Šeštadienis, 10 gruodžio, 2022
spot_img

Chrisas Lee – Positive Expectancy – Knyga lietuvių kalba. 6 dalis – Vystykite savo prekybos pranašumą

Šis turinys rodomas tik prenumeratoriams

Prenumeruokite, kad atrakintumėte šį turinį.

Penkta dalis čia

6. Sukurkite savo prekybos pranašumą

Kiekvienąkart, kai atsiduriate daugumos pusėje – laikas sustoti ir susimąstyti.

Markas Tvenas

Visi rinkos dalyviai konkuruoja dėl to paties dalyko – pelno.

Ir todėl, kad

– Dauguma treiderių yra protingi, labai išsilavinę ir motyvuoti, ir
– Prekyba yra neigiamos sumos žaidimas (pralaimėjusiųjų yra daugiau nei laimėjusiųjų),

tuomet turite užduoti sau tokį klausimą:

Kodėl iš prekybos turėčiau tikėtis daugiau nei kiti treideriai?

Nes jei jūsų požiūris į treidingą bus toks pat kaip daugumos treiderių, pasieksite tokių pačių rezultatų kaip ir jie (t. y. patirsite nesėkmę).

Skaudi tiesa yra ta, kad dauguma treiderių neturi jokio pranašumo rinkoje.

Jie skaito nemokamus straipsnius ir forumo įrašus, žiūri vaizdo įrašus YouTube ir galvoja, kad turi galimybę užsidirbti pinigų naudodamiesi šia informacija.

Tačiau jie nesupranta vieno dalyko: laisvai prieinama informacija nėra pranašumas.

Pranašumas pagal nutylėjimą nėra nereikšmingas. Jei visi galėtų juo naudotis nemokamai, jis nebeturėtų praktinės vertės.

Taigi, kai kalbu apie rinkos pranašumą, kalbu apie tai, kas ne tik reta, bet ir sunkiai atkartojama kitiems.

Taigi yra šešios pagrindinės rinkos pranašumo formos:

1. Greitis;
2. Kaštai;
3. Informacija ir (arba) analizė;
4. Dydis;
5. Emocinė kontrolė;
6. Metastrategija.

Jei galite įvykdyti sandorį 200 milisekundžių greičiau nei konkurentai – turite pranašumą. Jei turite greitesnę prieigą prie ekonominių naujienų duomenų – turite pranašumą. Jei galite prekiauti mažesnėmis sąnaudomis nei konkurentai, turite pranašumą.

Pagavote esmę?

Pagalvokite apie šiuos dalykus:

Sumažinus spredo kainą 1 punktu (kaip pavyzdys), gali atrodyti, kad tai nėra didelis pranašumas, tačiau pagalvokite, kad tai būtų garantuotas +10 % pranašumas strategijai, kurios tikslinis pelnas yra 10 punktų.

Kazino, kasmet gaunantys dešimtis milijonų pelno, turi tik +5 % ar mažesnį pranašumą!

Turime suprasti, kad iš visų rinkos dalyvių mažmeniniai treideriai turi mažiausią sėkmės tikimybę, nes mes neturime išteklių pirmosioms trims rinkos pranašumo formoms plėtoti.

Skirtingai nei dideli instituciniai žaidėjai ir rizikos draudimo fondai, mes iš tikrųjų turime prieigą tik prie trijų paskutiniųjų formų: dydžio, emocijų kontrolės ir metastrategijos. Būtent apie tai dabar ir kalbėsime.

Suprasti profesionalų žaidimą

Šiame skyriuje apžvelgsime, ką instituciniai treideriai paprastai daro gerai, o ko – ne, remdamiesi šešiomis skirtingomis pranašumo formomis.

Idėja yra tame, kad suprasti, kokių prekybos metodų, kurie tiesiogiai su jais nekonkuruoja, galime imtis. Ilgalaikėje perspektyvoje turėtume prekiauti taip, kaip profesionalai negali arba nenori prekiauti.

Apskritai, instituciniai treideriai yra geri:

– Itin dažnoje prekyboje (UHFT);
– Prekybos orderių sraute;
– Ilgalaikiame pozicijų turėjime.

