Trečiadienis, 27 rugsėjo, 2023

Treideriai kalbasi su Charlie Burton

Šis turinys rodomas tik prenumeratoriams

Prenumeruokite, kad atrakintumėte šį turinį.

Charlie Burtonas – patyręs treideris, išgarsėjęs tuo, kad reguliariai dalyvauja iššūkiuose, konkursuose ir televizijos laidose, kuriose jam tenka viešai prekiauti realiomis sąskaitomis. Šiame interviu jis papasakos apie savo ilgalaikę prekybą ir duos keletą naudingų patarimų apie prekybos psichologiją. Įdomaus skaitymo!

Originali nuoroda: YouTube

– Sveiki ir sveiki atvykę į Traders Talk. Mūsų tikslas – skleisti tiesą apie prekybą! Norėdami tai padaryti, mes bendraujame su geriausiais treideriais ir nagrinėjame jų prekybos metodus, kurie užtikrina stabilų uždarbį rinkose. Šiandien mūsų svečiuose Charlie Burtonas. Charlie prekiauja jau 24 metus! Savo karjerą pradėjo finansinių paslaugų įmonėje. Šioje srityje jis dirbo iki 2001 m., o paskui iš jos pasitraukė, kad galėtų visą dėmesį skirti prekybai. Charlie yra FCA reguliuojamas valdytojas ir vienas iš EzeeTrader įkūrėjų. Žinomas dėl savo drąsos ir atvirumo – jis ne kartą parodė visuomenei sėkmingą prekybą realiose sąskaitose. Čarlis penkerius metus dalyvavo Londono Forex Show konkurse ir visus kartus laimėjo. Be to, jis ne kartą dalyvavo tokiuose iššūkiuose kaip “nuo 10 000 iki 100 000 JAV dolerių”. Vienas iš jų vyksta dabar – per pastaruosius 8 mėnesius jis uždirbo 160 %! Kai kurie iš jūsų galbūt pažįstate Čarlį iš BBC serialo “Millions By The Minute“. Apie jį buvo kalbama viename iš tos programos epizodų. Operatoriai užfiksavo ne tik jo prekybą, bet ir tai, kaip jis plauna savo automobilį! Dabar Čarlis su žmona Rachel gyvena Niuberyje. Charlie, labai džiaugiuosi, kad sutikote duoti interviu!

– Sveiki, Thiru! Koks pristatymas! Ačiū, labai malonu iš jūsų pusės! Nežinau, ar vertėjo sakyti apie automobilį [juokiasi]…

– Norėjau, kad įžanga būtų realistiškesnė! Džiaugiamės galėdami pasveikinti jus mūsų Traders Talk laidoje! Pirmiausia norėčiau daugiau sužinoti apie jus asmeniškai, o tada galėsime pereiti prie detalių apie jūsų prekybą. Kaip patekote į prekybos pasaulį? Kiek jums buvo metų, kai pradėjote prekiauti? Koks įvykis paskatino jus domėtis rinkomis? Ką veikiate ne prekybos srityje?

– Į prekybą įsitraukiau gana jaunas, man buvo dvidešimt ketveri! Kaip jau minėjote, savo karjerą pradėjau finansinių paslaugų įmonėje Scottish Provident. Iš esmės buvau buhalteris, konsultuojantis nepriklausomus finansų patarėjus dėl Scottish Provident siūlomų produktų. Tiesiog informavau juos apie dabartinius investavimo, pensijų ir draudimo planus, kad jie galėtų juos patarti savo klientams. Nuolat pasakodavau jiems apie mūsų įmonės privalumus… Apskritai buvau įprastas klientų vadybininkas, dirbantis su nepriklausomais finansų patarėjais. Glaudžiai bendradarbiavau su maždaug šimtu Temzės slėnio specialistų. Matyt, per daugelį metų man pavyko juos artimai pažinti, o kai kurie iš jų netgi tapo draugais! Su vienu iš jų iki šiol reguliariai slidinėju.

Dėl to aš pradėjau prekiauti! Tai buvo 1997 m. Vieną dieną vienas iš jų man pasakė: “Čarli, turiu du bilietus į akcijų prekybos kursus. Ar norėtumėte eiti su manimi?”. Iš karto pagalvojau – tai būtų šaunu! Studijuodamas universitete sugalvojau paimti paskolą mokslui ir investuoti į akcijas. Tačiau man taip ir nepavyko to padaryti, nes nieko neišmaniau apie investavimą. Taigi, kai mano draugas pasiūlė man lankyti prekybos kursus, iš karto pagalvojau, kad tai būtų įdomu! Kartu su juo lankiau kursus… Ir įsitraukiau į juos! Taigi į prekybą patekau atsitiktinai. Robas, tas vaikinas, po poros mėnesių metė kursus[juokiasi], bet aš laikiausi iki galo! Jam atsirado reikalų… Bet juk visi turi reikalų! Tiesą sakant, jis tiesiog prarado susidomėjimą. Beje, tai buvo svinginio treidingo kursas! Buvome mokomi laikyti pozicijas kelis mėnesius ir padengti call-opcionų sandorius. Štai kaip aš pradėjau prekiauti! Tai nutiko labai seniai… Ir visiškai atsitiktinai! Manau, kad į prekybos pasaulį apskritai dažnai patenkama atsitiktinai.

– Įdomu! Žvelgiant atgal į praeities įvykius ir matant, kaip vienas dalykas paskatino kitą, tai taip žavinga, ar ne? Šios pjesės autorius neabejotinai yra labai talentingas! Ačiū, kad pasidalijote savo istorija ir papasakojote, kaip tapote treideriu per akcijų prekybos kursus…

– Beje, juokingas momentas! Kai pasakoju šią istoriją, kažkodėl visi galvoja, kad baigiau kursus ir iškart tapau prekiautoju. Tačiau iš tiesų net neketinau prekiauti visą darbo dieną! Nei kursų metu, nei po jų. Prekybą laikiau papildomu pajamų šaltiniu, kaip dažnai ir būna. Nes man labai patiko mano darbas!

Jūs teisingai pasakėte… Tas, kas tampo mus už virvelių, neabejotinai yra labai protingas. Nes po ketverių su puse metų palikau mėgstamą darbą ir tapau prekiautoju! Kaip ironiška… Tiesa ta, kad tuo metu dalyvavau kovos menų varžybose ir man sekėsi – pasiekiau tarptautinį lygį. Taigi reikėjo palaikyti savo sveikatą ir fizinę formą! Tačiau tai buvo problemiška, nes mano kolegos, finansų patarėjai, nuolat rengdavo įmonių vakarėlius. Interesų konfliktas! Linksmybės nesutapo su fiziniu krūviu per pamokas – tuo metu tai buvo karatė… Niekada nesugebėjau rasti pusiausvyros.

Taigi prekiautoju tapau visiškai atsitiktinai… Laimingas atsitiktinumas, kaip paaiškėjo dabar! Neketinau tapti prekiautoju, bet turėjau kažką daryti dėl disbalanso. Taigi pagalvojau – prekiauju jau ketverius su puse metų… Žinoma, tai palyginti trumpas laikotarpis! Tačiau vis tiek nusprendžiau, kad verta rizikuoti ir praleisti pusantrų metų, kad įsitikinčiau, ar galiu pakeisti karjerą įmonėje į profesionalaus treiderio darbą. Taigi… aš neturėjau jokio tikslo! Galima sakyti, kad dėl visko kaltos aplinkybės, kurios susiklostė taip, o ne kitaip.

