Trečiadienis, 27 rugsėjo, 2023

Tom Hougaard – Laimi geriausias nevykėlis – Knyga lietuvių kalba (10 dalis)

Šis turinys rodomas tik prenumeratoriams

Prenumeruokite, kad atrakintumėte šį turinį.

9 dalis čia

SUSITAIKYMAS SU NESĖKME

Velionis Markas Douglasas rašė, kad sėkmė prekyboje priklauso nuo rizikos prisiėmimo ir originalaus mąstymo.

Rinkos magas Edas Seykota šią mintį suformulavo kitaip. “Nuostolingas treideris yra pasirengęs padaryti nedaug, kad taptų pelningu treideriu. Nuostolingas treideris nebus linkęs keistis. Tik pelningai dirbantys treideriai yra pasirengę tai daryti”.

Kai pirmą kartą perskaičiau šią ištrauką, nebuvau pakankamai subrendęs, kad suprasčiau jos svarbą. Tačiau kai pradėjau prekiauti savarankiškai, įvertinau jos išmintį ir gilumą.

Kai mano pozicijos darėsi vis didesnės ir didesnės, supratau, kad tai, jog sugebėjau tapti stambiu treideriu, nebuvo mano tobulėjimo pasekmė.

Žinoma, kuo daugiau prekiavau, tuo geriau sekėsi, bet atminkite: praktika neveda prie tobulumo. Ji tik sustiprina tai, ką praktikuojate. Kad taptumėte geresni, turite laikytis sąmoningo požiūrio. Turite sąmoningai kreipti dėmesį į klaidų paiešką. Priešingu atveju praktika galite įtvirtinti neperspektyvų elgesį.

TAPTI KITOKIU ŽMOGUMI

Nerimas ir baimė atsiranda, kai susiduriate su nežinoma situacija. Reguliariai susidurdami su nauja realybe, priverčiame savo protą ją priimti ir prie jos priprasti.

Kaip manote, ar yra kokia nors gudrybė, kuria pasinaudoję galite akimirksniu pereiti nuo 10 svarų sterlingų už punktą rizikos prie 100 svarų sterlingų už punktą rizikos? Manote, kad galite perskaityti kokią nors knygą, išklausyti kokį nors kursą, išgerti kokią nors tabletę ir iš vidutinio treiderio tapti stambiu treideriu?

Na, ne visai taip. Tačiau yra tam tikrų būdų, kaip galite paspartinti savo pažangą. Tai – prioritetų nustatymo klausimas. Nesu koks nors užkietėjęs vienuolis, neturintis jokio asmeninio gyvenimo, obsesiškai stumiantis savo protą į šaltus ir tamsius kampus, kur šoku su nežinomybe, kol mano emocijos taip nuslopsta, kad virstu bebaimiu psichopatu.

Bet aš stengiuosi. Tyrinėju savo silpnybes. Esu gana gerai pritaikęs savo protą ir kūną ir žinau, kad palikęs save nekontroliuojamą gana greitai nuslystu į savidestrukcinį elgesį.

Išgyvenau skaudų išsiskyrimą su mylimąja, po kurio pradėjau turėti problemų dėl persivalgymo ir alkoholio. Žinoma, taip nutinka įvairiems žmonėms. Net Bridžita Džouns (dievinu filmus) vienu prisėdimu suvalgė visą kibirą ledų, kai ją paliko gyvenimo meilė.

Bet tu gyveni toliau. Tu atsikeli nuo sofos. Tu išjungi televizorių ir išmeti tuščią ledų kibirėlį į šiukšliadėžę. Ir sakai: ” Ok, padariau klaidą. Pripažįstu.”

Nuo to, kokias emocijas jums sukelia nesėkmės, didele dalimi priklauso jūsų raida ir kelias beveik visais gyvenimo aspektais. Galbūt norėsite užversti šią knygą ir kurį laiką apie tai pagalvoti. Ši mintis tokia gili, kad net gąsdina.

