Penktadienis, 1 liepos, 2022
spot_img

Chrisas Lee – Positive Expectancy – Knyga lietuvių kalba. 5 dalis – Kelias į teigiamus lūkesčius

5. Kelias į teigiamus lūkesčius

Talentas pataiko į taikinį, į kurį niekas kitas negali pataikyti. Genijus pataiko į taikinį, kurio niekas nemato.

Arthuras Schopenhaueris

Teigiamų lūkesčių kelias prieštarauja sveikam protui. Labai dažnai žmonės nuostolingą prekybos metodą painioja su pelningu ir atvirkščiai – dauguma nesugeba atpažinti pelningos strategijos, net jei ją mato.

Paprastai laikoma, kad prekybos sėkmė – sudaryti daugiau pelningų sandorių.

Nors kartais tai gali būti tiesa, daugeliu atvejų taip nėra.

Matote, kai susiduriame su kompleksiškomis sistemomis, sėkmė reiškia ne tiek „daugiau gerų dalykų“, kiek „mažiau blogų dalykų“.

Pavyzdžiui, paimkime svorio metimo temą. Įprastas požiūris į svorio metimą – atlikti fizinių pratimų kompleksą. Žmonės galvoja, kad jei jie daugiau ir (arba) intensyviau sportuos, numes daugiau svorio.

Tačiau nepaisant to, kad mankšta iš dalies naudinga, iš tikrųjų tai labai prastas būdas atsikratyti papildomų kilogramų. Mankštinantis iš tikrųjų sudeginama daug mažiau kalorijų, nei žmonės mano.

Pasirodo, veiksmingesnis būdas numesti svorio yra atidžiai stebėti ką valgote, arba tiesiog valgyti mažiau. Svorio metimas yra 80 % dietos ir 20 % fizinio krūvio.

Tas pats principas galioja ir treidingui. Tikrasis požiūris į pelningą prekybą yra ne tiek gauti daugiau pelno, kiek sumažinti nuostolius.

Dabar aptarsime priežastis, kodėl gynyba yra svarbesnė už puolimą, taip pat kai kurias tipines teigiamų lūkesčių prekybos strategijų savybes.

Gynyba

Štai paprastas matematinis klausimas.

Kiek bus 6178 x 25 x 9,6 x 0?

Tikiuosi, kad jums nereikėjo imti skaičiuotuvo, kad tai padarytumėte. Atsakymas paprastas: nulis. Bet koks skaičius, padaugintas iš nulio, nesvarbu, koks didelis, yra lygus nuliui.

Tai analogiška daugeliui sistemų (ne tik matematinių), kuriose nesėkmė vienoje srityje gali paneigti visą pažangą, padarytą kitose srityse.

Tokiose situacijose „nulio“ pašalinimas turės daug didesnį poveikį nei bandymas pagerinti ką nors kita.

99 % treiderių šis „nulis“ yra ta riba, nuo kurios nuostoliai tampa nekontroliuojami. Galite būti protingiausias treideris ir turėti geriausias prekybos strategijas, tačiau visa tai neturės reikšmės, jei negalėsite kontroliuoti savo nuostolingų sandorių.

Taigi, pirmas žingsnis siekiant teigiamų lūkesčių – išvengti pasitraukimo iš žaidimo dėl kelių blogų aplinkybių ir (arba) sandorių.

Paprastai tai pasiekiama kiekvienam sandoriui išstatant griežtą stop loss.

Bet kuris treideris, kuris atidaro poziciją tiksliai nežinodamas, kur ją uždarys, nepakankamai įvertina rinkos nenuspėjamumo (triukšmo) laipsnį.

99 iš 100 atvejų jis tikriausiai ją uždarys neskausmingai, bet kai atsitinka tas vienintelis nelaimingas įvykis, jis gali sudeginti savo sąskaitą.

Todėl pirmoji prekybos strategijų su teigiamais lūkesčiais taisyklė yra: naudokite stop-loss.