– Tai puiku, Charlie! Viskas taip tikroviška… Ne taip, kaip visos tos istorijos internete! “Išeikite iš darbo, užsiimkite prekyba, vos kelios savaitės ir uždirbsite daugiau pinigų nei anksčiau!” Visada stengiamės pabrėžti verslo realijas. Kaip visada sakau, mūsų tikslas – skleisti tiesą apie prekybą! Taigi ačiū, kad pasidalijote savo tikroviška istorija. Kaip vertinate savo prekybos stilių? Kokio požiūrio laikotės? Swing tradingas? Skalpingas? Pozicinė prekyba? Dienos prekyba?

– Manau, kad daugumos prekiautojų požiūris metams bėgant keičiasi. Būtent toks yra mano atvejis. Kaip jau minėjau, iš pradžių prekiavau akcijomis… Tačiau kai baigiau ir pradėjau prekiauti (tai įvyko 2001 m. pabaigoje), prekiavau indeksais ir valiutomis. Ir apie 80 % mano prekybos buvo prekyba dienos metu! Prekybos svingais dalis buvo labai maža. Po kelerių metų santykis šiek tiek išsilygino, ir aš aktyviai dirbau ir vienu, ir kitu būdu.

Tačiau per finansų krizę tapau skalperiu. Tuomet valiutų rinkos svyravimai buvo tiesiog milžiniški! Taip pat akcijų rinkoje… Kaip prisimenate, tomis dienomis galėjote atidaryti sandorį, palaukti 60 sekundžių ir uždaryti jį su 50 punktų pelnu! Dabar tai nutinka retai, bet tada tai buvo dažna istorija. Taigi daugiausia užsiėmiau skalpavimu… Kai ekonomika pradėjo atsigauti po finansų krizės, grįžau prie savo įprastos dienos prekybos ir svinginės prekybos. Tačiau mano prekybą svingais teko atidėti porai metų! Nes tuomet dienos intervalai buvo tiesiog milžiniški… EURUSD buvo 250 punktų! Manau, kad vienu metu net siekė 300… Prekyba svingais tiesiog nebuvo būtina.

Šiuo metu save laikau būtent sving-treideriu. Dažnai naudoju mažesnių laiko intervalų grafikus, kad rasčiau tikslesnius įėjimus, bet apskritai analizuoju rinkos svyravimus aukštesniuose grafikuose. Įėjimams aš naudoju H1 ir H4, bet ne visada, kartais aš įeinu ir į D1 taip pat. Bet kadangi aš vis tiek visą laiką būnu savo biure… Jei per dieną pastebiu galimybę įeiti į savo ilgalaikės analizės kryptį, aš ja pasinaudoju.

Iš esmės taip ir prekiauju! Aš nebelaikau savęs dienos prekiautoju… Nors visą laiką būnu prie ekranų! Bet aš nebegaištu dienų medžiodamas paternus M5 intervale. Kartais tai darau dėl savo mokinių, bet apskritai dabar tiesiog neturiu laiko dienos prekybai! Taip pat neturiu noro… Kol kas šis prekybos metodas man nėra optimalus. Manau, kad prekyba yra asmeninis dalykas! Tai, kas tinka man, nebūtinai tiks jums. Tiesiog… dabar jaučiu, kad verčiau norėčiau prekiauti ilguoju laikotarpiu. Tiek daug metų prekiavau dienos metu… Dabar perbalansuoju! 2013-2014 m. supratau, kad nebeturiu poreikio prekiauti 10 valandų per dieną. Taigi dabar prekiauju savo malonumui. Jei matau tinkamą situaciją, galiu atidaryti sandorį, laikyti jį porą dienų… Nors mano mėgstamiausi sandoriai yra tie, kuriuos tenka laikyti ištisas savaites!

– Įdomu! Iš tiesų dauguma prekiautojų metams bėgant keičia savo požiūrį. Jei galite uždirbti daugiau pinigų įdėdami mažiau pastangų – kodėl gi ne? Daugelis pereina prie prekybos svingais, nors, žinoma, yra ir tokių, kurie ir toliau užsiima skalpavimu. Kaip teisingai pastebėjote, prekyba yra asmeninis dalykas! Tačiau iš tiesų tik nedaugelis žmonių per visą savo karjerą naudojasi vienu pradžioje įvaldytu metodu… Charlie, pakalbėkime apie sandorių atidarymus! Ar turite kokią nors bendrą koncepciją, jungiančią visus jūsų įėjimus į rinką?

– Manau, kad iš tiesų yra bendra koncepcija! Naudoju kelių laiko intervalų analizę. Kaip mėgstu sakyti: prekyboje nėra teisingų ar neteisingų dalykų. Svarbiausia yra tai, ar metodas yra teisingas ir veikia jums asmeniškai. Man gerai veikia kelių laiko intervalų analizė! Paprastai pradedu nuo mėnesinių grafikų, tada pereinu prie savaitinių, o tada – prie dieninių. Taip susidariau bendrą vaizdą, kuriuo remiuosi sudarydamas sandorius. Aš remiuosi aukštesniais laiko intervalais net kai prekiauju H1. Man už tai nėra nieko svarbiau! Aš formuoju bendrą vaizdą iš aukštesnių laiko intervalų ir tada pereinu prie žemesnių grafikų. Jei aš matau, kad kai kurios rinkos auga, tai H1 ar H4 aš sudarysiu tik pirkimo sandorius. Tai – mano pagrindinė koncepcija.

– Kokio tipo įėjimus naudojate dažniau – įeinate korekcijose? Ar naudojate pramušimus…?

– Dažniau įeinu per korekcijas! Nors, yra keletas paternų, kurie suteikia man įrašą apie suskirstymą. Praėjusį ketvirtadienį aš pardaviau EURUSD, pora pramušė konsolidacijos zoną… Bet aš retai prekiauja pramušimus, dauguma mano įėjimų yra korekcijose pagal stiprų trendą. Pagalvojus, apskritai juk nėra tiek daug būdų įeiti į rinką, ar ne? Galite įeiti arba korekcijose, arba po pramušimo, arba apsisukimo metu nuo maksimumo ar minimumo! Bet taip, dauguma mano įėjimų yra padaryti korekcijose. Nors aš kartais prekiauju apsisukimo modelius, pavyzdžiui, paterną “Dvigubas dugnas“.

– Suprantu! Taigi, jūs dažniausiai įeinate korekcijose nuo Swing-High arba Swing-Low pagal ilgalaikio trendo kryptį?

– Taip!

– Gerai! O ar galite pateikti tipiško bet kurios iš jūsų strategijų įėjimo pavyzdį?

