Ketvirtadienis, 8 birželio, 2023

Žvilgsnis į akcijų rinką valiutų prekiautojo akimis

Šis turinys rodomas tik prenumeratoriams

Prenumeruokite, kad atrakintumėte šį turinį.

Sveiki draugai! Kad suprastume kas mums labiausiai tinka, privalome išbandyti kiek įmanoma daugiau įvairesnių dalykų. Jeigu pasirinkote treiderio karjerą, tai kodėl apsiriboti valiutomis, galbūt rinkoje yra ir geresnių, ir labiau Jums tinkamų finansinių instrumentų?

Kaip vieną iš alternatyvų išnagrinėsime akcijų rinką. Kadangi akcijų biržų yra labai daug, tai straipsnis bus orientuotas į būtent didžiausią – JAV akcijų biržą (NYSE ir NASDAQ). Lentelėje kiek žemiau pateiktas pagrindinių akcijų biržų sąrašas, kuriame visa galva aukščiau kitų – puikuojasi JAV esančios biržos.

Pagrindinės problemos prekiaujant akcijomis

Daytrading‘o reikalavimai: balansinė sąskaita

Bene didžiausias apribojimas – barjeras norit patekti į realią akcijų rinką tai “pattern day trader” taisyklė. Jeigu esate aktyvus treideris, norintis atidaryti bei uždaryti poziciją tą pačią dieną, tai nusivilsite, nes pagal finansinių institucijų, prižiūrinčių prekybinę veiklą rinkose reikalavimą, suma sąskaitoje negali būti mažesnė nei $25,000 ir jeigu prekiaujant sąskaitos dydis kristų iki minėto ar žemesnio lygmens įsigaliotų “pattern day trader” apribojimas, kuris neleistų atlikti daugiau nei 4 sandorius per 5 darbo dienas. Įsigaliojus šiai taisyklei kaip papildomas „saugiklis“ yra perkamosios galios apribojimas, o pakartotinas šios taisyklės nesilaikymas brokerį priverstų aktyvuoti „day-trading margin call“ – taip dar labiau bus apribota prekyba ir net 90-čiai dienų po viršytų apribojimų, kai sąskaitoje nėra $25,000 negalėsite naudotis prekybiniu svertu. Toks reikalavimas yra taikomas ir prekiaujant opcionų rinkoje, o kaip sprendimo būdas šiai problemai yra smulkesni brokeriai, kurie Jums suteikia galimybę jų vardu prekiauti akcijomis, tačiau asortimentas tokių brokerių tikrai nėra didelis.

Svertas

Ankstesnėje pastraipoje minėjome antrą apribojimą – svertą. Kadangi akcijų rinka ir būtent konkrečios akcijos vertė sunkiai prognozuojama volatilumo aspektu, todėl didelio sverto neverta tikėtis. Jeigu pardavėte akciją skolon, sverto negausite pozicijoms paliekamos per naktį, tačiau nusipirkus akciją galima tikėtis 1:2 sverto akcijoms, kurios turi pakankamą kapitalizacijos lygį bei likvidumą (dažniausiai taikomas brokerių  finansavimo modelis). Prekybai dienos metu net ir stambiausi brokeriai gali suteikti 1:4 kreditinį petį, bet priklausomai nuo brokerio patvirtintų prekybos taisyklių su specialiais reikalavimais perkamų akcijų likvidumui. Smukesnieji brokeriai siūlo galimybę dienos metu pasiekti netgi 1:20 svertą, tačiau nevertėtų skubėti juo pasinaudoti, nes net ir didžiausiose pasaulio biržose prekiaujant akcijomis, skirtingai nei valiutomis, sandorį sudaryti  – uždaryti gali būti daug sunkiau.

Likvidumas

Dažniausiai nuvertinama problema pirminiuose prekiautojo prekybos etapuose. Svarbu išsirinkti tinkamas akcijas, kurių statistika yra palanki prekybai. Žemiau pateiktas pavyzdys nei geras, nei blogas, nei rekomenduojamas prekybai, tačiau kaip matome, vidutinės apyvartos >1,7mln., tai per dieną šios akcijos vidutiniškai suprekiaujama už 70 milijonų JAV dolerių. Prekiaujant minima akcija su atidėtais orderiais dienos metu galėtume tikėtis iki kelių centų už akcijos vienetą kainų praslydimo, tačiau net ir didesnės pozicijos uždarymas neturėtų sukelti smarkių kainų šuolių. Tokią apyvartą turinti akcija priskiriama prie vidutinio likvidumo turinčių akcijų.

