Trečiadienis, 12 birželio, 2024

Tom Hougaard – Laimi geriausias nevykėlis – Knyga lietuvių kalba (8 dalis)

7 dalis čia

KLAJOJANTIS PROTAS

Mūsų protas yra nuostabiai organizuotas. Jis gali būti ir geriausias mūsų draugas, ir didžiausias priešas. Beveik kiekviename “PowerPoint” prezentacijų puslapyje, kurį naudoju savo viešose kalbose, yra užrašas – mano paties gyvenimo šūkis.

Kontroliuok savo protą – kontroliuok savo ateitį.

Turite norėti daryti tai, ką darote. Galite gyventi tokį gyvenimą, kuris atitinka jūsų dvasios poreikius. Arba galite gyventi tokį gyvenimą, kokio, jūsų manymu, norėtų aplinkiniai. Galite būti tikras žmogus, galite būti savo gyvenimo šeimininkas, prisiimdamas visišką atsakomybę už visus savo veiksmus. Jei to nedarote, nesate šeimininkas. Turite prisiimti atsakomybę už savo veiksmus.

Kodėl turėtumėte gyventi kitaip?

Kam būti pavaldiniu? Turite būti savo karalystės valdovas. Tačiau nusiteikite tvirtai. Turėsite priimti keletą sunkių sprendimų. Negalite pasikliauti, kad jūsų protas visada bus jūsų pusėje – nebent jūs jį kontroliuosite.

Negalite eiti per gyvenimą užmerktomis akimis. Privalote žinoti, kuria kryptimi judate. Turite valdyti savo gyvenimą. Būtų puiku, jei dėl visko galėtume pasikliauti draugais ir šeima, tačiau taip nėra. Kalbant apie jūsų asmeninio gyvenimo kelią, kiekvienas esame atsakingas pats už save. Tai – jūsų atsakomybė.

Svarbi šios kelionės dalis (kuri apima ir orientavimąsi prekybos pasaulyje) – nustatyti savo silpnąsias vietas. Turite žinoti, kuriose vietose jūsų protas jus nuvilia. Viena iš didžiosios daugumos žmonių silpnybių – proto polinkis blaškytis.

Matote, mes visi gerai suprantame, ką turime daryti. Visi turime informacijos apie tai, ką reikia daryti. Tačiau daugelis žmonių paprasčiausiai nesugeba nuo žinių pereiti prie veiksmų, t. y. prie praktinio žinių pritaikymo. Ši tendencija pastebima daugelyje įvairių gyvenimo sričių.

Jūsų protas klaidžios. Apmaudu, bet kartu tai visiškai normalu. Sprendimas yra banalus, bet veiksmingas. Turite nuolat priminti sau savo tikslą. Galite tai daryti medituodami arba ryte valydamiesi dantis, tai nesvarbu. Svarbiausia, kad savo dienotvarkėje turėtumėte numatyti specialų laiką, per kurį primintumėte sau savo tikslą, kryptį, kuria norite eiti, ir dalykus, kuriuos norite padaryti.

Puikiai žinau, kad ne visada galiu pasikliauti savo gebėjimu veikti savo labui. Mano protui reikia nuolatinės kontrolės ir vadovavimo. Nežinau kodėl, bet taip yra. Įtariu, kad dauguma mūsų planetos gyventojų yra organizuoti panašiai kaip aš. Jie tiesiog dar to nesuvokia, todėl klaidžioja per gyvenimą nesiimdami vairo į savo rankas. Taip, tai darydami daugelis jų pasiekė finansinės sėkmės. Bet argi ne puiku jaustis patenkintiems ne tik finansiškai, bet ir dvasiškai? Galų gale, jūsų darbas yra tai, kam skiriate daugiausia laiko (išskyrus miegą).

Aš – profesionalus treideris. Negaliu sau leisti pradėti prekiauti prieš tai neatlikęs tam tikro psichologinio pasiruošimo. Mano profesija yra nepakartojamas proto žaidimas. Jei noriu joje laimėti, turiu visada išlaikyti dėmesį į tai, kas svarbu dabar. Taigi, Edas Seykota buvo teisus – dideliam mano nusivylimui. Gavau tai, ko nusipelniau, nes buvau geras tik vienu šio žaidimo aspektu. Buvau geras technikos srityje.