– Tipiškas įėjimas… Prekiauju skirtingais paternais skirtingose rinkose, todėl sunku išskirti vieną tipišką įėjimą! Jei norite, galiu parodyti jums savo grafikus ir pasirinkti kokį nors sandorį…

Pradėkime nuo mėnesinio grafiko. Nesileiskime į pernelyg gilią analizę! Tiesiog norėjau parodyti jums trendinę liniją ir viršutinį raudoną lygį. Atkreipkite dėmesį – į jį remiasi senieji minimumai iš kairės. Man patinka naudoti trendines linijas ir palaikymo ir pasipriešinimo lygius.

Savaitinis grafikas. Aukščiausias taškas dešinėje yra EURUSD pikas, pasiektas sausio mėnesį [2021]. Visada atsižvelgiu į tai, kur esame, palyginus su maksimumais ir minimumais – standartinis požiūris!

Štai dieninis grafikas. Didžiąją praėjusių metų dalį su mokiniais kartu sėdėjome pirkimuose. Išėjome tik gruodžio viduryje! Tuo metu man šiek tiek nerimą kėlė tai, kad visi staiga pradėjo kalbėti apie dolerio smukimą. Esu techninis treideris, tačiau atsižvelgiu ir į nuotaikas. Kai pastebėjau, kad visi pagrindiniai Bloomberg, CNBC ir pan. pradėjo kalbėti apie dolerio smukimą, tiesiog suvedžiau “doleris” į Google… Ir pamačiau tiek daug neigiamų straipsnių!…! Praėjusių metų pabaigoje jų buvo labai daug, ir visi jie teigė, kad kitais metais doleris toliau kris, o EURUSD atitinkamai kils…

Tai buvo pirmasis įspėjamasis ženklas! Signalas iš rinkų nuotaikų pusės. Metų pabaigoje, kažkur tarp Kalėdų ir Naujųjų metų, Citibank paskelbė prognozę, kad EURUSD kursas pasieks 1,25. Sausio 28 d. Goldman paskelbė, kad kaina pakils iki 1,28… Kai Goldman daro tokį pareiškimą, akivaizdu, kad jį reikia parduoti [juokiasi]! Jų analitikai yra puikūs, ne veltui Goldman yra vienas sėkmingiausių investicinių bankų! Tiesiog… Kaip žinote, kartais jie skelbia investavimo rekomendacijas siekdami savanaudiškų tikslų.

Taigi aš paėmiau šią informaciją, sujungiau ją su plačiai paplitusiomis kalbomis apie dolerio smukimą (ir kylantį EURUSD kursą)… Ir gavau nedidelio EURUSD kurso kritimo potencialą. Buvo ir kitų veiksnių, susijusių su nuotaikomis… Be to, techninė analizė! EURUSD priartėjo prie pagrindinio pasipriešinimo lygio pagal mėnesinį grafiką. Sujungiau nuotaikas su technika ir gavau puikų sandorį.

Kalbant apie jūsų klausimą apie tipišką įėjimą… Kaip matote, pas mane grafike keletas slankiųjų vidurkių ir standartinis MACD apačioje. Kai kaina artėja prie pagrindinio lygio, aš pradedu stebėti divergencijos atsiradimą. Šiuo atveju ji iš tiesų atsirado! Be to, savaitiniame grafike buvo dar viena švari divergencija. Taigi aš paėmiau informaciją apie nuotaikas ir sujungiau ją su technine analize… Kainai priartėjus prie pagrindinės pasipriešinimo zonas, MACD divergencija ir neįprastos nuotaikos… Tai tipiškas scenarijus! Tiesa, tokios nuotaikos pasitaiko ne taip jau dažnai. Nors pastaruoju metu tai pastebėta dėl Bitkoino… Tačiau kartais įėjimo sąlygos yra tiesiog tobulos. Bent jau man! Tačiau nesupraskite manęs neteisingai: taip prekiauju ne visą laiką. Tokios sąlygos susidaro tikriausiai tik kartą per metus! Bet kai jos susidaro, visada malonu. Šiuo atveju aš įėjau ne korekcijoje, bet ant apsisukimo. Stiprus pasipriešinimas leido tai padaryti.

– Gerai! Ačiū, kad dalijatės tuo su mumis, Charlie. Techninės analizės ir nuotaikų analizės derinimas… Puiku! Charlie, dar vienas klausimas apie įėjimus. Ar atidarote papildomus sandorius?

– Taip! Ir štai šiame pavyzdyje… Aš įėjau šiek tiek žemiau 1,23. Tada aš atsidariau savo antrąjį sandorį, šiek tiek žemiau, korekcijoje, ties 1,2150. Aš laikiau šiuos sandorius iki 1.20… Išėjimus galime aptarti šiek tiek vėliau! Tačiau kalbant apie papildomus sandorius… Galiu jums parodyti praėjusių metų pirkimų pavyzdį.

Prisimenu, kad čia [raudonas žymeklis viršuje]… Visada pirmą kartą įeinu su nedidele pozicija, tuo atveju, jei kaina eitų prieš mane. Vėliau galėsiu šiek tiek pasididinti poziciją. Papildomų sandorių lygiai pas mane buvo štai čia [du apatiniai raudoni ženklai]. Pirmiausia visada įeinu į rinką su nedidele pozicija, kad pernelyg nerizikuočiau, jei tektų atsidaryti papildomus sandorius. Ir tai darau ne aklai! Visada viską planuoju iš anksto. Šiuo atveju kaina nejudėjo prieš mane, todėl man nereikėjo pildyti nuostolingos pozicijos… Mano mokiniai ir aš pelningą poziciją papildėme maždaug po mėnesio, kai kaina pradėjo demonstruoti jėgos ženklus. Taigi taip, aš naudoju papildomus sandorius! Manau, kad tai ypač naudinga prekiaujant pagal trendą. Juk niekada nežinai, kada kaina apsisuks ir pakeis trendą! Todėl man patinka, kai galiu atlikti kelis papildomus sandorius. Mano nuomone, tai daug geriau nei įeiti į rinką su viso dydžio pozicija ir ilgą laiką sėdėti nuosmukyje… Naudojant papildymus galima geriau įeiti į rinką. Tačiau tai taikoma tik prekyboje pagal trendą! Kai įeinate į apsisukimą, tai neturi prasmės.

– Gerai, tai įdomu! Vėliau galėsime tai aptarti išsamiau. Charlie, ar galite papasakoti apie geriausią savo sandorį? Kaip tai buvo sumanyta? Jei norite, taip pat galite papasakoti kas jums yra geriausias sandoris!

– Tas sandoris, kurį jums parodžiau… Tai buvo tikrai geras sandoris! Pardavinėjau nuo stipraus lygio, o vėliau galėjau padidinti savo pardavimus. Ties ankstesnių maksimumų lygiu uždariau didžiąją dalį pozicijos. Tai buvo puikus sandoris su puikiu rizikos ir pelno santykiu! Bet kadangi jau esu jums apie tai pasakojęs, manau, nėra prasmės kartoti. Leiskite man rasti kitą… Visus praėjusius metus mano mokiniai ir aš prekiavome EURUSD kylantį trendą. Tada mums labai sekėsi! Tačiau, ko gero, mano mėgstamiausias pastarųjų metų sandoris yra šis…

Vėl EURUSD grafikas! 2017 metai. Tai mėnesio laiko intervalas. Įėjau čia [mėlynas apskritimas]. Pamenu, tuo metu kaip tik daviau interviu Tip TV… Tuo metu kaina buvo 1,04. Pamenu, kad minimumas buvo apie 1,03… Tai buvo tiesiai ant ilgalaikės trendinės linijos, einančios nuo 2000 m. Per pastaruosius kelerius metus kaina du kartus nuo jos atšoko… Ir tada atsirado divergencija! Jei atsiranda divergencija tarp maksimumų ir minimumų, visada į tai atsižvelgiu.

