Antradienis, 23 balandžio, 2024

Įvadas į Ganno metodologiją: Neįmintos treidingo mįslės

Sveiki, mielieji treideriai! Šiuo straipsniu pradėsime keleto pamokų ciklą apie prekybą pagal Ganno metodologiją. Viljelmas Gannas buvo vienas garsiausių 20 šimtmečio treiderių, jis turi daug sekėjų ir šiandien.

Ši metodologija yra apipinta vos ne legendomis, kadangi Ganno strategija remiasi net ir astrologiniais dalykais. Be to, manau daugelis žino, kad terminale Metatrader 4  yra tokie dalykai kaip Gann linijos, vėduoklė ir grotelės, ir manau, daugeliui kilo klausimas, kas tai tokio ir kaip jas panaudoti.

Viljamas Gannas – biografija

Viljamas Gannas (William Delbert Gann, 1878-1955) – amerikietis, gimęs vargingoje šeimoje, Teksase. Tam, kad pasiekti mokyklą, jaunasis Viljamas kasdien nueidavo 3 mylias pėsčiomis. Tačiau Gannas niekada nebaigė universiteto.

13 metų Gannas pradėjo uždirbti pirmuosius pinigus, pardavinėdamas cigarus ir laikraščius. Tokios veiklos metu, jis girdėjo daugybę pokalbių apie investavimą ir dėjosi šią informaciją į galvą. Gannas kėlė klausimą, ar iš tikrųjų įmanoma nuspėti ateitį. Daugelis kalbų, kurias jis girdėjo, greičiausiai buvo apie medvilnės kainų prognozavimą.

1903 metais, būdamas 25 metų Gannas persikėlė į Niujorką ir pradėjo dirbti didelėje brokerių kontoroje Volstryte. Pirmojo pasaulinio karo metu jis ir jo šeima iš Mancheteno persikėlė į Brukliną. Gannas tapo sėkmingu treideriu, priklausė Škotų masonų ložei, domėjosi antikine matematika, buvo senovės graikų ir egiptiečių kultūrų žinovas. Jo prekybos strategija išprovokavo platų rezonansą tarp amžininkų. Gannas buvo ypatingų intelektualinių gebėjimų žmogus, perfekcionistas, visada siekęs tobulumo ir saviraiškos. Taip pat tai buvo labai religingas žmogus, tikėjęs moksline Biblijos verte, kaip tobuliausia kada nors parašyta knyga. Iki savo mirties momento (1955 metų birželio 18 d.) jis sukaupė 50 milijonų dolerių kapitalą.

Ganno tyrimai ir prognozės

ganno teorija

Gannas savo tyrimus pradėjo nuo pagrindinių kainos modelių principų ir filosofijos apie tai, kaip sukaupti turto ir išsaugoti jį. Tapęs sėkmingu, jis norėjo sužinoti, kodėl ir kaip kartojasi rinkos ir skaičiai tam tikruose cikluose. Vėliau Gannas į savo tyrimus įtraukė senovės geometriją ir astrologiją.

Gannas tapo vienintelis to meto finansų astrologas. 1921 m. žurnalas “Komercija” rašė: “Jo skaičiavimai remiasi moksline literatūra, skaičiais ir astrologija”. Buvo skelbiama, kad Gannas sėkmingai prognozavo žemės ūkio kultūrų derlių. Tai įrodyta jo knygoje “Tunelis pro orą” (“The Tunnel Thru The Air”), kur jis196 psl. prognozuoja tikslią medvilnės kainą 1927 m. rugsėjo 8 d. – 24,40 USD, taip pat knygoje “Kaip gauti pelną parduodant prekes” (“How to Make Profits in Commodities”) 208 psl., kuriame rašoma tiksli kainos ir laiko prognozė. Jis taip pat išprognozavo, kad 1931 m. spalio 3 d. birža užsidarys dėl paniškų pardavimų, spalio 5 d. bus pasiektas dugnas, o 1931 m. rinka aktyviai prekiaus nuo 85,51 iki 119,15 maksimumo, taip buvo parašytas knygoje “Tunelis pro orą” 321-323 psl. Ši knyga buvo publikuota 1927 m. gegužės 9 d.

