Ketvirtadienis, 8 birželio, 2023

7 intuicijai prieštaraujantys garsių treiderių patarimai

Šis turinys rodomas tik prenumeratoriams

Prenumeruokite, kad atrakintumėte šį turinį.

Daugelis sėkmingų kitų sričių profesionalų susiduria su sunkumais, kai bando uždirbti pragyvenimui iš treidingo. Viena iš pagrindinių priežasčių yra ta, kad treidingas turi keletą svarbių aspektų, kurie prieštarauja mūsų intuicijai. Šiame straipsnyje rasite septynis patarimus, paaiškinančius šiuos aspektus ir padedančius padidinti mūsų galimybes šiame išbandyme.

Jei atkreiptumėte dėmesį į tai, ką kalba garsūs treideriai, rastumėte bendrų temų, pavyzdžiui, rizikos valdymo, prekybos psichologijos ir emocinio stabilumo svarbą. Tai bendros temos, kurios aktualios visiems treideriams.

O kaip dėl konkretesnių išvadų? Būtent apie tai dabar ir kalbėsime.
Šiame straipsnyje garsių treiderių patarimus suskirstėme į septynias pagrindines grupes.

Septyni prekybos patarimai

Patarimas 1. Prekiauti daugiau ar ilgiau – nėra geras metodas.
Patarimas 2. Treidingas susijęs ne su rinka, o su jumis.
Patarimas 3  Dėmesį sutelkite ne į pelną, o į tai, kaip išvengti nuostolių.
Patarimas 4.  Reikalauti garantijų – nėra produktyvus metodas.
Patarimas 5. Treideriui nereikia būti genijumi.
Patarimas 6. Kuo labiau stengsitės uždirbti pinigų, tuo sunkiau jums seksis.
Patarimas 7. Tai, kaip dažnai gaunate pelną, iš tikrųjų nėra taip svarbu, kaip manote.

Nors šie patarimai gali prieštarauti mūsų pradinei intuicijai, jie pagrįsti didžiųjų treiderių patirtimi ir priartina mus prie treidingo realybės.

Toliau jūs sužinosite, kuo didieji prekiautojai ir investuotojai pasidalino su mumis, remdamiesi savo didžiule patirtimi.

(Nesigilinsime į tai, kas yra šie treideriai – šio straipsnio pabaigoje bus pateiktas nuorodų sąrašas, kuriame galėsite rasti daugiau informacijos apie juos. Tuo tarpu mes aptarsime, ką jie turi pasakyti).

1 patarimas: Prekiauti daugiau ar ilgiau – nėra geras metodas.

Kartais nieko nedarymas yra geriausia, ką galite padaryti.

“Daugelis žmonių tiek įsipainioja į rinkas, kad praranda perspektyvą. Dirbti daugiau nebūtinai reiškia dirbti protingiau. Tiesą sakant, kartais būna atvirkščiai.”

Martinas Švarcas

Dauguma darbo vietų sukuriamos pririšant jas prie laiko. Praleiskite X valandų, o mes jums sumokėsime Y sumą. Šis ryšys tarp sugaišto laiko ir atlygio yra toks banalus, kad jį nesusimastydami laikome savaime suprantamu dalyku, ką bedarytume.

Deja, tai netaikoma treideriams, kurie nori maksimaliai išnaudoti savo prekybos pranašumą.

Kodėl?
Kaip pažymėjo Martinas Švarcas, turime dirbti protingiau, o ne ilgiau.

Pagrindinis argumentas yra tas, kad rinkos mes negalime kontroliuoti. Žinoma, galime praleisti daugiau laiko prekiaudami, bet jei sąlygos nėra optimalios, tai atneš daugiau žalos nei naudos.

“Dėl noro nuolat veikti, neatsižvelgiant į pagrindines sąlygas, Volstryto gatvėje patiriama daug nuostolių, net ir tarp profesionalų, kurie mano, kad turėtų kasdien namo parsinešti šiek tiek pinigų, tarsi dirbtų už įprastą atlyginimą.”

