Šeštadienis, 25 gegužės, 2024

Rayner Teo – Price Action prekybos paslaptys – Knyga lietuvių kalba – 7 skyrius

Šeštas skyrius čia

7 skyrius

Prekybos formulės: kaip sukurti pelningas strategijas sėkmingai prekybai rinkose 

Stop, stop! Jei į šį skyrių atėjote tik todėl, kad pamatėte žodį “strategijos”, tai prašau, toliau nebeskaitykite, nes šis skyrius paremtas visa anksčiau šioje knygoje aptarta informacija. Taigi, jei neskaitėte ankstesnių knygos skyrių, dabar sustokite ir grįžkite į pirmąjį knygos puslapį. Tačiau jei sekėte visą informaciją, tai būtent čia įvyksta “magija”.

Po valstybės tarnybos norėjau tęsti mokslus. Įstojau į Londono universitetą (LU), kur studijavau bankininkystę ir finansus.

Nenorėjau tiesiog “pereiti” universiteto kursą atlikdamas kuo mažiau darbo. Tikrai ne. Norėjau baigti mokyklą su pagyrimu, kad tėvai galėtų didžiuotis (jei nežinote mano istorijos, paauglystėje mano mokslo rezultatai buvo prasti). Turėjau įgyvendinti savo tikslą. Taigi, ką aš padariau?

Ant kortos pastačiau viską! Studijavau viską, kas pakliuvo man į rankas: Google, YouTube, bibliotekos knygas, praėjusių metų egzaminų darbus – absoliučiai viską. Supratau vieną dalyką: negalėjau tiesiog “aklai” įsiminti klausimų ir atsakymų, nes buvo per daug variantų to, ką mokiausi. Be to, LU yra pagarsėjęs tuo, kad duoda blogus balus, jei jūsų atsakymai atrodo šabloniški. Taigi, ką aš padariau?

Maniau, kad vienintelis būdas gauti pirmos klasės diplomą su pagyrimu – tikrai suprasti studijuojamą dalyką. Tai reiškė, kad negalėjau mokytis atmintinai, bet turėjau suprasti studijuojamų dalykų koncepcijas. Todėl daugiausia dėmesio skyriau koncepcijų mokymuisi: supratau, kodėl viskas vyksta, o ne kaip vyksta. Ar tai pasiteisino? Laimei, galiu pasakyti, kad taip ir buvo! Nes 2012 m. baigiau mokyklą su pagyrimu ir buvau antras pagal rezultatus savo sraute.

Kodėl jums tai pasakoju?

Nes su treidingu yra tas pats! Turėtumėte sutelkti dėmesį į koncepcijas, o ne į konkrečias strategijas ar taktikas. Priežastis paprasta: įvaldžius koncepcijas, niekas jūsų neapgaus, nes žinosite, kodėl viskas veikia (o ne tik kaip veikia). Tai reiškia, kad galite kurti savo stilių atitinkančias prekybos strategijas ir nepasiduoti “naujausių” prekybos sistemų įtakai, kurios kvailina daugelį treiderių.

Todėl, užuot pateikęs jums konkrečias prekybos strategijas, verčiau išmokysiu jus prekybos formulių, paaiškinsiu pagrindines koncepcijas ir parodysiu, kaip galite naudoti šias formules kurdami savo prekybos strategijas. Būtent tai dabar ir aptarsime. Pradėkime.

MAEE formulė

Pirma, leiskite man supažindinti jus su MAEE formule (kurios esmė yra prekyba apsisukimuose). MAEE reiškia market structure (rinkos struktūrą), area of value (vertės sritį), entry trigger (įėjimo trigerį) ir exits (išėjimą iš rinkos). Jei dar nesupratote – tai atskiri komponentai, kuriuos aptarėme anksčiau (jei jų neskaitėte, nebeskaitykite toliau ir grįžkite į pirmąjį puslapį). Tai veikia tokiu būdu:

Rinkos struktūra. Pirmiausia reikia nustatyti dabartinę rinkos struktūrą, kad žinotumėte, kuria kryptimi judėti. Paklauskite savęs: “Kokioje fazėje yra rinka dabar: kaupimo fazėje, kainos kilimo fazėje, paskirstymo fazėje ar kainos kritimo fazėje?” Būna atvejų, kai neįmanoma nustatyti rinkos struktūros – tada pereikite prie kažko kito, neforsuokite savo analizių grafikuose.

Vertės sritis. Toliau turėtumėte apibrėžti vertės sritį, kad žinotumėte, kur įeiti į rinką. Tai gali būti tokie dalykai kaip palaikymo ir pasipriešinimo zonos, trendinės linijos, kanalai ir kt. Pavyzdžiui, jei ieškote pirkimo galimybių, turėtumėte savęs paklausti: “Iš kur galėtų kilti potencialus pirkimo spaudimas?”

