Ketvirtadienis, 8 birželio, 2023

Treideris-keliautojas, kuris stabiliai laimi – Chrisas Li

Šis turinys rodomas tik prenumeratoriams

Prenumeruokite, kad atrakintumėte šį turinį.

Chrisas Li – treideris-keliautojas iš Singapūro, prekiaujantis EURUSD. Gali būti, kad kai kurie iš jūsų yra skaitę jo straipsnius ir knygą “Positive Expectancy”. Šiame interviu jis papasakos apie sunkumus, su kuriais jam teko susidurti kelyje siekiant stabilaus pelno, apie tai, kaip diskreciniai treideriai gali konkuruoti su algoritmais, kurių dalis vis didėja ir didėja, apie treidingo derinimą su kelionėmis ir apie specializacijos svarbumą. Malonaus skaitymo!

          Nuorodos: YouTube, podkasto puslapis, kiti vertimai su Chrisu Li


 

— Taigi, Chrisai, jūs – treideris-keliautojas! Ir blogo autorius. Pradžiai, papasakokite mums, kaip jūs pradėjote prekiauti? Ir apskritai, kaip atradote sau treidingą?

— Aš pradėjau prekiauti maždaug 2005 metais! Aš tada dar mokiausi universitete. Mums, studentams, pasiūlė aplankyti seriją seminarų, kurie buvo rengiami institucinių treiderių. Aš sudalyvavau juose visuose! Po to, aš pradėjau skaityti knygas, lankyti online-kursus, studijuoti forumus… Žodžiu, viskas, kaip įprastai!  Aš tuo užsiiminėjau keletą metų, bet tai davė man, sakyčiau, viso labo apie 20% mano prekybinės patirties. Likusius 80% aš gavau tiesiogiai iš rinkos! Aš mokiausi, stebėdamas ją. Žiūrėjau, kaip juda kaina naujienų metu, kaip ji juda įprastu metu, ir taip toliau…. Ir tai man davė kur kas daugiau naudos. Dėka to, aš gavau nemažai vertingos patirties ir pradėjau jaustis rinkoje žymiai užtikrinčiau.

— Kaip ėjo jūsų mokymasis? Ar susidūrėte su kokiais nors sunkumais? Ir kaip juos įveikėte?

— Aš manau, kad visi treideriai, tiksliau, visi rimti treideriai periodiškai susiduria su sunkumais. Jeigu jūs niekada nesusidūrėte su sunkumais…. Jūsų ateityje laukia sunkūs laikai! Aš prekiauju maždaug nuo 2005. Ir galiu pasakyti, kad per paskutinius 10-15 metų nebuvo, ko gero, nė vienų metų, kai rinka nepateikė man kokių nors siurprizų! Todėl probleminiai periodai – mažiausiai! – manau, buvo pas kiekvieną… Aš manau, kad treideriui tiesiog būtina išmokti įveikti sunkumus. Mano požiūriu, tai, kaip jūs su jais susitvarkote – yra rodiklis to, kokių rezultatų galite tikėtis ateityje. Kartais sunkumai gali tęstis mėnesiais ir net metais, pavyzdžiui, kai jūs bandote išlipti iš gilaus nuosmukio…. O kartais problema nukrinta ant jūsų staiga, pavyzdžiui, įvyksta staigi griūtis rinkoje!

Taip pat noriu pasakyti: tai, kad rinka nuolat mums pateikia naujų išbandymų – tai normalu. Galvoju, kiekvienam, treideriui su daugiau kaip 3 metų stažu teko susidurti su probleminiais periodais. Ir aš – ne išimtis! Aš išgyvenau nemažai tokių periodų. Tam tikrais momentais buvo kalta rinka, tačiau daugeliu atvejų – aš pats… Aš padariau nemažai klaidų. Ir nemažai klaidų pakartojau. Jei atvirai, aš pakankamai lėto mąstymo! Yra buvę taip, kad man teko ilgai daužyti galvą į sieną, kad suprasčiau, kad taip daryti neverta… Taip kad aš vysčiausi pakankamai lėtais tempais! Galvoju, kad stabilaus pelningumo pasiekimui aš sugaišau daugiau laiko nei tai paprastai reikalinga. O viskas dėl mano užsispyrimo… Jis trukdė man greitai progresuoti. Iš esmės, mano formavimosi periodas išėjo gana nelengvas!

