Trumpalaikių laiko intervalų nauda

Kodėl būtent trumpalaikis laiko intervalas? Laikas – pinigai taip pat ir finansų rinkose.

Alvaro Echeverria

Alvaro Echeverria yra dienos treideris, prekiaujantis ateities sandoriais (fjūčeriais), ateities opcionais ir valiutiniais opcionais. Jo požiūris į rinkas grindžiamas dažna prekyba nenaudojant kompiuterinių programų ar skalpingo. Šiuo metu jis valdo savo nuosavą portfelį ir ruošia treiderius dienos vidaus prekyboje trumpalaikiuose laiko intervaluose.


“Ilgalaikėje perspektyvoje mes visi mirsime” (J. M. Keynes). Ar tai nėra pagrindinė priežastis, kodėl treidinge turėtumėte pasirinkti trumpalaikį laiko intervalą? Profesionaliam treideriui vienas iš svarbiausių dalykų yra tinkamo laiko intervalo pasirinkimas, kuris suteiktų geriausias galimybes ir pranašumus siekiant stabilaus pelno. Šiame straipsnyje mes apžvelgsime modelius įvairiuose laiko intervaluose.

Laiko intervalo pasirinkimas

Gera prekyba yra pagrįsta stabiliu pelnu per ilgo laiko periodą. Todėl mes turime pasirinkti sau tokį laiko intervalą, kuris leis mums pasiekti savo tikslą ir suteiks daugiau galimybių įeiti į rinką tiek kiekybės, tiek kokybės atžvilgiu.

“Vienas iš labiausiai įtikinamų argumentų prekybai trumpuosiuose laiko intervaluose – tai daugybė įėjimo taškų”.

Trumpalaikis, vidutinio laikotarpio ir ilgalaikis laiko periodas

“Laikinasis periodas” gali būti įvairus. Jis priklauso nuo konteksto reikšmės, pavyzdžiui, mikro arba makro, komercinės veiklso arba bankinės sferos, o toliau šis požiūris prkiklauso investuotojui arba spekuliantui.

Plačiajai auditorijai ir labiau platesnėje perspektyvoje trumpalaikis laikinasis periodas įskaičiuoja į save viską, kas vyksta nuo šiandieninės dienos iki vienerių metų, vidutinio laikotarpio – nuo vienerių iki dešimties metų, o ilgalaikis – viską, kas vyksta nuo dešimties metų ir daugiau. Taip pat yra toks terminas “labai ilgalaikis periodas”, kuris, paprastai, yra vartojamas dirbant su ekonominio augimo modeliais, kurie yra kuriami šimtmečių eigoje.

Investuotojams ir spekuliantams finansų rinkose ir konkrečiai tiems, kas priima savo sprendimus vadovaujantis technine analize, periodai nustatomi laiko intervalais, kuriuose prekiaujami įvairūs instrumentai. Laiko intervalo pasirinkimo klausimas priklauso nuo kiekvieno atskiro treiderio, kiek jis yra atsparus rizikai.

Investuotojas ir spekuliantas

Būdami treideriais (investuotojais arba spekuliantais), mes galime būti analitinėmis, metodinėmis, intuityviomis ir agresyviomis asmenybėmis.

Vidutiniai ir ilgo laikotarpio laiko intervalai, paprastai, yra labiau “stabilūs”, juos mažesnis “triukšmo” kiekis  ir jie yra saugesni investicijoms su didele sėkmės tikimybe. Pelno gavimui iš investicijų reikalingas didesnis laiko kiekis, bet nuostolių gavimo atveju, pas treiderį liks daugiau maržos, kad sugrįžti prie teigiamos statistikos, tuo tarpu, trumpalaikis laiko intervalas susijęs su nestabilumu, aukštu volatilumu ir dideliu neapibrėžtumu.