Nežiūrint to, jiems prasčiau sekasi:

– Eiti prieš minią;
– Išnaudoti nenuspėjamus ekstremalius įvykius;
– Atpažinti atskirus paternus;
– Įvykdyti stambius vienkartinius sandorius su nedideliais pelno tikslais.

Itin dažna prekyba (UHFT)

UHFT algoritmai – tai kompiuterizuotos instrukcijos, kurios kasdien per sekundės dalį be aktyvaus žmogaus įsikišimo įvykdo tūkstančius sandorių.

Sandorio pelno tikslas grindžiamas itin mažais kainų pokyčiais ir galimybe sudaryti arbitražinį sandorį tarpusavyje susijusiose rinkose.

UHFT fondai gali taip veikti, nes jie turi:

– Matematikos ir gamtos mokslų daktarų personalą (geresnė analizė);
– Moderniausios kompiuterių sistemos (didžiausia sparta);
– Fizinis artumas prie rinkos biržų ir (arba) likvidumo teikėjų (didelė sparta);
– Galimybė prekiauti beveik be spredų / komisinių (mažesnės prekybos sąnaudos).

Toks pranašumų derinys beveik panaikina bet kokią galimybę mažmeniniams treideriams konkuruoti tuo pačiu lygiu – tai sritis, kurioje mes neturime visiškai jokio pranašumo, todėl jos reikėtų visiškai vengti.

Prekybos orderių srautas

Orderių srautas – tai sąveika tarp rinkoje pateiktų rinkos orderių ir limitinių orderių. Pastaruosius dažnai vadinama rinkos gyliu.

Kai kurie teigia, kad tam tikrose rinkose „geriau” prekiauti centrinėse (oficialiose) biržose, kuriose teikiama informacija apie rinkos gylį. Tai visiškai neatitinka esmės, nes tokia informacija apie rinkos gylį yra vienodai prieinama visiems dalyviams.

Kaip jau minėjau anksčiau, laisvai prieinama informacija nėra privalumas. Dar blogiau – tai gali būti netgi trūkumas, jei jūsų konkurentai gali pasiekti šią informaciją greičiau nei jūs.

Žinokite, kad tuo metu, kai informacija apie rinkos gylį siunčiama į jūsų kompiuterį ir rodoma jūsų prekybos ekrane, bankai, rizikos draudimo fondai ir kitos profesionalios institucijos šią informaciją jau turi šimtais milisekundžių anksčiau.

Taigi, kalbant apie orderių srautą, mažmeniniai treideriai neturi nei informacijos, nei greičio pranašumo prieš profesionalus: mes gauname tą pačią informaciją, tačiau ją gauname vieni paskutiniųjų.

Nors tai galbūt vis dar įmanoma, mažmeniniams treideriams bus sunku įgyti didelį ir tvarų orderių srauto pranašumą.

Ilgalaikių pozicijų laikymas

Didelė dalis profesionalių investuotojų ir (arba) treiderių bendruomenės savo investicijas ir (arba) sandorius laiko ilgą laiką.

Paprastai jos turi analitikų ir tyrėjų komandas, kurios parengia investavimo tezę, palaipsniui sudaro sandorius pagal šią tezę ir laiko juos kelias savaites ar mėnesius.

Jų investavimo laikotarpis gali svyruoti nuo 6 mėnesių iki 2 metų ar daugiau, priklausomai nuo to, kiek laiko, jų vertinimu, prireiks investavimo tezei įgyvendinti.

Laikui bėgant ir įsitikinę šia teze, jie toliau didina savo poziciją, kol visiškai į ją investuoja.

Nors tokiose ilgalaikėse strategijose paprastai dominuoja profesionalai, jomis gali pasinaudoti ir mažmeniniai treideriai, kurie gerai išmano makroekonomiką ir pagrindinius pasaulio rinkų veiksnius.

Skirtingai nuo daugelio kitų prekybos stilių, toje pačioje erdvėje vienu metu gali klestėti ir mažmeniniai treideriai, ir profesionalūs prekiautojai, turintys ilgalaikį požiūrį į rinką.

Kuo ilgesnis mūsų laiko intervalas, tuo mažesnė konkurencija.

