Antradienis, 23 liepos, 2024

Rayner Teo – Price Action prekybos paslaptys – Knyga lietuvių kalba – 6 skyrius

Penktas skyrius čia

6 skyrius

Rizikos ir sandorių valdymo paslaptys

2008 m. finansų krizės metu pažinojau vieną treiderį, kuris prekiaudamas ateities sandorių rinkoje (fjūčeriais) per metus uždirbdavo milijoną dolerių. Jis prekiavo dideliais kiekiais, atidarydamas po kelis šimtus sandorių pozicijų, ir dažnai jo pelnas ir nuostoliai per dieną svyruodavo šešiaženkliais skaičiais aukštyn ir žemyn.

Spėkite, kuo jis užsiima dabar? Jis dirba taksi vairuotoju. Nesupraskite manęs neteisingai: neturiu nieko prieš taksi vairuotojus. Noriu pasakyti štai ką: galite prekiauti kaip karalius ir uždirbti didelius pinigus, bet jei neišmoksite valdyti rizikos, anksčiau ar vėliau viską prarasite.

Kartą Polas Tudoras Džounsas pasakė: “Svarbiausia treidingo taisyklė – žaisti iš stiprios gynybos pozicijų, o ne iš stipraus puolimo pozicijos.” Tai tiesa, todėl visą skyrių paskyriau rizikos valdymui, kad galėtumėte išgyventi šiame versle.

Taigi, šiame skyriuje sužinosite tiesą apie tai, kaip protingi pinigai medžioja jūsų stopus, kaip nustatyti tinkamą stop loss, kaip taikyti tinkamą rizikos valdymą savo prekybai, kaip apskaičiuoti optimalų pozicijos dydį ir kaip valdyti savo sandorius, kad paimtumėte rinkos svyravimus arba “prasilėktumėt” ant masyvių trendų. Susidomėjote? Tada važiuojam!

Kaip protingi pinigai medžioja jūsų stopus

Rinka privalo palengvinti sandorius tarp pirkėjų ir pardavėjų. Kuo daugiau rinkoje yra pirkėjų ir pardavėjų, tuo rinka yra efektyvesnė. Tai lemia didesnį likvidumą (lengvumą, kurio dėka galima pirkti/parduoti drastiškai nesikeičiant rinkos kainai).

Jei esate mažmeninis treideris, likvidumas jums greičiausiai nebus problema, nes prekiaujate nedidelėmis pozicijomis. Tačiau stambiai finansinei įstaigai likvidumas yra pagrindinė problema. Įsivaizduokite.

Jūs valdote rizikos draudimo fondą ir norite įsigyti 1 milijoną ABC akcijų. Jūs žinote, kad palaikymo lygis yra ties 100 JAV dolerių, o ABC akcijomis prekiaujama po 110 JAV dolerių. Jei įeisite į rinką, tikriausiai padidinsite kainą ir įvykdysite orderį vidutine 115 USD kaina už akciją. Tai 5 doleriais daugiau nei dabartinė kaina. Ką daryti?

Tačiau jūs žinote, kad yra 100 JAV dolerių palaikymo zona, ir tikėtina, kad žemiau jos bus visa grupė stop-loss orderių (treiderių, kurie atsidarė ilgąsias ABC akcijų pozicijas).

Taigi, jei pavyks nustumti kainą žemyn, kad šie stopai suveiktų, į rinką plūstelės pardavimo orderiai (nes treideriai visas savo atidarytas ilgąsias pozicijas uždarys nuostolingai).

Ir atsižvelgiant į pardavėjų spaudimą, galite iš tų treiderių nusipirkti 1 mln. ABC akcijų. Tai suteiks jums geresnę kainą įėjimui, vietoj to, kad eiti į rinką ir patirti 5 dolerių praslydimą.

Kitaip tariant, jei organizacija nori atsidaryti ilgąją poziciją rinkoje su minimaliu praslydimu, ji paprastai pateikia pardavimo pavedimą, kad netoliese būtų suveiktų stop-loss orderiai.