O dar atsirado stiprios rinkos nuotaikos! Tuo metu visi kalbėjo apie euro ir dolerio paritetą. Prisimenu, kaip viename interviu Tip TV laidos vedėjas manęs paklausė: “Charlie, kaip manai, kiek laiko prireiks, kad būtų pasiektas paritetas?” Jis buvo įsitikinęs, kad tai tik laiko klausimas! Verta paminėti, kad jis kelias dienas apklausinėjo prekybininkus ir analitikus. Ir visi jie teigė tą patį – EURUSD eina į paritetą! Visi buvo nusiteikę meškų nuotaikoms! Tai šiek tiek gąsdina… Juk jei visi rinkoje planuoja parduoti, tai kas gi pirks?…

Aš papildžiau nuotaiką technine analize – ilgalaikė trendinė linija ir divergencija – ir įėjau į pirkimus… Tai buvo nekomfortiškas įėjimas! Tačiau dažnai nepatogūs įėjimai būna geriausi, ar ne? Tiesiog jaučiau, kad prieštarauju kolektyvinei išminčiai! Visi vis kartojo, kad kaina sumažės… Aš pats taip maniau! Bet aš tiesiog privalėjau pirkti.

Sandoris pasirodė esąs puikus. Kaina kilo visus 2017 m.! Galbūt šis sandoris gali pretenduoti į geriausią. Bet vėlgi, visos žvaigždės susibūrė kartu, o tai nutinka nedažnai… Aš visą laiką atidarinėju įprastus sandorius įprastuose paternuose! Tačiau kai rinka tampa labai emocinga, t. y. kai yra stiprios nuotaikos ir ilgalaikiai techniniai niuansai… Tokie sandoriai tikrai įdomūs! Štai kodėl aš taip gerai prisimenu šį sandorį. Viskas pasirodė tiesiog tobula! Kai nuotaikos yra tokios stiprios, tai padidina tikimybę gauti galingą judesį. Aš įėjau į 1.05-1.06 ir lydėjau savo sandorį iki maždaug 1.14-1.17. Man nepavyko pagauti viso judėjimo, kaina pakilo iki 1.25, na ir kas! Išėjau ties savo lygiais.

– Puiku, kad papasakojote mums apie šį sandorį! Ir jūs atkreipėte dėmesį, kad kartais reikia prieštarauti savo instinktams… Visi pardavinėjo, o jūs taip pat norėjote parduoti! Bet kai tenka prieštarauti savo norams, instinktams… Dažnai tokie sandoriai būna geriausi, tu teisus, Čarli! Esu įsitikinęs, kad jums ne kartą teko tai patirti.

– Taip, iš tiesų. Jei jaučiate nemalonų jausmą skrandyje, jei nesinori atidaryti sandorio… Tiesiog privalote jį atidaryti, nes dažnai tokie sandoriai būna geriausi. Todėl daug dėmesio skiriu savo mąstysenai lavinti. Paprasti treideriai vengia tokių paternų, o aš, priešingai, pasitinku juos išskėstomis rankomis! Jau minėjau, kad anksčiau užsiiminėjau kovos menais, dalyvaudavau varžybose… Taip pat man patiko crossfitas. Tačiau kad ir kokiu sportu užsiimtumėte, žinote, kad bet kurio pratimo metu ateina akimirka, kai kūnas išseksta ir ima maldauti pasigailėjimo. Ir geriausia… Geriausia tuo metu įjungti antrą pavarą! Tai pastebėjau jaunystėje, kai stebėjau kovos menų meistrus. Vos tik visi kiti ėmė nykti, meistrai, priešingai, įsibėgėjo! Kai esate išsekęs ir jūsų kūnas maldauja pasigailėjimo, turite jam pasakyti – gerai, padarykime tai dar kartą! Tokį elgesį galima pastebėti tarp daugelio profesionalių sportininkų. Bet tai galioja ir prekybai… Jei matote, kad formuojasi nauja konfigūracija, bet pagalvojus apie įėjimą į ją jus apima nemalonus jausmas skrandyje… Sutikite su tuo! Susitaikykite su netikrumu. Jūsų rizikos valdymas yra geras, ar ne? Taigi pradėkite prekybą! Pastebėjau, kad geriausių rezultatų pasiekiu, kai išeinu iš savo komforto zonos.

– Tai įdomu! Neseniai rengėme interviu su Steve’u Wardu ir jis sakė, kad treideriai turėtų stengtis rasti “komfortą diskomforte”. Puiku, kad pabrėžėte ir šį požiūrį. Tačiau psichologiją aptarsime vėliau, o dabar norėčiau užduoti jums klausimą apie nuostolių sustabdymą! Ar naudojate stop-loss? Jei taip, kur paprastai juos išstatote?

– Taip, aš visada naudoju stopus! Ir labai rekomenduoju visiems! Žinau, kad daugelis su manimi nesutiks… Bet aš esu visiškai įsitikinęs, kad reikia stabdyti nuostolius. Kai kurie žmonės naudoja stopus “mintyse”… Bet jei kaina juos pasieks, ar tikrai išeisite? O kas, jei kaina juos pramuš…? Ar išeisite? O gal nusprendėte kurį laiką palaukti ir pažiūrėti, gal kaina apsisuks ir sugrįš [juokiasi]? Mano nuomone, tai pernelyg diskretiška! Todėl aš nenaudoju stopų “mintyse”. Ir niekam kitam to nepatariu. Aš naudoju įprastus! Vėlgi, tai priklauso nuo nustatymų, bet… Jei įeinu iš apsisukimo, aš stopą statau iškart už aukščiausio arba žemiausio lygio. Tačiau trendiniuose sandoriuose paprastai turiu statyti stopą toliau.

Šiame sandoryje stopas buvo maždaug čia [apatinis raudonas ženklas]. Planavau padaryti du papildymus, tačiau kaina taip ir nenuėjo žemyn. Aš neišstačiau stopo ties paskutiniu minimumu, nes paskutinis minimumas buvo per toli… Bet kokiu atveju, viskas priklauso nuo situacijos! Tačiau verta paminėti, kad prekiauju tik tais paternais, kurių pelnas yra didesnis už nuostolį. Aš vengiu sandorių, kurių santykis yra blogesnis nei 1:1! Jei matau, kad turiu naudoti didelį stopą, o Take Profit gaunasi mažesnis, aš tiesiog praleidžiu. Tokia prekyba – ne man!

– Kaip nustatote stopo vietą? Su techniniais lygiais? O gal naudojate piniginius stopus?