Geležinė taisyklė Nr.1
Naudokite stop-loss.

Neigiamas procentinis poslinkis

Kažkuriuo metu savo treidingo kelionėje paklausite savęs: „Ar tikrai yra koks nors skirtumas tarp didelės ir mažos prekybos? Jei galiu uždirbti 5 % per mėnesį, kodėl neturėčiau padvigubinti savo loto dydžio ir gauti 10 % per mėnesį?“.

Atsakymas: taip, yra, ir labai didelis skirtumas. Priežastis paprasta: dėl kiekvieno papildomo -1 % nuostolio vis sunkiau bus atsistatyti.

Tai veikia tokiu būdu:

1 pavyzdyje mes pažymime, kad po -10 % nuostolio sąskaitoje lieka 9 000 USD.

Norėdamas grįžti prie nulinės (nenuostolio) ribos (iki 10 000 USD), treideris turėtų uždirbti +1 000 USD pelno, kas sudaro 11 % nuo likusių 9 000 USD.

Tokiu būdu, -10 % nuostolis reikalauja +11 % sąskaitos padidinimo, kad būtų pasiektas nenuostolio lygis.

Dabar panagrinėkime likusius pavyzdžius nuo -20 % iki -60 % nuostolio.

Atkreipkite dėmesį, kad kiekvieną papildomą -10 % nuostolį reikia padidinti pelno procentinę dalį, kad būtų pasiektas nenuostolio lygis.

Kai nuostoliai didesni nei -20 %, šis poveikis tampa tikrai neproporcingas… Taigi, protinga būtų išlaikyti kuo mažesnes nuosmukio vertes.

Geležinė taisyklė Nr. 2
Nuosmukiai neturėtų viršyti -20 %.

Šį „nepalankų“ efektą vadinu neigiamu procentiniu poslinkiu.

Jei gausime +10 % pelno, o vėliau prarasime -10 %, mes negrįšime į nenuostolio lygį. Rezultate patirsime nuostolių.

Pažvelkite:

[1 mėnuo] 10 000 USD + 10 % = 11 000 USD
[2 mėnuo] 11 000 USD – 10 % = 9 900 USD (1 100 USD nuostolis)

Atskirai noriu pažymėti, kad pelno ir nuostolių seka neturi reikšmės. Parodysiu situaciją, kai iš pradžių patyrėme -10 % nuostolį, o paskui uždirbome +10 % pelną.

[1 mėnuo] 10 000 USD – 10 % = 9 000 USD
[2 mėnuo] 9 000 $ + 10 % = 9 900 $ (tas pats 100 $ nuostolis)

Kaip matote, mes vis tiek liekame nuostolyje.

Ką tai mums rodo?

Tai rodo, kad pelningiau vengti nuostolių nei siekti pelno.

-1 % nuostolis turi didesnį poveikį mūsų sąskaitai nei +1 % pelnas.

Kitaip tariant, jei išvengsite -1 % nuostolio, jūsų sąskaita gaus daugiau naudos nei +1 % pelno.

Geležinė taisyklė Nr. 3
Kur kas pelningiau yra vengti nuostolių nei gauti pelno.
Išvengti -1 % nuostolio yra pelningiau nei gauti +1 % pelno.

Neigiamas procentinis poslinkis yra viena iš priežasčių, kodėl svarbu prekiauti tik aukštos kokybės paternais.

Vengdami prastos kokybės paternų, išvengiame didesnių nuostolių, o tai labiau skatina teigiamus lūkesčius nei priešingas atvejis.

Atsparumas nuosmukiams 

Žiemą dėl maisto trūkumo ir atšiaurių gyvenimo sąlygų gyvūnai tampa ypač pavojingi. Todėl daugelis gyvūnų rūšių šiuo laikotarpiu užmiega žiemos miegu, sumažindami energijos sąnaudas, naudodami riebalų atsargas.

Laimei, motina-gamta pasirūpino, kad jų riebalų atsargų būtų sunaudojama pakankamai mažai, kad šie gyvūnai galėtų išgyventi žiemą.