Tai suteikia jai galimybę pirkti iš šių treiderių, taip sumažinant savo nuostolius ir kartu gaunant geresnę kainą, už kurią ji gali įeiti į rinką. Pažvelkite į savo grafikus: dažnai matysite, kaip rinka pramuša palaikymo zonos minimumus, tada apsisuka ir kyla aukštyn.

Štai pavyzdys:

Tai reiškia, kad neturėtumėte išstatyti savo stop loss žemiau palaikymo zonos minimumų arba aukščiau pasipriešinimo zonos maksimumų, nes tokius stop loss’us medžioja kiti ir yra didelė tikimybė, kad jie bus lengvai išmušti. Be to, neturėtumėte išstatinėti stop-loss pagal tai, kaip jaučiate ar kiek pinigų liko jūsų sąskaitoje, nes rinkai nerūpi nei viena, nei kita. Ką daryti?

Kaip teisingai išstatyti stop loss ir išvengti stopų medžioklės

Kai išstatote stop loss orderį, norite, kad šis “barjeras” veiktų jūsų naudai ir neleistų kainai judėti prieš jus. Šie “barjerai” gali būti tokie dalykai kaip palaikymo ir pasipriešinimo lygiai, maksimumai ir minimumai, trendinės linijos ir pan.

Tai reiškia, kad išstatydami stop loss orderį turėtumėte remtis vertės sritimi, nes rinkai bus sunku ją pramušti. Ar supratote mintį? Puiku. Štai kaip tai padaryti.

Pirmiausia reikia nustatyti vertingą sritį. Tada pridėkite tam tikrą “buferinę” vertę, kad jūsų stopas nesuveiktų tik todėl, kad kaina staiga persmeigė palaikymo zonos minimumus.

Tarkime, kad jūsų vertės sritis yra palaikymo zonoje, todėl jums reikia apibrėžti palaikymo zonos minimumus ir atimti 1 ATR reikšmę iš minimumų (trumpiems sandoriams pridėtumėte 1 ATR prie pasipriešinimo zonos maksimumų).

Štai ką turiu omenyje:

Be to, turėtumėte išstatyti stop loss orderį tokiame lygyje, kuriame jūsų prekybos modelis praras prasmę. Pavyzdžiui, jei perkate ant bulių vėliavos pramušimo, jūsų stop loss turėtų būti žemiau jo minimumų, nes bet kur virš jo, bulių vėliavos modelis vis dar galios. Tačiau jei kaina nukris žemiau minimumų, bulių vėliavos modelis bus pramuštas, o jūsų prekybos signalas praras savo galiojimą. Toliau sužinosite, kaip apskaičiuoti optimalų pozicijos dydį savo sandoriams, kad nesudegintumėt savo sąskaitos. Judame toliau…

Rizikos valdymas: kaip apskaičiuoti pozicijos dydį (valiutų rinkoje)

Rizikos valdymo paslaptis slypi šioje lentelėje:

Kaip matote, jei prarastumėte 10 % savo prekybos kapitalo, jums reikėtų uždirbti 11,11 %, kad grįžtumėte į nenuostolio lygį.

Jei prarandate 50 % savo prekybos kapitalo, jums reikėtų uždirbti 100 % pelno, kad grįžtumėte į nenuostolio lygį. O jei pasieksite 90 % nuosmukį, turėsite uždirbti 900 % pelno, kad sugrįžtumėte į atsiperkamumo lygį (sėkmės jums tame).

Rizikos valdymo paslaptis – suklydus prarasti nedideles sumas, kad niekada nepasiektumėte tokio nuosmukio lygio, nuo kurio negalėtumėte atsigauti. Štai kodėl turite rizikuoti tam tikra savo kapitalo dalimi kiekviename sandoryje (manau, kad rizika vienam sandoriui turėtų būti ne didesnė nei 1 %). Tai reiškia, kad jei turėsite 20 nuostolingų sandorių iš eilės, jūsų nuosmukis sudarys apie 20 %. Tai nebus pasaulio pabaiga ir jūs vis dar galėsite išgyventi, kad galėtumėte kovoti kitą dieną.