Prekyba prieš minią

Meta-lygmenyje profesionalūs fondų valdytojai ir (arba) treideriai susiduria su karjeros rizika, kurios mažmeniniai prekiautojai nepatiria.

Profesionalai labai nesuinteresuoti prieštarauti priimtiems ideologiniams rinkos stereotipams: jiems geriau prarasti pinigus tuo pačiu metu, kaip ir visiems industrijos dalyviams, nei prieštarauti miniai ir būti vieninteliam, kuris praras pinigus.

Jei ką, jie tai paaiškins taip: „Visi klydo, todėl tai ne mano kaltė – niekas negalėjo to numatyti!”

Užuot sakę: „Aš vienintelis idiotas, kuris neteisingai nusprendė ir prarado pinigus”.

Pirmuoju atveju, specialistas greičiausiai nebus atleistas iš darbo, o antruoju – neabejotinai jo neteks.

Dėl to, kad profesionalai nesielgia priešingai, atsiranda didelė niša, kurią gali užpildyti mažmeniniai prekiautojai.

Kaip netrukus sužinosite, vienas geriausių būdų sėkmingai dirbti treideriu – daryti tai, ką nori daryti nedaugelis.

Naudojimasis nenuspėjamais ekstremaliais įvykiais

Investicijų pasaulyje nenuspėjami ekstremalūs įvykiai, turintys labai didelį poveikį rinkos kainoms, vadinami „juodosiomis gulbėmis”.

Klasikinis ekstremalus įvykis buvo 2008 m. JAV kilusi antrarūšių hipotekos paskolų krizė, kuri sužlugdė investicinį banką Lehman Brothers, sukėlė pasaulinių akcijų rinkų griūtį ir praktiškai sustabdė pasaulinius finansinius srautus skolinimo sektoriuje.

Nors tokių didelių krizių pasitaiko tik porą kartų per kartą per keliasdešimt metų, yra mini „juodųjų gulbių” versijų, kurios pasitaiko kelis kartus per ketvirtį. Pavyzdys galėtų būti atvejis, kai pagrindinis centrinis bankas netikėtai sumažina palūkanų normą.

Kadangi profesionalūs prekiautojai ir investuotojai veikia vadovaudamiesi įvairiomis prielaidomis, kuriose neatsižvelgiama į tokius netikėtus įvykius, o jiems įvykus atsiranda vertingų galimybių, profesionalai turi peržiūrėti savo rinkos prognozes ir vėliau pakoreguoti savo investicines pozicijas.

Koreguodami savo pozicijas profesionalai sukelia didelius rinkos trendų pokyčius, iš kurių smulkieji mažmeniniai prekiautojai gali gerai uždirbti.

Atskirų paternų atpažinimas

Kadangi dirbtinis intelektas vis labiau plinta prekyboje, galima daryti prielaidą, kad laikui bėgant prekyba pagal paternus taps mažiau pelninga. Juk kompiuteriai gali išmokti naudotis rinkos modeliais geriau ir greičiau nei žmonės, tiesa?

Na, ne visai.

Viena vertus, taip, mašininis mokymasis gali veiksmingiau nustatyti kai kuriuos paternus nei žmonės, tačiau tai netaikoma visiems paternams.

Pavyzdžiui, pažvelkite į šį modelį:

Ir žmonės, ir kompiuteriai supranta, kad tai stačiakampis, kuriame kaitaliojasi pilki kvadratėliai.

Tačiau dabar pašalinkime žaliąją dalį, kad būtų matomas visas vaizdas:

Žmogus-stebėtojas be vargo supras trimačius cilindrus, plokštumas, blokus ir jų permatomas ir nepermatomas spalvas. Jūsų smegenys sugeba atlikti keistą protinę gimnastiką, kad interpretuotų šį vaizdą kaip šešis skirtingus raštus, sujungtus į stačiakampį.

Tačiau kompiuteriui šis vaizdas yra atsitiktinis dvimačių formų rinkinys, kurio reikšmės jis nesupranta.

Kompiuteriai gali būti greitesni ir tikslesni atpažindami paprastus paternus, tačiau žmonės daug geriau atpažįsta sudėtingus, nuo subjekto nepriklausomus ir sunkiai pastebimus ryšius.