Įėjimo trigeris. Po to jums reikės įėjimo trigerio, kad žinotumėte, kada atidaryti sandorį. Mes aptarėme visą skyrių apie žvakių modelius, nes jie yra naudingi nustatant įėjimo trigerius. Taigi, jei ieškote pirkimo galimybių, galite ieškoti žvakių modelių, tokių kaip plaktukas, bulių išorinis baras ir pan. Neapsiribokite tik žvakių modeliais, nes yra ir kitų tipų įėjimo į rinką trigerių. Tai gali būti grafiniai modeliai, indikatoriai, kurie kerta tam tikras vertes, ir t. t. (Esmė tame, kad išlikti nešališkam ir nuolat mokytis).

Išėjimai. Galiausiai turite žinoti, kada uždaryti sandorį. Yra du išėjimo iš rinkos tipai: 1) išėjimas iš rinkos, kai kaina juda prieš jus (dar žinomas kaip stop loss), ir 2) išėjimas iš rinkos, kai kaina juda jūsų naudai (tai galite padaryti naudodami take profit arba trailing stop orderius).

Pateiksiu jums keletą pavyzdžių:

1 pavyzdys. Valiutų poros GBP/USD dieninis grafikas:

GBP/USD valiutų poros kaina yra kainos kritimo fazėje (rinkos struktūra), nes grafike formuojasi labiau žemesni maksimumai ir minimumai. Kaina koregavosi iki 1,2750 pasipriešinimo lygio (vertės sritis) ir suformavo meškų išorinį baro modelį (įėjimo trigeris). Galite išstatyti stop loss 1 ATR virš pasipriešinimo lygio (išėjimas iš rinkos, jei suklysite) ir pasiimti pelną ties artimiausiu svingo minimumo, kuris yra 1,2550 zonoje (išėjimas iš rinkos, jei būsite teisus).

2 pavyzdys. 8 valandų vario grafikas:

Vario kaina yra galimoje kaupimo fazėje (rinkos struktūra). Kaina nukrito iki 2,600 palaikymo lygio (vertės sritis) ir suformavo plaktuko paterną (įėjimo trigeris).

Galite išstatyti savo stop loss 1 ATR žemiau plaktuko maksimumo (išeiti iš rinkos, kai esate neteisus), o take-profit ties artimiausiu svingo maksimumu, kuris yra 2.720 srityje (išeiti iš rinkos, kai esate teisus).

3 pavyzdys. AUD/JPY valiutų poros dieninis grafikas:

AUD/JPY valiutų pora yra kainos kritimo fazėje (rinkos struktūra). Kaina po korekcijos grįžo link 76,00 pasipriešinimo lygio (vertės sritis), o vėliau su gepu pakilo į viršų, suformuodama meškų išorinio baro modelį (įėjimo trigeris). Galite išstatyti savo stop-loss 1 ATR aukščiau pasipriešinimo maksimumo (pasitraukti iš rinkos, jei klystate) ir pasiimti pelną ties artimiausiu svingo minimumu, kuris yra 74,50 srityje (pasitraukti iš rinkos, kai esate teisus).

Atkreipkite dėmesį štai į ką. MAEE formulė nėra galutinė, todėl ją galite koreguoti pagal savo poreikius. Pavyzdžiui, jei nenorite naudoti palaikymo lygio kaip vertės zonos, tada pagalvokite apie ką nors kita, pavyzdžiui, slankųjį vidurkį, trendinę liniją ir pan. Be to, nebūtina naudoti žvakių modelių, kaip įėjimo trigerių. Galite naudoti ką nors paprastesnio, pavyzdžiui, “kainos užsidarymas virš tam tikro lygio” arba kai RSI indikatorius kerta 30 lygį iš apačios į viršų ir t. t. Vėlgi, turite išsiaiškinti ir išbandyti, kas būtent jums tinka.

Norėdamas iliustruoti savo mintį, siūlau dar vieną MAEE formulės variantą:

4-1 pavyzdys. Dieninis valiutų poros NZD/USD grafikas:

Valiutų poros NZD/USD kursas yra kainos kritimo fazėje (rinkos struktūra), o kaina demonstruoja korekciją link 0,6450 pasipriešinimo lygio (vertės sritis).

4-2 pavyzdys. 4 valandų valiutų poros NZD/USD grafikas:

4 valandų laiko intervale pastebėsite, kad kaina suformavo labiau žemesnį maksimumą ir minimumą, o tai signalizuoja, kad rinką kontroliuoja pardavėjai. Todėl, kai kaina pramušą svingo minimumą, tai gali būti priežastis atidaryti trumpąją poziciją. Vėlgi, išstatykite savo stop-loss 1 ATR virš pasipriešinimo maksimumo (išėjimas iš rinkos, kai paaiškėja, kad klydote).