— Ar galite papasakoti mums apie kokius nors sunkumus, kurie trukdė jūsų vystymuisi treidinge?

— Ko gero, mano pirmoji klaida buvo tai, kad aš labai ilgai bandžiau mokytis iš knygų, o ne iš rinkos! Man prireikė nemažai laiko, kad pasitaisyti. Aš, atvirai pasakius, esu gimęs Singapūre… Pirmus savo 16 gyvenimo metų aš praleidau puikioje singapūriško švietimo sistemoje, kur visko yra mokoma iš knygų – ir tai, kaip sudarytas pasaulis, ir tai, kaip jame gyventi. Taip kad nieko nuostabaus, kad aš įnykau į literatūrą, kai susidomėjau treidingu. Aš maniau, kad visko išmoksiu būtent iš knygų! Aš pradėjau sekti klasikinius indikatorius ir techninės analizės modelius… Bet man niekaip nepavykdavo pasiekti sėkmės! Ir aš nesupratau, kodėl… Aš tiksliai vykdžiau visas instrukcijas, bet negaudavau teigiamo rezultato.

Ir tai tapo man pirmu išbandymu! Aš turėjau pasiduoti minčiai, kad išmokti prekiauti vien tik sekant ir vykdant instrukcijas, neįmanoma…. Arba, kad yra kažkoks ekspertas ar rinkos magas, kuris gali man papasakoti apie tai, kaip reikia prekiauti. Vietoj to, aš turėjau visko išmokti pats! Kas pasirodė ne taip paprasta… Tai įvyko maždaug ties penktais mano prekybos metais. Man pradėjo švisti protas, kad man teks viską aiškintis savarankiškai! Knygos ir kursai – tai, žinoma, puiku, bet viskam savas laikas ir vieta… Mano požiūriu, jeigu jus domina alfos generavimas, be savarankiškų studijų neapseisite. Vėl grįžtant prie knygų ir kursų temos… Knygos duoda mums atsakymus! Jos sako: tu turi daryti štai taip. Perskaičius knygą, mes ateiname į rinką ir laukiame, kada ji užduos mums klausimą, kad mes galėtume pasinaudoti atsakymu iš knygos… Maždaug, kaip mokykloje! Mes mokomės formules, o vėliau pritaikome jas egzaminuose.

Tačiau rinkos taip neveikia! Ir treidingas taip pat… Maža to, kad tu iš anksto nežinai, kokio atsakymo tau prireiks, tu net nežinai, koks bus klausimas! Taip kad, iš pradžių reikia suprasti, kokį gi klausimą mums užduos rinka. O paskui – surasti jam atsakymą!

Trumpai tariant, stereotipinis mokymosi metodas man tapo pirmuoju rimtu išbandymu. Vėliau, kai aš jau pradėjau prekiauti į pliusą, susidūriau su nauja problema – nuosmukiai ir jų įveikimas… Būdavo taip, kad viskas vyksta puikiai, bet paskui aš gaunu seriją nuostolių ir pradedu abejoti savo prekybos sistema. Mano dėmesys persijungdavo nuo ilgalaikės statistikos į trumpalaikius rezultatus. Tai – antroji kliūtis, kurią man teko įveikti.

O paskui… Tikriausiai, paskutinė rimta problema, su kuria aš susidūriau treidinge, atsitiko maždaug prieš ketverius metus. Tada aš pradėjau imti kapitalą valdymui! Prekiauti ne tik savo pinigais, bet ir su svetimais. Tai – visai kito charakterio išbandymas… Aš neįvertinau ir techninių, ir psichologinių sunkumų, kurie buvo su tuo susiję. Kai kurie iš jų man pasirodė visiškai netikėti! Ir tam, kad su jais susidoroti, man taip pat prireikė laiko. Tai, ko gero, trys mano pagrindiniai išbandymai!

— Jūs sakėte, kad mokėtės iš rinkos… Kaip būtent jūs tai darėte? Užsiiminėjote testavimu istoriniuose duomenyse? Galbūt, bendravo su kitais treideriais?..

