Šeštadienis, 10 gruodžio, 2022
spot_img

Chrisas Lee – Positive Expectancy – Knyga lietuvių kalba. 8 dalis – Verslo veikla

Šis turinys rodomas tik prenumeratoriams

Prenumeruokite, kad atrakintumėte šį turinį.

Septinta dalis čia

8. Verslo veikla

Geras restorano šefas turi būti vadybininkas, verslininkas ir puikus kulinaras.

Wolfgangas Puckas

 

Kad būtumėte efektyvus treideris, turite paversti savo prekybinę veiklą verslu.

Tai reiškia, kad turite:

– nusiteikti ilgalaikiam treidingui, planuoti jį ilgalaikėje perspektyvoje ir sunkiai dirbti;
– tikėtis, kad trumpalaikėje perspektyvoje prarasite pinigų, kol galėsite uždirbti ilguoju laikotarpiu;
– susitaikyti su tuo, kad nuolatinis pelningumas priklauso nuo nesibaigiančio adaptacijos ciklo.

Dažnas pradedančiųjų prekiautojų įsitikinimas yra tas, kad kai tik pas juos atsiras pelninga strategija, jie „padarys tai” ir galės uždirbti pinigų ateityje visada taikydami tą pačią strategiją.

Deja, tai tik neįgyvendinama svajonė.

Iš tikrųjų, nuolat kintanti rinkos aplinka lemia, kad šiandien pelningos strategijos rytoj nebus pelningos.

Taigi, rimto treiderio darbas niekada nesibaigia. Jis turi nuolat derinti savo strategijas prie to, ką jam primeta rinka.

Tikrasis treiderio darbas

Priešingai populiariam įsitikinimui, pagrindinė treiderio darbo dalis yra ne atidarinėti ir uždarinėti sandorius, o nuobodžiai rinkti duomenis, tirti, tikrinti ir analizuoti idėjas nuolat besikeičiančioje rinkos aplinkoje.

Šia prasme treiderio darbas niekada nesibaigia. Jis nuolat stebi, kelia hipotezes, kuria, testuoja ir koreguoja strategijas, kurių dauguma neduoda teigiamų rezultatų. „Pelningą strategiją”, kurią žmonės mato išorėje, yra tik viena iš dešimčių kitų strategijų, kurios tam tikru vidinio kūrimo proceso metu patyrė nesėkmę.

Pagalvokite apie mobilųjį telefoną kišenėje. Jis atsirado ne todėl, kad kažkam staiga kilo puiki idėja jį išrasti. Ne! Ištisos žmonių grupės dirba su pardavėjais, inžinieriais, programuotojais ir dizaineriais, kurios sukuria dešimtis prototipų dar iki to, kol jūsų rankose atsiranda esama modelio versija. Tikrasis treiderio darbas yra būtent valdyti veiklą, kurios metu nuolat kuriamos naujos prekybos strategijų versijos, kad eiti koja kojon su laikmečiu.

Taigi, treiderio darbas niekada nesibaigia. Atminkite tai ir tikėkitės, kad kelias į teigiamus lūkesčius bus grįstas prakaitu ir krauju.

Treiderio vaidmenys

Karti tiesa yra ta, kad didžioji dalis realaus darbo treidinge yra nuobodi. Vos 5 % treiderio atliekamų tyrimų ir testavimų atneš naudos ir laikinai pasitarnaus siekiant pelno… kol pasikeis rinkos fazė ir ji nebebus pelninga.

O kadangi mažmeniniai treideriai paprastai dirba vieni, jiems tenka atlikti kelis vaidmenis prekybos veikloje, kartais paeiliui, o kartais vienu metu.

Tyrinėtojas

Idėjų generavimo etape treideris stebi nepažįstamas rinkos tendencijas ir bando atskirti signalus ir (arba) paternus nuo rinkos triukšmo.

Filosofas/išradėjas

Remdamasis šiais pastebėjimais, jis svarsto apie pasekmes. Ar yra priežasčių, dėl kurių šios tendencijos gali pasikartoti trumpuoju, vidutiniu ir ilguoju laikotarpiais? Ar yra būdas treideriui pelningai prekiauti šiomis tendencijomis, taikant pagrįstą riziką?