4-3 pavyzdys. Dieninis valiutų poros NZD/USD grafikas:

O kaip uždaryti pelningas pozicijas? Galite naudoti fiksuotą orderį Take-profit, kaip jau aptarėme anksčiau, arba galite taikyti trailing stopą. Pavyzdžiui, kaip slenkantį stopą, galite naudoti praėjusios dienos maksimumo lygį. Tokiu būdu, jei kaina pramuša praėjusios dienos maksimumą ir užsidaro aukščiau jo, išeinate iš rinkos (išeinate, kai paaiškėja, kad klydote). Priešingu atveju galite laikyti sandorį ir “prasilėkti” žemyn, kol kaina pasieks jūsų slenkantį stop loss.

Papildomi patarimai (MAEE formulė)

Prieš tęsiant noriu pasidalinti keliais svarbiais dalykais, kurių reikia nepamiršti prekiaujant pagal MAEE formulę. Atrodytų, kad jau viską žinote, ko ieškoti. Tačiau jei pasinersite giliau, rasite keletą “slaptų ingredientų”, kurie gerokai pagerins jūsų prekybos paternų kokybę. Man prireikė daug metų, kad viską suprasčiau, o jūs juos sužinosite dabar.

1. Stiprus judėjimas į vertės zoną

Jis atrodo kaip žvakės su dideliais kūnais, pataikančios į vertės sritį (su nedidele korekcija arba be jos). Žinau, kad tai skamba prieštaringai, todėl paaiškinsiu šį momentą. Kai atsiranda stiprus kritimo impulsas, taip yra todėl, kad nėra pakankamo spaudimo iš pirkėjų pusės, kuris galėtų sulaikyti kainą. Štai kodėl kaina ir krenta žemiau: bandoma rasti naujų pirkėjų.

“Krintantis judėjimas” vadinamas likvidumo trūkumu (intereso stoka), nes kainos kritimo metu sudaroma ne taip daug sandorių. Kitaip tariant, rinka gali lengvai apsisukti ir pradėti judėti priešinga kryptimi, nes trūksta susidomėjimo ties šiuo kainų lygiu, ir būtent todėl dažnai matysite stiprų judėjimą žemyn į palaikymo zoną ir tada BUM: kaina daro 180 laipsnių apsisukimą. Štai pavyzdys:

Be to, kai jūs prekiaujate apsisukimais po stipraus judėjimo į palaikymo zoną, artimiausias svingo maksimumas greičiausiai bus šiek tiek toliau, o tai suteikia geresnį rizikos ir pelno santykį.

2. Stiprus kainos apsisukimas

Tarkime, kad ieškote galimybių parduoti. Kai nustatysite savo trigerį įėjimui, jūs norėsite, kad žvakių diapazonas būtų didelis (ne mažiau kaip 1,5 ATR), o kaina užsidarytų netoli minimumų. Tai signalizuoja apie stiprų kainos apsisukimą. Štai pavyzdys:

O štai silpno kainos apsisukimo pavyzdys:

Jaučiate skirtumą?

3. Kuo didesnė sritis, tuo stipresnis kainos apsisukimas

Šios sritys (arba lygiai) yra akivaizdžiausi grafikuose. Tai gali būti daugiačiai maksimumai/minimumai, sritys, kurios ilgą laiką nebuvo testuotos, arba sritys, kurios anksčiau sukėlė stiprius apsisukimus. Tačiau kodėl į tai reikia kreipti dėmesį?

Kadangi šios sritys pritraukia dėmesį tiek treiderių, prekiaujančius pramušimus, tiek treiderių, prekiaujančius apsisukimus. Įsivaizduokite, kad kaina pramuša lygį iš apačios į viršų, ir treideriai atidaro ilgas pozicijas, tikėdamiesi pagauti dalį judėjimo. Kaip žinote, ne visi pramušimai būna sėkmingi, ir tie iš tų, kurie vėliau apsisuka, pastato treiderius, prekiaujančius pramušimai, į raudoną zoną. Ir kai kaina toliau tęsia kritimą, ji numuša jų stop loss orderius, kas sukelia didelį spaudimą rinkoms – tai puikiai tinka prekybai pagal MAEE formulę. Judame toliau…

MBEE formulė

MBEE formulės esmė – prekiauti pramušimus. MBEE reiškia market structure (rinkos struktūrą), buildup (konsolidacija), entry trigger (įėjimo trigeris) ir exits (išėjimas iį rinkos). Jūs jau žinote visus atskirus komponentus, išskyrus konsolidaciją, todėl paaiškinsiu, kas tai yra. Konsolidacija atrodo kaip žvakių serija su siauru diapazonu (tanki konsolidacija).

