Antradienis, 16 rugpjūčio, 2022
spot_img

Treiderio dienoraštis – vesti ar neverta?

Sveiki, mielieji skaitytojai, Forex treideriai!

Šiandien mes pakalbėsime apie tokį dalyką, kaip Treiderio Dienoraštis. Tai svarbus sėkmės elementas, kuris gali tapti kritinis Jūsų kelyje. Mes pakalbėsime apie tai, kam reikalingas dienoraštis, aptarsime taip vadinamą „priešpriešinio šališkumo“ klaidą (Hindsight bias), pakalbėsime, kokios būna dienoraščio rūšys, kokios jų yra geriausios ir ką būtent reikia rašyti į dienoraštį.

Kam man dienoraštis, jeigu yra Myfxbook?

Daugumai treiderių iškart iškyla klausimas: „O kam man reikalingas dienoraštis, jeigu aš turiu monitoringą Myfxbook?“. Tai yra, kuriems galams reikia vesti individualią statistiką, jeigu Myfxbook puslapyje viskas vedama automatiškai, apskaičiuojamas pelno procentas per mėnesį/dieną, įvairūs prekybiniai rodikliai, matyti visi sandoriai ir pan.?

Pradėti norėtųsi nuo to, kad monitoringas ir dienoraštis atlieka skirtingas funkcijas. Monitoringas – tai rodiklių sekimas, sandorių analizė, kur, pavyzdžiui, galima išryškinti pelningiausias valiutų poras, arba atvirkščiai, nuostolingas.

Tuo tarpu, dienoraštis atlieka kiek kitokią užduotį, o būtent – yra skirtas treiderio psichologijai. Vienas iš pagrindinių dienoraščio užduočių – padėti išvengti taip vadinamų „priešpriešinio šališkumo“ (hindsaito) klaidų. Hindsaito klaida – tai yra toks reiškinys, kai Jums po anksčiau įvykusio įvykio atrodo, kad lyg jį numatyti buvo lengviau, nei iš tikrųjų.

Hindsaito klaida

«Po laiko ir kvailys protingas!» — galbūt, esate girdėję šį lietuvių liaudies frazeologizmą. Jis puikiai paaiškina, kas gi yra Hindsaito klaida.

Tai yra populiarus psichologinis fenomenas, kuriam skirta daugiau kaip 800 tyrimų. Reikalas tas, kad žmogaus atmintis yra sudaryta tokiu būdu, kad jis gali greitai įsisavinti naują informaciją ir susieti ją su jau turimomis žiniomis. Pavyzdžiui, Jūs sužinojote, kad Kauno „Žalgiris“ laimėjo LKL čempionatą. Gauta informacija susilieja su jau turimomis Jūsų žiniomis apie žaidėjų parametrus, trenerių darbą, lygos politiką ir taip toliau. Po to, kai tarp senos ir naujos informacijos susidaro tamprus ryšys, Jūs galite pradėti jausti aiškumo jausmą, praeitis tampa daug aiškesnė, ir Jums atrodo, kad šią pergalę galima buvo lengvai prognozuoti. Kalbant apie treiderius, jie dažnai mėgsta aptarinėti sandorius, kurių nesudarė (tačiau žinojo, kad kaina tiksliai judės į tą pusę!).

Dienoraščio pagalba Jūs galėsite išjungti šiuos apmąstymus, kurie įvyksta post factum ir galėsite užrašyti savo analitinius pastebėjimus be sąmonės iškraipymo, sandorio sudarymo momentu. Po to, jau galėsite žiūrėti ir daryti išvadas, matėte Jūs tai, kas Jums buvo akivaizdu ar ne.

Dienoraščio vedimo būdai

Popierinis arba kombinuotas variantas

Pats paprasčiausias būdas – popierinio dienoraščio vedimas. Visi me žinome, kad treidingas atsirado daug anksčiau nei šiuolaikiniai kompiuteriai. Pirmosios biržos buvo turgaus aikštėse, kur pirkliai prekiaudavo kažkokias prekes. Vėliau atsirado jau labiau organizuotesnės biržos, taip vadinamos „treiderių duobės“, kur treideriai tiesiog išrėkdavo kainas. Jeigu tada ir buvo kompiuteriai, tai jie užimdavo po pusę kambario.