– Ne, aš nenaudoju piniginių stopų! Savo pozicijos dydį priderinu prie stopo dydžio, pinigai man nesvarbūs. Statau stopą arba ties maksimumu/ minimumu arba techniniu lygiu. Kartais aš taip pat papildau savo sprendimą slankiuoju vidurkiu – įsitikinu, kad stopas yra žemiau SMA, o laikotarpis, tarkime, 50 mėnesių. Beje, manęs nejaudina stopų išmušimai! Jei rinka nuspręs išmušti mano stopą už naudoto lygio – tegul! Jei sandoris vis dar geras, galiu įeiti dar kartą, kai kaina pakils į mano pusę. Daugelis prekiautojų mėgsta galvoti apie sąmokslo teoriją, jie mano, kad rinka tyčia medžioja ir siekia jų stopų… Bet aš nesuku dėl to galvos.

Kai prekiauju apsisukimus, aš iškart neįeinu ties lygiu, bet laukiu kol kaina pradės rodyti apsisukimo požymius. Kai tik juos pastebiu, įeinu, nustatęs stopą už ekstremumo ribos. O kai įeinu pagal trendą, statau savo stopą toliau nei įprastai… Neretai – už vieno iš mano pagrindinių slankiųjų vidurkių.

– Gerai! Kokio tipo slenkantį stopą (trailing stopą) naudojate, jei kaina eina į jūsų pusę? Pagal laiką, pinigus, technines priemones?

– Na… Labiau panašų į techninį! Dabar kiek susimąsčiau, nes labai agresyviai nenaudoju trailing stopo. Bet vėlgi, tai mano stilius! Kai pernai atidariau EURUSD pirkimo sandorį, laukiau mėnesį, kol jį uždariau! Ir aš neliečiau stop’o, nors kaina sugebėjo suformuoti aukštesnį minimumo lygį ir pakilti dar aukščiau… Jei būčiau tai padaręs, būčiau iškritęs iš rinkos dėl korekcijos!

Todėl man patinka leisti kainai “kvėpuoti”. Vėlgi, taip yra dėl to, kad mano analizė daugiausia grindžiama aukštesniais laiko intervalais! Jei jie sako, kad kaina kils, aš tiesiog turiu suteikti jai erdvės manevruoti, tarkime, dienos grafikuose. Bet kai aš paslenku savo stopą arčiau kainos, darau tai už naujo minimumo/maksimumo… Arba už slankaus vidurkio. Bet aš to nedarau agresyviai! Net jei kaina šauna toli į viršų… Per daugelį prekybos metų mačiau, kaip mano sandoriai pasiekia šešiaženklį pelną, o paskui grįžta atgal… Bet… ilgainiui supratau, kad negalėčiau gauti tokio šešiaženklio pelno, jei per daug agresyviai tempčiau savo stopą!

Trailing stop veikia tik tada, kai jums labai pasiseka ir rinka visą dieną be korekcijų juda ta pačia kryptimi. Tačiau didžiąją laiko dalį rinkos “kvėpuoja”, jos įkvepia ir iškvepia, grįžta atgal ir daro naujus spurtus. Todėl verčiau suteikiu jiems erdvės manevruoti.

Taigi, taip! Aš paprastai ilgai užtrunku, kad naudočiau trailing stopą. Dauguma prekiautojų… Kai tik jie pastebi, kad sandoris pasirodė esąs pelningas, iš karto pradeda bijoti jį prarasti! Aš elgiuosi priešingai. Aš suprantu šiuos žmones! Niekas nemėgsta stebėti, kaip pelnas sugrįžta į rinką. Štai kodėl daugelis rekomenduoja naudoti agresyvų slenkantį stopą. Man tai nerūpi! Naudokitės, aš neprieštarauju. Daugelis treiderių pelningai prekiauja naudodami trailing stopus. Bet jei neleisite savo sandoriams kvėpuoti, tikrai didelį pelną gausite labai retai… Taigi turite būti kantrūs! Stebėti, kaip sandoris gauna 10 000 svarų sterlingų pelno, o po to vėl grįžta prie 9 000 svarų sterlingų… Bet po to atsitinka taip, kad jis padidėja iki 30 000 svarų sterlingų! Tačiau to nepastebėsite, jei užspausite savo sandorius. Tokia mano filosofija! Vėlgi, tai yra mano asmeninis požiūris. Suprantu, kad nedaugelis žmonių džiaugiasi praradę neužfiksuotą pelną… Bet aš jį noriai aukoju dėl galimybės gauti daug didesnį pelną.

– Gerai pasakyta! Iš tiesų, yra daug skirtingų strategijų… Bet jei norite prekiauti aukštesniuose laiko intervaluose, turite būti psichologiškai pasiruošę tam, kad jūsų sandoriai atneš didelį pelną, o paskui vėl grįš į nulį. Dėl galimybės gauti dar didesnį pelną tenka pasiaukoti! Prieš pradėdami prekiauti aukštesniuose grafikuose, supraskite, kaip juose elgiasi kaina. Jūs, Čarli, jau esate įpratęs prie šio metodo, jo privalumų ir trūkumų… O kaip dėl jūsų rizikos valdymo? Ar naudojate įprastą fiksuotos rizikos metodą su tam tikra depozito procentine dalimi?

– Taip! Tačiau procentinė dalis priklauso nuo prekybos sąskaitos. Aš prekiavau įvairiose sąskaitose! Turiu naudoti nedidelį procentą, kad galėčiau prekiauti struktūriniuose fonduose. Taip pat naudoju jį prekybai savo pensijų sąskaitoje, kaip aš ją vadinu! Tai mano pagrindinė prekybos sąskaita. Rizika yra tikrai nedidelė, paprastai apie 0,1 % už sandorį! O interviu pradžioje minėtuose iššūkiuose paprastai prekiauju su 1 proc. rizika vienam sandoriui.

– Gerai, ir paskutinis klausimas dėl nuostolių sustabdymo! Ar galite prisiminti sandorį, iš kurio gavote vertingiausią pamoką?

– Oi, per savo karjerą gavau nemažai vertingų pamokų, esu tikras, kad ir jūs taip pat! Vertingiausia… Visada buvau linkęs į godumą. Tas vis dar yra, manau, kad tai mano genuose. Manau, kad antraisiais prekybos metais… Ne, trečiaisiais! Iki to laiko išmokau pelningai prekiauti. Apskritai mano depozitas augo, be to, į jį investuodavau dalį savo atlyginimo. Tačiau visą laiką turėjau pakilimų ir nuosmukių! Turėjau išgyventi daug ciklų, kad pastebėčiau šį modelį… Kiekvieno pakilimo metu pradėdavau pernelyg pasitikėti savimi! Kol sąskaita augo, prekiavau uoliai ir drausmingai. Tačiau pelningų sandorių serija privertė mane jaustis pernelyg pasitikinčiu savimi! Dėl to aš atidarinėjau sandorius, kurių paprastai niekada neatidaryčiau… “O, manau, kad kaina kils, man reikia pirkti!” O dar aš bandžiau susigrąžinti nuostolius… Nieko baisaus! Tačiau vis tiek prarasdavau didžiąją dalį pelno. Pažįstate tą jausmą? “Aš uždirbau tiek daug pelno! Jei šis sandoris bus nuostolingas – nieko tokio!” Taigi akimirksniu praradau nemažą dalį savo uždarbio!