Nemėgstu šios metaforos, bet būti geram techninėje treidingo dalyje yra tas pats, kas būti geram snaiperio šautuvo surinkėjui. Ar tas įgūdis bus naudingas realioje kovinėje situacijoje, jei nesugebėsite paimti savęs į rankas? Aktyviai kontroliuoju savo vidinį pasaulį. Įskiepiju sau pakankamai pasitikėjimo savimi. Mano protas turi būti įsitikinęs, kad esu pajėgus kasdien ateiti į rinką ir spardyti užpakalius.

Kad šis iššūkis būtų dar sunkesnis, savo sandorius pateikiu visiems matomoje vietoje. Niekada nesusimąsčiau, kodėl taip elgiuosi, kol kažkas manęs apie tai nepaklausė. Tada supratau – tai sustiprina mano atsakomybės jausmą, kuris padeda man susikaupti.

Buvau pasimetęs – toks pasimetęs, koks tik galiu būti. Pasakoju tai ne tam, kad įkvėpčiau jus pasimesti, sulaukti užuojautos ar papasakoti jums istoriją iš serijos ” iš purvo į dykumą”. Darau tai tam, kad suprastumėte, jog atskleisti savo silpnybes yra sveika.

Jūsų protas – tai instrumentas. Jei leisite jam klaidinti jus ir įtikinti, kad viskas yra gerai, nepasieksite trokštamos sėkmės gyvenime ar prekyboje.

Pralaimėjimai ir nesėkmės – tai smūgis į ego. Tačiau jie gali tapti raketiniu kuru tobulėjimui. Skamba taip, tarsi bandyčiau parašyti įkvepiantį bestselerį, skirtą kovai su prokrastinacija. Bet aš tiesiog aprašau sąžiningumą. Būkite sąžiningi su savimi – vieni, scenoje prieš 40 alkoholikų ir bet kurioje kitoje situacijoje. Tai žingsnis, apie kurį 99 % žmonių net nepagalvoja.

Ženkite jį – ir pradėsite kelionę į pergalę.

Treiderio kelionė prasideda techninių žinių mokymusi, tačiau ji tęsiasi nesibaigiančiu tiek techninių, tiek protinių įgūdžių tobulinimu.

Techniniai mokymai – mano kasdienio darbo dalis, tačiau psichinis prekybos komponentas reikalauja kur kas daugiau dėmesio. Priešingu atveju jis tiesiog pasimeta išorinio pasaulio triukšme. Taigi turiu skirti laiko kasdienėms smegenų treniruotėms.

Norėčiau jums parodyti vieną iš paveikslėlių, kurį naudoju kaip apšilimą prieš prekybos dienos pradžią. Jį naudoju kaip vaizdinį įrodymą, patvirtinantį, kad visada turėčiau elgtis taip, kad mano veiksmai atitiktų tai, ko siekiu.

Nors ši istorija man nutiko gana seniai, žinau, kad jei reguliariai nevykdysiu psichologinio pasiruošimo, ji bet kada gali pasikartoti. Toliau pateiktame paveikslėlyje ši istorija aprašyta visu gražumu.

Netrukus po atsidarymo, aš pardaviau ties “dviguba viršūne”. Buvau įsitikinęs, kad buvau teisus. Rinka kris žemyn.

Dėl pirmosios trumposios pozicijos pretenzijų neturiu. Turiu pretenzijų dėl keturių sekančių. Tikriausiai galėčiau sau atleisti už paskutiniąją – pardavinėjau dėl silpnumo. Šis grafikas yra nestruktūrizuotos ir nedisciplinuotos prekybos pavyzdys. Man nerūpi, kiek esu įsitikinęs, kad rinkoje kažkas įvyks. Jei tai neįvyksta – nesielkite taip, tarsi tai įvyktų. Kaip man gėda jums tai rodyti!

Tokių grafikų žiūrėjimas – mano mokymo dalis. Pasirodo, man tai geriausia priemonė psichinei ištvermei ir disciplinai ugdyti. Taip primenu sau savo silpnąsias vietas ir tai, kad be kontrolės ir reguliaraus treniravimosi mano protas bet kurią akimirką gali pašėlti dėl malonumo ir jaudulio.