Po savo mirties, Gannas tapo tikra legenda finansų pasaulyje. Jo gebėjimai uždirbti didelius finansinius pelnus (kaip rinkose, taip ir kubietiškoje loterijoje arba žirgų lenktynėse) ir nepaaiškinamą gebėjimą prognozuoti rinkos tendencijas, sukūrė jam didelę reputaciją. Net dabar yra kalbama, kad kartą kubietiškoje loterijoje jis pastatė pinigų sumą, o rezultatų paskelbimo dieną atskrido į Kubą savo nuosavu lėktuvu, tam, kad pasiimti savo laimėjimą, nors rezultatai dar nebuvo paskelbti.

1914 metais Gannas išpranašavo Pirmojo pasaulinio karo pradžią, nuspėjo Vokietijos imperatoriaus Viljelmo Kaizerio pasitraukimą ir karo pabaigą. Taip pat pagal jo prognozes vyko teigiami pasikeitimai verslo sferoje 1921 metais, o 1928 m. lapkričio mėnesį jis suprognozavo bulių rinkos akcijų pabaigą, kuri įvyko 1929 m. rugsėjo 3 d.  Dažniausiai, 1920-1930 metais, rinkos nedemonstruodavo jokių ypatingų judėjimų kviečių ir medvilnės rinkoje. 1935 metais, iš 98 sudarytų sandorių dėl medvilnės, grūdų ir gumos, 83 buvo pelningi. Jo pelningų sandorių procentas viršydavo 90%. Spekuliantai ir treideriai iki šiol spėlioja: kaip jis sugebėjo pasiekti tokių neįtikėtinų rezultatų?

Mistiškas Ganno metodas

mistiskas ganno metodas

Gannas parašė daug knygų apie prekybą biržoje, kuriose šiek tiek atskleidė savo paslaptį, bet studijuojant jo knygas reali paslaptis išslysta nuo mūsų. Pats Gannas yra užsiminęs apie mistinį savo metodo šaltinį. Vienoje savo knygų “Stebuklingas žodis” (“The Magic Word”, 1950) Gannas žada “sveikatą, laimę ir gerumo žydėjimą naudojant stebuklingą žodį, Jehova”. Jis atskleidžia skaitytojui gyvenimo kelią, vesdamas pro pačias mistiškiausias Biblijos dalis, dažnai kartodamas save ir tvirtindamas, kad kažkuria prasme (tos prasmės jis niekada nėra atskleidęs), Jehova (kurį jis vadina “Prarastu žodžiu”) yra kertinis faktorius, nukreipiantis mus į gerus gyvenimo dalykus.

Taip pat Ganno veikaluose yra labai daug užuominų į jo priklausomybę masonams. Jehovos paminėjimas, kaip “Prarastojo žodžio”, aukščiau minėtoje knygoje, pavyzdžiui, yra kaip nuoroda jam priskirto Karališko archi-masonų titulo. Gannas buvo masonų ložės Commonwealth-Stella Lodge No. 409, Free & Accepted Masons narys, kuri buvo Niujorke. Tačiau jo kaip masono karjera nebuvo raktas į sėkmę Volstryte. Nariu jis tapo 1922 metais ir “pasikėlė” iki masono – meistro laipsnio 1923 m. 1939 m. Gannas paliko masonų bendruomenę. Kaip teigė pats Gannas, jo “pats didžiausias atradimas” buvo 1908 m. Niujorke. Todėl kokia tai paslaptis bebūtų, jis ją žinojo daug anksčiau nei tapo masonų ložės nariu.

Ganno sukurti techninės analizės instrumentai

Iš to, kas parašyta, matome, kad Viljelmas Gannas buvo labai nestandartinė asmenybė. Gannas sukūrė keletą techninės analizės instrumentų, plačiau žinomų, kaip Ganno , linijos, vėduoklė, grotelės, kampai ir kitos analizės schemos.

Šiame straipsnyje mes susipažinsime su dviem instrumentais: Ganno linija ir Ganno grotelėmis.

Ganno Linija

ganno linija kas tai yra

“Ganno linija”, taip pat žinoma kaip “1×1” arba kampo balansas, kas reiškia, kad vienas laiko vieneto intervalas lygus vienam kainos intervalui.

