Penktadienis, 2 birželio, 2023

Chrisas Lee – Positive Expectancy – Knyga lietuvių kalba. 2 dalis – Nesibaigiantis žaidimas

Šis turinys rodomas tik prenumeratoriams

Prenumeruokite, kad atrakintumėte šį turinį.

Pirma dalis čia

2. Nesibaigiantis žaidimas

Žaidimo pabaigoje siekiama laimėti, o nesibaigiančiuose žaidimuose siekiama tęsti žaidimą.

James Carse

Žaidžiant tenisą, futbolą ar krepšinį laimi tas, kuris žaidimo pabaigoje surenka daugiau taškų. Šiuose žaidimuose nustatytos taisyklės, ribos ir laimėjimo standartai. Visi dalyviai vieni kitus pažįsta ir varžosi pagal sutartas taisykles ir elgesio kodeksą. Nuskambėjus finaliniam švilpukui, varžybos sustabdomos, suskaičiuojami taškai ir paskelbiamas nugalėtojas. Taip žaidžiama dauguma konkurencinių žaidimų gyvenime. Tai yra žaidimai su pabaiga.

Tačiau treidingas nėra žaidimas su pabaiga.

Nėra nustatytų taisyklių, elgesio kodeksų, tiksliai nežinome, su kuo varžomės, o žaidimo ribos nuolat kinta.

Ir svarbiausia – treidinge nėra finalo. Nėra galutinio taško, nėra finalinio švilpuko, nėra teisėjo, kuris paskelbtų rungtynių pabaigą.

Treidingas yra nesibaigiantis žaidimas.

O kadangi treidingas niekada nesibaigia, laimėti galima tik laikinai – nuolatinių laimėtojų čia nėra.

Daugeliui žmonių sunku prekiauti, nes jie į prekybą žiūri kaip į baigtinį žaidimą.

Deja, baigtiniuose žaidimuose veikiantys metodai neveikia nesibaigiančiuose žaidimuose.

Prekybos tikslas negali būti “laimėti”, nes tai neįmanoma – varžybose, kurios niekada nesibaigia, nėra laimėjimo.

Taigi, tikrasis prekybos tikslas – kuo ilgiau žaisti neprarandant.

Šiuo požiūriu prekiautojas, kuris neseka pralaimėjimo keliu, laikomas “laimėtoju”.

Kelias į praradimą

Prekybos problema yra ta, kad ji negarantuoja pelno, bet gali garantuoti nuostolius.

Duokite man 100 000 JAV dolerių ir beveik garantuoju, kad per 3 mėnesius juos visus prarasiu. Kartu negaliu garantuoti, kad per tą laikotarpį galėsiu uždirbti net 10 000 JAV dolerių.

Kodėl taip atsitinka? Kaip galima garantuoti nuostolius, bet ne pelną?
Kai suprasite atsakymą į šį klausimą, suprasite, kas yra prekyba.

Viskas susiveda į vieną idėją: laukimą.

Lūkesčiai

Prekybos metodo lūkesčiai parodo, ar esate pakeliui į pralaimėjimą.

Turėdami neigiamą lūkestį, kurį labai lengva pasiekti, laikui bėgant garantuotai prarasite savo pinigus.

Turėdami teigiamų lūkesčių – o tai pasiekti nėra lengva – esate garantuoti, kad laikui bėgant neprarasite savo pinigų.

Atkreipkite dėmesį, kad teigiami lūkesčiai negarantuoja, kad uždirbsite pinigų.

Teigiami lūkesčiai reiškia, kad laikui bėgant uždirbsite pinigų. Tačiau tai nėra jokia garantija.

Prekybos pelnas negali būti garantuotas, nes, priešingai nei nuostoliai, jis labiau priklauso nuo sėkmės.

Net jei lūkesčiai yra teigiami, prekiautojas vis tiek gali patirti nuostolių dėl nesėkmės.

Neigiamų lūkesčių turintis prekiautojas gali būti laikinai laimingas, tačiau vėliau tikrai patirs nuostolių.

Sunkus darbas ar sėkmė?

Prekyboje yra tik du pelno šaltiniai:

1. Sunkus darbas ir įgūdžiai
2. Sėkmė

Pirmąjį atvejį galima pakartoti, o antrojo – ne.

Iš abiejų šaltinių galite praturtėti, bet tik pirmasis gali būti jums pavaldus.

Treiderių-diletantų problema yra ta, kad jie pernelyg dažnai painioja vieną su kitu. Gerų treiderių požymis – gebėjimas panaudoti sunkų darbą ir įgūdžius, kad rinkose “pasisektų”.

Turėkite tai omenyje, kai skaitysite šį kursą.