Tikriausiai jums kyla klausimas: “Bet kodėl reikia ieškoti konsolidacijos?” Konsolidacija vyksta žemo volatilumo laikotarpiais rinkoje. Tai reiškia, kad jūs išstatote labiau mažesnį stop loss, o tai užtikrina geresnį sandorio rizikos ir pelno santykį (ypač jei svyravimai didėja jūsų naudai). Leiskite man iliustruoti MBEE formulę keliais pavyzdžiais.

1 pavyzdys. Valiutų poros USD/CNH dieninis grafikas:

USD/CNH valiutų poros kursas yra galimoje kaupimo fazėje (rinkos struktūra). Vartoju žodį “galimoje”, nes niekada nežinai, ar kaina pramuš pasipriešinimo zoną, ar tęs krintantį trendą. Vėliau formuojasi konsolidacija 6,3700 pasipriešinimo zonoje. Tai rodo vieną iš dviejų dalykų: 1) pirkėjai nori pirkti aukštesnėmis kainomis net ir pasipriešinimo zonoje arba 2) nėra spaudimo iš pardavėjų pusės, todėl kaina negali judėti žemyn. Kaip ten bebūtų, bet tai yra jėgos ženklas.

Taigi, norėdami prekiauti pramušimą, galite atidaryti ilgąją poziciją, išstatydami Buy Stop orderį aukščiau pasipriešinimo maksimumų (įėjimo trigeris). Stop loss orderį galite išstatyti 1 ATR žemiau konsolidacijos minimumų (išeiti iš rinkos, kai klystate) arba galite naudoti trailing stopą, kad galėtumėte “prasilėkti” galimame trende (išeiti iš rinkos, kai esate teisus).

Šiuo konkrečiu atveju, aš linkęs naudoti trailing stopą, nes jei Price Action pereis į kainos kilimo fazę, tai atneš man didžiulį pelno potencialą. Be abejo, jūs patys galite nuspręsti, kas jums labiausiai tinka. Neturėtumėte aklai kopijuoti to, ką darau aš. Be to, nenurodžiau, kokią techniką reikėtų naudoti, kad stop-loss sektų paskui kainą, nes tai turite nuspręsti patys. Atminkite: “kodėl” yra svarbiau nei “kaip”.

2 pavyzdys. Bitkoino dieninis grafikas:

Šis Bitkoino grafiko pavyzdys panašus į USD/CNH valiutų poros pavyzdį, todėl nesigilinsiu į detales. Vis dėlto noriu, kad atkreiptumėte dėmesį į suformuotą konsolidaciją. Kitaip nei ankstesniame pavyzdyje, kur konsolidacija buvo stačiakampio formos, šiuo atveju konsolidacija turi keletą aukštesnių minimumų pasipriešinimo zonoje (sudaro aukštyn kylantį trikampį).

Vėlgi, tai yra jėgos ženklas, nes jis rodo, kad pirkėjai nori pirkti didesnėmis kainomis, o pardavėjai nedaro spaudimo, kuris pastumtų kainą žemiau. Stop-loss galima išstatyti 1 ATR žemiau ankstesnio svingo minimumo arba žemiau trendinės linijos (kuri gali būti ties minimumais).

3 pavyzdys. USD/CAD valiutų poros dienos grafikas:

USD/CAD valiutų pora yra kainos kilimo fazėje (rinkos struktūra). Galite teigti, kad tai galimas paskirstymo etapas, ir neklystate. Kaip matote, prekyba pagal Price Action signalus yra subjektyvi ir skirtingi treideriai gali skirtingai interpretuoti rinkas. Tačiau pas mane bulių nuotaikos, nes kylantis trendas neapsisuko ir pasipriešinimo zonoje formuojasi konsolidacija (o tai yra jėgos ženklas).

Tačiau nenoriu sudaryti sandorio per anksti vien dėl to, kad esu “bulius”, – pramušimas gali ir neįvykti. Vietoj to, aš išstatysiu Buy Stop orderį aukščiau maksimumų. Jei jis suveiks, įeisiu į ilgąją poziciją (priešingu atveju liksiu rinkos nuošalyje). Pagrindinis faktorius čia- prekiauti tuo, ką matote, o ne tuo, ką galvojate (kad ir koks didelis būtų jūsų pasitikėjimas).

