Ketvirtadienis, 8 birželio, 2023

Rayner Teo – Price Action prekybos paslaptys – Knyga lietuvių kalba – 1 skyrius

Šis turinys rodomas tik prenumeratoriams

Prenumeruokite, kad atrakintumėte šį turinį.

Įvadas čia

1 skyrius

Natūralūs treidingo dėsniai, apie kuriuos niekur kitur neišgirsite

Leiskite man jūsų paklausti: kai metate obuolį, kas vyksta toliau? Kai obuolys nukris ant žemės, ir tai tik laiko klausimas, ar ne? Taip yra todėl, kad čia galioja gravitacijos dėsnis.

Taip pat yra ir su treidingu. Pelningą prekybą reglamentuoja tam tikri dėsniai, ir jei juos pažeisite, beveik neįmanoma tapti nuolat pelningu treideriu.

Taigi, štai natūralūs prekybos dėsniai, kuriuos turite priimti, jei norite tapti pelningu prekiautoju.

Nuoseklių veiksmų atlikimas lemia nuoseklius rezultatus

Žinau, kad tai skamba elementariai, bet tai tiesa. Jei norite nuolatinių rezultatų, turite laikytis nuoseklių veiksmų.

Tai lengviau pasakyti, nei padaryti, nes kai susidursite su nesėkmių seka, jums kils noras ką nors su tuo padaryti.

Jums kils minčių, tokių kaip:

“O gal man pašalinti mano stop loss, kad neuždaryčiau pozicijos su nuostoliu.”
“O gal man atsidaryti dar vieną poziciją prie nuostolingos, kad greičiau atgauti nuostolius.”
“Ši strategija daugiau nebeveikia – reikia ieškoti kitos.”

Jei pasiduosite panašioms mintimis, nebūsite nuoseklūs vykdydami strategiją, o tai reiškia, kad nepasieksite nuoseklių rezultatų.

Esmė tokia: jei norite tapti nuolat pelningu prekiautoju, turite turėti nuoseklų veiksmų rinkinį.

Turite turėti pranašumą rinkose

Dabar, net jei savo veiksmus vykdysite nuosekliai, tai nereiškia, kad tapsite nuolat pelningu treideriu. Kodėl?

Todėl, kad jūsų prekybos strategija turi suteikti jums pranašumą rinkose. Ką turiu omenyje sakydamas “pranašumas”?

Pateiksiu jums vieną pavyzdį:

Tarkime, aš su jumis sudariau lažybas. Kiekvieną kartą, kai metate monetą ir krenta galva, laimite 2 dolerius. O jei iškrenta skaičius, prarandate 1 JAV dolerį.

Žaidžiant ilgai, taip uždirbsite pinigų, nes turėsite pranašumą prieš mane.

Tas pats ir su treidingu. Jei norite ilgalaikėje perspektyvoje gauti pelno iš prekybos rinkose, jūsų prekybos strategija turi suteikti jums pranašumą.

Nes be pranašumo, net jei geriau valdysite riziką, būsite disciplinuotas ir išmanysite treidingo psichologiją, vis tiek būsite nuostolingas treideris.

Didelių skaičių dėsnis

Tai svarbi koncepcija, kurią būtina suprasti. Didelių skaičių dėsnis sako, kad trumpoje perspektyvoje rezultatai yra atsitiktiniai, tačiau ilguoju laikotarpiu jie išsilygina lūkesčių atžvilgiu.

Žinau, kad tai skamba painiai, todėl pateiksiu pavyzdį.

Tarkime, kad metate monetą 10 kartų ir iškrenta 6 galvos ir 4 skaičiai. Ar galėtumėte teigti, kad ši moneta turi tikimybę, kad iškris galva, yra 60 %, o tikimybė, kad iškris skaičius, – 40 %? Žinoma, kad ne.