Strategas

Jis parengia pradinę strategiją, kaip pasinaudoti šiomis tendencijomis. Strategijoje turi būti suderinta puolimo ir gynybos pusiausvyra, o visi jos komponentai turi atitikti treiderio filosofiją ir įsitikinimus.

Eksperimentatorius

Treideris atlieka savo strategijos testavimą istorijoje (backtesting) ir išankstinį testavimą (forward-testing). Jis renka rezultatus, juos analizuoja, nustato statistinį reikšmingumą ir daro reikšmingas išvadas.

Šiose išvadose pateikiama įžvalgų, kaip būtų galima pakeisti pradinę strategiją, kad būtų pasiekta geresnių rezultatų.

Tada sukuriama nauja strategijos versija ir iš anksto išbandoma, kad būtų įvertintas jos tinkamumas rinkai. Šis ciklas kartojamas tol, kol treideris būna patenkintas strategijos rezultatais.

Vadybininkas

Išbandydamas strategiją realioje sąskaitoje, treideris kovoja su nuolatiniu noru nukrypti nuo jos principų. Kadangi rinkos kaina svyruoja realiuoju laiku, išbandomas jo emocinis stabilumas, nes jis stengiasi išlikti ramus ir elgtis racionaliai įtemptomis rinkos sąlygomis.

Kol tai vyksta, treideris pradeda visiškai naują ciklą nuo pat tyrimo etapo, kad nustatytų alternatyvias rinkos tendencijas, kuriomis galima pasinaudoti siekiant pelno. Jei dėl kokių nors priežasčių dabartinė strategija nepasiteisina, jis turėtų turėti galimybę ją pakeisti kitomis strategijomis.

Programuotojas

Treideris gali nuspręsti automatizuoti pasikartojančias strategijos dalis. Tam reikia turėti bent pagrindinių programavimo žinių, todėl jis turi ne tik mąstyti kaip treideris, bet ir išmokti mąstyti kaip programuotojas. Tai visiškai kita sritis, kuriai reikia kitokių įgūdžių.

Dabar, jei atsigręžtumėte atgal ir apsvarstytumėte visus vaidmenis, kuriuos turi atlikti mažmeninis prekiautojas, taptų akivaizdu, kad norint būti prekiautoju reikia turėti įvairių įgūdžių – gero tyrinėtojo įgūdžių nepakanka, kad būtum geras eksperimentatorius ir t. t.

Išvada: treidingas yra ne tik apie „pirkti, kai greitas slankusis vidurkis kerta lėtą slankųjį vidurkį”. Tikroji treiderio karjera apima kelias disciplinas, kurios neapsiriboja vien tik mygtuko paspaudimu, kai indikatorius nusidažo žaliai.

Sukčių spąstai dėl greito praturtėjimo treidinge

Čia reikėtų paliesti sukčiavimo temą, kuri susijusi su greitu pelnu prekyboje – idėją, kad puikių rezultatų galima pasiekti naudojant slaptus trumpus kelius, kuriais apeinamas sunkaus darbo procesas.

Matote, visi nori mėgautis sultingais vaisiais, bet niekas nenori sodinti, auginti ir prižiūrėti vaismedžio.

Dėl šios priežasties rinkoje veikia daugybė sukčių, aferistų, kurie parduoda trumpus kelius į sėkmingą prekybą, reikalaujančius minimalių pastangų.

Tiesa ta, kad pelninga prekyba – tai ne kažkokie ten nepaprasti rezultatai, o puikūs rezultatai, kuriems pasiekti reikia milžiniškų pastangų. Jūs galite mokymąsi paspartinti naudodamiesi gerais kursais ir mentoriais, tačiau nėra trumpiausio kelio, kaip išlaikyti teigiamus lūkesčius prekiaujant. Tiesiog turite atlikti savo darbą.

Gera žinia yra ta, kad pastangų daugiausia reikia pradžioje. Didėjant jūsų žinioms ir prekybos patirčiai, vis lengviau kurti, plėtoti ir palaikyti teigiamų lūkesčių turinčias strategijas.

Tai neįvyks be jūsų įsikišimo, tačiau jūsų pastangos yra to vertos.

Lūkesčiai

Treidingas yra vienas iš nedaugelio teisėtų būdų praturtėti žmogui, neturinčiam ryšių, šeimos turto ar išsilavinimo techninėje srityje, o per penkerius metus realu patekti į 10 % didžiausias pajamas gaunančiųjų gretas.