— Kad išmokti pelningai prekiauti, man prireikė daug laiko! Ko gero, daugiau nei paprastai… Todėl, kad aš viską aiškindavausi pats! Dabar, atsigręždamas atgal, aš suprantu, kad tai, galimai, buvo klaida. Turbūt, aš galėjau greičiau pasiekti rezultato, jeigu mokyčiausi pas kitus treiderius, kaip jūs ir pasakėte. Pavyzdžiui, jūsų podkastai – puikus informacinis šaltinis! Jie suteikia galimybę pažvelgti į treidingą iš neįprastos pusės, apie kurią pats niekada nebūtum pagalvojęs.

Grįžtant prie jūsų klausimo… Iš rinkos aš mokiausi taip! Aš naudojausi dviem paraleliniais procesais. Visų pirma, aš išmokau programuoti. Labai svarbu įvaldyti instrumentą, kad galėtum subjektyviai ištestuoti savo hipotezes. Rankinius back-testus gali įtakoti jūsų šališkumas, bet tai tiesiog neįmanoma, kai back-testą atlieka už jus kompiuteris. Tai – pagrindinė priežastis, kodėl aš nusprendžiau sugaišti keletą metų, kad išmokti programuoti. Dėka to, dabar  aš galiu akimirksniu atlikti testavimus penkių-septynių metų atkarpoje istoriniuose duomenyse, analizuodamas tūkstančius sandorių… Jeigu aš tai būčiau daręs rankiniu būdu, man prireiktų keleto mėnesių! Tai ir tapo mano pirmuoju būdu, kuriuo aš mokiausi iš rinkos. Aš studijavau bendrą vaizdą, analizuodamas ilgalaikę statistiką, o ne tik, sakykime, paskutinius metus. Tai pirma!

O antra… Pas mane visada buvo atidaryti grafikai! Nuolat juos stebėdamas, aš pradėjau jausti, koks Price Action tipas yra norma, o koks ne. Jeigu jūs man parodysite GBPUSD grafiką, aš iškart galiu pasakyti, ar yra jame kažkas ypatingo ar ne. Aš praleidau tiek metų stebėdamas kainos judėjimus, kad jau jaučiu tai intuityviai. Dabar, pastebėjęs neįprastą elgesį, iškart žiūriu, kame reikalas… Išėjo kažkokios naujienos? Arba, gal atsitiko koks nors įvykis? Šiuos du aspektus – kiekybinį ir kokybinį – aš įsisavinau tiesiogiai iš rinkos. O ne iš knygų!

— Kai kurie mano, kad rankinis testavimas yra geriau, nei automatinis, todėl, kad jeigu darai testus pats, tai pradedi geriau suprasti rinką, kas, žinoma, atsispindi rezultatuose. Jūs su tuo sutinkate? Ar jūs manote, kad sisteminis metodas geriau?

— Taip, geras klausimas! Aš rimtai mąsčiau apie tai, kai keletą metų atgal užsiėmiau algoritminiu treidingu. Aš manau, kad abu metodai turi tiek pliusų, tiek minusų. Aš sutinku, kad geras diskrecinis treidingas turi pranašumų prieš mechaninį. Todėl kad mechaninį treidingą žymiai lengviau nukopijuoti!

Jeigu jūs norite ištestuoti kokį nors efektą… Paimkime paprastą pavyzdį – slankiųjų vidurkių persikirtimą! Gavoju, visi tai žino. Sakykime, mes ištestavome slankųjų vidurkių persikirtimus, pervarėm back-testus su 28 valiutų porom už paskutinius 10 metų… Kad padaryti tą patį, kitam koderiui prireiks, tikriausiai, ne daugiau savaitės! Jeigu tokiame metode yra kokia nors alfa, kažkoks pranašumas, iš kurio galima ištraukti naudos – tai labai greitai nukopijuos visi likę rinkos dalyviai.

Taip kad algotreidingas – tai, mano galva, ginklavimosi varžybos. Visi algotreideriai amžinai kažką vejasi! Vejasi pranašumą, kompiuterinius galingumus, serverius, kurie išsidėstę maksimaliai arti biržos… Lyginant su diskreciniu treidingu, tai visai kitoks žaidimas! Diskreciniame treidinge tu bandai pastebėti tai, ko negalėjo pastebėti kiti. Beje, tai visai įmanoma, jeigu pas tave pakankamai patirties ir tu, kaip jau ir sakiau, supranti, kas yra norma, o kas – ne…

O algoritmams tai, mano nuomone, pavyksta sunkiai. Ką daro algoritmai? Tik tai, kas jiems pasakyta! O kad pasakyti jiems, tu pats turi žinoti, ką daryti. Taip kad, galvoju, pas diskrecinį treidingą yra pranašumas prieš algotreidingą. Bet kad pasiekti jame sėkmės, būtina pridėti žymiai daugiau pastangų.