Džesis Livermoras

Kaip sakė Jesse Livermore’as, turime atsisakyti mąstymo apie “reguliarų darbo užmokestį” ir atsižvelgti į pagrindines rinkos sąlygas.

Pagalvokite apie tai. Jei rinka nesuteikia jums prekybos pranašumo, geriausia, ką galite padaryti – tai nutraukti prekybą.

“Jei dauguma prekiautojų išmoktų 50 % laiko sėdėti ramiai, jie uždirbtų daug daugiau pinigų.”

Bill Lipschutz

Billo Lipschutzo nuomonė pabrėžia tą faktą, kad dauguma prekiautojų prekiauja kur kas daugiau, nei turėtų.

Paradoksalu, bet didieji treideriai žino, kada neprekiauti.

2 patarimas: Treidingas susijęs ne su rinka, o su jumis.

Analitikai nerimauja dėl rinkos.

Tačiau treideriai siekia kur kas daugiau. Jie galvoja, ką daryti reaguojant į rinkos pokyčius.

“Negalvokite apie tai, ką darys rinka, nes niekaip negalite jos įtakoti. Pagalvokite, ką darysite tam tikrose situacijose.”

Viljamas Ekhardtas (William Eckhardt)

Williamas Eckhardtas norėjo pasakyti, kad reikia turėti žaidimo planą visiems galimiems scenarijams. Jūsų prekybos planas kalba apie jus – apie tai, kaip planuojate reaguoti į rinką.

Tačiau tai ne tik išsami techninė prekybos strategija su įėjimo ir išėjimo taisyklėmis. Šis dėmesys apima jus ir jūsų mintis.

“Dauguma žmonių mano, kad jie žaidžia prieš rinką, tačiau rinkai tai nerūpi. Iš tikrųjų, jūs žaidžiate prieš save.”

Martinas Švarcas

Esame linkę sutelkti dėmesį į rinkos elgseną, bandydami išsiaiškinti, kaip prekiauti pelningai. Tačiau iš tikrųjų turėtume skirti dar daugiau pastangų ir laiko savo emocijoms, instinktams ir reakcijoms. Štai kodėl prekybos psichologija yra tokia svarbi.

“Tik nedaugelis prekiautojų supranta, kad tik jie patys yra visiškai atsakingi už savo veiksmų rezultatus. Dar mažiau yra tokių, kurie suvokia psichologinę šio supratimo reikšmę ir žino, ką su tuo daryti.”

Markas Douglasas

Kai suprasite savo, kaip prekiautojo, vaidmenį, suprasite, kad reikia prisiimti visą atsakomybę už savo prekybą. Tačiau, kaip pažymėjo Markas Douglasas, tai nėra lengva užduotis.

3 patarimas. Dėmesį sutelkite ne į pelną, o į tai, kaip išvengti nuostolių.

Treidingo tikslas – uždirbti pinigų, todėl pradedantiesiems prekiautojams prasminga sutelkti dėmesį į pinigų uždirbimą rinkose.

Jie dažniausiai užduoda tokius klausimus:

– Kaip galiu uždirbti daugiau pinigų?
– Kokia strategija yra pelningiausia?
– Kokiais kreditiniais pečiais geriau naudotis, kad padidinčiau savo pajamas?

Tačiau tai neteisingi klausimai – į juos neverta kreipti dėmesio.
Jei pasiseks, uždirbti pinigų galės kiekvienas. Tačiau norint užsidirbti pinigų nerizikuojant viską prarasti, reikia kai ko daugiau nei sėkmės.

Rizika sudegti – tai rizika prarasti prekybinį kapitalą tiek, kad nebegalėsite įvykdyti savo prekybos plano. Svarbiausia – išlikti žaidime pakankamai ilgai, kad gautumėte pelno.

Štai kodėl Paulas Tudoras Jonesas pabrėžė, kad reikia išsaugoti savo prekybos kapitalą.

“Visada galvoju apie pinigų praradimą, o ne apie tai, kaip juos uždirbti. Nesusitelkite į pinigų uždirbimą, sutelkite dėmesį į tai, kad apsaugotumėte tai, ką turite.”