Tikriausiai galvojate: “Ar yra kokia nors MBEE formulės variacija?” Žinoma! Ankstesniuose pavyzdžiuose konsolidacija vyko prieš įvykstant pramušimui. Tačiau būna atvejų, kai konsolidacija susidaro po pramušimo. Štai ką turiu omenyje:

4 pavyzdys. EUR/USD valiutų poros dieninis grafikas:

Papildomi patarimai (MBEE formulė)

1. Neprekiaukite “sraute”

Leiskite man paklausti jūsų: kai jums reikia kuo greičiau pasiekti kelionės tikslą, ar važiuojate greitkeliais, kur eismas srautas nedidelis, ar mažais keliais, kur eismo srautas didelis? Tai paprasta kaip du kart du: natūralu, kad pasirinksite greitkelį.

Tas pats pasakytina ir apie treidingą. Sudarydami sandorį norite, kad rinkoje būtų kuo mažiau “srauto”. Tokiu būdu, jei parduodate ties parmušimu, jūs nenorite atlikti pardavimų palaikymo zonoje, nes būtent ten slypi pirkėjų spaudimas. Štai pavyzdys:

Nors EUR/GBP valiutų poros grafike susiformavo konsolidacija, vengčiau atidaryti trumpąsias pozicijas šioje rinkoje, nes šiek tiek žemiau mano įėjimo taško yra palaikymo zona (ties 0,8500), kurioje gali atsirasti pirkimo spaudimas ir kaina pakilti aukščiau.

Taigi, jei jūsų stop loss orderis yra 1 ATR virš konsolidacijos maksimumų, o jūsų take profit orderis yra ties palaikymo lygiu, tai reiškia, kad rizikuojate $1, kad uždirbtumėte $0,3 – labai prastas rizikos ir pelno santykis. Atminkite: neprekiaukite “sraute”. Vietoj to, ieškokite prekybos signalų, kuriuose yra mažai arba visai nėra “srauto”, kad kaina galėtų greitai pereiti iš vienos zonos į kitą.

2. Kaip orientyrą naudokite slankųjį vidurkį, kurio periodas yra 20

Vienas iš sunkumų, su kuriais susidūriau nustatydamas konsolidacijos zonas, buvo tas, kiek laiko jos truks. Penkias žvakes? Dešimt žvakių? Dvidešimt žvakių? Vienareikšmio atsakymo neturėjau, nes tai priklauso nuo rinkos konteksto, todėl pažvelgiau į savo ankstesnius sandorius ir radau kai ką svarbaus. Supratau, kad geriausia konsolidacija vyksta tada, kai ji turi pakankamai laiko “suvirškinti” neseniai įvykusį judėjimą.

Taigi, jei ieškote bulių konsolidacijos, pastebėsite, kad kai slankusis vidurkis (MA) su 20 laikotarpiu priartėjo prie konsolidacijos minimumų, tuo metu rinka yra pasirengusi pramušimui. Štai ką turiu omenyje:

Be to, Jūsų stop-loss tampa labiau “apsaugotas”, nes jis yra 1 ATR žemiau konsolidacijos minimumų, kas sutampa su MA su laikotarpiu 20. Puiku!

3. Kuo tankesnė konsolidacija, tuo geriau.

Galite manyti, kad konsolidacija yra “potencialios” rinkos energijos kaupimas judėjimui, kuris įvyks vėliau. Taigi, kuo stipresnė konsolidacija, tuo daugiau “potencialios” energijos bus sukaupta išlaisvinimui ir tuo stipresnis bus pramušimas. Taip pat turėtumėte vengti netankios konsolidacijos, kuri atrodo kaip diapazoninė rinka su akivaizdžiais kainų svyravimų maksimumais ir minimumais. Kodėl?

Dėl dviejų priežasčių. 1) Kai konsolidacija yra netanki, jūsų stop loss bus didesnis, o tai sumažina prekybos rizikos ir pelno santykį. 2) Jei turite atidarytą ilgąją poziciją, netankios konsolidacijos maksimumai yra sritis, kurioje slypi pardavėjų spaudimas (nes tai yra pasipriešinimo zona žemesniame laiko intervale), ir jūs turite įveikti šią kliūtį.

DERR formulė

DERR formulė yra procesas, kuris gali transformuoti jūsų prekybą, net jei jau daugelį metų patiriate nuostolius arba ilgą laiką esate ties nulio riba. DERR reiškia kaip develop your trading plan (sukurti prekybos planą), execute (vykdyti jį), record (registruoti sandorius) ir review (analizuoti).