O dabar įsivaizduokite, kas nutiktų, jei jų suvartojamų riebalų kiekis arba žiemos trukmė padvigubėtų?

Tokiu atveju daugelis šių gyvūnų neišgyventų iki pavasario.

Šis pavyzdys yra analogiškas prekybos sąskaitai, kurioje ilgą laiką tęsiasi nuosmukis. Kadangi sąskaitoje vis dar yra daugiau nuostolių nei pelno, jūsų nuosavas kapitalas („riebalai“) laikui bėgant mažėja (riebalų vartojimas).

Ir jei jūsų sąskaitoje „riebalų suvartojimas“ yra nedidelis sumažėjimo laikotarpiu, jūsų sąskaita turi daug šansų išgyventi iki „pavasario“, kai vėl galės pradėti uždirbti pinigus.

Tačiau jei „riebalų suvartojimo“ tempas yra didelis, jūsų sąskaita gali apskritai neišgyventi iki „pavasario“.

Problema, su kuria susiduria treideriai, yra ta, kad nežinome, kada ateis „žiema“ ir kiek ji truks. Rinkos kompleksiškumas lemia, kad laiko ir trukmės periodų neįmanoma numatyti.

Gali praeiti trys ar net šeši mėnesiai (ar net daugiau!), kol baigsis nuosmukio laikotarpis ir vėl pradėsime uždirbti pinigus. Tuo tarpu mes nuolat mažiname savo kapitalą.

„Žiema“ galiausiai praeis. Problema ta, kad nežinome, kiek laiko praeis, kol tai įvyks.

Štai kodėl kuriant/laikantis prekybos strategiją verta prekiauti su mažu kreditiniu pečiu.

Kuo mažesnis kreditinis petys (kuo mažesnis loto dydis), tuo mažesnė tikimybė, kad jūsų sąskaita patirs didelius nuostolius nuosmukio metu.

Atminkite: prekybos žaidimo tikslas yra ne gauti pelno, o išgyventi (išsilaikyti rinkoje).

Kuo lėčiau prarandamas kapitalas nuosmukio laikotarpiais, tuo daugiau galimybių išgyventi, kol vėl pradėsite uždirbti pinigus.

Sėkmingas treideris yra ne tas, kuris praėjusį mėnesį uždirbo 20 proc. pelno, o tas, kuris išliks rinkoje ir po 10 metų.

Mažas kreditinis petys

Taigi, kokį kreditinį petį galima naudoti?

Daugeliui tikslų pasiekti pakanka naudoti 6-kartinį kreditinį petį. Su kiekvienu 1 000 JAV dolerių kapitalo savo sąskaitoje turite prekiauti ne daugiau kaip 6 mikro-lotais.

Tai labai skiriasi nuo 20-50 kartų didesnio kreditinio peties, kuriuo žmonės prekiauja šiais laikais. Esant tokiam lygiui, jie beveik neabejotinai patirs eilę nuostolių, po kurių vėliau negalės atsistatyti.

Dabar norėčiau atkreipti dėmesį į dažną prieštaravimą prekybai su mažu efektyviu kreditiniu pečiu, kad neva prekiaudami tokiu mažu svertu negalėsite uždirbti didelės pinigų sumos.

Tai pagrįstas klausimas, tačiau jis neatitinka treidingo esmės.

Matote, gero treidingo požymis yra ne absoliuti uždirbtų pinigų suma, o procentinė grąža, palyginus su nuosmukiu.

Treideris, kuris praėjusį mėnesį uždirbo 10 000 USD, nebūtinai yra geresnis treideris nei tas, kuris uždirbo 2 000 USD.

Kodėl?

Nes pirmasis greičiausiai rizikavo 50 000 JAV dolerių, kad uždirbtų 10 000 JAV dolerių (rizikos ir grąžos santykis 5:1), o antrasis rizikavo tik 5 000 JAV dolerių, kad uždirbtų 2 000 JAV dolerių (rizikos ir grąžos santykis 5:2).