Paulas Tudoras Jonesas

Manija rizikai ir tai, kiek galite prarasti, yra profesionalių treiderių ir investuotojų išskirtinis požymis.

Nenuostabu, kad puikus investuotojas Joelis Greenblattas šį rizikos valdymo principą taikė priimdamas sprendimus dėl pozicijų dydžio.

“Mano didžiausios pozicijos nėra tos, iš kurių ketinu uždirbti daugiausiai pinigų. Mano didžiausios pozicijos yra tos, su kuriomis, manau, kad neprarasiu pinigų.”

Joelis Greenblattas

Mūsų intuityvus dėmesys pelnui lemia polinkį prekiauti per didelėmis pozicijomis, kurioms būdingos didelės rizikos.

Tai paaiškina, kodėl Bruce’as Kovneris pasiūlė perpus sumažinti mūsų pozicijas. Šis patarimas gali atrodyti banalus, tačiau jis išryškina realią ir plačiai paplitusią perteklinės prekybos problemą.

“Rizikos valdymas yra svarbiausias dalykas, kurį reikia gerai suprasti. Antrasis mano patarimas – mažesnis pozicijos dydis, mažesnis pozicijos dydis, mažesnis pozicijos dydis. Nepriklausomai nuo to, koks, jūsų manymu, turėtų būti pozicijos dydis, sumažinkite jį bent perpus.”

Bruce Kovner

4 patarimas: Reikalauti garantijų – nėra produktyvus metodas.

Žmonės nekenčia neapibrėžtumo.
Mums svarbus saugumas, todėl natūraliai siekiame būti užtikrinti, garantuoti. Ir dažniausiai toks požiūris į gyvenimą labai gerai veikia. Gyvenimo saugumas leidžia mums sutelkti savo energiją, kad pasiektume daugiau.

Tačiau šis natūralus polinkis reikalauti apibrėžtumo prieštarauja rinkos elgsenai ir gali pakenkti prekybos rezultatams.

“Veiksmingiausias ir funkcionaliausias įsitikinimas, kokį tik gali turėti treideris, yra tikėjimas, kad gali nutikti bet kas. Tai ne tik tiesa, bet ir tvirtas pamatas, ant kurio jis galės susikurti visus kitus įsitikinimus ir nuostatas, kurių reikia, kad taptų sėkmingu treideriu.”

Markas Douglasas

Kaip pažymėjo Markas Douglasas, svarbu įsisąmoninti ir pripažinti, kad “visko gali nutikti”.
Visiems rinkos dalyviams, nesvarbu, ar esate dienos prekiautojas, ar pensijų fondo valdytojas, labai svarbu susitaikyti su neapibrėžtumu.
Jei kaip prekiautojas primygtinai reikalausite garantijų ir norėsite vienintelio teisingo atsakymo, pateksite į užburtą ratą.

“Nėra vienos rinkos paslapties, kurią reikia atskleisti, nėra vieno teisingo investavimo į valiutų rinkas metodo. Tie, kurie ieško vienintelio teisingo atsakymo, dar net nepriėjo prie to, kad užduoti teisingą klausimą.”

Jackas Schwageris

Šiuo klausimu pasitikiu Jacku Schwageriu. Jis apklausė dešimtis puikių treiderių ir aš labai rekomenduoju perskaityti jo knygų seriją “Rinkos burtininkai“.

Taigi, kaip treideriai turėtų elgtis su įgimtu rinkos neapibrėžtumu?


Patyrusi prekiautoja Linda Raschke turi mums keletą puikių patarimų:

“Pinigų pasaulyje, kuris yra žmogaus elgesio forma, niekas neturi nė menkiausio supratimo, kas nutiks ateityje. Įsidėmėkite šį žodį – niekas! Taigi, sėkmingas prekiautojas savo įėjimus grindžia ne tuo, kas tariamai įvyks, bet reaguoja į tai, kas jau įvyko ir vyksta.”

Linda Raschke

Perfrazuojant jos žodžius:

– Rinkos iš esmės yra neapibrėžtos dėl pačių jose prekiaujančių žmonių.
– Sėkmingas prekiautojas yra neapibrėžtumo valdymo ekspertas.