Jeigu treideris pasiruošęs rizikuoti ir ieško greito pelno, jis grįs savo prekybą techninės analizės grafikais “mažuose” laiko intervaluose – nuo minutinių (net momentinių tikų grafikų) iki dieninių grafikų – ir prekiaus trumpalaikiuose laiko intervaluose, mąstydamas kaip spekuliantas. Paprastai, tokių treiderių analizė bus grindžiama išėjus tam tikrom ekonominėm naujienom.

Jeigu jie prekiautų labiau konservatyviau, išsaugodami žemas rizikas ir nuolat ieškodami labiau stabilesnio pelno, jų analizė būtų paremta tiek techniniais, tiek ir fundamentaliais aspektais, jie daugiau prekiautų vidutiniuose ir ilgalaikiuose laiko intervaluose – dieniniuose ir aukščiau, mąstydami kaip ilgalaikiai treideriai arba investuotojai.

Investuotojas, spekuliantas ir žaidėjas

Investuotojas: prisiima rizikas, būdingas šioms investicijoms, bando sumažinti jas iki minimumo, atsižvelgia į faktorius, kurie gali negatyviai įtakoti rezultatus.

Spekuliantas: žino apie dideles rizikas, kurios neišvengiamos, ir prisiima jas, atsižvelgia į faktorius, kurie, greičiausiai, negatyviai įtakos rezultatus;  būdamas lygiavertėse aplinkybėse, jis prisiima labiau rimtesnę riziką, nei investuotojas.

Žaidėjas: neturi informacijos apie investicines rizikas, taip pat negali jų numatyti, prisiima rizikas, kurių nereikėtų prisiimti, yra visiškai priklausomas nuo atsitiktinumo.

Trumpalaikiai, vidutiniai ir ilgalaikiai grafikų laiko intervalai:

Trumpalaikiai: М1, М5, М15, М30, Н1, Н4, dieninis.
Vidutiniai: dieninis, savaitinis, mėnesinis.
Ilgalaikiai: mėnesinis, ketvirtinis, pusmetinis, metinis.

Prieš pradedami prekiauti, pasirinkite jums būtiną laiko intervalą

Kruopštus prekybos sistemos vykdymas trumpalaikiame laiko intervale didins jūsų pelną. Prekiaudami su ja savaitę, galėtume pastebėti skirtumus tarp grafikų produktyvumo su skirtingais laiko intervalais.

Produktyvumą mes vertinsime kaip galimybę surinkti pelną per pasirinktą laiko intervalą, atsižvelgiant į vidutinį punktų skaičių. Efektyvumas siekiant potencialiai geresnių rezultatų tiesiogiai priklauso nuo prekybos sistemos kokybės ir nuo jos vykdymo prekiaujant labiau volatiliais trumpalaikiais laiko intervalais.

Bet kokiu atveju, pagrindinis faktorius yra produktyvumas ir laikas, sugaištas teigiamam rezultatui. Mes aptarsime nedidelį pavyzdį, kaip daugiau judėjimų atneša didesnę sumą punktų labiau mažesniuose laiko intervaluose. Produktyvumas, akivaizdu, bus priklausomas nuo apsirinktų laiko intervalų su tokiomis pačiomis sąlygomis.

Keletas galimybių įėjimui į rinką

Vienas iš pačių įtikinamiausių argumentų trumpalaikių laiko intervalų naudai (nuo M1 iki D1 grafikų) – tai įėjimų į rinką taškų gausa. Įėjimo taškai trumpalaikiuose grafikuose atsiranda dažniau, nei ilgalaikiuose. Būtent šis dažnis ir suteikia mums daugiau galimybių aktyviau prekiauti su bet kuriuo instrumentu.

Dėka įėjimo taškų kiekio ir kokybės šiuose laiko intervaluose, treideriai gali kelti savo efektyvumą. reikia pažymėti, kad, kaip ir bet kuriame versle, skaičiais svarbūs tik tada, kai jie derinami su kokybe.