Intuityviai tai suprantate, nes monetą metėte tik 10 kartų. Tačiau jei monetą mestumėte 1000 kartų, būtų maždaug 50% ant 50% tikimybė, kad iškris galva ar skaičius.

Būtent čia ir yra didelių skaičių dėsnio esmė.

Trumpuoju laikotarpiu jūsų prekybos rezultatai bus atsitiktiniai. Tik ilgalaikėje perspektyvoje ir atlikus pakankamą sandorių imtį, jūsų sistema bus orientuota į lūkesčius.

Tai svarbu suprasti, nes jei to nežinote, po kelių pralaimėtų sandorių atsisakysite savo prekybos strategijos, nesuprasdami, kad gauti rezultatai iš tikrųjų buvo atsitiktiniai.

Visada atkreipkite dėmesį į savo nuostolius

“Svarbiausia treidingo taisyklė – žaisti iš stiprios gynybos pozicijos, o ne iš stipraus puolimo pozicijos.” – Paulas Tudoras Jonesas

Esmė štai kame: jūsų prekybos strategija gali turėti pranašumą rinkose, tačiau be tinkamo rizikos valdymo vis tiek sudeginsite savo prekybos sąskaitą.

Leiskite pateikti jums pavyzdį.

Įsivaizduokite, kad yra du treideriai: Jonas ir Petras.

Jonas – agresyvus treideris, jis rizikuoja 25 % nuo savo prekybos depozito kiekviename sandoryje.

Petras – konservatyvus treideris, jis rizikuoja 1 % nuo savo depozito kiekviename sandoryje.

Abu naudoja prekybos strategiją, kurios pelningų pozicijų koeficientas 50 %, o vidutinis rizikos ir pelno santykis – 1:2.

8 sandorių eigoje jų prekybos strategija parodo tokius rezultatus: nuostolis, nuostolis, nuostolis, nuostolis, nuostolis, pelnas, pelnas, pelnas, pelnas, pelnas, pelnas.

Prieš pagalvodami, kad toks scenarijus neįtikėtinas, prisiminkite didelių skaičių dėsnį.

Štai Jono rezultatas:
-25% -25% -25% -25% = sąskaita sudeginta

O štai Petro rezultatas:
-1% -1% -1% -1% +2% +2% +2% +2% = +4%

Ar suprantate, kaip tai svarbu?

Rizikos valdymas gali būti lemiamas veiksnys, sprendžiantis, ar tapsite nuolat pelningu treideriu, ar nevykėliu rinkose.

Atminkite, kad galite turėti geriausią prekybos strategiją pasaulyje. Tačiau tinkamai nevaldydami rizikos vis tiek prarasite savo sąskaitą. Klausimas yra ne ar sudeginsite, o kaip greitai tai įvyks.

Norėdami uždirbti pinigų, turite jų turėti

Atsiprašau, kad kai kuriuos gal nuvilsiu, bet norint užsidirbti šiame versle, reikia turėti pinigų. Ir štai kodėl.

Tarkime, kad per metus vidutiniškai uždirbate 20 proc.

 • Tai yra, jei sąskaitoje turite 1000 JAV dolerių, per metus uždirbsite 200 JAV dolerių.
 • Jei sąskaitoje turite 100 000 JAV dolerių, per metus uždirbsite 20 000 JAV dolerių.
 • Jei sąskaitoje turite 1 mln. dolerių, per metus uždirbsite 200 000 dolerių.

Tikriausiai pamanysite, kad 20 % per metus – per daug mažai ir kad galite uždirbti bent 100% per metus.

Toks dalykas, žinoma, įmanomas, jei labai surizikuoti. Bet aš kalbu apie nuolatinį pelną, o ne apie tai, kaip vieną kart gauti didžiulį pelną ir išeiti į pensiją.

Netikite manimi? Tada paklauskite savęs: kodėl rizikos draudimo fondai sukaupia milijonus (ar net milijardus) dolerių?