Žinoma, galite sakyti, kad 2000 dolerių – nėra dideli pinigai, atsižvelgiant į tai, kiek darbo reikia norint tapti pelningu treideriu, ir būsite teisūs.

Bet reikalas štai kame: kai rizikos ir grąžos santykis yra 5:2, galite lengvai pritraukti kapitalo iš investuotojų ir uždirbti daugiau nei 10 000 JAV dolerių per mėnesį, rizikuodami perpus mažesne suma.

Esmė ta, kad jei sugebėsite išlaikyti padorų veiklos rezultatų lygį ir nedidelį nuosmukį, jums nereikia nerimauti dėl prekybos mažoje sąskaitoje – žmonės bus suinteresuoti patikėti jums savo pinigus.

Jei jūsų tikslas – uždirbti kuo daugiau pinigų, prasmingiau tai daryti naudojant investuotojo kapitalą, o ne prekiauti didesniais lotais su tuo pačiu kapitalu. Pastarasis metodas didina sverto riziką, o pirmasis – ne.

Dabar jau turbūt pastebėjote, kad dar visai nekalbėjome apie tai, kaip uždirbti pinigus – iki šiol aptartos koncepcijos susijusios su nuostolių valdymu ir išgyvenimu rinkoje.

Tam yra paprasta, bet svarbi priežastis: dauguma prekiautojų galiausiai pralaimi ne dėl to, kad neturi pelningų sandorių, o dėl to, kad jų nuostolingų sandorių yra per daug arba jų nuostoliai yra per dideli.

Greičiausiai, jūsų trumpiausias kelias į teigiamus lūkesčius yra ne padvigubinti pelną, o perpus sumažinti nuostolius.

Štai kodėl beveik visose ilgalaikių teigiamų lūkesčių turinčiose mažmeninės prekybos strategijose akcentuojama gynybinė prekyba.

Gynybinis treidingas

„Įprastas“ treidingas daugiausia dėmesio skiria prekybos paternų nustatymui, o gynybinis treidingas – studijavimui ir nuostolių mažinimui.

Toks požiūris gali atrodyti keistas, nes paprastai šiuo metodu mums gyvenime nepavyksta pasiekti sėkmės. Pavyzdžiui, plaukimo varžybose laimi tas, kuris plaukia greičiausiai, o geriausiu klasės mokiniu tampa tas, kuris geriausiai išlaiko egzaminą.

Daugumoje konkurencingų gyvenimo sričių sėkmė pasiekiama kuo daugiau pasiekiant „pergalių“.

Tačiau treidingui toks metodas netaikytinas.

Treidinge nepakanka turėti daug pelningų sandorių. Turite įsitikinti, kad prarandate mažiau, nei gaunate, o tai jau visai kas kita.

Pakartosiu šią mintį skirtingomis prasmėmis, nes jums svarbu tai suprasti: geros prekybos esmė yra ne tiek daryti daugiau teisingų dalykų, kiek daryti mažiau neteisingų dalykų.

Pašalinti trūkumus > sustiprinti privalumus

Kompleksiškose sistemose didžiausi patobulinimai paprastai gaunami pašalinus blogus elementus, o ne pridėjus gerus.

Šis principas yra įtvirtintas gydytojo profesijos kredo – visų pirma, nepakenk. Teikiant pagalbą sergantiems žmonėms, svarbiausia imtis veiksmų, kurie nepablogintų situacijos.

Panašiai, jei grupė vaikų elgiasi netinkamai, dažnai veiksmingiau yra pašalinti kurstytoją, nei į grupę įtraukti paklusnesnius vaikus.

Šis principas taikomas ir treidingui. Natūraliai esame linkę ieškoti „naujų ir geresnių“ būdų, kaip sudaryti pelningus sandorius, tačiau veiksmingesnis būdas – išnagrinėti savo nuostolius ir išsiaiškinti, kaip jų kuo labiau išvengti.