Sukurkite savo prekybos planą

Prekybos planas – tai gairės, apibrėžiančios jūsų prekybą. Tai sumažina prekybos subjektyvumą, paruošia jus blogiausiems scenarijams ir leidžia būti nuosekliu treideriu. Stiprūs argumentai, ar ne? Taigi, kaip parengti savo prekybos planą? Norėdami tai padaryti, turite atsakyti į šiuos septynis klausimus:

1. Koks yra jūsų laiko intervalas?

Tai priklauso nuo to, kiek laiko galite skirti prekybai. Jei prekybai galite skirti 10 valandų per dieną, galite prekiauti žemesniais laiko intervalai. Tačiau jei turite nuolatinį darbą ir negalite visą dieną stebėti rinkų, turėtumėte prekiauti dieniniuose arba savaitiniuose laiko intervaluose.

2. Kokiose rinkose prekiaujate?

Pavyzdžiui, jei norite prekiauti akcijų rinkoje, kokia įmonių grupe prekiautumėte? Tai gali būti didelės kompanijų akcijos, vidutinės ar mažos. O jei ketinate prekiauti Forex, į kokias valiutų poras sutelksite dėmesį? Turite apsispręsti, kokiose rinkose prekiausite, nes priešingu atveju šokinėsite tai šen, tai ten, nesėkmingai bandydami pagauti bet kokį judėjimą.

3. Kokios yra jūsų prekybos signalo sąlygos?

Pavyzdžiui, jei prekiaujate pramušimus, kaip įeisite į rinką pramušimo metu? Galite pasirinkti 50 dienų maksimumus, 200 dienų maksimumus, didžiausią uždarymo kainą per pastarąsias 100 dienų ir t. t. Ar yra kokių nors kitų sąlygų, kurios turi būti, kad galėtumėte įeiti į rinką pramušimo metu? Pavyzdžiui, poziciją galite atidaryti tik tada, kai rinka yra kylančiame trende, esant mažam volatilumui ir pan.

4. Kada pasitrauksite iš rinkos, jei suklysite?

Turėtumėte išstatyti stop loss orderį tokiame lygyje, kuriam esant jūsų prekybos signalai prarastų prasmę. Pavyzdžiui, jei prekiaujate pramušimus, kokį lygį grafike turi pasiekti kaina, kad gautumėte signalą, jog šis pramušimas nepavyko? Čia turėtumėte išstatyti savo stop loss.

5. Kada išeisite iš rinkos, jei būsite teisus?

Tai priklauso nuo jūsų tikslų. Ar bandysite pagauti vieną kainų svingą, ar prasilėksite per visą trendą? Kai tai nuspręsite, galėsite naudoti atitinkamą metodą. Jei norėsite prasilėkti per visą trendą, turėsite nustatyti slenkantį stopą. Ir atvirkščiai, jei norėsite užfiksuoti vieną kainų svingą, turėsite nustatyti fiksuotą pelno tikslą.

6. Kokia kapitalo dalimi rizikuojate viename sandoryje?

Norėčiau priminti, kad jei jūsų nuosmukis bus per didelis, atsigauti bus beveik neįmanoma (nes matematika veikia prieš jus). Štai kodėl turite rizikuoti tam tikra savo kapitalo dalimi kiekviename savo sandoryje (manau, kad vieno sandorio rizika turėtų būti ne didesnė nei 1 %).

7. Kokio dydžio pozicija prekiaujate?

Nustatę įėjimo tašką, stop-loss orderį ir rizikos dydį, galite apskaičiuoti tinkamą prekybos pozicijos dydį. Jums nereikia rankiniu būdu apskaičiuoti pozicijos dydžio, nes yra pozicijų dydžio kalkuliatoriai, kurie gali jums padėti tai padaryti. Pavyzdžiui:

Loto apskaičiavimo kalkuliatorius

Pateiksiu jums šabloną, kurį galite naudoti savo prekybos planui. Štai pavyzdys:

Jei kalbėti apie mane, daugiausia dėmesio skiriu Russell 1000 akcijoms ir prekiauju dieniniame laiko intervale (rinkose, kuriose prekiauju, ir mano laiko intervalas).

Jei kaina yra virš 200 dienų slankaus vidurkio ir pasiekia 200 dienų maksimumus, aš atidarysiu ilgąją poziciją kitos žvakės atidarymo kaina (prekybos signalo sąlygos).

Jei mano įėjimo taškas suveikia, aš nustatysiu slenkantį stop loss 20 % nuo maksimumų (išėjimas iš rinkos).

Jei pasitrauksiu iš sandorio, nuostolis neviršys 1 % mano kapitalo (rizikos valdymas).

