisus, kol neįrodyta priešingai.

2. Laukiu diskomforto.

3. Aš papildau sandorius, kai esu teisus.

4. Aš niekada nepapildau sandorių, kai klystu.

DARYKITE PRIELAIDĄ, KAD KLYSTATE

Nepamirškite: man teko garbė stebėti tūkstančius treiderių, sudariusių milijonus sandorių. Pastebėjau, kad dauguma treiderių, atidarę poziciją, mano, kad jie yra teisūs. Versle, kuriame 90 % patiria nesėkmę, jūsų perskaičiavimo procesas turėtų prasidėti vos spragtelėjus jungikliu.

Darau prielaidą, kad gausiu nuostolingą sandorį, kurio turėsiu greitai atsikratyti. Mano pasitikėjimas nėra pagrįstas gebėjimu pasirinkti tinkamą paterną. Taip mano 90 % žmonių.

Vietoj to mano pasitikėjimas grindžiamas gebėjimu greitai atsikratyti sandorio, jei jis nepasiteisina. Tikiu, kad tai nėra paskutinis sandoris. Bus ir kitų.

Matote, kaip perjungiau savo mąstymo jungiklį? Mąstau kitaip nei 90 % žmonių. Darau prielaidą, kad klystu – kol rinka neįrodo, kad yra kitaip.

Spragtelėkite jungiklį!

90 % treiderių prekybos metu patiria emocijas, kurias jiems siunčia smegenų skausmo centras. Tik laiko klausimas, kada jie gaus signalą, dėl kurio pralaimės. Jie neišlipa iš nusivylimo, nuostolių ir skausmo kalnelių.

Kita vertus, prekiaudamas aš darau prielaidą, kad klystu. Ir kai kaina juda mano kryptimi, aš neprekiauju savo sąskaita ar pelnu – prekiauju rinka. Suprantu, kad mano pelno dydis visiškai nesusijęs su rinka.

Žinau, kad mano pelnas ir nuostoliai neturi jokios įtakos rinkai. Žinau, kad mano smegenyse automatiškai suveikia skausmo receptoriai, sukeliantys savisaugos refleksą.

Mano galvoje yra tokie patys skausmo receptoriai kaip ir visų kitų. Skirtumas tik tas, kaip aš elgiuosi su skausmu. Užuot jam pasidavęs ir patikėjęs kontrolę automatinėms emocinėms reakcijoms, perjungiu jungiklį. Sąmoningai treniruodamasis išmokau tikėtis skausmo.

Suvokiu skausmą. Jis yra. Jis yra tikras. Bet aš jį priimu. Daug kartų su juo susidūriau prekiaudamas. Jis manęs jau nebetrikdo. Baimę pašalinau iš savo sprendimų priėmimo proceso.

TIKĖKITĖS DISKOMFORTO

Ar įmanoma gerai praleisti laiką patiriant diskomfortą? Logiškai mąstant, tai gali atrodyti neįmanoma. Vis dėlto… Pradėsiu nuo to, kad manau, jog kova suteikia žmogui stiprybės. Darbas sode, mankšta, pasiruošimas egzaminams – manau, kad visiškai įmanoma jausti diskomfortą ir tuo pat metu mėgautis daug darbo reikalaujančiu procesu. Kai mano prekybos pozicijos pelnas auga, nebijau, kad rinka jį iš manęs atims. Vietoj to perjungiu jungiklį ir paleidžiu trendinių dienų vizualizaciją, kurią praktikuoju per protinį apšilimą.

Mintyse perjungiu jungiklį ir neigiamą mintinį vaizdinį pakeičiu teigiamu. Įsivaizduoju, kad važiuoju ant didžiulės impulso bangos. Matau, kad rinka kyla aukštyn, ir aš einu kartu su ja.

90 % žmonių sutelkia dėmesį į tai, ko nori išvengti. Aš sutelkiu dėmesį į tai, ką noriu pasiekti. 90 % pasiduoda savo baimėms. Aš tikiuosi, kad baimės atkeliaus pas mane su kaupu. Ir turiu planą, kaip joms pasipriešinti. Stebiu kitokį vaizdą.

O kas, jei pralaimėsiu?

Ką gi, vis tiek tikėjausi pralaimėti. Kai rinka su manimi nesutinka, tai nesukelia man skausmo ir baimės. Aš to tikiuosi. Aš jau susitaikiau su pralaimėjimu.

Net neleidžiu sau pagalvoti, kad padidinsiu savo klaidą papildydamas nuostolingą poziciją. Reguliarios treniruotės leido man tokias mintis pašalinti iš galvos. Jos net neatsiranda joje. Mano protas žino: kai laimiu, noriu laimėti daug, o kai pralaimiu – atvirkščiai.

Būtent emocijos lemia depozitų sudegimą. Jei negalite laimėti daug, taip yra ne dėl to, kad trūksta žinių. Jums trukdo tai, kaip elgiatės prekybos metu.

Beveik dešimtmetį praleidau stebėdamas, kaip treideriai praranda pinigus. Tarp jų buvo nemažai protingų žmonių. Kai kurių iš jų laimėjimų rodikliai buvo puikūs. Tačiau jie nemokėjo pralaimėti.

Jei iš šios knygos išsinešite tik vieną mintį, norėčiau, kad ji būtų tokia: treidinge, kitaip nei gyvenime, laimi geriausias nevykėlis.

(tęsinys vėlesniuose straipsniuose)

Išversta specialiai portalui Spekuliantas.com


 

Patiko straipsnis? Sek Spekuliantas.com Facebook puslapį ir Telegram kanalą, kad gautum naujienas akimirksniu!


Nori išbandyti Forex prekybą? Rinkis patikimus Forex brokerius.

Turi klausimų? Užeik į Spekuliantas.com forumą, kur rasi daug naudingos informacijos.

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,374SekėjaiPatinka
1,690ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x