Ilgaamžiškumas > trumpalaikiai rezultatai

Rezultate, treidingo esmė yra (1) uždirbti pinigus ir (2) tai daryti kuo ilgiau.

Problema ta, kad žmonės per daug dėmesio skiria pirmajam ir pamiršta antrąjį.

Jei gerai pagalvojate, tai iš tikrųjų yra du vienas kitam prieštaraujantys tikslai.

Šiuo metu pelningiausios prekybos strategijos paprastai turi mažiausiai galimybių išlikti ilgalaikėje perspektyvoje. Jos gerai veikia dabartinėje rinkos fazėje, bet kai fazė pasikeičia, jos nepasiteisina.

Galvokite apie tai, kaip apie Formulės-1 lenktyninį automobilį ir visureigį. F1 automobilis gali važiuoti itin dideliu greičiu lygiais miesto keliais, bet vos tik išvažiuoja į duobėtą kelią, jis iškart subyra.

Kita vertus, visureigis negali greitai važiuoti miesto keliais, tačiau jis puikiai įveikia įvairias kelio sąlygas.

F1 automobilis yra daug efektyvesnis labai konkrečiomis sąlygomis, o visureigis skirtingomis sąlygomis pasižymi didesniu vidutiniu našumu.

Tai panašu į treidingą: yra strategijų, kurios labai gerai veikia tam tikromis rinkos sąlygomis, bet greitai patiria nesėkmę, kai tos sąlygos pasikeičia.

Tuo tarpu yra strategijų, kurių rezultatai įvairiomis rinkos sąlygomis būna vidutiniški, tačiau ilgoje perspektyvoje jie paprastai būna geresni, nes sugeba atlaikyti sunkius periodus.

Vykdant gynybinį treidingą – tikslas nėra kuo greičiau uždirbti pinigų. Tikslas – išlikti ilgalaikėje perspektyvoje, išgyventi blogus laikus (įvairias krizes) ir gauti pelno atėjus geriems laikams.

Todėl pirmenybė teikiama ilgaamžiškumui, o ne trumpalaikiams rezultatams.

Geležinė taisyklė Nr. 4
Svarbiau būti gyvam rytoj, o ne uždirbti pinigų šiandien.
Visada rinkitės ilgaamžiškumą, o ne pelną.

Pertekliškumas > Optimizacija

Suzanne Collins romane „Bado žaidynės“ pagrindinė veikėja atsiduria didelėje atviroje arenoje su vienuolika kitų dalyvių, kurie turi kovoti vienas su kitu iki mirties.

Tačiau dalyviai nėra vieninteliai pavojaus šaltiniai vieni kitiems, nes pačioje arenoje yra spąstų, mėsėdžių gyvūnų ir aplinkos pavojų, tokių kaip rūgštiniai rūkai ir potvynio bangos.

Mūsų, treiderių, padėtis nedaug skiriasi nuo „Bado žaidynių“ dalyvio padėties. Visur aplink mus tyko pavojai, kurių negalime numatyti. Užlipę ant šulinio galite nukristi ir būti mirtinai užsimušti. Jei per ilgai užsibūsite vienoje vietoje, jus gali užpulti plėšrios beždžionės. Jei įsipjautumėte į aštrų akmenį, galite mirti nuo infekcijos.

Ir ne tik aplinka bando mus nužudyti – kiekvieną minutę mus medžioja kiti dalyviai, kad mus sunaikintų.

Tokiomis neaiškiomis ir galimai lemtingomis aplinkybėmis geriausia strategija būtų sutelkti dėmesį į pertekliškumą, o ne į veiksmingumą. Geriau turėti du buteliukus antibiotikų, kai jų nereikia, nei neturėti nė vieno, kai jų labai reikia.

Šis principas taikomas visiems gynybinės prekybos aspektams.

Pavyzdžiui, viena iš priežasčių, kodėl prekiaujame mažais lotų dydžiais, yra ta, kad mūsų prekybos sistemai reikia perteklinės maržos. Dauguma dienų jos tikriausiai neprireiks, tačiau tomis dienomis, kai jos prireiks, ji gali išgelbėti mūsų treidingo karjerą.