Jūsų, kaip treiderio, sėkmė labai susijusi su jūsų požiūriu į nesėkmes ir pralaimėjimus. Jei į jas žiūrėsite kaip į žaidimo pabaigą, prekyboje ilgai neišsilaikysite. Turiu kolegų, kurie nustoja prekiauti, kai patiria tris pralaimėjimus iš eilės. Koks tai požiūris? Kaip manote, ar Kobe Bryantas, tikras krepšinio supermenas, turėjo tokį požiūrį? Ar manote, kad kai per rungtynes jis triskart suklydo, paprašė trenerio, kad šis jį pasodintų ant suolo?

KOBE BRYANTAS – PATS DIDŽIAUSIAS NEVYKĖLIS

Jei jau prakalbome apie Kobę Bryantą, noriu papasakoti istoriją apie jį, kurią perskaičiau laikraštyje, deja, netrukus po to, kai jis žuvo tragiškoje avarijoje.

Po K. Bryanto mirties žiniasklaida paskelbė daug nekrologų. Beveik visuose buvo pasakojama apie jo įspūdingus pasiekimus ir laimėtus titulus. Tačiau Andy Bullas iš “The Guardian” į Kobės Bryanto istoriją pažvelgė iš kitos perspektyvos.

Jo straipsnio antraštė puikiai atspindi jos esmę: “Bryanto sėkmės istorija prasidėjo nuo jo triumfo įveikiant nesėkmės baimę”.

Atrodo, kad Kobe Bryantas intuityviai suprato, jog, norėdamas tapti puikiu žaidėju, turi nugalėti nesėkmės baimę. Straipsnyje pasakojama apie rungtynes, kurios įvyko 1997 m. gegužės mėn. Kobei tai buvo pirmasis jo, kaip Los Andželo “Lakers” nario, sezonas – ir debiutinis sezonas. Per pirmąsias penkias minutes jis padarė keturias lemiamas klaidas, kurios, kai kurių nuomone, kainavo jo komandai pergalę.

Pasakojama, kad tą naktį K. Bryantas liko sporto salėje ir vienas treniravosi atlikti metimus. Jis ir toliau mėtė kamuolį net saulei patekėjus. Žinau, kad ši istorija skamba šiek tiek senamadiškai. Ji šiek tiek primena Dovydo ir Galijoto kovą. Tačiau joje yra daugiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.

Galima pamanyti, kad bemiegė treniruočių naktis yra Kobės Bryanto būdas nubausti save už nesėkmę. Tačiau aš asmeniškai manau, kad tai istorija žmogaus, kuris naktį akis į akį susidūrė su savo baime. Ilgos nesiliaujančių treniruočių naktys padėjo jam nugalėti nesėkmės baimę, bet jis vis tiek nesiliovė treniruotis.

Bullas nekrologą baigė tokiais žodžiais: “Jis padarė daugiau klaidų nei bet kuris kitas žaidėjas krepšinio istorijoje. Kiekvienose rungtynėse, kuriose žaidė, Bryantas buvo pasirengęs susidurti su nesėkme”. Tai ne pirma istorija apie didį amerikietį, susidūrusį akis į akį su nesėkmės baime, kurią perskaičiau. Amerikiečių beisbolo žaidėjas Babe Ruthas kartą pasiekė namų rungčių rekordą, kuris išsilaikė ištisus dešimtmečius. Nepaisant to, visi jį vadino “Strikeoutų karaliumi”. Jei nesusimąstėte, paaiškinsiu: namų rungtys – tai puiku, o strikeoutai – priešingai.

Skaitydamas šias istorijas, prisimenu, kiek daug treiderių ieško sistemų ir strategijų, kuriomis siekiama sumažinti pralaimimų sandorių skaičių.

Šias eilutes rašau ramią 2020 m. birželio 1 d. prekybos dieną. Priešais mane – mano gegužės mėnesio prekybos statistika. Praėjusį mėnesį uždirbau 1 513 punktų. Sudariau 137 sandorius. 66 buvo nuostolingi, 53 – pelningi, o 18 sandorių užsidarė ties nenuostolio riba (t. y. pagal stop loss, kuris perkeltas prie įėjimo).