Gannas vadino šią liniją ilgalaikio (kylančio ar krintančio) trendo linija. Tai trendo linija, pravesta nuo kainos maksimumų arba minimumų pagal tam tikrus kampus. Kampai nustatomi atsižvelgiant į laiką ir kainą. Pagrindiniu kampu Gannas laikė 45 laipsnių kampą (1×1). Jo nubraižymui, kylančiame trende imamas minimumo taškas ir brėžiama linija į dešinę pusę, į viršų. Krintančiame trende imamas maksimumo taškas ir brėžiama linija į kairė pusę, žemyn. Iš to seka, kad kainos judėjimas virš kylančios linijos liudija tai, kad rinka yra bulių trende. Ir atitinkamai, jeigu kaina juda po krintančia linija, rinkoje karaliauja meškos.

Linijos perkirtimas rodo tikėtiną pagrindinio trendo apsisukimą. Jei kylančio trendo metu kaina nusileidžia iki Ganno linijos, tai reiškia, kad laikas ir kaina pasiekė visišką balansą. Tolimesnis Ganno linijos perkirtimas iš viršaus į apačią gali parodyti, kad pusiausvyra sugriauta ir gimsta naujas šononis arba krintantis judėjimas.

Tam, kad nubraižyti Ganno liniją, Metatrader 4 terminale reikia spausti: Įterpti>Gann>Gann linija.

gann linijaGanno liniją sudaro trys taškai. Vyraujant bulių trendui, pirmasis taškas bus istoriniame grafiko minimume, o galutinis – pirmajame kylančiame minimume (pirmoji korekcija arba kaip Gannas vadino “vibracija”). Meškų rinkoje viskas atvirkščiai: pradinis taškas bus istoriniame grafiko maksimume, galutinis – žemėjančiame maksimume (pirmoji korekcija). Pavyzdys krintančiame trende:

ganno linija krintanciame trende

Ganno linijos yra geri palaikymo/pasipriešinimo lygiai.

Ganno grotelės

ganno groteles kas tai yra

Ganno grotelės – tai eilė kylančių ir krintančių linijų, kurios sudaro rombo kvadratelius grafike, tinklas. Pagrindinis principas – tai balansas tarp kainos ir laiko. Kai kaina kyla aukščiau Ganno linijos, vyrauja kylanti tendencija, o kai yra po linija – tendencija krintanti. Jei balanso linija yra kertama, yra tikimybė, kad trendas sustojo, vyksta korekcija arba apsisukimas.

Ganno grotelės braižomos tokiu pat principu, kaip ir Ganno linija. Tam, kad nubraižyti Ganno groteles terminale Metatrader reikia spausti: Įterpti>Gann>Gann grotelės. Toliau, grafike mums reikia surasti du taškus, kurie nustatys rombų (zonų) dydžius.

Pradinis taškas – tai maksimumo arba minimumo ekstremumas grafike, o galutinis – pirmoji korekcija. Pavyzdys:

ganno groteles

Ganno grotelių darbo principas paprastas – rombų ribų atidirbimas. Svarbiausia – atkreipti dėmesį į tai, kaip kaina elgsis palei linijas ir kertant rombus, ieškoti dėsningumų ir judėjimo logikos.

Ganno grotelės yra gana stiprus techninės analizės instrumentas, dažnai naudojamas kartu su laikinosiomis zonomis, Ganno vėduokle, horizontaliais palaikymo/pasipriešinimo lygiais, pivotais ir kitais techninės analizės instrumentais.

Pabaigai

ganno metodologija isvados

Šiandien mes susipažinome, kas buvo Viljelmas Gannas, kokie buvo jo pasiekimai finansų pasaulyje, taip pat apžvelgėme du bazinius instrumentus, kuriuos galime naudoti šiandien.

Ar tikrai Ganno strategija turi kažką mistiško? Aš manau, kad jokių stebuklų čia nėra. Tiesiog, šie techninės analizės instrumentai, matomai, tais laikais buvo labai geri palaikymo ir pasipriešinimo lygių analogai, ne kartą patvirtinę savo vertę. Sekančiose pamokose mes toliau nagrinėsime kitus Ganno instrumentus bei sudėtingesnes strategijas, gilinsimės į prekybos niuansus pagal Ganno metodologiją plačiau.

Pagarbiai, Mykolas Kuzminskis

Spekuliantas.com

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,402SekėjaiPatinka
1,810ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x