Tai man buvo vertingiausia pamoka. Sužinojau, kad turiu kontroliuoti savo godumą. Vis dar turiu stengtis tai daryti! Tikriausiai labiausiai man padėjo tai, kad atidariau savo treidingo kambarį. Dabar turiu drausmingai ir kruopščiai prekiauti, nes mano klientai mane stebi! Tai labai padeda. Bet tikrai, kai supratau, kad po kelių pelnų gavau pernelyg didelį pasitikėjimą savimi ir pradėjau sudarinėti abejotinus sandorius, man tarsi užsidegė lemputė. Tikiuosi, kad galėjau atsakyti į jūsų klausimą.

– Taip! Puiku, kad pasidalijote šia istorija su mumis. Manau, kad visiems prekiautojams pravartu to nepamiršti. Pernelyg didelis pasitikėjimas savimi yra pavojingas! Dažnas reiškinys: prekiautojas gauna didelį pelną, o paskui grąžina jį rinkai… Tai visada labai skausminga. Svarbu tai suvokti ir išmokti laiku sustoti… Ir nepamirškite, ko tiksliai ieškote rinkose! Ačiū, kad dalijatės tuo su mumis, Charlie. Pereikime prie tikslų temos. Ar naudojate Take Profit? O gal pasitraukiate iš rinkos, kai susidaro tam tikros sąlygos? O gal naudojate diskrecinius išėjimus?

– Ne, aš visada iš anksto nusistatau tikslus! Daugelis prekiautojų naudoja trailing stop, tai gera strategija… Turiu draugų, kurie sėkmingai ją naudoja. Tačiau asmeniškai aš, prieš atidarydamas poziciją, nusistatau savo tikslus, naudodamasis bendra analize. Mano nuomone, tikslas turėtų būti nustatytas tame pačiame etape, kuriame nustatėte stop loss. Deja, daugelis prekiautojų pasimeta ieškodami įėjimų ir pamiršta visa kita! Jie atidaro sandorį ir tik tada galvoja, kur išeis iš sandorio… Šį klausimą norėčiau išspręsti prieš įeidamas į rinką. Esu tikras, kad ir jūs taip pat!

Taigi taip, išėjimams visada naudoju take-profit, kuriuos nustatau iš anksto atlikęs analizę. Tai gali būti ankstesnio maksimumo arba minimumo lygis arba slenkamasis vidurkis iš aukštesnio laikotarpio, iki pat mėnesinio! Kaip jau turėjote pastebėti, man patinka naudoti slankiuosius vidurkius. Rinkos mėgsta grįžti prie vidutinių kainų! Jie mėgsta atsitraukimą iki vidurkio. EURUSD, pavyzdžiui, šiuo metu kyla tiek dienos, tiek savaitės laiko intervaluose, tačiau jei atsidarysite mėnesinį grafiką, pamatysite, kad kaina tiesiog grįžta prie slankiojo vidurkio, kurio periodas yra 50! Taigi, kartais aš išeinu tiesiog kainos korekcijoje į kai kuriuos pagrindinius slankiuosius vidurkius, pavyzdžiui, su laikotarpiu 50 arba 200…

– Bet jūs juk neseniai pardavinėjote EURUSD? O gal uždarėte tą sandorį?

– Aš vėl pardaviau! Praėjusį ketvirtadienį aš ir mano mokiniai pradėjome pardavinėti EURUSD, kai kaina buvo apie 1,22. Taigi dabar aš vėl parduodu! Mano nuomone, EURUSD kursas žemyn dar nesibaigė. Žinoma, galiu klysti! Tačiau klysti nėra didelė problema. Svarbiausia – pakankamai dažnai būti teisiam… Kai esu teisus, man tai naudinga! Tai svarbiausia. Mano pelningi sandoriai atneša man daug, daug daugiau nei prarandu dėl nepelningų sandorių. Nesupraskite manęs neteisingai: nuolat patiriu nuostolių! Tačiau kai esu teisus, mano pelnas tai kompensuoja.

Aš laukiu, kol EURUSD nusileis iki raudono lygio. Kaip matote, aš jo nenupiešiau kairiojoje pusėje esančioje viršūnėje – kaina jį pasiekė dar lapkričio pradžioje! Žemiau esantį lygį nubrėžiau pagal didžiausią prisilietimų skaičių. Įprasta praktika! Taigi, mano planas yra išeiti ties 1,19… Bet aš dar turiu numatęs ir keletą lygių žemiau! Pažiūrėsime, kaip elgsis kaina. Labiausiai tikėtina, kad juos naudosiu laipsniškam išėjimui. 1,19 yra mano pirmasis tikslas, bet jei kaina ir toliau kris, turiu ir kitų.

– Įdomu! Mes mūsų treiderių kambaryje taip pat planuojame parduoti EURUSD, mes jau nustatėme įėjimo lygius iš savaitinio grafiko… Gerai! Ačiū, kad pasidalijote savo požiūriu ir tikslų nustatymą. Turiu jums įdomų klausimą… Knygoje “Naujieji rinkos magai” vienas iš treiderių kalbėjo apie testą, savotišką “lakmuso popierėlį”, kuriuo jis tikrina, ar prekiauja teisingai. Sudarydamas sandorį jis savęs klausia: “Ar jaučiuosi ramus?”. Kitaip tariant, jis tikrina, ar nesijaučia nusivylęs, kad išėjo per anksti… Ar galite tai pasakyti ir apie save? Ar jaučiatės ramūs, kai sudarinėjate sandorius? Ar dažnai jaučiate gailestį…?

– Niekada dėl nieko nesigailiu! Ir niekada nenutraukiu sandorio per anksti – kol jis nepasiekė mano tikslo! Tokio dalyko nėra. O kai pasieksiu savo tikslus… Paimkime naujausią pavyzdį! Šiuo metu parduodu EURUSD porą. Savo poziciją beveik visiškai uždarysiu, kai kaina pasieks tam tikrą lygį, t. y. maždaug 1,19. Ar man bus gaila, jei kaina toliau kris ir iki metų pabaigos pasieks, tarkime, 1,13? Ne. Pasakysiu – tai nebuvo mano sandoris! Mano sandoris buvo nuo 1,22 iki 1,19. Nesigailiu, kad nepasiekiau tikslo! Net jei rinka smuks toliau. Šis judesys man nepriklauso! Jis priklausys kitam prekiautojui, kuris vadovaujasi kita analize. Tai ne mano analizė!

Žinoma, kiekvienas žmogus yra skirtingas, bet aš asmeniškai niekada nesigailiu… Tikriausiai todėl, kad visada kalbuosi su savimi! Mano galvoje vyksta nesibaigiantis dialogas. Aš kruopščiai planuoju savo sandorius! O įžengęs į rinką nuolat dar kartą tikrinu savo analizę. Žinau, skamba pernelyg tobulai, bet aš tikrai niekada nesigailiu… Net jei po mano pasitraukimo rinka ir toliau juda ta pačia kryptimi.