Vienas iš geriausių būdų didinti pelningumą – naudoti vizualizacijas ir tikslų nustatymą. Jais galima suderinti sąmoningą ir pasąmoningą protą su pelno siekimu. Savo tikslams pasiekti naudojuosi baime. Vizualizuoju, kaip atidarau sandorius, kurių dydis nekomfortabilus net man pačiam.

Sėdžiu ramiai – ant lovos arba savo biure. Mane supantis pasaulis yra tylus, o jei ne, įsidedu ausų kamštukus. Įsivaizduoju save prekiaujantį, o rinką judančią prieš mane. Įsivaizduoju, kad patiriu nuostolį.

Įsivaizduoju, kad perku XYZ ir kaina juda mano kryptimi. Jaučiu, kaip mano smegenys siunčia man signalus – uždaryk poziciją, kristalizuok pelną. Matau save nieko nedarantį. Tiesiog stebiu, kaip mano pelnas didėja – ir mažėja.

Matau, kaip mano didelis pelnas virsta mažu pelnu. Šypsausi ir tai priimu. Sakau sau “tai normalu” ir judu toliau. Savo smegenims sukeliu tiek streso, kiek tik gali pasiekti įsivaizduojami scenarijai. Perku, ir rinka eina paskui mane. Bet tada pasirodo netikėta naujiena ir rinka krenta žemyn.

Stebiu, kaip manyje kaupiasi baimė, o plaukiojančioje pelno eilutėje įvyksta kraujo praliejimas. Matau, kaip uždarau savo pozicijas ir įeinu į priešingą pusę. Atkreipiu dėmesį: nors rinka ėjo prieš mane, man pavyko išsilaikyti.

Negaliu garantuoti, kad šis metodas veikia visiems be išimties. Gali būti, kad jums jis pasirodys puikus. Gali būti, kad jums jis pasirodys bent jau naudingas – po kelių individualių korekcijų. Man jis tinka, nes aš mokausi vizualiai. Aš įsisavinu informaciją, kai ją gaunu vizualiniu kanalu. Jei man pasakysite “neprekiauk prieš trendą”, man tai bus tas pats, kas katės miaukimas. Tačiau parodykite man grafiką, kuriame pažymėti mano sandoriai, į kuriuos įžengiau prieš trendą (arba dar geriau – reguliariai man jį rodykite) – ir jūsų žinutė mane pasieks.

Tai – mano terapija. Tai tarsi kiekvieną rytą kalbėtis su konsultantu. Tai kursto manyje liepsną, plečia mano mąstymo ribas ir akiratį. Tikslas – priminti sau elgesį, kurį noriu perimti. Turiu ne tik daryti pokyčius, bet ir juos įtvirtinti.

Kodėl tikiu, kad tai gali veikti ir jums? Mūsų elgesys yra šabloniškas. Mes mąstome, jaučiame ir elgiamės pagal šablonus. Šie modeliai mus daro savimi. Šablonų visuma yra mūsų asmenybė.

Kartais mūsų šablonai trukdo mums siekti savo tikslų ir svajonių. Jie neleidžia mums tapti tuo, kuo norime būti, ir pasiekti to, ko norime. Kartais patys sau būname didžiausi priešai. Būna atvejų, kai bandome save sustabdyti – ir negalime.

Žmogus gali puikiai suvokti savo pykčio kontrolės problemas – ir vis tiek pratrūkti. Tas pats ir su persivalgymu – daugelis tų, kurie turi problemų su juo, tai suvokia, bet vis tiek ne visada pavyksta laiku sustoti valgant.

Prekiautojai dažnai visą dieną kovoja su trendu, patirdami vieną nuostolį po kito – ir nieko negali dėl to padaryti. Jie paprasčiausiai nesugeba pakeisti savo pozicijos ir pradėti prekiauti trendo kryptimi. Neapykanta sau atsiranda tik vėliau.

Mano apšilimo tikslas nėra vienu lengvu žingsniu pašalinti visus blogus dalykus gyvenime ar užtikrinti, kad nesuklysiu. Tikslas – sutelkti dėmesį į tai, ką noriu pasiekti arba kuo noriu tapti, ir atsižvelgti į visus dalykus, kurie gali man sutrukdyti.