Trumpai tariant, priimkite neapibrėžtumą ir išmokite jį valdyti.

5 patarimas. Treideriui nereikia būti genijumi.

Protingiems žmonėms sekasi. Taip galvoja dauguma iš mūsų.

Tačiau aukštas intelektas nėra sėkmingos prekybos garantas. Peteris Lynchas turi konkretesnę nuomonę apie tai, kokią akademinę kompetenciją turėtų turėti treideriai.

“Visą matematiką, kurios reikia dirbant akcijų rinkoje, išmokote ketvirtoje klasėje.”

Peteris Lynchas

Taigi, jei intelektas nėra raktas į sėkmingą prekybą, kas tada yra tas raktas?

“Raktas į sėkmę prekyboje yra emocinė disciplina. Jei intelektas būtų svarbiausias dalykas, daug daugiau žmonių uždirbtų iš prekybos.”

Victor Sperandeo

Jei turėtumėte pakankamai patirties treidinge, kovotumėte su tokiomis problemomis kaip perteklinė prekyba, pralaimėjimų serijos ir prekyba, norint atsirevanšuoti. Taigi, sutikite su Victor Sperandeo. Retkarčiais toks priminimas mums gali būti naudingas.

Jei esate naujokas prekyboje, gali būti, kad neįtikinau jūsų apie emocinės prekybos pusės svarbą. Tačiau nepamirškite šios minties ir tikiuosi, kad ji sutrumpins jūsų Šventojo Gralio paieškas.

Patarimas 6. Kuo labiau stengsitės uždirbti pinigų, tuo sunkiau jums seksis.

“Sėkmingo treiderio tikslas – sudaryti geriausius sandorius. Pinigai yra antraeilis dalykas”.

Aleksandras Elderis

Dėmesys geriausiems sandoriams reiškia, kad reikia sutelkti dėmesį į procesą.
Kai sutelksite dėmesį į procesą, rasite būdų, kaip jį patobulinti.
Kai daugiausia dėmesio skirsite rezultatams, išsiblaškysite ir pradėsite šokinėti visur, neturėdami nuoseklaus požiūrio.
Taigi, leiskite pinigams tapti šalutiniu patikimo prekybos proceso produktu.
Billas Lipschutzas tai labai taikliai apibūdino:

“Jei prekiautoją motyvuoja pinigai, tai netinkama priežastis. Tikrai sėkmingas prekiautojas turi būti įtrauktas prekybos, o pinigai yra šalutinis klausimas. Pagrindinė motyvacija – tai ne sėkmės atributai. Paprastai tai būna šalutinis produktas. Paprasčiau tariant, “visa esmė žaidime”.

Billas Lipschutzas

Kitaip tariant, kiekvienas, susiduriantis su finansiniais sunkumais, neturėtų prekiauti. Jei jaučiate, kad turite uždirbti pinigų, tai mažina jūsų prekybos produktyvumą.

7 patarimas. Tai, kaip dažnai gaunate pelną, iš tikrųjų nėra taip svarbu, kaip manote.

Treideriai dažnai siekia aukšto pelningų pozicijų procento. Tačiau bandymas užtikrinti aukštą pelningumo koeficientą dažnai yra klaidingas, nes pelningų pozicijų procentas yra tik dalis lygties.
Svarbiausia lygtis, kurią turėtų žinoti treideris:
Lūkesčiai = (pelningo sandorio tikimybė x vidutinis sandorio pelnas) – (nuostolingo sandorio tikimybė x vidutinis sandorio nuostolis)
Štai ir viskas. Ši eilutė apibendrina visą prekybos esmę.
Paprasčiau tariant, mūsų užduotis – užtikrinti teigiamus lūkesčius.

Teigiami lūkesčiai yra pagrindinė treiderių sąvoka ir niekas neturėtų prekiauti jos gerai nesuprasdamas. Štai kodėl paskutinis mano prekybos kurso tomas vadinasi “Teigiami lūkesčiai”.

Jei suprantate, kas yra lūkesčiai, suprasite šias Paulo Tudoro Joneso ir George’o Soroso citatas.