Gebėjimas teisingai pralaimėti

Unikali gero treiderio savybė – gebėjimas teisingai pralaimėti.

Tai reiškia, kad:

– Būkite kantrūs laukdami kokybiškų prekybos paternų (venkite nuostolių);
– Blaiviai vertinkite nuostolius (kai susiduriate su nuostoliais);
– Pirmenybę teikite kapitalo išsaugojimui, o ne savo ego (susitaikykite su nuostoliais);
– Turėkite išorinį veiksmų planą, kaip slopinti neigiamas emocijas (susitaikyti su praradimais);
– Mažinkite nuostolius ir nuosmukius (valdykite nuostolius).

Leiskite man plačiau aptarti kiekvieną iš šių punktų.

Būkite kantrūs laukdami kokybiškų prekybos paternų

Naudoti tik aukštos kokybės paternus (ir ignoruoti kitus) yra svarbiausias dalykas, kurį treideris gali padaryti, kad pagerintų savo veiklos rezultatus. Geriausias būdas užsidirbti pinigų – vengti didelių nuostolių.

Vienintelis trūkumas yra tas, kad aukštos kokybės sandoriai sudaromi palyginti retai. Iš 100 galimų sandorių mažiau nei 20 būtų laikomi kokybiškais.

Jei turite kantrybės (arba galite ją išsiugdyti) ir nedalyvaujate rinkoje, kol pasirodys šie aukštos kokybės modeliai, manykite, kad jau laimėjote pusę mūšio.

Blaiviai vertinkite savo praradimus

Gynybinėje prekyboje nuostoliai laikomi geru dalyku tol, kol juos valdote. Žiūrėkite į jas kaip į bakterijas: mažomis dozėmis jos yra naudingos, o jei jų augimas ir dauginimasis tampa nekontroliuojamas, jos tampa mirtinai pavojingos.

Nuolat saikingai su bakterijomis susiduriančio žmogaus sveikata yra geresnė nei to, kuris su bakterijomis nesusiduria. Panašiai ir prekybos sistemos, kurios patiria vidutinius nuostolius, paprastai yra „sveikesnės“ nei tos, kurios niekada jų nepatyrė.

Geri treideriai džiaugiasi nuostolingais sandoriais, nes jiems nuostolių prisiėmimas (mažinimas) visų pirma yra kapitalo išsaugojimo funkcija.

Kadangi rinka iš prigimties yra nenuspėjama, nuostoliai pasitaikys dažniau, nei norėtųsi. Todėl jų reikėtų tikėtis ir planuoti, o ne bijoti ir vengti.

Pirmenybę teikite kapitalo išsaugojimui, o ne savo ego

Geri treideriai mėgsta pinigus labiau nei būti teisūs.

Jie gali būti tvirtai įsitikinę dėl tam tikro sandorio, tačiau jei rinka pasisuks prieš jų poziciją, jie be problemų sumažins savo nuostolius – jie labiau linkę priimti „neteisingą“ sprendimą, kad neprarastų daugiau kapitalo, nei būti „teisūs“ ir rizikuoti prarasti daugiau savo pinigų.

Geri treideriai praktiškumą (pinigus) vertina labiau nei savo ego (t. y. labiau nei tai, kad jie yra teisūs).

Turėkite veiksmų planą neigiamoms emocijoms slopinti

Net geriausi treideriai, prekiaudami patiria neigiamų emocijų.

Tačiau skirtumas yra tas, kad jie imasi veiksmų šiems potencialiai destruktyviems jausmams atpažinti ir spręsti, o ne bando juos ignoruoti.