Dabar kyla klausimas: kokio dydžio pozicija turėtumėte prekiauti, jei sandorio rizika turėtų būti tik 1 % jūsų prekybos sąskaitos? Forex prekybai taikoma tokia formulė:

Pozicijos dydis = rizikos suma / (stop loss vertė * punkto vertė)

Pateiksiu jums pavyzdį:

1. Turite 10 000 JAV dolerių prekybos sąskaitą ir rizikuojate 1 % nuo kiekvieno sandorio (t. y. jūsų rizika vienam sandoriui yra 100 JAV dolerių).
2. Jūs norite parduoti GBP/USD ties 1,2700, nes šioje vietoje yra pasipriešinimo zona.
3. Jūsų stop loss dydis yra 200 punktų.
4. 1 standartinio loto punkto vertė = 10 USD.

Įrašykite šiuos skaičius į formulę ir gausite: Pozicijos dydis = 100 / (200*10) = 0,05 loto (arba penki mikrolotai).

Tai reiškia, kad galite prekiauti penkiais mikrolotais GBP/USD poroje, o jūsų stop-loss yra 200 punktų. Jei kaina pasieks jūsų stop-loss, nuostolis iš šio sandorio bus 100 USD (tai yra 1 % jūsų prekybos sąskaitos), neskaitant praslydimo. O kaip dėl akcijų rinkos?

Kaip apskaičiuoti pozicijos dydį (akcijų rinkoje)

Akcijų rinkoje formulė šiek tiek kitokia, tačiau koncepcija išlieka ta pati:

Pozicijos dydis = rizikos suma / jūsų stop loss

Pateiksiu jums pavyzdį:

1. Turite 50 000 JAV dolerių prekybos sąskaitą ir rizikuojate 1 % nuo kiekvieno sandorio (t. y. jūsų rizika yra 500 JAV dolerių).
2. Norite atidaryti ilgąją McDonald’s akcijų poziciją pagal 118,5 kainą, nes tai yra palaikymo zona.
3. Jūsų stop loss dydis yra 2,50 USD.

Kiek McDonald’s akcijų galite nupirkti? Įrašykite šiuos skaičius į formulę ir gausite: pozicijos dydis = 500 / 2,5 = 200 akcijų.

Tai reiškia, kad galite nusipirkti 200 McDonald’s akcijų su 2,50 JAV dolerių stop loss. Jei jis suveiks, jūsų nuostolis dėl šio sandorio bus 500 USD (t. y. 1 % jūsų prekybos sąskaitos).

Jums nereikia rankiniu būdu apskaičiuoti pozicijos dydžio, nes yra pozicijų dydžio kalkuliatoriai, kurios padės jums tai padaryti. Jei susidomėjote, daugiau informacijos galite gauti čia: priceactiontradingsecrets.com/bonus

Taigi, išmokote valdyti riziką ir apskaičiuoti savo nuostolius. O ką daryti, jei rinka juda jūsų naudai? Kada turėtumėte uždaryti pelningas pozicijas? Tai sužinosite skaitydami toliau.

Kada uždaryti pelningas pozicijas: kaip fiksuoti kainų svingus?

Svingas – tai “vienas judesys” rinkose. Kainų svingų fiksavimo (dar vadinamo swing-treidingo) esmė – uždaryti pelningą poziciją, kol į rinką nepateko priešingų žaidėjų spaudimas. Štai pavyzdys:

Svingo fiksavimo privalumas yra tas, kad jūs patiriate “mažiau skausmo”, nes išeinate iš sandorio prieš tai, kai rinka pasisuka prieš jus. Taip padidinsite savo nuoseklumą ir pelningų pozicijų koeficientą. Tačiau trūkumas yra tas, kad praleisite didelius rinkos judėjimus, jei per anksti pasitrauksite iš sandorių.

Taigi, jei toks požiūris jums tinka, svarbiausia yra uždaryti sandorius, kol į rinką neįžengė priešingi žaidėjai. Kitaip tariant, jei turite atidarytą ilgąją poziciją, turėtumėte išeiti iš rinkos, kol neprasidėjo pardavėjų spaudimas. O jei turite atidarytą trumpąją poziciją, privalote pasitraukti iš rinkos prieš prasidedant pirkimo spaudimui. Ir kur tai reiktų padaryti? Tikriausiai ties svingo minimumais, palaikymo zonoje, apatiniame trendinės linijos kanale, ir t.t.