Photo: Ryan Lash / TED

“Ieškau sandorių, kurių potencialaus pelno ir rizikos santykis yra 5:1. Penki prie vieno reiškia, kad rizikuoju vienu doleriu, kad uždirbčiau penkis. Penki prie vieno leidžia jums pasiekti tik 20 % pelningumo koeficientą. Galiu būti visiškas idiotas ir klysti 80 proc. atvejų, bet vis tiek neprarasiu pinigų.”

Paulas Tudoras Jonesas

“Svarbu ne tai, ar esi teisus, ar klysti – svarbu, kiek pinigų uždirbi, kai esi teisus, ir kiek prarandi, kai klysti.”

George’as Sorosas

Tai nereiškia, kad vengiame didelio procento pelningų pozicijų.
Svarbu suprasti, kad pelninga prekybos strategija gali būti skirtingų profilių.

Jame gali būti didelis arba mažas pelningų pozicijų procentas; jame gali būti dideli arba maži pelningų ir nepelningų pozicijų santykio vidurkiai.

(Paprastai egzistuoja kompromisinis santykis tarp pelningų pozicijų procentinės dalies ir vidutinio grynojo pelno iš sandorio.)

Tačiau tai nesvarbu, jei jūsų strategija suteikia teigiamų lūkesčių.

Svarbu įsitikinti, kad esate finansiškai ir emociškai pasirengę valdyti savo prekybos strategijos riziką.

Pavyzdžiui:

– Kalbant apie mažos sėkmės strategijas, ar galite ištverti kelias iš eilės nuostolingas pozicijas nepereidami į prekybos režimą, kai norite atkeršyti rinkai?
– Ar turite pakankamai kapitalo, kad galėtumėte patirti retesnius, bet didelius nuostolius, jei tai yra metodai su dideliu pelningų pozicijų procentu, kai kartais patiriami dideli nuostoliai?

Išvados

Šie intuicijai prieštaraujantys patarimai paaiškina, kodėl daugumai žmonių treidingas nėra lengviausias būdas užsidirbti pinigų.

Tačiau tarkime, kad pagrindinis jūsų tikslas nėra uždirbti pinigų, o norite mokytis iš proceso ir augti.

Tuomet jums patiks treidingo iššūkiai, nes jie privers jus suabejoti savo prielaidomis ir susidurti su savo emociniais trūkumais. Jei jums pavyks, gausite ne tik finansinę naudą, bet ir vertingų gyvenimo pamokų.

Tačiau kadangi šios idėjos ir patarimai nėra intuityvūs, beveik neįmanoma jų laikytis nuo pat pradžių. Norint juos visiškai įsisavinti, reikia įgyti tam tikros prekybos patirties, kurioje bus nusivylimų ir apgailestavimų.
Vis dėlto analizuodami juos ir apmąstydami galime sutrumpinti kelią tampant brandžiu ir stabiliu treideriu.

Garsūs treideriai ir investuotojai

Šiame straipsnyje citavome daugelį garsių treiderių ir investuotojų.

Pateikiame nuorodų sąrašą, kuriame galite rasti daugiau informacijos apie šiuos žmones ir jų garsius leidinius:

– Martinas Schwartzas yra knygos “Pit Bull: Lessons from Wall Street’s Champion Day Trader” autorius.
– Jesse Livermore’as – legendinis prekiautojas, aprašytas knygoje “Biržos spekulianto memuarai“.
– Billas Lipschutzas
– Viljamas Ekhardtas (William Eckhardt)
– Markas Douglasas – knygos “Zone Trading” autorius.
– Paulas Tudoras Jonesas
– Joelis Greenblattas
– Bruce Kovner
– Jackas Schwageris – knygų serijos “Rinkos burtininkai” autorius.
– Linda Raschke
– Peteris Lynchas
– Victor Sperandeo – knygos “Trader Vic: Methods of a Wall Street Master” autorius.
– Alexander Elder – knygos “Trading for a Living: Psychology, Trading Tactics, Money Management” autorius.
– George’as Sorosas.

Galen Woods,

išversta specialiai portalui Spekuliantas.com

5 5 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,366SekėjaiPatinka
1,650ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x