Gražu tai, kad galiu beveik garantuoti sau sėkmę, jei sugebėsiu išvengti nesėkmės. Garantuočiau sau, kad pasieksiu savo kūno svorio tikslą, nustojęs gerti “Coca-Cola”. Tiesiog pradėjau sąmoningai vengti šio gėrimo – ir mano kilogramai ėmė dingti. Man nereikėjo daryti nieko daugiau.

Man nereikia įsitikinti, kad mano sandoris pasiteisins. Man tereikia atsižvelgti į tai, kad mano smegenų norai ne visada atitinka mano interesus. Štai kodėl nepapildau savo nuostolingų sandorių. Tiesiog įtraukiu kintamąjį, kurį galiu kontroliuoti.

Naudojuosi savo rytiniu ritualu, kad pakeisčiau modelius, kurie klostosi ne mano naudai. Viskas prasidėjo, kai pamačiau vieną labai sėkmingą prekiautoją – ir susimąsčiau, kas man trukdo juo tapti.

Mano techniniai gebėjimai buvo tokie pat geri. Mano finansinė padėtis pradžioje – tikriausiai taip pat. Tačiau atrodė, kad jis prekiauja be baimės. Pagalvojau, kaip man nustoti bijoti? Ar apskritai noriu tapti bebaimiu?

Priėjau prie išvados, kad prekiautojas, kuriuo noriu tapti, yra kantrus – bet, kai reikia, agresyvus. Jis priminė Federerį 2007 m. Vimbldono finale. Šis taip pat buvo kantrus, bet tik iki tam tikros ribos. Kai jam pasitaikydavo proga, jis atakuodavo sutelktai ir agresyviai.

Po to beliko tik priminti sau šį tikslą – kasdien, o jei reikia, ir kelis kartus per dieną. Taip ir kuriami įpročiai – kartojant.

Su amžiumi supratau, kad Džono Lenono žodžiuose “gyvenimas yra tai, kas tau nutinka, kol tu kuri kitus planus” yra daug tiesos. Mes paskęstame savo kasdienybėje, užsiimdami kasdieniais buities ir darbo reikalais, todėl bendras mūsų gyvenimo vaizdas atsiduria antrame plane.

Diena po dienos, metai po metų paskęstame darbuose ir rutinoje – tik vėliau suprantame, kiek daug galimybių praėjo pro šalį. Taigi pirmas klausimas, į kurį reikia atsakyti, yra “ką norite pakeisti?”. Jį galima suformuluoti ir kitaip: “Kuo norėtumėte, kad jūsų gyvenimas skirtųsi nuo dabartinio?”

Mano atsakymas? Noriu skirti laiko gerai prekybai ir kovoti su savo natūraliais polinkiais, kurie trukdo sėkmingai prekybai. Noriu kiekvieną rytą paruošti savo protą prekybai – medituodamas ir atlikdamas vizualizacijos pratimus.

Norėdamas tai pasiekti, treniruosiu savo protą ramiai elgtis sudėtingiausiose situacijose. Tam naudosiu vizualizacijas. Sutelkiu dėmesį į savo kvėpavimą. Ramiai vadovauju sau stresinėse situacijose. Tai padeda man reaguoti į realias aplinkybes taip, kaip noriu.

Jei norite ką nors pakeisti, nepakanka praktikuoti pozityvų mąstymą ir pozityvias vizualizacijas. Manęs nedomino pozityvūs vaizdiniai, aš norėjau stebėti siaubingus, košmariškus vaizdinius, kurie būtinai išsipildys – nebent pasikeisiu. Gali atrodyti, kad tai pernelyg negatyvus požiūris, bet taip nėra. Iš tikrųjų tai neįtikėtinai pozityvus metodas, padedantis pasiekti tai, ko norite, net jei jis reikalauja nemažai streso.

Kaip sakoma, “tikslas pateisina priemones”. Tradicinį mąstymą apverčiu aukštyn kojomis. Taip elgiuosi, nes gerai žinau, kokios jėgos mane labiausiai motyvuoja. Veikti mane skatina ne rožės, o erškėčiai.