Štai pavyzdys:

Kada uždaryti pelningas pozicijas: kaip “prasilėkti” per visą trendą?

Vienintelis būdas “prasilėkti” per visą trendą – tai naudoti slenkantį stopą (trailing-stop). Tai reiškia, kad palaipsniui perkeliate savo stop loss arčiau kainos, kai rinka juda į jūsų pusę. Štai ką turiu omenyje:

Prekybos pagal trendą grožis yra tas, kad galite uždirbti didžiulį pelną su labai mažai arba visai be jokių veiksmų. Galite tikėtis, kad jūsų vidutinis pelnas bus du ar tris kartus didesnis už nuostolį. Tačiau visada yra “bet”, ar ne? Prekybos pagal trendą trūkumas yra tas, kad pelną gaunate tik 30-45 proc. laiko ir 30-50 proc. atviro pelno galite grąžinti į rinką, o pelningi sandoriai virsta nuostolingais.

“Prasilėkti” pagal trendą – yra vienas iš psichologiškai sunkiausių dalykų treideriams. Tačiau jei toks požiūris jums patogus, svarbiausia – susitaikyti su nuostoliais ir taikyti tinkamą “trailing stop” techniką. Kaip nustatyti slenkantį stop loss? Tai galima padaryti įvairiais būdais: naudojant slankųjį vidurkį, tikrąjį diapazono vidurkį, rinkos struktūrą ir pan.

Slankusis vidurkis

Pateiksiu slankiojo vidurkio taikymo pavyzdį. Jei norite “prasilėkti” pagal ilgalaikį trendą, galite naudoti MA su 200 periodu, kad nustatytumėte slenkantį stop loss. Tai reiškia, kad sandorius uždarysite tik tuo atveju, jei kaina užsidarys žemiau slankiojo vidurkio, kurio laikotarpis yra 200 dienų; priešingu atveju laikysite sandorį (esant krintančiam trendui elgsitės priešingai).

Štai pavyzdys:

Taip pat galite koreguoti slankųjį vidurkį, kad jis atitiktų norimą sekti trendo tipą. Jei norite judėti su vidutinės trukmės trendu, kad nustatytumėte slenkantį stop loss, galite naudoti 100 dienų slankųjį vidurkį. Jei norite sekti paskui ilgesnio laikotarpio trendą, galite naudoti slankųjį vidurkį su 300 dienų laikotarpiu.

Rinkos struktūra

Kitas būdas taikyti slenkantį stop loss – naudoti rinkos struktūrą. Kaip žinote, kylantis trendas susideda iš labiau aukštesnių maksimumų ir minimumų. Todėl galite perkelti savo stop loss žemiau ankstesnio minimumo svingo lygio. Tai reiškia, kad jei kaina užsidaro žemiau ankstesnio svingo minimumo (daugiau nei 1 ATR), jūs uždarysite sandorį (esant krintančiam trendui darytumėte priešingai).

Štai ką turiu omenyje:

Skirtingai nei slankusis vidurkis, rinkos struktūra yra subjektyvi, nes nustatant kainos svingų maksimumus ir minimumus reikalingas apdairumas. Todėl, jei pageidaujate kažko objektyvesnio, naudokite slankųjį vidurkį, kad perkeltumėte savo stop loss.

 

Kada uždaryti pelningas pozicijas: hibridinis metodas

Galiausiai, norėdami užfiksuoti kainų svingus ir “prasilėkti” trendu, galite derinti abu metodus. Štai kaip tai veikia. Tarkime, kad turite atidarytą ilgąją poziciją, o rinka įžengė į pasipriešinimo zoną. Nesate tikri, ar kaina įveiks pasipriešinimo zoną iš apačios į viršų, ar ne. Ką turėtumėte daryti? Ar turėtumėte pasiimti visą pelną ir fiksuoti tik vieną svingą? Ką daryti, jei kaina pakils dar aukščiau, o jūs praleisite didelę dalį Price Action?