Vykdymas

Vėliau vykdote sandorius pagal savo prekybos planą. Po to gali nutikti vienas iš penkių dalykų:

1. Sandorio uždarymas ties nenuostolio riba
2. Nedidelis pelnas
3. Nedidelis nuostolis
4. Didelis pelnas
5. Dideli nuostoliai

Pagrindinis faktorius čia yra pašalinti didelius nuostolius iš jūsų prekybos (tinkamai valdant riziką). Jei sugebėsite tai padaryti, būsite daug arčiau pelningos prekybos, nei manote.

Jei prisimenate, trumpalaikėje perspektyvoje jūsų prekybos rezultatai yra atsitiktiniai (dėl didelių skaičių dėsnio), o ilguoju laikotarpiu jie bus linkę atitikti sistemos lūkesčius. Todėl neatsisakykite savo prekybos strategijos po kelių pralaimėtų sandorių, nes pavieniai rezultatai nieko nereiškia. Prieš darydami išvadą, ar jūsų prekybos strategija veikia, ar ne, turėtumėte tą patį paterną įvykdyti bent 100 kartų. Judame toliau…

Sandorių registravimas

Žinau, kad tai nėra įdomu, bet jei norite tapti geriausiu treideriu Price Action signalais, turite daryti savo sandorių įrašus. Būtent tai skiria profesionalius prekiautojus nuo mėgėjų. Ar esate pasirengęs tapti profesionalu? Jei taip, apie kiekvieną savo sandorį turėtumėte įrašyti šiuos duomenis:

Data: data, kurią atidarėte sandorį.
Laiko intervalas: laiko intervalas, kuriame atidarėte sandorį.
Paternas: prekybos tipas (tai gali būti prekyba pramušimo metu, Price Action prekyba apsisukimuose, trendinė prekyba ir t. t.).
Rinka: aktyvas, kuriuo prekiaujate.
Įėjimo kaina: kaina, pagal kurią įėjote.
Išėjimo kaina: kaina, pagal kurią išėjote.
Stop Loss: kaina, kuria prekiaudami uždarytumėte poziciją, jei suklystumėte.
Pelno ir nuostolio R-vertė: koks yra šio sandorio rizikos ir pelno santykis? (Jei rizikavote 5 doleriais ir uždirbote 10 dolerių, jūsų pelnas yra 2R.)

Įrašę visus sandorio duomenis, galite padaryti ekrano nuotrauką prieš ir po prekybos (tai naudinga vėlesnei analizei, kurią aptarsiu vėliau).

Norėdami tai padaryti, turite padaryti kiekvieno sandorio trijų grafikų ekrano nuotrauką:

1. Aukštesnio laiko intervalo grafikas;
2. Laiko intervalo, kuriame buvo atliktas sandoris, grafikas;
3. Grafikas po sandorio uždarymo.

Aukštesnio laiko intervalo grafikas

Tai grafikas, vienu laiko intervalu aukštesnis už jūsų grafiką, kuriame atsidarėte sandorį. Pavyzdžiui, jei į rinką įėjote D1 laiko intervale, jūsų aukštesnis laiko intervalas bus W1. Aukštesnio laiko intervalo grafikų išsaugojimo tikslas – leisti jums žinoti, kur esate bendroje rinkos situacijoje. Naudodamiesi juo turėtumėte atsakyti į šiuos klausimus: “Kokios tendencijos vyrauja rinkoje? Kokia yra rinkos struktūra? Kur yra vertingos sritys?” Ir taip toliau.

Grafikas laiko intervale, kuriame buvo atliktas sandoris

Tai grafikas, kuri naudojote priimdami sprendimus pirkti/parduoti. Jame turėtumėte nustatyti prekybos signalą ir pažymėti savo įėjimo tašką bei stop-loss.

Grafikas po sandorio uždarymo

Galiausiai, užbaigę prekybą, turėtumėte išsaugoti grafiką. Naudodamiesi juo turėtumėte atsakyti į šiuos klausimus: “Kokį pelną ar nuostolį patyrėte R vertės atžvilgiu? Ar laikėtės savo prekybos plano? Jei pažeidėte savo taisykles, kodėl taip atsitiko?”

Sandorio analizė

Vykdydami ir registruodami savo sandorius (bent 100 sandorių), galite juos peržiūrėti ir išanalizuoti, kad sužinotumėte, ar turite pranašumą rinkose. Jei po 100 sandorių jūsų prekybos sąskaita yra žaliojoje zonoje, greičiausiai turite pranašumą rinkose. Tačiau norėdamas išsamiau aptarti šį klausimą, siūlau formulę, kurią galite naudoti:

Lūkesčiai = (% pelningų pozicijų * vidutinė pelno vertė) – (% nuostolingų pozicijų * vidutinė nuostolio vertė) – (komisiniai + praslydimai)

Štai pavyzdys. Tarkime, kad jūsų strategijoje yra šie rodikliai:

  • Pelningų pozicijų procentinė dalis: 50 %
  • Prarastų pozicijų procentinė dalis: 50 %
  • Vidutinis pelnas: 1000 USD
  • Vidutinis nuostolis: 500 USD
  • Vidutinė komisinių ir praslydimų suma: 10 USD

Į formulę įrašykite šiuos skaičius ir gausite: Lūkesčiai = (0,5 * 1000) – (0,5 * 500) – (10) = 240 USD.