— Taip, diskrecinis treidingas daugeliu atveju susijęs su sandorių vykdymu… Įdomu! Jūs sutinkate, kad algoritminės prekybos sistemos skiriasi nuo tų, kurios naudojamos diskreciniame treidinge?.. Mano nuomone, jeigu jau eikvoti jėgas programavime, tai reikia programuoti tai, ko neįmanoma padaryti rankiniu būdu… O su tuo, ką galima padaryti rankomis, patyręs treideris susitvarkys geriau, nei programa.  

— Tie algoritmai, kuriuos aš naudoju, dirba visiškai savarankiškai! Ir taip, automatinės strategijos ir rankinės pas mane skirtingos. Bet nežiūrint į tai, aš taikau savo diskreciniame treidinge tam tikrus sisteminius procesus, kuriems aš taip pat naudoju algoritmus! Tačiau jie reikalauja priežiūros.

— O kaip jūs apibūdintumėte savo prekybos stilių? Rankinės ir algoritminės prekybos mišinys? Jūs prekiaujate dienos viduje ar laikotės svinginio metodo?

— Manau, mano dabartinį prekybos stilių galima apibūdinti taip: Price Action, atsižvelgiant į fundamentinį kontekstą.  Mano prekyba, kaip ir anksčiau, vedama ir kiekybiškai, ir kokybiškai. Bet aš stengiuosi laikytis toliau nuo šimtaprocentinių kiekybinių metodų, todėl kad, kaip ir sakiau, jeigu pasitiki vient tik duomenimis, skaičiais, statistine reikšme ir taip toliau, tai jau visai kitoks žaidimas, nei diskrecinis treidingas. Taip kad pas mane nuokrypis į diskrecinio treidingo pusę! Aš taikau prekyboje metodus, kuriuos suprogramuoti problematiška. Paprasčiau padaryti pačiam!

— O kokiame laiko intervale dažniausiai prekiaujate? 

— Paskutiniu metu aš stengiuosi prekiauti dienos viduje, kiek tai įmanoma. Anksčiau sandorius laikydavau keletą dienų, kartais net keletą savaičių… Bet dėl nesenai įvykusių fundamentinio charakterio pasikeitimų aš nusprendžiau pereiti į labiau trumpalaikį treidingą.

— Anksčiau esate užsiminęs, kad turite prekybos patirties su investuotojų kapitalu. Keletą metų atgal aš taip pat pradėjau tuo užsiimti.  Galite duoti kokį nors patarimą tiems treideriams, kurie domisi šia tema? Nuo ko pradėti? Ką reikia žinoti?

— Manau, kad svarbiausia – niekada neimkite pinigų iš draugų ir šeimos! Sakau tai iš asmeninės patirties! Tai sukėlė mano psichologijai žymiai rimtesnį efektą nei aš tikėjausi. Taip kad, jei norite prekiauti svetimais pinigais – imkite juos valdymui tik iš kitų treiderių, kurie žino, kas yra nuosmukis. Jūsų investuotojai turi nors preliminariai žinoti, kuo jūs užsiimate! O šeimos nariai tiesiog sako – aš tavim tikiu, štai tau mano pinigai, padaryk su jais ką nors. Aš padariau klaidą, paimdamas šeimos pinigus…Aš tada pagalvojau, kad jeigu aš neblogai susitvarkau, reikia pabandyti pritaikyti šį įgūdį savo artimųjų naudai. Kaip paradoksaliai tai skamba, tai buvo klaida! Aš nesitikėjau, kad tai taip rimtai atsilieps mano psichologijai.

Taigi, pirmasis mano patarimas – neimti pinigų iš draugų, šeimos narių ir apskritai visų, kurie jums brangūs. O antrasis – neskubėkite! Mano manymu, dabar gyvename pasaulyje, kuriame prekybos įgūdžiai yra kur kas labiau deficitinė prekė nei kapitalas. Jei galite prekiauti didesne nei rinkos grąža, patirdami palyginti mažus nuosmukius, neturite jaudintis dėl prekybos kapitalo trūkumo. Investuotojai jus labai greitai suras!