Taigi taip, kai kalbama apie tiesioginių ir konkrečių paternų nustatymą, žmonės treideriai yra daug lėtesni nei jų kolegos robotai. Tačiau jei atsižvelgsite į ekonominės politikos formuotojų ketinimus, žmonių psichologiją, rinkos nuotaikas, politiką, ateities lūkesčius – apytikslius vertinimus, kuriems įtakos turi daugybė neapibrėžtų ir kintančių veiksnių, – žmonės daug geriau interpretuoja situaciją ir įprasmina sunkiai suvokiamus dėsningumus.

Kitaip tariant, kuo įvairesnis paternas, tuo didesnė tikimybė, kad žmonės-treideriai turės pranašumą prieš robotus.

Tai svarbus skirtumas, nes nuo jo galiausiai priklauso, kokios strategijos, kurias taikydami mažmeniniai prekiautojai turi daugiausia šansų sulaukti ilgalaikės sėkmės.

Dirbtinis intelektas niekur nedings ir ilgainiui taps vis sudėtingesnis. Vienintelis būdas mažmeniniams prekiautojams išsiveržti į priekį – plėsti savo gebėjimus atpažinti kontekstinius modelius ir į prekybą įtraukti protinius, emocinius, psichologinius ir politinius aspektus.

Didelių vienkartinių sandorių sudarymas su mažais pelno tikslais

Vienas iš nedaugelio natūralių privalumų, kuriuos mažmeniniai prekiautojai turi palyginti su profesionalais, yra daug mažesnio dydžio sąskaitos naudojimas.

Mažesnis dydis reiškia, kad mūsų sandoriams įvykdyti reikia mažiau likvidumo ir jiems netaikomas toks pat kainų slinkimas kaip profesionalų sudarytiems sandoriams.

Kitaip tariant, esant vienodoms kitoms sąlygoms, mažmeniniai treideriai gali sudaryti ir užbaigti proporcingai daugiau sandorių daug geresnėmis kainomis nei profesionalai.

Šis pranašumas toks ryškus, kad dažnai galime įeiti į rinką ir išeiti iš jos su pelnu anksčiau, nei profesionalai visiškai investuoja savo lėšas į poziciją.

Taigi mažmeniniai prekiautojai gali taikyti partizaninės prekybos taktiką, pavyzdžiui, „greitai gauti pelno ir pabėgti”, o profesionalai to daryti negali. Didieji žaidėjai negali išgyventi iš 50 punktų pelno per mėnesį – mažmeninis prekiautojas gali.

Kaip dažnai sakau: milžino trupiniai – skruzdėlės puota.

Strategijos veikia tik ilguoju laikotarpiu, nes trumpuoju laikotarpiu jos ne visada pasiteisina.

Tobias Carlyle

Raskite savo nišą

Bet kurioje pakankamai išsivysčiusioje ekonominėje sistemoje žmonėms labiau apsimoka specializuotis ir (arba) detalizuoti, o ne apibendrinti.

Tai atspindi ekologines sistemas, kuriose dauguma organizmų išsivystė tam, kad užpildytų tam tikrą nišą – unikalų būdą konkuruoti su kitais organizmais dėl išlikimo. Juk Žemėje gali būti tik tam tikras skaičius rūšių, kurios elgtųsi taip pat, kol jos riboti ištekliai bus išnaudoti.

Jei prekiausite paprastais raudonaisiais obuoliais, galiausiai jus iš verslo išstums milžiniškos korporacijos, turinčios didžiulius biudžetus, masto ekonomiją ir pagalbines funkcijas, leidžiančias parduoti daug daugiau obuolių už daug mažesnę kainą, nei galite pasiūlyti jūs. Tiesiog negalite nuolat su jais konkuruoti.

Tačiau jei parduodate ypatingus, unikalios spalvos, kvapo ir skonio obuolius, kurie neauga masiškai ir ne visur, turite galimybę sėkmingai veikti toje pačioje rinkoje kaip ir įprastus obuolius parduodančios bendrovės.

Tas pats principas galioja ir prekybai: specializuokitės nišoje, kurią kitiems (ypač didiesiems žaidėjams) sunku nukopijuoti.

Darykite tai, ko negali padaryti kiti

Vienintelis būdas būti pelningam ilguoju laikotarpiu – į rinką žvelgti kitaip nei dauguma žmonių.