Džonas ir taksi vairuotojas

Džonas niekada anksčiau nevairavo automobilio. Pasiklausykime jo pokalbio su patyrusiu taksi vairuotoju Semu.

“Sveikas, Semai, mano svajonė – tapti taksi vairuotoju! Ar galite man duoti keletą patarimų? Kada sukti į kairę? Kada turėčiau sukti į dešinę? Kaip greitai turėčiau važiuoti? Kada ir kokia jėga reikia spausti stabdžius?”

Jums – skaitytojams – šie klausimai yra absurdiški. Atsakymas gana akivaizdus: “Tai priklauso nuo aplinkybių. Tai priklauso nuo to, kur Džonas nori važiuoti, kaip greitai jam reikia ten nuvykti, eismo sąlygų, oro sąlygų, automobilio tipo ir kitų veiksnių!”

Tačiau žmogui, kuris nėra vairuotojas, pavyzdžiui, Džonui, šie klausimai atrodo pagrįsti.

Džonas per televiziją matė vairuojančius žmones ir stebėjo, kaip jie periodiškai suka vairą ir spaudžia akceleratoriaus pedalą. Dabar jam tereikia tiksliai žinoti, kokių veiksmų imtis ir kada!

Džonas sako Semui: “Žinote, norėčiau nuvežti žmogų iš Londono į Niujorką ir padaryti tai per 15 valandų. Per 15 darbo valandų galėčiau uždirbti daug pinigų!”.

Semas žvelgia į Džoną kaip į pamišėlį. Jis turi pakankamai patirties ir įžvalgų, kad žinotų, jog Džono noras neįgyvendinamas.

Kita vertus, Džonas mano, kad tai visiškai pagrįstas tikslas. Jis išsitraukia laikraščio skelbimą su antrašte: “Kelionė iš Londono į Niujorką per 10 valandų! Dalyvaukite nemokamame seminare ir sužinokite, kaip tai padaryti!”.

“Žiūrėkite, – sako Džonas, – žmonės tai padaro vos per 10 valandų!” Taigi, tai padaryti per 15 valandų turėtų būti daug lengviau, ar ne?”

Semas ramiai žiūri į Džoną. Jis mintyse svarsto, ar tik iš jo nesityčiojama per slaptą televizijos kamerą.

“Klausyk, aš paskaičiavau, – tęsia Džonas, – Londonas nuo Niujorko nutolęs 3 459 mylias, taigi, jei važiuosiu 220 km/h greičiu, iki Niujorko nuvažiuosiu per mažiau nei 16 valandų. Viskas aišku!”

Semas praranda kalbos dovaną… Kažkas jo viduje mirė. Jis net nežinojo, nuo ko pradėti, kad padėtų šiai vargšei nieko nesuprantančiai sielai.

“Na taip, galbūt… Sėkmės, drauguži, – sako Semas, rodo Džonui į viršų pakeltą nykštį ir nueina. Jis įlipa į taksi ir priima kitą užsakymą.

Žaidimo supratimas

Yra didžiulis skirtumas tarp žinojimo ir supratimo: galite daug apie ką nors žinoti, bet iš tikrųjų to nesuprasti.

Charles F. Kettering

Istorijoje apie taksi aprašoma pirmoji didelė kliūtis, su kuria susiduria treideriai – naujokai: jie nežino, kaip vyksta prekyba, ir savo lūkesčius grindžia reklamomis, gandais ir skaičiais, kuriuos įveda į savo skaičiuoklę.

Teoriškai Džono planas yra logiškas. Matematiškai tikrai viskas pagrįsta.

Tačiau jis nežino daugybės detalių, todėl į jas neatsižvelgė.

Pavyzdžiui, jis neatsižvelgia į tai, kad 15 valandų važiuojant 220 km/h greičiu reikia daug pastangų ir protinės įtampos. Be to, jam reikia automobilio, kuris galėtų patikimai pasiekti ir išlaikyti tokį našumo lygį. Jis, deja, nežino, kad šie du miestai yra priešingose Atlanto vandenyno pusėse.

Dabar apžvelkime keletą klausimų kategorijų, kuriuos dažniausiai užduoda nepatyrę prekiautojai:

“Kokie yra geriausi techniniai indikatoriai?”
“Kada turėčiau įeiti į rinką?”
“Kada turėčiau pasitraukti iš rinkos?”
“Kokiu kapitalo dydžiu turėčiau rizikuoti prekiaudamas?”
“Kaip galiu uždirbti 20 dolerių per dieną, turėdamas 500 dolerių sąskaitą?”

Kaip ir taksi atveju, atsakymas bus “tai priklauso nuo…” arba “ne, tai neįmanoma”.