Todėl mano patarimas – pradėkite nuo mažo. Ir neskubėkite! Tai taip pat tapo išbandymu man … Kai mano prekyba tapo stabiliai pelninga, valdymui gavau daug daugiau kapitalo, nei tikėjausi. Ir tuo didžiavausi! Net sąmoningai to nesuprasdamas … Kai imi valdymui svetimą kapitalą, tavo treidingas keičiasi. Savo pagreitį turite didinti pakankamai lėtai, kad suspėtumėt pastebėti šiuos pokyčius ir prie jų prisitaikyti.

— O ką daryti augant investicijoms? Juk, kuo didesnis tavo depozitas, tuo didesnis stresas, ir daugiau problemų … Ar galėtumėte patarti mums kokios nors taktikos ar instrumentų, kurie padėtų mums nenukrypti nuo savo prekybos proceso?

— Na, pradžiai… Visada galite tiesiog nustoti imti naują kapitalą valdymui! Tiesą sakant, galbūt galima pagalvoti apie tai, kad grąžinti dalį investicijų. Geriau prekiauti turint mažiau kapitalo, tačiau būti nepriekaištingos reputacijos … Nei imtis papildomos rizikos – ir taip pat surizikuoti savo reputacija! Tai dar viena klaida, kurią padariau … Vieną dieną mano reputacija kaip reikiant nukentėjo! Gavau keletą didelių nuostolių, kurie viršijo deklaruotos rizikos ribas. Man prireikė dvejų metų, kad atsigaučiau psichologiškai ir pradėčiau bent galvoti apie svetimo kapitalo valdymą. Taigi, kartais geriau žengti žingsnį atgal, nei toliau judėti į priekį, rizikuojant nukristi.

— Geras patarimas! Jau keletą metų derinate treidingą su kelionėmis. Tiesa, kaip jūs minėjote prieš prasidedant interviu, situacija su kovidu privertė jus padaryti pertrauką … Mane taip pat! Papasakokite, iš kur atsirado jūsų aistra kelionėms? Ir kaip jūs pradėjote jas derinti su prekyba?

– Mano nuomone, treidingas ir kelionės turi daug bendro! Abu jie remiasi nepriklausomybės samprata. Kai išeini iš savo šalies komforto zonos, jautiesi vienišas … Tada esi priverstas ieškoti naujo gyvenimo būdo. Mano nuomone, tai panašu į treidingą! Juk jame taip pat turi peržengti tipinę visuomenės struktūrą … Ir susikurti savo individualų navigacinį metodą rinkose! O keliaujant tenka spręsti, kaip norite gyventi, kaip praleisti laiką, kada pabusti ryte… Paprastai apie tokius dalykus beveik negalvojate, kai gyvenate savo šalyje, pažįstamame pasaulyje! Taigi, mano nuomone, treidingas ir kelionės turi daug bendro. Aš ilgas keliones pradėjau organizuoti apie 2011 metus. Kurį laiką praleidau JAV ir Europoje … Po to pradėjau keliauti po Aziją – ir supratau, kad man tai patinka kur kas labiau! Aš praleidau 5-6 metus važinėdamas po Aziją, kol prasidėjo visa šita istorija su kovidu…

— Ar galėtumėte patarti, kaip derinti prekybą ir keliones? Juk tai nėra taip lengva! Ypač jei daug laiko praleidžiate lėktuvuose ar laivuose … Kaip sekasi kombinuoti treidingą ir keliones?