Tai reiškia, kad jūsų strategija būtinai turi būti mažai žinoma arba sudėtinga, kad kiti galėtų ja vadovautis.

Taigi, geras būdas pradėti galvoti apie tokias strategijas – paklausti:

Ką daugumai žmonių sunku padaryti?

Vėliau rimtai pagalvokite apie šį klausimą, bet toliau pateiksiu vieną atsakymą: atidėkite atlygio gavimą.

Dauguma žmonių tiesiog negali sulaukti, kada gaus išmoką. Jie nori pelno ir nori jo gauti dabar. Todėl jie kovoja su visais kitais dėl tiesioginio pelno, o tai, ironiška, ilgainiui lemia nuostolius.

Atskleisiu jums paslaptį, kurios niekur kitur neatskleidžiau: tarp visų pelningų strategijų, kurias išbandžiau remdamasis istoriniais duomenimis, daugiau nei pusė jų turėjo ne trumpesnį nei 3 mėnesių nuosmukio laikotarpį. Tik pagalvokite apie tai!

Kiek prekiautojų norėtų tęsti darbą po 3 mėnesių laikotarpio, per kurį jie „negautų atlyginimo”?

Tačiau matote, kad būtent todėl šios strategijos ir toliau yra pelningos: nes dauguma žmonių nenori laukti ir patirti nuostolių dabar, kad vėliau gautų pelno. Jie nerimauja, kai po poros mėnesių vis dar negauna pelno, ir nutraukia prekybą gerokai anksčiau, nei horizonte pasirodo koks nors realus pelnas.

Negalimumas atidėti atlygio taikomas ne tik priimant pelną, bet ir atidarant sandorius.

Daugelį treiderių kamuoja problema, kad jie negali atsispirti pagundai įeiti į rinką per anksti. Jie jaučiasi nepatogiai žiūrėdami į kainų grafiką ir nesudarydami sandorių.

Visi žinome, kad turėtume veikti tik naudodami aukštos kokybės prekybos paternus, tačiau kiek iš mūsų iš tiesų gali ir nori tiesiog stebėti ir nieko nedaryti, kol toks paternas pasirodys rinkoje?

Išlaukite

Kuo ilgiau prekiauju, tuo labiau suprantu, kad prekyba visą darbo dieną iš tikrųjų reiškia laukimą.

Nemaloniausias dalykas, susijęs su veiksminga prekyba, yra tai, kad ji paprastai apima ilgus aktyvaus laukimo laikotarpius.

Kalbame apie laukimą, kol atsiras tinkamas paternas, laukimą, kol sandoriai užsidarys savarankiškai (be trukdžių), ir laukimą, kol jie išeis iš nuosmukio laikotarpio.

Praktikoje pelninga prekyba yra daug nuobodesnė ir varginanti nei įdomi ir jaudinanti. Manau, kad tiek daug žmonių patiria nesėkmę prekyboje todėl, kad jie bando priversti viską daryti visiškai priešingai.

Visada atminkite: tarp prekybos dažnumo ir ilgalaikio pelningumo yra atvirkštinė koreliacija. Retai prekiaujantis treideris paprastai būna sėkmingesnis už dažnai prekiaujantį treiderį.

Kantrybės savybė taip pat taikoma ir meta-lygmenyje.

Kitaip nei profesionalūs prekiautojai ir fondų valdytojai, mažmeniniai prekiautojai nėra spaudžiami (1) pasiekti rezultatų per tam tikrą laikotarpį arba (2) nuolat prekiauti rinkoje.

Tai du iš nedaugelio mažmeninių prekiautojų pranašumų prieš profesionalus – pasinaudokite jais.

Jei šią savaitę nėra aukštos kokybės prekybos paternų, galime nedalyvauti rinkoje ir neturėti jokių neigiamų pasekmių. Tai kur kas geriau nei bandyti išspausti pelną iš vidutiniškos rinkos situacijos, patirti nuostolių ir paskui stengtis atsilošti.

Tai toks nepakankamai įvertintas dalykas, kad norėčiau pasakyti dar daugiau: jei mažmeniniai prekiautojai paprasčiausiai sudarytų perpus mažiau sandorių nei įprastai, jų veiklos rezultatai iš karto pagerėtų.