Pagal brangių prekybos sistemų pardavėjų, kurie savo klientams žada 95 % laimėjimų (ar net daugiau), standartus esu tiesiog apgailėtinas nevykėlis. Gegužės mėnesį mano šansai nebuvo net 50/50 – dar blogesni!

Nepaisant to, tą mėnesį kažkaip sugebėjau uždirbti neblogų pinigų. Kaip tai paaiškinti? Atsakymas slypi klaidingoje idėjoje, kad kuo geriau prekiaujate, tuo daugiau pelningų sandorių turite. Tai paprasčiausiai klaidingas įsitikinimas.

Viena iš populiarių prekybos klišių yra “negalima bankrutuoti fiksuojant pelną”. O taip, galite. Jei neleisite savo pelnui augti, niekada negalėsite uždirbti iš prekybos. Nors prekyba ir krepšinis šiuo klausimu skiriasi, jei bijočiau prarasti, negalėčiau turėti nė vieno pelningo mėnesio.

STATISTIKA NETURI PRASMĖS

Visi žinome, kad 90 % treiderių pralaimi. Remdamiesi 25 000 Forex treiderių imtimi, galime daryti prielaidą, kad daugumos treiderių laimėjimų rodiklis viršija 50 %. Atrodo, kad tai neturi jokios prasmės. Kaip susieti šiuos du faktus?

Atsakymą rasite perskaitę Kobe Bryanto istoriją tarp eilučių. Jei esate pralaimėjimo pozicijoje, tai nereiškia, kad iš esmės klystate. Krepšinyje iš karto aišku, ar klystate, ar ne. Tačiau prekiaujant visada yra vilties, kad kaina apsisuks ir nuostolingas sandoris taps pelningu.

Viltis yra priežastis, dėl kurios treideriai savo sandorius laiko daug ilgiau, nei turėtų. Kaip sakoma, viltis miršta paskutinė. Tai iš tikrųjų tiesa, ir tai labai vargina treiderius. Kaip elgtis su viltimi ir baime prekiaujant?

Dažniausiai jaučiu viltį tik tada, kai turiu atidarytą sandorį. Tikiuosi, kad mano pozicija atneš man pelno. Tikiuosi, kad rinka judės mano kryptimi.

Tačiau su baime susiduriu daug dažniau. Galiu jausti baimę, kai turiu atidarytą sandorį. Tačiau galiu bijoti ir tada, kai neturiu atidaryto sandorio. Tai mažas, bet svarbus skirtumas tarp baimės ir vilties.

Viltis paprastai saugoma atidarytiems sandoriams, o baimė gali ateiti bet kada. Galiu bijoti, kad rinka pakils be manęs… Arba kad per anksti uždariau poziciją, nors tai galbūt galima priskirti prie apgailestavimo, o ne prie baimės.

Savo prekybos režimą išsamiai aprašysiu knygos pabaigoje, o dabar trumpai papasakosiu apie savo požiūrį.

Kai sandoris atidarytas, su baime kovoju primindamas sau, kad turiu pasitraukimo strategiją. Turiu stop loss, kuris riboja mano nuostolio dydį. Prieš pradėdamas prekiauti susitaikiau su šiuo nuostoliu. Tai yra mano prekybos plano dalis.

Ryte, prieš pradėdamas prekybos dieną, atlieku psichologinį pasiruošimą. Visiškoje tyloje apmąstau, ką ketinu daryti. Savo protui pateikiu vaizdinius apie savo nesėkmes. Nuraminu jį iš naujo išgyvenant įsivaizduojamus nuostolius ir nukreipiu jį nuo apgailestavimo, nerimo ir noro atsilošti bei keršyti.