Kai kurios iš šių priemonių:

– Prekybos sustabdymas vienai dienai/savaitei, jei nuostoliai viršija x% kapitalo;
– Prekybos plano koregavimas, kai tik rinka užsidaro;
– Prekybos grafiko peržiūra tik kartą per valandą / dieną / savaitę;
– Prieš imdamiesi bet kokių prekybos veiksmų, jie vadovaujasi kontroliniu kriterijų sąrašu;
– Turėti prekybos ir (arba) apskaitos partnerį;
– Prekyba naudojant algoritmus, o ne rankinę prekybą.

Esmė ta, kad geri treideriai turi išorinius atskaitos taškus, kuriais remdamiesi gali pasitikrinti, ar jų veiksmai nėra nulemti emocijų. Jei neturite tokių veiksmų planų, kuriais vadovautumėtės emocinio streso metu, sukurkite juos.

Išlaikykite nuosmukius nedideliame lygyje

Po -20 % nuosmukio, neįmanoma greitai sugrįžti į nenuostolio lygį, nebent imtumėtės pernelyg didelės rizikos.

Štai kodėl geri treideriai neleidžia, kad jų nuostoliai taptų per dideli. Jie pasirengę susitaikyti su mažesniu pelnu, jei tai reiškia, kad jų nuostoliai bus nedideli.

Prisimenate? Pelningiau išvengti -1 % nuostolio nei +1 % pelno.

Atminkite: geriausia gynyba – nebūti ten.
Ponas Mijagi, filmas „Karatė vaikis“ (1984 m.).

Taikykite paprastas prekybos sistemas

Paprastos prekybos sistemos paprastai veikia geriau nei sudėtingos, nes yra mažiau jautrios aplinkos pokyčiams (t. y. jos yra patikimesnės).

Ši patikimumo savybė yra svarbi, nes rinka pateikia įvairių gudrybių, su kuriomis sudėtingos (bet trapios) prekybos sistemos galiausiai nesugeba susidoroti.

Kadangi rinkos ateitis labai neapibrėžta, turėtumėte daugiau dėmesio skirti patikimiems principams, kurie yra pusiau veiksmingi įvairiomis aplinkybėmis, o ne sudėtingai taktikai, kuri yra labai efektyvi tik nedideliame rinkos sąlygų diapazone.

Prekiaukite rečiau

Forex Dreaming pusiau juokais pasakiau, kad mano močiutė yra geresnė prekiautoja nei dauguma mažmeninių treiderių, nes kai dauguma jų patiria nuostolius, jos rezultatai išlieka nepakitę, nes ji visai neprekiauja.

Nors tai buvo parašyta juokais, čia yra labai svarbus dalykas: kuo dažniau sudarinėjate sandorius, tuo didesnė tikimybė, kad prekiausite su neigiamais lūkesčiais.

Kodėl?

Dėl trijų priežasčių:

1. Pirmoji priežastis – didelis triukšmo ir signalo santykis rinkose. Kuo dažniau prekiaujate, tuo didesnė tikimybė, kad reaguojate į triukšmą, o ne į naudingą signalą.

2. Antroji priežastis yra ta, kad finansų rinkos yra labai efektyvios. Geros prekybos galimybės pasitaiko retai, nes vos tik jos išryškėja, jos būna išgraibstomos. Jei pinigai guli ant grindų, jie ilgai ten neužsibūna ir greitai atsiduria kieno nors kišenėje.

Štai kodėl dauguma rinkoje esančių prekybos galimybių paprastai būna prastos kokybės. Kuo dažniau prekiaujate, tuo didesnė tikimybė, kad prekiaujate mažesnėmis nei vidutinėmis galimybėmis, kurios jus stumia link neigiamų lūkesčių.

3. Trečioji priežastis susijusi su spredais, praslydimu ir komisiniais. Tai vieni didžiausių neigiamų lūkesčių šaltinių – kuo dažniau prekiaujate, tuo daugiau prekybos sąnaudų patiriate ir tuo stačiau kopiate pelningumo link.

Kadangi mažmeniniai treideriai moka didžiausius spredus ir komisinius iš visų rinkos dalyvių, mūsų lūkestis pagal nutylėjimą yra mažiausias: kiekvienas mūsų sudarytas sandoris mums santykinai kainuoja daugiau nei visiems kitiems treideriams rinkoje.