Prekyboje galimybių turi būti daug ir jos turi būti kokybiškos, o kokybė šiuo atveju yra suprantama kaip nepertraukiama serija sėkmingų sandorių su reikšmingų punktų kiekiu kiekviename iš jų. Priešingu atveju, šios, taip vadinamos galimybės, greičiausiai, taptų tam tikru trūkumu.

Trumpalaikio potencialo optimizacija

Kaip pavyzdį, panagrinėsime vieną iš aktyviausiai rinkoje prekiaujamų valiutų porų EURUSD. 2014 m. balandžio mėn. trijų savaičių bėgyje EURUSD poros aktyvumas buvo nedidelis. Per savaitę, nuo pirmadienio 21 d. Iki penktadienio 25 d. poros judėjimas nuo minimumo iki maksimumo buvo mažesnis nei 70 punktų. Nepaisant to, šios valiutų poros prekybos pelningumas gali būti pagerintas atsižvelgiant į tai, kokiu laiko intervalu jūs prekiavote.

Dieniniame grafike (1 paveikslėlis) galima matyti, kad judėjimas sudarė maždaug 70 punktų (69, jeigu tiksliai), ir buvo tik vienas nepertraukiamas judėjimas keturias dienas iš eilės, atnešęs 63 punktus.

Iliustracijos dėlei, analizuodami potencialiai pelningą judėjimą, mes svarstysime bet kokį nenutrūkstamą judėjimą, t.y. tokį judėjimą, kuriame yra daugiau nei viena žvakė iš eilės viena kryptimi, kai kaina daro labiau aukštesnius maksimumus ir minimumus (bulių trendas), arba labiau žemesnius maksimumus ir minimumus (meškų trendas). Bendras punktų kiekis bus matuojamas nuo kainos minimumo ir maksimumo. Nereikėtų matuoti nuo pivotų lygių.

Kainos judėjimo įvertinimui, mes atsižvelgsime į tokį parametrą, kaip galimas spredas pagal esamą instrumentą, judėjimas daugiau kaip penki punktai duos mums galimybę gauti pelną arba, blogiausiu atveju, uždaryti poziciją nenuostolio zonoje, jeigu iš pradžių pelninga pozicija pradės virsti į nuostolingą.

Paveikslėlis 1. kainos judėjimas dieniniame grafike EUR/USD

Dieninis grafikas rodo, kad savaitės eigos prekyboje nuo pirmadienio (21 balandžio 2014 metų) iki penktadienio (25 balandžio) kaina judėjo 69 punktų diapazono ribose nuo minimumo link maksimumo. Kaip matyti iš šio pavyzdžio, per šį periodą per nenutrūkstamą potencialiai pelningą kainos judėjimą iš rinkos buvo paimta 63 punktai.

Paveikslėlis 2. kainos judėjimas 4-ių valandų grafike EUR/USD

Per tą pačią savaitę, apžvelgtą mūsų dieniniame grafike, 4-ių valandų laiko intervalas mums davė 8 potencialiai pelningus kainos judėjimus, bendrai sudarantis 256 punktus. Atkreipkite dėmesį, kad mes dirbame tik nepertraukiamuose, iš eilės einančiuose judėjimuose, ta pačia kryptimi.

Labiau trumpesni laiko intervalai

Jeigu dabar įsigilintume į išanalizuotus grafikus D1 ir H4 (2 pav.), mes pamatysime, kad su tais pačiais parametrais H4 grafike buvo 8 nepertraukiamai potencialūs judėjimai (tiek bulių, tiek ir meškų), kurie bendroje sumoje davė mums 256 punktus.

Galų gale, palyginus šiuos laiko intervalus su H1 grafiku (3 pav.), galima būtų pamatyti iš viso 24 kainos judėjimus, iš kurių keturi buvo mažiau nei penkių punktų, o 20 potencialiai pelningi prekybai.

Potencialiai pelningi judėjimai buvo įvertinti kiekybiškai ir kokybiškai. Nereikia nė sakyti, kad konfrontacija tarp skirtingų laiko intervalų yra žymiai įspūdingesnė, jeigu atsižvelgti ne tik į galimybes, bet ir į kiekvieno iš jų gaunamus signalus.