Susidoroju su viltimi susitaikydamas su tuo, kad mano išėjimą lems stop loss. Galbūt aš laimėsiu. Galbūt nelaimėsiu. Prieš prasidedant prekybos dienai, pasiduodu protiniam pratimui. Stebiu, kaip įeinu į rinką, stebiu, kaip rinka eina prieš mane, deruosi su savo baimę keliančiomis smegenimis ir impulsyviais raginimais, kuriuos jos siunčia į mano protą.

Iki prekybos dienos pradžios jau spėjau patirti laimėjimus ir pralaimėjimus, papildymus ir ilgą laukimą, kol atsiras tinkamas paternas. Rinkoms atsidarius, pasitinku jas gerai apšilęs ir prasimankštinęs. Esu pasiruošęs patirti nesėkmę neprarasdamas ramybės.

VARŽYBOS SU SŪNUMI

Man patinka istorijos apie specialiųjų pajėgų karius. Man patinka skaityti apie sudėtingus SEAL ir SAS mokymus. Šiuo pomėgiu su manimi dalijasi ir mano sūnus. Mūsų nuomone, jų treniruotės po vandeniu yra ypač nuostabios.

Vienas iš kandidatų į šiuos elitinius karius išbandymų – įveikti 50 metrų atstumą po vandeniu. Kaip manote, ar yra koks nors trumpiausias kelias į sėkmę šiose pratybose?

Patikėkite žmogumi, kuris sugebėjo nuplaukti 46 metrus po vandeniu, – jokio trumpiausio kelio nėra. Per atostogas su sūnumi nepaliaujamai treniravausi nardyti. Taip sutapo, kad viešbutyje, kuriame buvome apsistoję, buvo penkiasdešimties metrų ilgio baseinas.

Mano sūnuje ir manyje stipri varžybinė dvasia. Jis pabandė pirmas. Jam pavyko nuplaukti vos ne pusę baseino. Tai tapo mano atspirties tašku, mano tikslu. Man pavyko nuplaukti beveik pusę baseino, aplenkiant jį vienu ar dviem centimetrais.

Aptarėme, kaip galėtume pagerinti savo rezultatus, ir sutarėme, kad reikia susitelkti į pasiruošimą plaukimui. Atsisėdome ant baseino krašto ir pradėjome uoliai pildyti plaučius oru, didindami deguonies kiekį.

Po truputį gerinome savo rezultatus. Po kurio laiko pastebėjome, kad jei plauksime šiek tiek mažiau energingai, sunaudosime mažiau deguonies. Dėmesį sutelkėme į ramius ir ritmingus judesius.

Iki septynių dienų atostogų pabaigos man beveik pavyko nuplaukti visą baseiną po vandeniu. Man trūko tik kelių metrų. Mano sūnus pasiekė beveik tokį patį rezultatą, atsilikęs nuo manęs vienu ar dviem metrais. Tai vienas sunkiausių išbandymų kandidatams į SEAL. Žinoma, nesakau, kad nei aš, nei mano sūnus turime šansų tapti vienu iš jų. Tiesiog sakau, kad negalima plaukti 50 metrų po vandeniu, nepraėjus rimtų treniruočių.

Mes gerai pasitreniravome. Tada įvertinome savo procesą. Visiškai nesikoncentravome į rezultatą. Tiesiog darėme viską, ką galėjome, kad procesas būtų kuo efektyvesnis. Skamba pažįstamai? Jei jūsų tikslas yra kasdien uždirbti X pinigų, punktų ar pipsų, tikėtina, kad sabotuojate savo sėkmės galimybes, nes esate susitelkę į rezultatą. Galite gauti didžiulę naudą perkeldami dėmesį į procesą.

(tęsinys vėlesniuose straipsniuose)

Išversta specialiai portalui Spekuliantas.com


 

Patiko straipsnis? Sek Spekuliantas.com Facebook puslapį ir Telegram kanalą, kad gautum naujienas akimirksniu!


Nori išbandyti Forex prekybą? Rinkis patikimus Forex brokerius.

Turi klausimų? Užeik į Spekuliantas.com forumą, kur rasi daug naudingos informacijos.

5 1 balsas
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,374SekėjaiPatinka
1,690ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x