Pažvelkite į pačią rinką. Jos elgesys nedaug kuo skiriasi nuo mūsų elgesio (nes mes esame rinka). Ji lipa į viršų rūpesčių ir nerimo siena, bet šliaužia žemyn vilties šlaitu. Nors tai yra Volstryto posakis, jis labiau tinka žmonėms nei rinkai. Viskas, ką padariau, tai baimę ir neapykantą paverčiau savo sąjungininkais ir padariau juos savo pagrindiniais motyvuojančiais veiksniais.

GRĮŽIMAS Į ŽAIDIMĄ

1996. Atvykau į miestelį netoli Biarizos, Prancūzijoje, paplaukioti banglente ir tiesiogine to žodžio prasme peršokau aukščiau galvos. Tą dieną bangos buvo dukart didesnės už tas, kurias galėjau įveikti. Keletą kartų bandžiau, bet bangos judėjo per greitai, o jų keteros buvo per stačios.

Galiausiai man pavyko užšokti ant vienos iš jų, bet atsidūriau per giliai griūties zonoje. Užuot slydęs per bangą, patekau po ja ir ji mane tiesiogine prasme nokautavo. Prisimenu, kaip pasaulis aplink mane skendo tamsoje. Laimei, kažkas tai pastebėjo ir ištraukė mane iš vandens. Man liko aštuonios gyvybės.

Tą pačią dieną grįžau į vandenį. Buvau pernelyg kvailas ir neišmanantis, kad suteikčiau reikšmės tam, kas įvyko. Nežinojime slypi laimė. Dabar galiu iš tiesų įvertinti savo elgesį. Taip, tu gavai smūgį, bet tau viskas gerai. Ką darysi, visą dieną sėdėsi paplūdimyje ir sielvartausi? O gal grįši į žaidimą?

Dabar parodysiu jums pavyzdį, kuris gerai iliustruoja gebėjimo grįžti į žaidimą svarbą. Šias eilutes rašau po itin sunkios ir volatilios prekybos sesijos. Tai viena iš tų dienų, kurios ilgam įsirėžia į atmintį – dėl priežasčių, kurios netrukus jums taps aiškios.

Visą praėjusią savaitę akcijų indeksų nuotaikas diktavo nafta. Natūralu, kad tikėjausi, jog tokia elgsena tęsis ir penktadienį. Dow indeksas dieną pradėjo 200 punktų pakilimu.

Tačiau praėjus pusvalandžiui po atidarymo, atrodė, kad kaina prarado pagreitį. Kita vertus, nafta buvo įsivėlusi į visišką paniką. Pradėjau pardavinėti Dow, tikėdamasis, kad jis paskui ją paseks.

Toliau pateikiami du penkių minučių grafikai: kairėje – Dow, dešinėje – naftos. Abu grafikai apima visą prekybos sesiją nuo maždaug vidurdienio iki vėlyvos popietės.

Tikėjausi, kad Dow seks paskui naftą žemyn. Taip ir buvo, bet neilgam. Jis staiga sustojo. Atrodė, kad jis pabudo su savo nuosavu protu. Iki vidurdienio nafta per valandą atpigo beveik 2 doleriais, t. y. daugiau nei 5 %. Tačiau Dow indeksas nepasekė jos pėdomis. Jam pavyko išsilaikyti. Uždariau savo trumpąją Dow poziciją su nuostoliu ir ėmiausi pirkimų.

Vos tik tai padariau, Dow nukrito 50 punktų, o nafta atpigo dar labiau. Pradėjau svarstyti, ar ne per anksti apsisukau, ir nusprendžiau užbaigti pirkimus. Buvau įsitikinęs, kad po naftos prasidėjo neišvengiamas Dow smukimas – tik šiek tiek pavėluotai. Vėl įžengiau į pardavimą. Kaip vėliau paaiškėjo, tai padariau netoli dienos minimumo (tiksliau, dienos minimumo po prekybos sesijos pradžios).

Vos po 15 minučių Dow pasiekė dienos maksimumą. Uždaręs pardavimo poziciją, suglumęs pasikrapščiau galvą. Pardavimo sandorį pradėjau esant pirmajam minimumui, o uždariau esant antrajam maksimumui. Buvau įžengęs į antrąjį maksimumą ir uždaręs antrajame minimume. Aš įžengiau į pardavimo sandorį ties antruoju minimumu ir gavau stop ties nauju dienos maksimumu.