Esmė ta, kad jei galite laukti ilgiau nei dauguma žmonių, galite pasiekti geresnių prekybos rezultatų nei kiti.

Laimi tas, kuris yra apdairus ir laukia priešo, kurio nėra.

Sun Tzu

Diskomforto permąstymas

Prekyba kupina jausmų, kurie yra priešingi džiaugsmui ir laimei – ji kupina nusivylimo, nerimo, baimės ir pykčio.

Taigi, geras treideris yra tik tas, kuris gali konstruktyviai kovoti su šiomis neigiamomis emocijomis.

Ar galite jausti pyktį nebūdami pikti? Ar galite jausti nusivylimą ir nesielgti kaip nusivylęs treideris?

Vienas geriausių būdų „padaryti tai, ko kiti negali padaryti”, yra kitaip apdoroti neigiamas emocijas. Gebėjimas elgtis racionaliai, kai emocijos yra didelės, yra stipri savybė, kurią gali išsiugdyti tik nedaugelis žmonių.

Gebėjimas nepatogius jausmus paversti teigiamais yra artimiausia pasaulyje neprilygstama derybinė galia.

Jei sugebėsite elgtis ramiai ir logiškai ten, kur kiti panikuoja ar pasiduoda, turėsite neprilygstamą ir ilgalaikį pranašumą prekyboje.

Reguliariai patiriamas nuostolis

Žmonės yra užprogramuoti pervertinti pergalių dažnumą ir neįvertinti absoliučios pergalių vertės. Kitaip tariant, mes norime laimėti dažnai, o ne daug.

Būtent šį reiškinį daug tyrinėjo ekonomistai bihevioristai. Jų išvados rodo, kad žmonės yra linkę neigiamą patirtį suvokti 2,5 karto stipriau nei teigiamą.

Paprasčiau tariant, tai reiškia, kad, norint išlikti emocinės pusiausvyros lygyje, reikia vidutiniškai 2,5 laimingų įvykių vienam nelaimingam įvykiui.

Todėl dauguma prekiautojų yra linkę rinktis strategijas, kuriose yra didelis pelningų pozicijų procentas, bet didesnė nuostolingų pozicijų dalis.

Iš to išplaukia, kad palyginti nedaug žmonių naudoja strategijas, kurių pelno ir nuostolio profilis yra priešingas: su didesne nuostolingų pozicijų dalimi ir mažesne pelningų pozicijų dalimi, bet didesniu pelnu jose.

Kadangi dauguma žmonių negali pakęsti dažnų nuostolių, ši sritis yra tinkama tyrinėti, o dėl konkurencijos trūkumo yra didesnė tikimybė rasti pelningų prekybos strategijų.

Jei sugebėsite emociškai susidoroti su reguliariais nuostoliais, galėsite naudoti prekybos strategijas, kurių dauguma žmonių nenori naudoti.

Peržiūrėkite susijusias sritis

„Reguliarus” treidingas yra profesionalų žaidimas, ir jei bandysime konkuruoti šiame lygyje, ilgainiui greičiausiai pralaimėsime. Svarbiausia išsiaiškinti, ką bando daryti profesionalai, ir sužinoti, ar galime tai paversti pelningu pranašumu. Norime žaisti žaidimą, kurio jie negali žaisti.

Pavyzdžiui, profesionalus prekiautojas negali prekiauti kartą ar du kartus per mėnesį – jei jis taip elgsis, bus atleistas iš darbo.

Kita vertus, mažmeniniams prekybininkams tokie apribojimai netaikomi. Taikydami prekybos metodą, pagal kurį vidutiniškai gauname +1 % pelno iš vieno ar dviejų aukštos kokybės sandorių per mėnesį, galiausiai pasieksime labai gerų rezultatų.

Štai keletas susijusių sričių, kurias galbūt norėsite išnagrinėti, pavyzdžių:

Mažo likvidumo situacijos

Pavyzdžiai:

– Prekyba ne piko valandomis;
– Egzotinės valiutų poros;
– Laikotarpiai prieš pat naujienų paskelbimą arba jo metu;
– Netikėti politiniai ir (arba) ekonominiai įvykiai ar procesai.