Formulė, pagal kurią tai įmanoma, yra paprasta:

Pelno procentas x depozito dydis

Kitaip tariant, treideris gali uždirbti daug pinigų dviem būdais: (1) turėdamas didelį pelno procentą arba (2) prekiaudamas didelėje sąskaitoje.

Kadangi dauguma treiderių negali sau leisti prekiauti šešiaženkle sąskaita, jie griebiasi (kaip jie galvoja) vienintelio jiems likusio būdo – didelio pelno procento.

Tačiau jie nesupranta vieno dalyko: didelio pelno procento negalima išlaikyti ilgą laiką be didelių nuosmukių.

Visi svajojame apie 20 proc. mėnesinį pelną ir didžiausią -30 proc. nuosmukį, tačiau tokia veiklos statistika tėra svajonė. Iš tikrųjų, ilguoju laikotarpiu gerų treiderių maksimalus nuosmukis yra apie -6 % kiekvienam 1 % vidutinio mėnesinio pelno.

Tai reiškia, kad jei nesate reta treidingo superžvaigždė, beveik neabejotinai sudeginsite  savo depozitą, jei sieksite 10 % ar didesnio mėnesinio pelno.

Geležinė taisyklė Nr. 6

Gerų treiderių maksimalus nuosmukis yra apie -6 % kiekvienam 1 % vidutinio mėnesinio pelno. Atitinkamai, nusistatykite savo lūkesčius.

Dabar, prieš pradėdamas gauti elektroninius laiškus apie tai, kad „guru X kiekvieną mėnesį uždirba 10+ % pelno” (ar panašiai), nepamirškite, kad čia kalbu apie ilgalaikius vidurkius.

Per pastarąjį dešimtmetį mačiau daugybę treiderių, kurie gana reguliariai per mėnesį uždirbdavo 15 % ar daugiau trumpuoju laikotarpiu. Spėkite, kiek jų liko iki šiandienos? Lygiai nulis. Visi be išimties nuo to laiko prarado savo depozitus. Nė vieno iš jų neišliko rinkoje.

Tikiuosi, kad neatrodysiu arogantiškas, nes buvau vienas iš tų treiderių. Išgyvenau dvejus adrenalino kupinus metus, per kuriuos uždirbau triženklį metinį pelną, kol susidūriau su pernelyg dideliu nuosmukiu, nuo kurio tiesiog negalėjau atsistatyti.

Šiandien stoviu čia ir sakau jums, kad eiti šiuo keliu yra klaida. Neverta.

Prekiaudamas keliais ilgalaikiais rinkos ciklais ir stebėdamas, kaip treideriai veikia tokiomis sąlygomis, padariau išvadą, kad stabili ilgalaikė vidutinė grąža yra 1-3 % per mėnesį (arba 12-36 % pelno per metus). Norėčiau dar kartą pabrėžti: čia kalbu apie ilgalaikius vidurkius.

Tačiau jei jums baisu pagalvoti apie tokią „mažą” mėnesinę grąžą, galite atsipalaiduoti. Nepaisant to, vis tiek galite uždirbti daug pinigų.

Tai galite padaryti naudodami kitų žmonių pinigus (PAMM).

Nesileidžiant į per dideles detales, reikia pasakyti, kad yra teisėtų būdų, kaip pavieniai treideriai gali prekiauti su PAMM sąskaita ir uždirbti komisinį mokestį už rezultatą nesteigdami rizikos draudimo fondo.

Taigi, užuot uždirbę, pvz., 200 JAV dolerių asmeninėje 10 000 JAV dolerių sąskaitoje, galite uždirbti 2 500 JAV dolerių PAMM sąskaitoje (su 25 % komisiniais už rezultatus), o mėnesinė grąža bus tokia pati – 2 %.

Ir tai yra tik konservatyvus įvertinimas. Jei per mėnesį gaunate stabilų 2 % pelną, galite lengvai pritraukti daugiau nei 500 000 USD vertės PAMM.

Taigi, užuot siekę 10 % pelno kiekvieną mėnesį, sutelkite dėmesį į 2 %.