Padariau trumpą pauzę apmąstymams. Ar prekiavau pagal planą? O kas, jei ryšys tarp naftos ir Dow indekso, ant kurio buvau statęs, nebeegzistavo?

Tuo metu man paskambino geriausias mano draugas-treideris ir mes trumpai pasikalbėjome. Paklausiau jo: “Jei penktadienio vakarą Dow pasieks naują maksimumą, nors nafta skrenda žemyn – ką tai reiškia?”.

Vos tik tai ištariau garsiai, iš karto supratau. Tai buvo paskutinė mėnesio diena. Tokiomis dienomis rinkoje neretai pastebimas agresyvus pirkimas ar pardavimas. Turėjau prisiminti, kad tai buvo penktadienis – savaitės diena, kuri dažnai pasižymi trendo dienomis. Pradėjau pirkti – be ypatingo entuziazmo. Rinka pakilo į viršų. Įsitraukiau į pirkimus ir pradėjau atsargiai traukti stop loss, nes rinkos kilo aukštyn. Viena akimi stebėjau naftą. Ji pradėjo neblogai atsigauti.

Likus 60 minučių iki dienos pabaigos (iki, vakariene), Dow pasiekė naują maksimumą. Iš statistikos žinau: neverta pardavinėti rinkos, kuri per paskutinę prekybos valandą pasiekė naują dienos maksimumą.

Vietoj to dar kartą papildžiau pirkimus. Aš stačiau ant klasikinio trendo dienos uždarymo: rinkos uždarymas viršutiniame tike.

Po trijų nesėkmingų bandymų įšokti į rinkos judėjimą lengva pasiduoti. Tačiau to daryti nereikėtų – lygiai taip pat, kaip nereikėtų nutraukti monetos metimo žaidimo vien dėl to, kad gavote tris erelius iš eilės.

Girdėjau, kad kai kurie žmonės, gavę tris pralaimėjimus iš eilės, nustoja prekiauti. Jei suprantate rinkas, jums turėtų būti akivaizdu, koks ydingas yra toks požiūris. Taip, jei blogai jaučiatės arba jus spaudžia kokios nors emocinės aplinkybės, geriau nutraukti prekybą. Tačiau jei suprantate, kad galite toliau tinkamai prekiauti, neturėtumėte nutraukti prekybos vien dėl to, kad pralaimėjote tris kartus iš eilės.

Rašydamas tai, pažvelgiau į savo ankstesnes prekybos dienas. Pirmadienis, antradienis, trečiadienis, ketvirtadienis – visos jos buvo nuostolingos. Tai pasitaiko labai retai. Net neprisimenu, kada paskutinį kartą turėjau keturių nuostolingų dienų seriją.

Filme “Floored” treideris Gregas Riba sugebėjo šią mintį išreikšti elegantiškai, nors ir savaip:

“Prisiekiu Dievu, 99 % to nesupranta. Kai jie laimi, pradeda statyti mažiau. Statykite daugiau! Turiu omenyje, jei įvyksta judesys, iš kurio galite uždirbti šimtą tūkstančių dolerių, pasinaudokite juo. Jei jums pavyksta iš eilės išmesti tris šešetus, pasinaudokite tuo. Naudokitės savo laimėjimais.”

Manau, kad galite pasikliauti Grego Ribos, vieno geriausių S&P duobės treiderių per visą jos istoriją, žodžiais. Kodėl žmonės stato mažiau, kai laimi, ir daugiau, kai pralaimi? Kokia to priežastis?

Baimė.

(tęsinys)

Išversta specialiai portalui Spekuliantas.com


 

Patiko straipsnis? Sek Spekuliantas.com Facebook puslapį ir Telegram kanalą, kad gautum naujienas akimirksniu!


Nori išbandyti Forex prekybą? Rinkis patikimus Forex brokerius.

Registruokis į Jaunojo Treiderio ABC kursą ir įgyk reikiamų žinių. Spekuliantas.biz mokykla – geriausios investicijos į save..

5 1 balsas
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,412SekėjaiPatinka
1,830ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x