Kodėl jie tiesiog neprekiauja savo pinigais, neimdami pinigų iš klientų, kuriems vėliau turi atsiskaityti? Nes jie nori, kad būtumėte turtingi ir pakeistumėte šį pasaulį į gerąją pusę? Hmm….

Daug pinigų uždirbate kapitalizuodami savo pajamas

Žinoma, galite užsidirbti pragyvenimui prekiaudami visą darbo dieną. Tačiau jei norite uždirbti daug pinigų, turite padidinti savo pajamas. Pateiksiu pavyzdį.

Tarkime, kad per metus uždirbate vidutiniškai 20 proc., o jūsų sąskaitoje yra 100 000 JAV dolerių. Kiekvienais metais visą prekybos pelną išleidžiate pragyvenimo išlaidoms. Tai reiškia, kad kitų metų pradžioje jūsų sąskaitoje vėl bus tas pats 100 000 USD depozito lygis. O kas, jeigu turite darbą arba verslą, kuris padengia jūsų išlaidas, ir jums nereikia išsiimti pinigų iš sąskaitos? Kaip tai pakeistų jūsų padėtį? Dar kartą pasinaudokime mano pavyzdžiu.

Turėdami 100 000 JAV dolerių prekybos sąskaitoje per metus uždirbate vidutiniškai 20 %, tačiau jei neatsiimsite pelno, laikui bėgant galite padidinti savo pajamas. Po 10 metų sąskaitoje jau turėsite $619 173. Po 20 metų jūsų sąskaitoje bus 3 833 759 doleriai. Po 30 metų jis sieks 23 737 631 dolerį. Suprantate, ką turiu omenyje?

Bet ar žinote, kaip uždirbami patys didžiausi pinigai? Kitų žmonių pinigais (KŽP). Taip, supratote mane teisingai. Daugiausia pinigų uždirbama valdant kitų žmonių pinigus. Neprivalote tikėti mano žodžiais. Tiesiog pažiūrėkite į JAV finansų ir ekonomikos žurnale Forbes minimus turtingiausius finansų pasaulio žmones ir pamatysite, kad dauguma jų valdo rizikos draudimo fondus. Ką gi veikia tie rizikos draudimo fondai? Jie valdo kitų žmonių pinigus (KŽP).

Geriausios prekybos strategijos neegzistuoja

Vienas iš dažniausių klausimų, kurių sulaukiu iš treiderių, yra toks: “Klausyk, Raineri, kokia prekybos strategija yra geriausia?”

Būsiu sąžiningas. Geriausios prekybos strategijos neegzistuoja, nes neįmanoma apibrėžti, ką reiškia sąvoka “geriausia”. “Geriausia” gali reikšti daugybę dalykų: didžiausią pelną, mažiausią nuosmukį, mažiausias laiko sąnaudas, mažus kapitalo reikalavimus ir šis sąrašas yra begalinis. Akivaizdu, kad tai, kas jums atrodo “geriausia”, kitam gali atrodyti siaubinga.

Taigi, užuot ieškoję geriausios prekybos strategijos, pirmiausia turėtumėte žinoti, kokie yra jūsų prekybos tikslai. Kai tai suprasite, galėsite pasirinkti “geriausią” prekybos strategiją savo tikslams pasiekti.

Nėra tokios prekybos strategijos, kuri veiktų visą laiką

Prekybos strategijomis siekiama pasinaudoti tam tikrais rinkos “modeliais”. Jei norite, kad prekybos strategija veiktų visą laiką, rinkos sąlygos turi išlikti tokios pačios.

Bet ar tai įmanoma? Jei pakankamai ilgai prekiaujate rinkoje, suprasite, kad taip yra ne todėl, kad rinka nuolat keičiasi. Ji gali pereiti nuo kylančio trendo prie krentančio, nuo mažo volatilumo prie didelio ir t. t.