Vienintelė situacija, kai galiu pradėti jausti nedidelį nusivylimą, yra tada, kai bandau įeiti į rinką, o ji niekaip neleidžia man to padaryti! Pavyzdžiui, jei išstatau atidėtą orderį įėjimui korekcijoje, o rinka jo nepasiekia, tik šiek tiek… Juokinga, aš ką tik susidūriau su tuo šiandien! Bandžiau prekiauti dienos metu šį rytą… Kaina prašoko mano orderį dviem punktais! Kartais tai sukelia nedidelį nusivylimą… Bet šiuo atveju aš tiesiog nuraminu save. Žinoma, po daugiau nei dvidešimties metų prekybos man tai pakankamai lengva. Raminu save: “Akivaizdu, kad tai ne mano sandoris. Jis ne man skirtas. Kad ir kokia būtų priežastis, šis sandoris ne man”. Ir aš tiesiog pereinu prie kito… Nes visada bus kitas sandoris! Turite dažniau sau tai priminti.

– Puiku, Charlie! Manau, kad pataikėte į dešimtuką. Reikia susitaikyti, kad šis sandoris buvo skirtas ne jums, o kitam prekiautojui… Ir kad jis tiesiog neatitiko jūsų plano. Bet, manau, kad reikia laiko išmokti nuolankumo… Manau, kad tai gerai atitinka to prekiautojo iš “Naujųjų rinkos magų” požiūrį! Svarbiausia, kad laikydamiesi savo taisyklių jaustumėtės ramūs. Dėkojame, kad pasidalijote su mumis! Galiausiai norėčiau jums užduoti keletą klausimų apie prekybos psichologiją. Ar turite kokią nors specialią rutiną ruošdamiesi prekybos dienai?

– Ne. Nelabai! Daugiau ne… Nes prekiauju 24 valandas per parą! Ir 7 dienas per savaitę. Ką turiu omenyje? Aš gyvenu ir kvėpuoju prekyba, todėl mano prekybos diena neturi pradžios! Kai pabundu, mano praėjusios nakties analizė niekur nedingo. Vienintelis klausimas – kas nutiko naktį.

Tačiau anksčiau, prieš daugelį metų, turėjau specialią rutiną… Reguliariai atlikdavau vizualizaciją. Mano nuomone, tai ypač aktualu, jei esate dienos prekiautojas. Naudinga įsivaizduoti, kaip gerai vykdote savo sandorius, demonstruojate drausmę, laikotės savo proceso. Taip pat naudinga vizualizuoti nuostolingus sandorius! Raudona spalva jūsų prekybos istorijoje, mažėjantys depozitai… Nes turite prie to priprasti! Ir pripraskite prie to. Žinoma, aš nekalbu apie apraiškas… Vizualizuoti nuostolius yra šiek tiek pesimistiška! Tačiau manau, kad yra ir gerų dalykų. Sena patarlė: prekiautojai mėgėjai galvoja apie tai, kiek gali uždirbti, o profesionalūs prekiautojai galvoja apie tai, kiek gali prarasti. Taigi nuostolių įsivaizdavimas yra ne pesimizmo, o realizmo apraiška. Verta tam nusiteikti! Įsidėmėkite, kad šiandien galite patirti keletą nuostolių. O jei jų sulauksite, tikriausiai galėsite jų atsikratyti ir gyventi toliau! Kaip vanduo nuo anties nugaros.

Toks požiūris yra daug geresnis nei pradėti prekybos dieną galvojant “tikiuosi, kad šiandien nepralaimėsiu”. Nes jei pralaimėsite, tapsite pernelyg emocionalūs. Jausitės nusivylę, prislėgti ir pan… O tai tik dar labiau pablogins situaciją, nes teks vilkti sunkų emocinį bagažą!

Taigi, manau, kad gera mintis yra kasdien skirti šiek tiek laiko vizualizacijai. Bet aš pats jų nebedarau… Nes dabar beveik niekada nevykdau prekybos dienos metu! Ir net jei prekiauju, vis tiek… Stengiuosi savo sandorius laikyti bent vieną ar dvi dienas. Taigi, manau, kad dabar man to tiesiog nereikia…

Kartais pagaunu save galvojantį apie rinkas tuo metu, kai kalbuosi su žmona… Ir savaitgalį! Galvoju apie dabartinę rinkos sąveiką… Gyvenu ir kvėpuoju rinkomis. Bet taip yra todėl, kad aš jas nuoširdžiai mėgstu! Suprantu, kad daugelis žmonių į jas žiūri skirtingai. Man prekyba yra nesibaigiantis iššūkis ir man tai patinka! Žinau, kad daugeliui žmonių tai yra tik būdas užsidirbti pinigų. Bet man tai daug rimčiau! Taip pat buvo ir tada, kai užsiiminėjau kovos menais… Mano rezultatai buvo gana aukšto lygio. Bet man tiesiog patiko filosofinis aspektas! Man patiko, kad mokiausi technikų, kurios buvo perduodamos iš kartos į kartą… Tūkstančius metų senumo technikų. Taigi man tiesiog reikėjo kažkokios gilesnės prasmės! Prekyba, kaip ir karatė, turi matomą dalį, kuri yra paviršiuje. Tai smagu! Ir tai pelninga. Tačiau man prekyba nėra tik pinigų uždirbimo šaltinis! Man ypač svarbi protinė stimuliacija – planavimas, analizė… Ir pozicijų išlaikymas savaitėmis ar net mėnesiais. Turite nuolat stengtis neuždaryti pelningų sandorių, kol jie nepasiekė tikslo! Mano nuomone, tai ir yra prekybos esmė.

– Ačiū, puikiai viską apibendrinote! Man patiko jūsų patarimas dėl nuostolių vizualizavimo. Prie jų tikrai reikia priprasti, tai labai svarbu! Juk nuostoliai yra pagrindinė daugumos prekiautojų baimė… Tačiau jei sugebėsite prie jų priprasti, prekiausite be baimės! Ir niekada nepraleisite kito sandorio, kuris tikriausiai atneš jums didžiulį pelną. Jei susitaikysite su blogiausiu, tapsite bebaimis, pasieksite stabilumo ir geriausius rezultatus. Tai labai svarbu, todėl ačiū, kad dalijatės tuo su mumis! Galbūt turite tam tikrų praktikų, kurios palengvina stabilų sandorių vykdymą? Juk prekiautojai visada turi būti dabarties akimirkoje! Nesukti sau galvos dėl neseniai patirto didelio nuostolio… Arba didelio pelno! Kaip jums pavyksta sutelkti dėmesį į dabartį?

– Šią temą jau paliečiau… Tikiu, kad kalbėjimasis su savimi yra veiksmingas. Visiems prekiautojams patariu visada kalbėti garsiai. Nes kai kalbate garsiai, jūsų mintys eina kitais keliais nei vidinio dialogo metu! Bet turiu prisipažinti – dabar beveik niekada nekalbu su savimi garsiai… Bet aš tai dariau pakankamai ilgai! Nenoriu, kad tai skambėtų arogantiškai, bet man tikrai nebereikia to daryti. Bet aš vis kalbuosi su savimi mintyse!

Štai tipiškas pavyzdys… Tarkime, matau tam tikrą paterną. Visada pradedu nuo šio klausimo: “Jei dėl šios prekybos patirsiu nuostolį, ar norėsiu sau smogti?”. Paminėjote “lakmuso popierėlį”… Tai mano pagrindinis testas! Nes jei mano atsakymas yra “taip, aš norėsiu sau smogti”, tai yra netinkamas sandoris! Juk visi patiria nuostolių! Tai neatsiejama prekybos dalis. Jei pripažįstu, kad galbūt šiek tiek persistengiu, vadinasi, mano analizėje kažkas negerai.