Esmė ir realus uždavinys – tai daryti nuosekliai 18-24 mėnesius. Turėdami tokią istoriją, žmonės visame pasaulyje noriai investuos į jus savo pinigus.

Investiciniai fondai šiame pasaulyje nėra retenybė. Jiems trūksta gebėjimo užtikrinti protingą grąžą ir mažą nuosmukį ilguoju laikotarpiu.

Geležinė taisyklė Nr. 7

Ilgalaikė stabili vidutinė metinė grąža sudaro 12-36 %.

Planuokite savo prekybą pagal šį skaičių.

Esmė ta, kad jei (1) neprekiaujate šešiaženkle sąskaita arba (2) nenorite uždirbti tik kelių šimtų dolerių per mėnesį, vienintelis realus ir tvarus būdas, kurį turite kaip mažmeninis treideris, yra prekiauti su PAMM sąskaita.

Tai reiškia, kad šiame etape turite atsisakyti mąstymo „prekiauti sau” ir pereiti prie mąstymo „prekiauti kitiems”.

Žinau, kad tikriausiai nenorite to išgirsti, bet išlaikykite gebėjimą priimti nešališkus sprendimus. Nustebsite, kad daug lengviau užsidirbti pragyvenimui didinant savo PAMM sąskaitą, nei bandant tai padaryti asmeninėje penkiaženklėje sąskaitoje.

Aš ėjau abiem šiais keliais, todėl patikėkite manimi: galite arba švaistyti savo laiką, kaip aš, ir pasiekti nepastovių rezultatų prekiaudami savo asmeniniais pinigais, arba pasimokyti iš mano patirties, sutaupyti laiko, išvengti skausmo ir pradėti gerai apmokamą ir stabilią prekybos veiklą su PAMM.

Apibendrinimas

Šio kurso pradžioje aptarėme rinkos nenuspėjamumą. Sužinojome, kad paprasti modeliai, kuriuos matome kainų grafike, yra pernelyg sudėtingų jėgų, kad galėtume jas suprasti, rezultatas ir kad bandymas numatyti, kur galiausiai atsidurs rinkos kaina, remiantis šiais veiksniais, yra bergždžias.

Mažmeniniams treideriams vienintelis tvarus būdas prekiauti – prisitaikyti prie esamų rinkos sąlygų, turint pranašumą, kurio kiti negali lengvai atkartoti. Šis pranašumas yra teigiamų lūkesčių šaltinis. Tai yra prekybos „menas”.

Galiausiai kalbėjome apie patikimiausią būdą aptikti nepastebimas rinkos tendencijas ir iš jų uždirbti – tai daryti per mūsų prekybos statistikos prizmę. Užuot aklai tikėjęsi, kad mūsų prekybos idėjos pasiteisins, savo sprendimus grindžiame duomenimis, surinktais atliekant testavimą istorijoje ir išankstinį testavimą. Tai yra prekybos „mokslas”.

Geri treideriai suderina ir „meną”, ir „mokslą”, todėl nė viena iš šių sąvokų nėra dominuojanti. Jei dėmesį sutelksime tik į duomenų testavimo mokslą, gausime strategijas, kurios neturės jokio pranašumo. Kita vertus, jei dėmesį sutelksime tik į prekybos filosofijos meną, emocinę kontrolę ir žmogaus elgesį, prekiausime tokiais metodais, kurie negali būti ilgalaikiai.

Esmė ta, kad norint sėkmingai prekiauti, reikia ir meno įkvėpimo, ir mokslo įrodymų.

Sekančiame skyriuje išsamiai nagrinėsime šių dviejų aspektų derinimą – sugalvosime, išbandysime ir sukursime prekybos strategiją su teigiamais lūkesčiais.

Kristoferis Lee,

Išversta specialiai portalui Spekuliantas.com


Patiko straipsnis? Sek Spekuliantas.com Facebook puslapį ir Telegram kanalą, kad gautum naujienas akimirksniu!


Nori išbandyti Forex prekybą? Rinkis patikimą Forex brokerį Roboforex ir gauk 30USD bonusą prekybos pradžiai.

Esi naujokas ir nežinai nuo ko pradėti? Praeik nemokamą įvadinį 10 pamokų kursą Forex naujokams!

5 3 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,333SekėjaiPatinka
1,560ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x