Volatilumas

Aukščiau esamas paveikslėlis parodo, kad volatilumas akcijų rinkose tikrai nemažas (įprasta matyti 3-5% dienos volatilumą). Gep‘ai ganėtinai dažnai susiformuoja ir jų dydis procentine išraiška būna įspūdingas, todėl ir yra taikomi sverto apribojimai. Kalbant apie dienos metu susiformuojančius gepu‘s – vėlgi reikėtų tinkamai atsirinkti instrumentus, žinoti svarbiausius jų fundamentinių ataskaitų skelbimo laikotarpius. Kiekvienas atskiras sektorius turi savitas specifikas, pvž. biomedicinos sektorius pasižymi didžiausiu galimu volatilumu per trumpiausią periodą, nes paskelbus klinikinių tyrimų rezultatus iš esmės gali keistis požiūris į įmonės perspektyvą bei vertę. Dažnai šios kategorijos įmonės negeneruoja pelno ir būna nuostolingos, tačiau po pilnai praeitų klinikinių tyrimų kaina gali staiga šokti aukštyn, arba atvirkščiai – vėlyvose stadijose esantis vaistas gali būti atmestas ir neleidžiamas vartoti, taip įmonė praranda dalį investicijų ir be abejo akcijos vertės. Žemiau pavyzdyje matome, kad numatoma sekanti ataskaita 30-ą sausio 2020 metais.

Komisija ir spredas

Dalyvavimas rinkoje visada kainuoja ir akcijų rinka šiuo aspektu pasigirti negali. Variacija svyruoja nuo 1$ iki net 7$ už 1 lotą – 100 akcijų. Išvertus tai į punktus gausime nuo 1 iki 7 punktų (centų) už sandorio sudarymą, uždarant mokėsime dar sykį. Atrodytų, jog tai labai daug, bet su teikiamu akcijų rinkos volatilumu komisija ir spredas nėra didžiausia problema galinti nulemti prekybos nesėkmę. Vertėtų atminti, jog prekiaujant smulkesniais lotais procentinė dalis sąnaudų vis didėja, nes mokami mokesčiai ne tik brokeriui už sandorio išvedimą, tačiau ir prekybos veiklą prižiūrinčioms institucijoms kaip Securities exchange commissions, taipogi elektroninėms biržoms NYSE/NASDAQ, priklausimai nuo to kur akcija yra kotiruojama, kliringo centrui – NSCC . Įdomu tai, jog už išstatomą limit orderį birža sumoka jums (priklausomai nuo biržos), nes pridedate likvidumą, todėl bendra komiso išlaidų suma gali sumažėti.

O spredas nuo instrumento labai skiriasi, pagrindinės akcijos, kurios įtrauktos į JAV didžiausių korporacijų 500-uką, tikėtina turės plaukiojantį spredą nuo 1 ct su galimybe išsiplėsti iki 10 -15 ct. Pagrindiniai indeksai fondai (ETF), bei pačios didžiausios korporacijos turės minimalų spredą, nes juose darbuojasi aukšto dažnio prekybiniai algoritmai (HFT).

Platformos

Vienos pagrindinės platformos, vienijančios daugumą prekybininkų kaip Metatrader 4, akcijų rinkose nėra. Nors mokėti už platformą pas daugelį brokerių nereikia, tačiau demo sąskaitų „pasipraktikuoti“ suteikia tik labai retas kuris brokeris. Dažniausias reikalavimas – realios sąskaitos atsidarymas. Tik įvykdžius tokį reikalavimą gautumėte priėjimą prie finansinių instrumentų.

O atskirti profesionalią platformą nuo paprastos kotiruojančios CFD kontraktus labai nesunku. Tiesiog atsidarius profesionalią platformą privalote matyti rinkos gylį (vadinamą LEVEL 2)  – tai dešinės viršuje ir kairėje apačioje esantis sandorių ties kaina skaičius iš bid ir iš ask pusės bei juostos (time and sales) langą, kuriame matote gyvai įvykdytus sandorius, jų kiekius, net ir biržas, kuriose jie buvo įvykdyti (dešinės pusės apatiniame kampe).

Patikrinti, ar išvedami Jūsų sandoriai, vėlgi nesunku, tiesiog į mažiau likvidų instrumentą išsiunčiame orderį su nestandartiniu lotu, tuomet bet kurioje kitoje profesionalioje platformoje, kai mūsų orderis bus įvykdytas, per juostą privalome pamatyti įvykdytą orderį.