Jei jūsų lūkesčiai teigiami, tai reiškia, kad jūsų prekybos strategija turi pranašumą rinkose. Tikriausiai jums kyla klausimas: “Ką reiškia šis skaičius?” Mūsų ankstesniame pavyzdyje tai reiškia, kad ilguoju laikotarpiu uždirbsite vidutiniškai 240 USD viename sandoryje. Bet ką daryti, jei jūsų lūkesčiai yra neigiami? Kas toliau? Štai čia jums prireiks prekybos žurnalo. Paaiškinsiu.

Nustatykite modelius, kurie padeda jums gauti pelną

Kadangi užsirašėte parametrus ir padarėte savo prekybos grafikų ekrano nuotraukas, galite nustatyti bendrus modelius, kurie dažniausiai lemia pelningas pozicijas, ir sutelkti dėmesį į panašių sandorių sudarymą. Pavyzdžiui, vienas iš mano įžvalgos momentų buvo, kai supratau, kad dauguma mano sėkmingų sandorių pramušimo paternuose įvyko po to, kai susiformuodavo konsolidacija. Taigi, ką aš padariau? Aš sutelkiau dėmesį į pramušimo paternus su konsolidacija. Ir jei nebūdavo konsolidacijos, aš neatidarinėjau jokių sandorių su pramušimo paternais.

Nustatykite modelius, kurie atneša jums nuostolių

Taip pat galite peržiūrėti savo nuostolingas pozicijas, nustatyti bendrus modelius, dėl kurių patiriami nuostoliai, ir vengti panašių sandorių. Taip sumažinsite nuostolius ir padidinsite bendrą pelningumą.

Venkite didelių nuostolių

Galite turėti prekybos pranašumą, 95 % laiko laikytis prekybos plano ir vis tiek prarasti pinigus. Kodėl? Nes kitais 5 proc. laiko jūs pažeidžiate taisykles ir patiriate didžiulius nuostolius, kurie sunaikina visą jūsų pelną.

Jei taip nutiko jums, paklauskite savęs, kodėl taip darote. Ar tai lemia baimė patirti nuostolį, baimė prarasti gerą sandorį, ar baimė suklysti? Būkite sąžiningi sau. Tada užsirašykite veiksmus, kurių imsitės, kad tai nepasikartotų, ir jų laikykitės.

Galiausiai, jei norite pagerinti savo prekybą, turite analizuoti savo sandorius. Tai įmanoma tik tuo atveju, jei turite prekybos planą, vadinamą DERR formule, kurią nuosekliai vykdote ir fiksuojate.

“Jei negalite ko nors išmatuoti, vadinasi, negalite to patobulinti”. – Peteris Druckeris.

Šiame etape…

Galite matyti, kaip viskas susideda į visumą pagal tris formules, kurių jus išmokiau. MAEE ir MBEE formulės leidžia jums sukurti savo prekybos strategijas, skirtas prekybai apsisukimuose ir pramušimuose. O DERR formulė padeda nuolat analizuoti ir gerinti savo prekybos rezultatus. Tačiau atminkite: kad tai yra tik formulės, kurios nurodo atsakymų kryptį – jos nėra galutinės. Todėl nedvejodami jas koreguokite ir keiskite pagal savo poreikius. Šaunu?

Santrauka

  • MAEE formulė padeda sukurti apsisukimo prekybos strategiją.
  • MBEE formulė padeda sukurti pramušimo prekybos strategiją.
  • DERR formulė leidžia nuosekliai vykdyti prekybą, kad galėtumėte analizuoti savo sandorius ir gerinti prekybos rezultatus.

Rayner Teo,

Išversta specialiai portalui Spekuliantas.com

Skaityti toliau – 8 skyrius


Patiko straipsnis? Sek Spekuliantas.com Facebook puslapį ir Telegram kanalą, kad gautum naujienas akimirksniu!


Nori išbandyti Forex prekybą? Rinkis patikimą Forex brokerį Roboforex ir gauk 120% bonusą prekybos pradžiai.

Esi naujokas ir nežinai nuo ko pradėti? Praeik nemokamą įvadinį 10 pamokų kursą Forex naujokams!

5 4 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,410SekėjaiPatinka
1,820ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x