Iš to išplaukia, kad mažmeniniams treideriams optimaliausia prekiauti kuo rečiau ir tik geriausius prekybos paternus. Atidžiai rinkitės signalus.

Pagalvokite apie tai kaip apie pokerio žaidimą, kai jūsų varžovai turi 10 000 USD ir už kiekvieną sužaistą ranką moka 1 USD, o jūs turite tik 100 USD ir už kiekvieną sužaistą ranką mokate 2 USD.

Jei sužaisite tiek pat rankų, kiek ir jūsų varžovas, tikimybė pralaimėti bus daug didesnė.

Geriausia strategija tokiomis aplinkybėmis – vengti žaisti daug rankų ir daryti statymus tik tada, kai jums iškrenta labai geros kortos.

Geležinė taisyklė Nr. 5
Kuo dažniau prekiaujate, tuo didesnė tikimybė, kad jūsų lūkesčiai bus neigiami.
Prekiaukite retai.

Labiau aukštesnis laiko intervalas

Vienas iš didžiausių nemokamų privalumų, kuriuos galite gauti prekiaudami, yra aukštesnis laiko intervalas.

Užuot stengęsi pasiekti sėkmę per artimiausius 3-6 mėnesius, skirkite sau metus ar dvejus.

Atkreipkite dėmesį į vieną treidingo ypatybę, apie kurią jums niekas nesako: galite ištisas savaites viską daryti teisingai ir vis tiek nematyti rezultatų.

Kodėl? Nes (1) pelningų ir nuostolingų pozicijų seka yra atsitiktinė ir (2) didžioji dalis pelno iš pelningų pozicijų bus skirta nepelningoms pozicijoms padengti.

Todėl į grynąjį pelną bus įtraukta tik apie 20 % pelningų sandorių.

Tai reiškia, kad 80 proc. laiko tiesiog laikysitės „ant vandens“. Štai kodėl labai svarbūs gynybinės prekybos principai: įsitikinkite, kad nepatyrėte pernelyg didelio nuosmukio, kol pasirodys tie 20 % grynojo pelningumo sandorių.

Tai viena iš sudėtingiausių prekybos dalių: reikia išgyventi 80 % nenuostolingų sandorių ir realizuoti 20 % grynojo pelno sandorių.

Nenuostabu, kad būtent todėl daugeliui žmonių patiria nesėkmę – jų nuostoliai tampa per dideli, kol jie gauna tuos 20 % pelno.

Taigi, štai trys pagrindiniai principai, kuriais vadovaudamiesi galite tikėtis teigiamų lūkesčių:

1. Išlaikykite savo lūkesčius žemame lygyje;
2. Praktiškai taikykite gynybinę prekybą;
3. Stenkitės išgyventi pakankamai ilgai, kad jūsų pelnas viršytų nuostolius.

Šis metodas yra varginantis, lėtas ir dažnai atbaidantis. Tačiau treidingas būtent taip ir veikia – čia nėra konkurencijos, nes visi susitelkę į trumpalaikį pelną (nesuvokdami, kad ilgainiui gali patirti nesėkmę).

Gerai! Taigi, dabar, kai supratote gynybinio treidingo koncepciją, kitas žingsnis – rasti ir išvystyti prekybinį pranašumą.

Kristoferis Lee,

Išversta specialiai portalui Spekuliantas.com


Patiko straipsnis? Sek Spekuliantas.com Facebook puslapį ir Telegram kanalą, kad gautum naujienas akimirksniu!


Nori išbandyti Forex prekybą? Rinkis patikimą Forex brokerį Roboforex ir gauk 30USD bonusą prekybos pradžiai.

Esi naujokas ir nežinai nuo ko pradėti? Praeik nemokamą įvadinį 10 pamokų kursą Forex naujokams!

5 4 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,323SekėjaiPatinka
1,520ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x