Savaime aišku, programos Excel tuo metu nebuvo, todėl įrašai apie sandorius ir grafikų braižymas buvo daromas rankomis. Atitinkamai, ir dienoraštis gali būti popierinis. Be abejo, niekas Jūsų neverčia kiekvieno sandorio braižyti rankomis, tiesiog imate ir išsaugote jo momentinę ekrano kopiją (skrynšotą).

Terminale MetaTrader tai daroma labai paprastai: dešiniu pelės mygtuku spaudžiate ant grafiko – Save As Picture (Išsaugoti kaip paveikslėlį) – Active Chart (Esamą grafiką), ir nuimkite varnelę nuo „Post image online in MQL5 charts“ (publikuoti grafiką MQL servise).

Tokiu būdu – Jūs atsispausdinate momentines grafikų kopijas ir įsisegate jas į kažkokį didelį sąsiuvinį, geriausia A4 formato. Principe, galima grafiką įkelti ir į Word’ą, tokiu būdu, kad viršuje būtų grafikas, o žemiau jau būtų galima pridėti sandorio aprašymą. Paskui susegate tokius lapus kartu, gaunasi popierinis – elektroninis dienoraštis, galima sakyti, kombinuotas.

Pavyzdys galėtų būti toks:

Tačiau, psichologijos mokslo yra pripažinta, kad ranka rašomas dienoraštis leidžia geriau įsiminti informaciją, kadangi į darbą įsijungia smulkioji motorika. Tokio darbo rezultatas bus labiau pastebimas, nei elektroninio ar kombinuoto varianto. Tačiau, tai jau skonio reikalas.

Elektroninis dienoraštis

Elektroninis dienoraščio variantas – tai, iš esmės, tas pats kombinuotas, tačiau mes jo nespausdiname, o tiesiog išsaugome kompiuteryje. Taip pat elektroninį dienoraštį galima vesti programoje Excel, ypač, jeigu grafikų skrynšotais nesinaudojama. Pavyzdžiui, Jūs prekiaujate tik pagal fundamentinę analizę, tada į lentelę galima įrašyti datą, patį sandorį, kiek buvo nupirkta lotų ir kokios valiutos, ir be abejo, sandorio atidarymo pagrindas: „Donaldas Trampas savo Twiteryje parašė, kad paleido raketas į Šiaurės Korėjos pusę, todėl parduodu/perku JAV dolerį“.

Kaip variantą, galima užvesti savo mini-blogą su sandoriais Live Journal, Facebooke, arba pvz. treiderių forume. Toks variantas bus įdomus tuo, kad bus galima gauti konstruktyvios kritikos dėl sandorių veiksmų iš kitų treiderių. Tiesa, ne visi žmonės gali dalintis savo sandoriais iš moralinės pusės, kadangi treidingas vis tik yra labai asmeniškas užsiėmimas.

Egzistuoja ir specialūs web-servisai treiderių dienoraščių vedimui. Vienas tokių – servisas EdgeWonk. Tačiau, šis servisas yra mokamas, taip pat jis yra daugiau skirtas sandorių analizei, primenantis servisus Myfxbook, MarketStat ir panašius. Aš asmeniškai manau, kad dienoraštis vis tik turi būti vedamas klasikiniu būdu.

Video dienoraštis

Dar vienas dienoraščio vedimo būdas – tai įrašyti video. Tiks tiems, kas prekiauja aktyviai: skalperiams ir mėgėjams gaudyti greitus judėjimus, kai spausdinti ir išrašinėti kiekvieno sandorio tiesiog yra techniškai nepatogu. Todėl įrašant video, galima komentuoti savo sandorius tuo pat metu, kai jie sudarinėjami. Tai gali būti naudinga, net jeigu vėliau tų įrašų ir nežiūrėsite.

Žinoma, peržiūrėti įrašų nepakenks, tačiau įrašinėdami ir komentuodami, norite to ar ne, Jūs tampate daugiau sąmoningesnis. Tarkime, atsidarėte kažkokį grafiką ir galvojate, kad dabar kaina atšoks nuo slankaus vidurkio ir tai balsu pasakote. Koks stop-loss ir take-profit, kada planuojate užsidaryti, koks lotas ir pan.

Logiškas klausimas, kuo įrašinėti video? Populiariausias sprendimas – programa Camtasia Studio, kuria, beje, naudojuosi ir aš. Nors programos licencija nėra pigi, ją galima nesunkiai rasti interneto platybėse nemokamą.