O jei rinkos nuolat kinta, tai reiškia, kad nė viena prekybos strategija neveikia visą laiką (todėl ir atsiranda nuosmukis).

Todėl pamirškite apie vieną prekybos strategiją, kuri kiekvieną dieną (ar savaitę) uždirbtų jums pinigų. Taip tai neveikia.

Vietoj to, jūsų gyvenime bus pakilimų ir nuosmukių ciklų. Turėtumėte išlaikyti pelną geruoju laikotarpiu, kad vėliau bloguoju laikotarpiu galėtumėte padengti savo nuostolius. Esmė – žaisti iš stiprios gynybinės pozicijos, o tai padės išgyventi ir vėl patirti gerų akimirkų.

Kasdieninio pelno gavimo paslaptis

Kasdienio pelno paslaptis – tai jūsų sandorių dažnumas. Taip, perskaitėte teisingai. Jei norite uždirbti pinigų kiekvieną dieną, turite prekiauti dažnai, kad didelių skaičių dėsnis veiktų jūsų naudai (trumpoje perspektyvoje).

Susipainiojote? Nesijaudinkite, aš paaiškinsiu. Įsivaizduokite tokį scenarijų:

 • Rankoje laikote ypatingą monetą.
 • Kiekvieną kartą, kai metate monetą ir iškrenta galva, laimite 2 dolerius.
 • O jei iškrenta skaičius, prarandate 1 JAV dolerį.

Tačiau čia slypi viena sąlyga: monetą galite mesti tik kartą per dieną. Ar manote, kad tai darydami galėtumėte uždirbti pinigų kiekvieną dieną?

Žinoma, ne. Kodėl? Nes trumpuoju laikotarpiu monetos metimo rezultatai yra atsitiktiniai – gali kelis kartus iš eilės iškristi skaičius (ir tokiu būdu galėsite prarasti pinigus daug dienų iš eilės).

O dabar įsivaizduokite, kad galite mesti monetą 1000 kartų per dieną. Kaip pasikeistų jūsų rezultatai? Po 1000 išmetimų galvos ir skaičiaus santykis būtų maždaug 50% ant 50%, – tai reiškia, kad garantuotai uždirbtumėte pinigų kiekvieną dieną, nes per trumpą laiką jau būtų galima pasinaudoti jūsų pranašumu.

Ar tai turi prasmės? Ir dar kokios! Ta pati koncepcija veikia ir treidinge. Jei norite uždirbti pinigų kiekvieną dieną, turite sudaryti daug sandorių.

Tačiau ar tai įmanoma mažmeniniam treideriui? Mano nuomone, šansai čia yra prieš jus, nes rinkoje yra dideli komisiniai mokesčiai, ir mažai tikėtina, kad plika akimi galėsite (nuosekliai ir pelningai) aptikti pakankamai daug prekybos galimybių.

Būtent todėl šioje srityje daugiausia dominuoja didelio dažnio prekybos kompanijos, ir taip, jos gali uždirbti pinigų (praktiškai) kiekvieną dieną. Vienas iš pavyzdžių – JAV finansinių paslaugų bendrovė Virtu Financial, kuri, Bloomberg duomenimis, per 1238 dienas (2009-2014 m.) turėjo tik vieną nuostolingą prekybos dieną.

Ar tai reiškia, kad negalėsite užsidirbti pragyvenimui? Visai ne. Tai reiškia, kad neturėtumėte tikėtis uždirbti pinigų kiekvieną dieną, tačiau tai taip pat nereiškia, kad negalite uždirbti pinigų kiekvieną ketvirtį ar metus.

Treidingas yra lėto turtėjimo modelis

Daugelis žmonių ateina į treidingą, nes nori užsidirbti pinigų ir nori jų užsidirbti greitai. Tačiau turiu pasakyti, kad treidingas veikia pagal “lėto turtėjimo” schemą.