Rizikos laipsnis

Prekiaujančiam valiutų rinkoje yra tipiška matyti 1-2% dieninį valiutos poros sujudėjimą. Panašų vaizdą galime matyti ir S&P500 indekse. Tačiau konkreti akcija dažnu atveju be didesnio įspėjimo gali tiek kilti ar kristi daugiau nei 10%. Jeigu akcija priklauso S&P500 indeksui arba yra stambios korporacijos, kurios akcija nėra priskirta penny stocks (akcijai iki 5$) tipui tai po 10% smukimo žemyn aktyvuojama apsaugos priemonė – Uptick taisyklė.

Ši taisyklė buvo įvesta ganėtinai nesenai – 2007 metais, kad panikos metu užtikrintų rinkos stabilumą. Patobulinta šios taisyklės versija 2010 metais leidžia prekiauti ir nukritus 10% akcijos vertei, tačiau nelieka galimybės sudaryti short selling (pardavimo pozicija pasiskolinant). Jau turintieji sell (pardavimo) pozicijas gali jas uždaryti tik atsiradus pirkėjui. Taigi turintieji pozicijas dar neįsigaliojus taisyklei turėtų priimti atitinkamus sprendimus, nes pozicijos koregavimas po taisyklės įsigaliojimo tampa komplikuotas.

Kai kuriais atvejais pats brokeris gali nesutikti paskolinti akcijų pardavimui (hard to borrow), net negaliojant Uptick taisyklei, kai pagal jo turimus duomenis ženkliai padidėja rizika nenumatytiems kainos svyravimams, kurie prie esamų likvidumo sąlygų gali prekiautojo sąskaitą ne tik sudeginti, bet balansą fiksuoti minusinėje pusėje.

Išvados

Pirmojoje šios temos dalyje išskyrėme pagrindines problemas su kuriomis susiduria kone kiekvienas naujas akcijų rinkos dalyvis. Minusų kaip matome tikrai nemažai ir tokių, kurių neturi Forex rinkoje dalyvaujantys prekiautojai. Dalį problemų galima išspręsti, jeigu pasirinksite smulkesnį brokerį, tačiau tam vėlgi reikia skirti nemažai laiko, nes rasti tinkamą su palankiomis sąlygomis nėra taip lengva.

O toliau kas?

Kadangi tai yra nauja tema portale prašyčiau didesnio palaikymo bei patvirtinimo, kad tokio tipo informacija yra naudinga, jeigu taip, nepagailėkite ir spustelėkite upvote ar palikite komentarą žemiau. Didesnis Jūsų aktyvumas paskatins didesnį iš mūsų pusės 😊.

 2-oje dalyje numatomos aptarti temos:

Tai ar verta apsvarstyti galimybę prekiauti akcijų rinkose?

  • Kontrolė – Skaidrumas (LEVEL 2; TIME AND SALES, VOLUME).?
  • Instrumentai?
  • Judėjimai?
  • Bid/ask?
  • ETF?
  • Darbo laikas ir kiti specifiniai elementai.
  • Ką dar verta žinoti.
  • Lyginamoji analizė tarp EUR/USD ir SPY indekso
  • Lyginamoji analizė realios akcijos ir CFD
  • Fundamentinis elementas

 Pagarbiai,

  Donatas Gedvilas

 

6 KOMENTARAI

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Comments
Naujausias
Seniausias Daugiausiai balsavo
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Vitalius
Vitalius
2019-12-31 07:18

Palaikau 100% nauja skyriu apie akcijas.👏Sekmes darbuose ir lauksiu nauju temu 😉👊

Mykolas
2019-12-30 08:41

Ačiū Donatui!

Akcijinis
Akcijinis
2019-12-31 12:13

Pagaliau kazkas idomesnio. Aurora platformoje berots gali treidint su 1000 usd.

sergej
sergej
2020-01-02 07:55

Gal autorius pasidalintu kokiais brokeriais geriausia išbandyti prekyba akcijomis?
Ir kitas klausimas kiek zinau shortinti akcijų negalima, ar cia netiesa?

Nas Bro Le
Nas Bro Le
2020-02-03 13:32

Aurora leidzia ir demo saskaita ir shortinti nera draudziama . Ir tuopaciu laukiam daugiau straipsniu apie prekyba ir strategijas akcijomis 😉

Mykolas
2020-02-03 14:44
Atsakyti į  Nas Bro Le

Dėkui už info. Dėl straipsnių, tai prašysim Donato 🙂

Prisijunk

2,366SekėjaiPatinka
1,650ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

6
0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x