Panašiai kaip Džonas neturėjo patirties užduoti tinkamus klausimus, taip ir prekiautojai-mėgėjai neturi patirties suprasti, kas yra prekyba, todėl negali išsikelti realių tikslų ir parengti veiksmingo plano jiems pasiekti.

Pažvelkime į šią žinutę, paskelbtą populiariame Forex prekybos forume:

Atrodo per daug gerai, kad būtų tiesa!

Jei naudočiau kreditinį petį 1:30 (didžiausią leistiną Jungtinėje Karalystėje) ir kasdien uždirbčiau 0,03 % pelno (apie 4 punktus EURUSD valiutų poroje), kasdien reinvestuočiau pelną ir jį kapitalizuočiau, mano metinė grąža būtų 840 %. Taigi, jei pradėsiu nuo 1000 svarų sterlingų, vos per ketverius metus turėsiu 7,7 milijono svarų sterlingų! Žinoma, tai nerealu. Kadangi gyvenu Jungtinėje Karalystėje, man nereikės mokėti mokesčių už pelną, gautą naudojant spread-bettingo sąskaitą. Ar tai reiškia, kad per ketverius metus tikrai galima tapti milijonieriumi vien uždirbant 4 punktus per dieną? Keturi punktai tikrai nėra daug. Tai neturėtų būti sunku, ar ne?

Teoriškai jis teisus. Atidarydami sąskaitą su vos 1000 JAV dolerių ir uždirbdami vos keturis punktus per dieną, per kelerius metus tikrai galite tapti milijonieriumi.

Tačiau jis nesupranta vieno paprasto dalyko: praktiškai uždirbti keturis punktus per dieną yra taip pat nerealu, kaip nuvykti iš Londono į Niujorką per 16 valandų.

Paprasčiau tariant, šis vaikinas nesuvokia realių prekybos apribojimų – savo prognozes jis grindžia klaidingomis prielaidomis.

Užduoti tinkamus klausimus

Taigi, jums nereikia paviršutiniškų atsakymų į paviršutiniškus klausimus, bet pirmiausia turite suprasti, kaip veikia rinka, kad žinotumėte, kaip užduoti tinkamus klausimus.

Visų pirma, reikia sužinoti apie rinkos funkciją (ką rinka daro), tikslą (kodėl ji tai daro) ir savybes (kaip ji tai daro). Kai gerai išmanysite šias temas, galėsite sudaryti realistišką planą, kaip pasiekti savo prekybos tikslus.

Taksi vairavimo atveju, tai būtų tarsi aiškinimasis, ką supranta taksistas Semas – eismo sąlygas, vairuotojo psichologiją, geografiją, vairavimo taisykles, greičio apribojimus, degalų kontrolę – ir ko nesupranta Džonas.

Šio kurso tikslas – pagreitinti jūsų treidingo kelionės “mokymosi”, “patirties įgijimo”, “supratimo” ir “planavimo” aspektus (nurodyta tvarka), kad pradėtumėte daryti apčiuopiamą pažangą greičiau nei vidutinis statistinis treideris.

Sukūriau šį kursą, nes matau tiek daug sąžiningų, gerų ketinimų turinčių žmonių, kurie sunkiai dirba treidingo industrijoje, bet, deja, nesuvokia, kad tupi vienoje vietoje ir blaškosi kaip voverės rate.

Viena iš priežasčių, kodėl jiems galiausiai nepavyksta, yra ta, kad jie į treidingą žiūri taip pat, kaip į mokyklą ar darbą. Jie galvoja: “Pasakyk man, ką daryti, ir aš tai padarysiu.” Jie mano, kad prekyba – tai 1-2-3 žingsnių atlikimas ir už tai gaunamas atlygis. Todėl jie nori žinoti, “kaip ir kada” ką nors daryti, užuot sužinoję, “kodėl” tai reikia daryti, ir patys priimtų individualius sprendimus.

Šio kurso pabaigoje išvystysite sau teisingą koncepciją, kad suprastumėt, kaip veikia treidingo žaidimas, taip pat žinias, mąstysenos pobūdį ir sistemas, kad pasiektumėte savo tikslus.

Kristoferis Lee,

Išversta specialiai portalui Spekuliantas.com


Patiko straipsnis? Sek Spekuliantas.com Facebook puslapį ir Telegram kanalą, kad gautum naujienas akimirksniu!


Nori išbandyti Forex prekybą? Rinkis patikimą Forex brokerį Roboforex ir gauk 30USD bonusą prekybos pradžiai.

Esi naujokas ir nežinai nuo ko pradėti? Praeik nemokamą įvadinį 10 pamokų kursą Forex naujokams!

5 5 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,366SekėjaiPatinka
1,650ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x