Ką rašyti į dienoraštį?

Pradėkime nuo paprasčiausių dalykų:

  • Prekybos data;
  • Momentine ekrano kopija (skryšotas);
  • Sandorio baigtis;
  • Komentarai.

Momentinių ekrano kopijų iš tikrųjų gali būti keletas, pavyzdžiui, iki ir po sandorio, arba kopijos iš skirtingų laiko intervalo. Komentaruose galima nurodyti sandorio planą į priekį arba praėjusių sandorių analizę.

Taip pat, galima užrašyti savo emocinę būklę, įvertinant ją penkių balų skalėje (kiek Jūs esate užvaldytas emocijų).

Be viso to, galima užrašyti kokius nors niuansus apie sandorį, pavyzdžiui: atidarant sandorį, maudžia kaklą. Tai gali pasirodyti juokinga, tačiau tai psichosomatinis signalas – pasąmonė Jums sako, kad atidarinėti sandorio neverta arba rizikuojate per daug. Yra žinoma istorija apie tai, kaip Džordžo Soroso sūnus pasakojo, kad tėvas bėgdavo uždaryti sandorių, kai jam skaudėdavo nugara, vertindamas tai, kaip signalą.

Dienoraštis – geras dalykas, jis padeda ne tik analizuoti sandorius, tačiau ir leidžia išlieti negatyvias emocijas – suteikia galimybę pažvelgti į jas kitaip, iš šono. Tai yra, Jūs tarytum darote savo emocinių reakcijų ataskaitą, o paskui turite galimybę į jas pažiūrėti.

Daug kreipti dėmesio į tuos sandorius, kurie buvo sudaryti pagal taisykles ir be stiprių emocinių impulsų, neverta. Jeigu sandoris išsiskiria kažkokiu dideliu nuostoliu arba pelnu, jį analizuoti reiktų atidžiau. Viskas, kas nukrypsta nuo vidutinės statistikos – nusipelno analizės.

Taip pat, galima analizuoti sandorių grupes, pavyzdžiui, lyginant jas su prieš tai buvusiomis grupėmis. Tarkime, imti grupę po 20 sandorių ir skaičiuoti jų vidutinį pelną, nuostolį. Toliau galima stebėti, kaip rodikliai keičiasi – ar pagerėjo, ar pablogėjo – tuomet, jei reikia, koreguoti savo prekybos strategiją.

Išvados

Nauda iš individualaus treiderio dienoraščio vedimo yra akivaizdi. Mažiausiai – verta pabandyti užvesti dienoraštį ir pažiūrėti, kas iš to išeis. Gali būti, kad po kurio laiko pamatysite, kaip Jūsų rezultatai pradės gerėti, o svarbiausia – išmoksite įvertinti potencialius sandorius ne post factum, o prieš juos sudarant.

Pagarbiai, Mykolas

Spekuliantas.com

2 KOMENTARAI

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
2 Comments
Naujausias
Seniausias Daugiausiai balsavo
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
valentas matusevicius
valentas matusevicius
2018-01-13 18:20

Aš galiu pasiūlyti dar tradingview. Ten galima talpinti asmeninės idėjas o tada linkus dėti į excel. Vizualiai ten galima atnaujinti ir matyti kaip vyko o techninė ir fundamentine informacija excel guli.

Doni
Doni
2018-01-05 11:04

Dėkui Mykolai, labai naudinga informacija. Video įrašas turi ir dar daugiau pranašumų. Save nufilmavęs gali stebėti visą sprendimo priėmimo eigą, galbūt tai padės surasti kokią sisteminę klaidą (gal ne viską ant popieriaus surašai?) iš psichologinės pusės daugiau bus matoma, ypač iš kūno kalbos, tono – nuotaikos dėl pačio sandorio. Laiko atžvilgiu tai greičiausias metodas ir informacine prasme gali daug daugiau informacijos surinkti. Jeigu jau tas būdas naudojamas, kaip ir minėjai tai gerai būtų 2 įrašai: sudarymo bei uždarymo, tačiau gali būti ir daugiau, tarkim jeigu perkeliamas stopas, kodėl taip perkeliamas ir apskritai viso treido raida fiksuojama. P.S. Tikėjausi, kad įmesi… Skaityti daugiau »

Prisijunk

2,341SekėjaiPatinka
1,530ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

2
0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x