Prekyba prieš daugumos nuomonę

Pavyzdžiai:

– Prekyba prieš trendą;
– Prekyba per naujienas;
– Prekyba su mažu pelno ir rizikos santykiu;
– Prekyba priešinga kryptimi nei visuotinai priimta rinkos idėja.

Emocinis diskomfortas

Pavyzdžiai:

– Sandoriai, kuriuos baisu sudaryti;
– Strategijos, sukeliančios stiprias neigiamas emocijas;
– Strategijos su neįprastai dideliais tiksliniais pelnais;
– Strategijos su reguliariais nuostoliais;
– Strategijos, dėl kurių tenka ilgai laukti ir (arba) praleisti.

Sunkiai suprantamos strategijos

Pavyzdžiai:

– Strategijos, kurioms valdyti reikia intensyvaus susikaupimo;
– Pažangiomis matematinėmis ir (arba) statistinėmis sąvokomis pagrįstos strategijos.

Šios sritys nėra išskirtinės ar išsamios. Ieškodami savo nišų, pastebėsite, kad daugelyje jų sutampa dvi ar daugiau šių sričių.

Pasikliaukite savo ekscentriškumu

Geriausi rinkos pranašumai yra tie, kurie apima tik jums būdingus bruožus.

Jei jus dažnai kaltina, kad esate „pernelyg analitiškas”, tai yra užuomina, kad turėtumėte ieškoti privalumų statistinėje analizėje arba prekybos sistemų modeliavime. Kita vertus, jei draugai dažnai sako, kad esate itin empatiškas žmogus, jūsų pranašumas greičiausiai yra psichologinis.

Mes visi esame kažkokie keistuoliai, apsėsti ar nekontroliuojami. Atsižvelkite į aplinkinių žmonių nuomonę: kaip jie mano, dėl ko esate „apsėstas”? Tikėtina, kad būtent čia yra jūsų natūralus pardavimo pranašumas.

Taigi, atsigręžkite į savo ekscentriškumą. Sutelkite dėmesį ir pasirūpinkite, kad šis aspektas veiktų jūsų naudai.

Jei norite gauti neįprastai didelį pelną iš prekybos, negalite dirbti įprastu lygiu.

Prekyba treiderių mintyse

Įprasta manyti, kad prekybos žaidimas žaidžiamas kainų grafike. Iš tikrųjų taip nėra. Prekyba iš tikrųjų yra žaidimas, vykstantis prekiautojų galvose.

Kadangi dauguma prekiautojų nuolat pralaimi, geriausia ieškoti pranašumo ten, kur jie patiria sunkumų. Šioje srityje yra daug nišinių galimybių: nuspėjama kitų prekiautojų reakcija.

Taigi, kaip galime sužinoti apie nuspėjamus kitų prekiautojų veiksmus?

Atsakymas slypi nemokamose Forex svetainėse, pavyzdžiui, Spekuliantas.com

Šios populiarios pradedančiųjųmokymosi prekiauti” svetainės netyčia, bet efektyviai moko daugumą pradedančiųjų mąstyti ir veikti tuo pačiu nuspėjamu būdu.

Ironiška tai, kad tyrinėdami tokias „nemokamas” svetaines dauguma mažmeninių prekiautojų užsideda taikinį ant savo nugaros. Ant nugaros jie pasikabina užrašą: „Aš taip mąstau ir prekiauju – ateikite ir uždirbkite iš manęs!”.

Būtent to jokiu būdu neturėtume daryti. Kaip sakoma: „Jei nežinai, kas yra idiotas, tai esi tu”.

Pateikiame trumpą instrukciją, kaip tai padaryti.

Pavyzdžiui, kai grafike pamatysite pramušimą, įsijauskite į tų, kurie įėjo į rinką per tą pramušimą, vietą: kur jie išeitų iš rinkos? Kur greičiausiai būtų dedami jų „Take Profit” ir „Stop Loss” orderiai? Paprastai juos rasite labai panašiose vietose – šalia trumpalaikių palaikymo ir pasipriešinimo lygių.

Dabar paklauskite savęs: ar yra koks nors būdas pasipelnyti iš nuspėjamų šių prekiautojų veiksmų ir reakcijų?