Rezultate, dėl to padidėja ir potencialus pelningumas, atsižvelgiant į tai, kad kiekvienas įėjimo signalas, priklausomai nuo prekybos sistemos, suteikia ne tik galimybę atidaryti naujas pozicijas, bet ir jas keisti. Šia prasme punktų kaupimo kiekybiškai įvertinti neįmanoma.

Trumpas šių trijų laiko intervalų palyginimas prekybos platformoje leido mums padaryti išvadą, kad trumpalaikiai nedideli grafikai duoda mums pelno iš dar mažiau reikšmingų kainos judėjimų. Tikimybė, kad trumpalaikiais laiko intervalais padidės teigiami prekybos rezultatai, kyla daug dažniau nei prekyba vidutiniais ir ilgalaikiais.

Apibendrinant tai, kas išdėstyta: kuo mažesnis laiko intervalas, tuo daugiau galimybių atsidaryti tiek trendines, tiek kontrtrendines pozicijas.

Paveikslėlis 3. Kainos judėjimas H1 grafike EUR/USD

Kadangi H1 grafikas yra mažiausias iš visų trijų, kurie buvo mūsų išanalizuoti, mes matome jame daugybę potencialių prekybai kainos judėjimų. Lyginant su labiau aukštesniais laiko intervalais šis laiko intervalas suteikia didesnes galimybes įeiti į rinką.

Žinoma, mes negalime įvertinti pelningumo neatsižvelgdami į išlaidas. Kiekvienas mūsų įėjimas turi savo individualią kainą, išlaidas, todėl kuo daugiau pozicijų, tuo daugiau išlaidų. Be to, kiekvienos trumpesnio laiko intervalo pozicijos turi mažesnį rentabilumą pagal grynąjį pelną, nei tipinė vidutinio ar ilgalaikio laikotarpio pozicija, jeigu analizuoti “vienu sandoriu”.

Bet, nežiūrint į tai, trumpesnis laiko intervalas iš esmės yra pelningesnis, nes prekiaudami trumpalaikiais grafikais, galime sudaryti šimtus pozicijų, tuo tarpu, tarkime, savaitiniame grafike, galbūt, bus atidaryta tik viena pozicija. Kuo daugiau galimybių turite prekiaudami su savo pelninga sistema, tuo daugiau pinigų ji jums atneš.

Laikas – pinigai ir finansų rinkose, ir mes turime maksimaliai išnaudoti jį, kadangi laikas yra brangus kiekvienam žmogui, tuo labiau, kad mes turime atsiminti, kad “…ilgalaikėje perspektyvoje mes visi mirsime”.

Lentelė 1. Kainos judėjimai ir punktų kiekis kiekviename iš laiko intervalų

Per tą patį laikotarpį dienos grafikas suteikė mums galimybę pagauti vieną bulių judėjimą su 63 punktais, 4 valandų grafikas suteikė mums aštuonis potencialiai pelningus judėjimus, kurie bendrai atnešė 256 punktus, o valandinis grafikas suteikė mums galimybė pagauti 20 potencialiai pelningų judėjimų ir iš rinkos pasiimti 373 punktus. Kuo trumpesnį laiko intervalą pasirenkame, tuo daugiau šansų įeiti į rinką.

Pagarbiai, Alvaro Echeverria

(išversta specialiai portalui spekuliantas.com)


Patiko straipsnis? Sek Forex prekiautojo portalo Facebook puslapį ir sužinok naujienas pirmas!


Nori išbandyti Forex prekybą? Rinkis patikimą Forex brokerį Roboforex ir gauk 30USD bonusą prekybos pradžiai.

Esi naujokas ir nežinai nuo ko pradėti? Praeik nemokamą įvadinį 10 pamokų kursą Forex naujokams!

 

 

Print Friendly, PDF & Email