Šis klausimas yra puikus draudžiantis mechanizmas, padedantis man suvaldyti savo natūralų polinkį į godumą! Bet tai tik vienas pavyzdys. Kalbant apie vykdymo stabilumą… Štai pagrindinis klausimas, kurį nuolat sau užduodu. “Jei užfiksuosiu pelną, o kaina ir toliau kils ta pačia kryptimi – ar noriu sau smogti?” Atsakymas turi būti ne! Jei atsakymas yra teigiamas, tuomet pasiduodu emocijoms ir per greitai bandau užfiksuoti pelną. Bet tai neteisinga! Taigi turiu laikytis.

Visi šie vidiniai pokalbiai skirti dviem pagrindiniams tikslams. Pirma, jie padeda man išvengti blogų sandorių… tiksliau, ne blogų, o, tarkime, abejotinų! Aš nebeatidarau blogų sandorių, o tik abejotinus… Antra, tai padeda man neuždaryti gerų sandorių. Todėl nuolat klausiu savęs šiomis temomis. Jūs taip pat turėtumėte tai išbandyti! Tai padės rasti atsakymus.

– Puiki įžvalga, Charlie! Esu tikras, kad tai padės daugeliui treiderių. Man patiko jūsų klausimas… “Jei ši prekyba veda į nuostolį, ar aš noriu smogti sau?” Jums tikrai prireikė nemažai metų, kad išmoktumėte užduoti sau tinkamus klausimus ir tinkamai nusiteikti! Su psichologija visada reikia rimtai padirbėti, o prekyboje – ypač… Turite jausti ramybę kiekviename savo sandoryje. Čarli, manau, kad mes jau baigėme! Jei klausytojams kils klausimų, kviečiame pasikalbėti. Tuo tarpu… Jei kas nors norėtų sužinoti daugiau apie tave, Čarli, nuo ko geriausia pradėti?

– Ačiū! Tiesiog eikite į ezeetrader.com! Ten yra daugybė nemokamo turinio. Galite peržiūrėti mūsų YouTube kanalą, reguliariai skelbiame naujus vaizdo įrašus!

– Nuo ko geriau pradėti tyrinėti svetainę?

– Galite užsiprenumeruoti mūsų naujienlaiškį, kurį siunčiame maždaug kartą per savaitę. Visada pateikiame nuorodas į naujausius vaizdo įrašus ir svetainės atnaujinimus. Jei norite sekti mūsų veiklą, tai lengviausias būdas. Tačiau svetainėje yra ir daugybė kitų šaltinių, ypač nuorodų į interviu… Čia yra daug nemokamo turinio! Siūlau jums pasidomėti.

– Taip, jei norite sužinoti daugiau apie Charlie ir jo požiūrį, apsilankykite svetainėje ezeetrader.com! Klausimų iš auditorijos negauta… Charlie, ar norėtumėte ką nors pasakyti paskutinį kartą?

– O, koks atviras klausimas! Nežinau, kas konkrečiai klausysis šio interviu… Bet turėčiau pasakyti, kad nuolat pastebiu, jog žmonės, pradėję prekiauti, žvelgia tik į netolimą ateitį. Esu tikras, kad ir jūs tai pastebėjote… Jie pateikia savo sėkmės verdiktą po 6-12 prekybos mėnesių. Jei galiu paprašyti… Suteikite prekybai šansą! Tikrai! Ne taip, kaip “per šešis mėnesius ar metus nesugebėjau nieko uždirbti, todėl metu treidingą”. Žiūrėkite į prekybą kaip į visą gyvenimą trunkančią veiklą! Toks požiūris leidžia sumažinti emocinį spaudimą… Juk daugumai specialistų reikia 3-4 metų, kad įvaldytų savo profesiją, o gydytojams – net 7 metų! Švietimas visada reikalauja daugybės metų sunkaus darbo. Tačiau kažkodėl visi mano, kad prekyboje užtenka perskaityti kelias knygas, galbūt išklausyti kursą – ir viskas, greita sėkmė garantuota! Tačiau prekyba niekuo nesiskiria nuo bet kurios kitos profesijos.

Taigi suteikite treidingui galimybę! Prekyba nėra greito praturtėjimo schema. Iš tiesų, rinkos suteikia galimybę uždirbti dideles sumas. Tai traukia daugelį treidierių! Tačiau… Žiūrėkite į tai kaip į verslą, kuriuo užsiimsite ateinančius 20-30 metų. Tokia perspektyva padės jums susidoroti su rinkos sukrėtimais. Ir, garantuoju, rinka tikrai duos jums keletą gerų smūgių! Tačiau turite atsistoti ant kojų ir grįžti prie savo tikslo. Dėl trumparegiško mąstymo greičiausiai pasiduosite: “Viską metam, prekyba ne man”. Kaip gaila! Nekenčiu, kai žmonės tampa statistiniais duomenimis… Visi žinome statistiką! Apie 80 % prekiautojų per pusę metų nutraukia prekybą. Štai ką norėčiau jums patarti! Į prekybą žiūrėkite kaip į veiklą, kuria užsiimsite artimiausius 20-30, o gal net 40 metų.

– Ačiū, Charlie! Manau, kad šis principas pravers bet kokiame versle, kuriame norite pasiekti sėkmę. Žvelkite į ilgalaikę perspektyvą! Visada sakau tai savo klientams ir prenumeratoriams – kodėl gi ne? Kodėl neskirti laiko verslui, kuris ilgainiui atneš jums vis daugiau pajamų? Turite dirbti ilgą laiką, tai tikrai geras patarimas! Charlie, labai ačiū, kad atvykote į Traders Talk! Įrašą ir nuorodas bus galima rasti šiek tiek vėliau. Dar kartą ačiū Charlie! Buvo malonu su jumis bendrauti.

– Labai ačiū, vertinu tai! Tikiuosi, kad daviau naudingų patarimų. Po interviu visada galvoju: jei klausytojai gavo bent vieną naudingą idėją, vadinasi, savo darbą atlikome gerai.

– Puiku! Gerai viską apibendrinote. Kaip visada, treideriai, iki pasimatymo! Būkite drausmingi, laikykitės savo prekybos plano ir tobulinkite savo įgūdžius! Iki pasimatymo!

Išversta specialiai portalui Spekuliantas.com

 


Patiko straipsnis? Prisijunk prie Spekulianto Facebook ir Telegram ir sužinok naujienas iškart!


Nori išbandyti Forex prekybą? Rinkis patikimą Forex brokerį Roboforex ir gauk 30USD bonusą prekybos pradžiai.

Esi naujokas ir nežinai nuo ko pradėti? Praeik nemokamą įvadinį 10 pamokų kursą Forex naujokams!

2 KOMENTARAI

5 2 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
2 Comments
Naujausias
Seniausias Daugiausiai balsavo
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Anonimas
Anonimas
2023-09-15 19:55

Kaip isivesti pinigus is conbais

Prisijunk

2,374SekėjaiPatinka
1,690ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

2
0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x