Kaip alternatyva – galite parduoti dalį savo pozicijos pasipriešinimo zonoje ir laikyti likusią dalį, kad pamatytumėte, ar kaina pakils. Jei taip ir bus, turėsite galimybę pakilti dar aukščiau. Jei kaina nepramuš pasipriešinimo zonos ir nekils aukščiau, bet apsisuks ir leisis žemyn, tuomet likusioje pozicijoje suveiks stopai. Tačiau bent dalis jūsų pozicijos bus uždaryta pelningai (ir tai padengs dalį jūsų nuostolių).

Taigi, jei norite taikyti šį metodą, siūlau uždaryti ne daugiau kaip 50 % savo pozicijos dydžio ties pirmuoju tikslu, nes jei uždarysite didžiąją jos dalį, likusi pozicija galiausiai bus bevertė.

Pavyzdžiui, jei uždarysite 90 % savo pozicijos pasipriešinimo zonoje ir pasiliksite likusius 10 %, net jei likusios pozicijos rizikos ir grąžos santykis bus 1:10, jūsų grynasis pelnas bus tik 1R (nes tai sudaro 10 % pradinio pozicijos dydžio).

Kokie yra šio metodo trūkumai? Jie du:

1. Jei rinka vystosi gerai, niekada negausite viso pelno iš savo pozicijos, nes dalis jos bus uždaryta anksčiau.

2. Jei kaina pasieks jūsų pirmąjį tikslą ir apsisuks, gali būti, kad jums pavyks būti nenuostolio zonoje arba patirti nedidelį nuostolį. Tačiau jei pasirinksite prekybos svingais metodą, šis sandoris bus pelningas.

Šiuo metu turite suprasti, kad treidinge nėra geriausio metodo, strategijos, technikos ar dar ko nors. Kad ir kokį veiksmą pasirinktumėte, visada bus privalumų ir trūkumų. Taigi, svarbiausia yra ne rasti Šventąjį gralį, bet rasti metodą, kurį galėtumėte nuosekliai taikyti.

Šiame etape…

Išmokote rizikos ir sandorių valdymo pagrindų. Visų pirma išnagrinėjome, kaip išvengti stopų medžioklės, kaip teisingai išstatyti stop loss, kaip apskaičiuoti optimalų pozicijos dydį ir kaip išeiti iš sandorio užfiksavus kainos svingą arba “prasilėkus” trendu. Uch!

Ir čia viskas tampa tikrai įdomu, nes mes dabar sudėliosime visus dėlionės elementus į vientisą visumą, kad ji jums būtų suprantama (pažadu). Taigi, skaitykite toliau…

Santrauka

  • Galite turėti pačią geriausią prekybos strategiją pasaulyje, tačiau be tinkamo rizikos valdymo galiausiai sudeginsite savo prekybos sąskaitą.
  • Stop loss turėtų būti pagrįstas vertės zona, kuri veikia kaip “barjeras”, neleidžiantis kainai judėti prieš jus.
  • Kuo didesnis stop loss, tuo mažesnis bus pozicijos dydis (jei norite rizikuoti ta pačia savo sąskaitos procentine dalimi kiekviename sandoryje).
  • Jei norite pagauti vieną svingą, ieškokite galimybių pasitraukti iš rinkos, kol nesusidūrėte su priešingų žaidėjų spaudimu.
  • Jei norite pagauti visą trendą, turite išstatyti plaukiojantį stop loss, kai rinka juda jūsų naudai.

Rayner Teo,

Išversta specialiai portalui Spekuliantas.com

Skaityti toliau – 7 skyrius


Patiko straipsnis? Sek Spekuliantas.com Facebook puslapį ir Telegram kanalą, kad gautum naujienas akimirksniu!


Nori išbandyti Forex prekybą? Rinkis patikimą Forex brokerį Roboforex ir gauk 120% bonusą prekybos pradžiai.

Esi naujokas ir nežinai nuo ko pradėti? Praeik nemokamą įvadinį 10 pamokų kursą Forex naujokams!

5 3 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,416SekėjaiPatinka
1,840ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x