Čia galima ieškoti įvairiausių būdų ir nenoriu riboti jūsų kūrybiškumo, tačiau pateiksiu jums idėją, kuri užbaigs šį paveikslą:

Ką daryti, jei vietoj to, kad prekiaudamas tiesiogiai pramušimo metu, išstatyčiau atidėtą orderį ten, kur pramušimo prekiautojai greičiausiai išstatys savo stop loss? Jei jų stop loss nesuveiks, nesuveiks ir mano atidėtas orderis. Tačiau jei jų stop loss suveiks, stop-loss orderių srautas stumtelės kainą mano naudai.

Arba štai alternatyvi idėja:

Ką daryti, jei, užuot prekiavęs tiesiai ant pramušimo, palaukčiau stiprių ženklų, kad tas pramušimas nepavyks, ir tik tada pradėčiau prekiauti jo link? Jei pramušimas pasirodys esąs tikras, tada mano orderis nesuveiks ir aš paprasčiausiai liksiu ne rinkoje. Mano niša – prekyba apgaulingais pramušimais.

Ta pati mąstymo logika taikoma visiems bendriems prekybos stiliams, grafiniams modeliams, techniniams indikatoriams ir t. t. Prieš įeidami į rinką, pagalvokite, kaip susilpninti įprastai tikėtiną judėjimą, arba palaukti, kol jis žlugs.

Dabar turėčiau paminėti, kad prekyba priešinga kryptimi nei dauguma žmonių, nebūtinai suteiks mums pranašumą. Tačiau būtent šis įprotis mąstyti, klausti, abejoti ir kelti iššūkius atves jus į nišą, kurioje turėsite pranašumą.

Svarbiausia – tam tikrą savo strategijos dalį pagrįsti nuspėjamais, kitų treiderių, veiksmais. Negalima prekiauti tuo, ką matote grafike. Prekiaukite pagal nuspėjamas žmonių reakcijas į tai, ką jie mato savo grafike.

Nespręskite per daug greitai

Daugelis pelningų prekybos strategijų iš pirmo žvilgsnio atrodo atsitiktinės, tačiau iš tikrųjų jos pagrįstos subtiliomis, bet įtikinamomis išvadomis.

Ieškodami nišos, neatmeskite idėjų, kurios atrodo beprotiškos. Skirkite šiek tiek laiko jų studijoms ir dažnai atrasite idėjų, kurios padės jums rasti savo nišą. Išlaikykite aštrius mąstymo įgūdžius ir nustebsite, kaip dažnai iš pirmo žvilgsnio beprotiškose idėjose galite rasti genialių idėjų.

Prisitaikymas

Kadangi rinka yra sudėtinga ir nuolat kinta, visos šiuo metu veiksmingos strategijos vienu ar kitu metu nustos veikti.

Todėl svarbu, kad savo laiko, pastangų ir kapitalo per daug nesutelktumėte į vieną fiksuotą prekybos metodą.

Norėdami išlaikyti teigiamus lūkesčius ilguoju laikotarpiu, atsižvelkite į šiuos dalykus:

– Įtraukti į savo strategiją kai kuriuos komponentus, kuriuos reikia koreguoti, ir (arba)
– Vienu metu paleiskite kelias tarpusavyje nesusijusias strategijas.

Šios priemonės užtikrina, kad atėjus blogiems laikams (o jie tikrai ateis), galėsite arba pakoreguoti savo strategiją, kad ji išliktų pelninga, arba turėsite kitų strategijų, kuriomis galėsite kompensuoti nepakankamą savo strategijos veiksmingumą.

Kristoferis Lee,

Išversta specialiai portalui Spekuliantas.com


Patiko straipsnis? Sek Spekuliantas.com Facebook puslapį ir Telegram kanalą, kad gautum naujienas akimirksniu!


Nori išbandyti Forex prekybą? Rinkis patikimą Forex brokerį Roboforex ir gauk 30USD bonusą prekybos pradžiai.

Esi naujokas ir nežinai nuo ko pradėti? Praeik nemokamą įvadinį 10 pamokų kursą Forex naujokams!

5 5 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,333SekėjaiPatinka
1,560ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x