Jūs, žinoma, galite greitai uždirbti pinigų, tačiau tokiu atveju juos taip pat greitai (ar net greičiau) prarasite. Taigi, jei norite, kad jūsų karjera būtų ilgalaikė, į treidingą žiūrėkite kaip į verslą (o ne kaip į greito praturtėjimo schemą).

Tai veikia tokiu būdu:

Jei pradėsite nuo 5000 JAV dolerių ir vidutiniškai uždirbsite 20 proc. per metus, po 20 metų sąskaitoje turėsite 191 688 JAV dolerius.

Tačiau ženkime dar vieną žingsnį toliau. Tarkime, kad kiekvienais metais į savo sąskaitą įnešite dar 5000 JAV dolerių. Vėlgi, jei per metus uždirbsite vidutiniškai 20%, po 20 metų sąskaitoje turėsite 1 311 816 JAV dolerių.

Kaip greitai galite praturtėti, priklauso nuo dviejų dalykų: sąskaitos dydžio ir grąžos procento. Žinoma, galite padidinti grąžą didindami riziką, tačiau taip pat padidinsite ir nuostolių riziką, o galiausiai rizikuosite prarasti viską.

Todėl aš siūlau rizikuoti mažomis sumomis, reguliariai papildyti savo sąskaitą ir kapitalizuoti savo kelią į turtus. Taip, tai užtrunka, bet taip gerokai sumažėja rizika bankrutuoti.

Šiame etape…

Sužinojote, kokie yra natūralūs treidingo dėsniai ir kaip jie veikia. Tai padės jums suprasti, kas yra pelninga prekyba, todėl galėsite ignoruoti triukšmą ir sutelkti dėmesį į svarbius dalykus.

Toliau mes nagrinėsime prekybos pagrindus pagal Price Action signalus. Sužinosite, kas tai yra, kodėl tai svarbu, kokie Price Action privalumai ir trūkumai.

Santrauka

 • Jei norite būti nuosekliai pelningas treideris, turite būti nuoseklus savo veiksmuose.
 • Turite turėti pranašumą rinkose, nes be jo net geriausias rizikos valdymas ir prekybos psichologija neišgelbės jūsų sąskaitos
 • Didelių skaičių dėsnis reiškia, kad jūsų prekybos rezultatai trumpuoju laikotarpiu bus atsitiktiniai. Tačiau ilgainiui jų lūkesčiai išsilygins.
 • Visada atkreipkite dėmesį į savo nuostolius. Geriausia prekybos strategija bus bevertė, jei nevaldysite savo nuostolių.
 • Norėdami užsidirbti šiame versle, turite turėti pinigų.
 • Daugiausia pinigų uždirbama didinant pelną, o daugiausiai – valdant kitų žmonių pinigus (KŽP).
 • “Geriausios” prekybos strategijos nėra, nes pati sąvoka “geriausia” yra subjektyvi.
 • Jokia prekybos strategija neveikia visą laiką, nes rinkos nuolat kinta.
 • Svarbu prekybos dažnumas. Jei per dieną sudarysite tik du sandorius, nesitikėkite uždirbti pinigų kiekvieną dieną.
 • Treidingas yra lėto turtėjimo modelis. Jei reguliariai papildysite savo prekybos sąskaitą ir laikui bėgant kapitalizuosite pelną, galiausiai praturtėsite, tačiau tam prireiks laiko.

Rayner Teo,

Išversta specialiai portalui Spekuliantas.com

Skaityti toliau – 2 skyrius


Patiko straipsnis? Sek Spekuliantas.com Facebook puslapį ir Telegram kanalą, kad gautum naujienas akimirksniu!


Nori išbandyti Forex prekybą? Rinkis patikimą Forex brokerį Roboforex ir gauk 30USD bonusą prekybos pradžiai.

Esi naujokas ir nežinai nuo ko pradėti? Praeik nemokamą įvadinį 10 pamokų kursą Forex naujokams!

5 8 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,366SekėjaiPatinka
1,650ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x