— Tai labai geras klausimas! Laimei, kai aš keliaudavau, dar naudojau vidutinio laikotarpio sandorius. Bet … Manau, jeigu jūs keliaujate aktyviai, jums geriau tiktų trumpalaikės prekybos strategijos! Dabar esu namie – Singapūre! Kad ir kur eičiau, visada pasiimu nešiojamą kompiuterį. Ir prekiauju aš taip … Dažniausiai aš nieko neveikiu! Kai nesu namie, savo telefone stebiu grafikus. Jei matau, kad prekybos modelis gali greitai susiformuoti, randu kavinę ar bent jau suoliuką parke, atsisėdu, įjungiu savo telefone interneto bendrinimą, atidarau nešiojamąjį kompiuterį ir prekiauju! Beje, aš paprastai neprižiūriu savo sandorių. Laukiu, kol rinkoje atsiras tam tikri kriterijai. Kai taip nutinka, aš atidarau sandorį … Ir tada iš savo telefono stebiu įvykių eigą. Beveik niekada nesikišu į savo sandorius … Bet jei reikia, vėl ieškau vietos, kur galėčiau prisėsti. Prekiauti iš savo telefono man neišeina! Nežinau, kaip kiti tai daro … Telefoną naudoju tik tam, kad sekti prekybines galimybes ir stebėti sandorius. Aš prekiauju iš nešiojamojo kompiuterio!

— Geras patarimas! Aš taip pat nemoku prekiauti iš savo telefono. Aš bandžiau, bet per kelias savaites vis tiek nepripratau … Per daug nepatogu! Taip kad aš taip pat naudoju telefoną tik norėdamas sekti esamą situaciją. Kartais naudoju alertus… Bet prekiauju iš kompiuterio. Ar galėtumėte papasakoti apie savo mėgstamiausias prekybos vietas? Visas, įskaitant šalis ir miestus …

— Tai šiek tiek keista, bet aš mėgstu traukinius! Juose yra kažkas! Man patinka sėdėti prie nešiojamojo kompiuterio, o peizažai lekia pro mane už lango … Šioje patirtyje yra kažkas patrauklaus! Prekyba judančioje ervėje … Kartais prekiauju ir autobusuose. Bet tai tik estetinė pirmenybė. Man patinka, kai aplink mane kažkas vyksta, o aš esu sutelktas į savo kompiuterį … Skamba šiek tiek paradoksaliai! Dėl tos pačios priežasties man patinka rašyti postus bloge sėdint prie stalo kavinėje, o ne savo kabinete. Aš išbandžiau ir viena, ir kita … Ir man labiau patinka kavinė! Man patinka, kai mane supa foninis pokalbių triukšmas, man patinka, kai kažkas vyksta aplink mane …

— Taip, esu bandęs prekiauti bendradarbystės erdvėse – man tai nepatiko! Kokios šalys tau labiau patinka? Kelionėms, prekybai … Ir apskritai!

— Metams bėgant, aš labai įsimylėjau Aziją! Anksčiau dievinau Europą, bet laikui bėgant man kažkodėl ji pradėjo rodytis nuobodi, ir mane pradėjo traukti Azija. Man labai patinka Balis! Aš ilgą laiką mokiausi banglenčių sporto… Grįšiu prie šios veiklos, kai bus panaikinti apribojimai dėl kovido! Dar aš taip pat myliu Čiangmajų, tai Tailande. Ten labai komfortiškas gyvenimo tempas … Galbūt, aš senstu! Tačiau pastaraisiais metais stengiausi išvengti amžino didžiųjų miestų šurmulio. Taipėjus taip pat geras! Galbūt šiuo metu tai yra trys mano mėgstamiausi miestai. Bet, žinoma, pastaruoju metu nekeliauju dėl kovido apribojimų … Tikimės, kad iki metų pabaigos juos nuims! Pamatysime.

— Galbūt tai nepaprastas klausimas, bet ar yra šalių, kurios jums nepatiko? Šalys, į kurias nenorėtumėte grįžti? ..

— Geras klausimas! Ko gero… Kartą nusprendžiau pagyventi Kinijoje! Be to, viename iš mažų miestelių. Ir man tai visai nepatiko! Nepatiko tiek, kad aš neišlaikiau ir išvykau anksčiau, nei buvau planavęs. Bet tai įvyko maždaug prieš ketverius ar penkerius metus, manau, kad nuo to laiko ten viskas pasikeitė. Niekada nebuvau Šanchajuje – manau, kad man ten būtų patikę!

— Kur būtent buvote Kinijoje? 

— Guangsi, tai pietinė provincija. Bet nesu aplankęs nė vieno didmiesčio, gyvenau mažame miestelyje … Girdėjau, kad dabar ten geriau! Pažiūrėsime, gal ten ir užsuksiu, kai grįšiu prie kelionių.

Bet yra viena vieta, kur aš tikrai nesiruošiu važiuoti – Malaizija! Singapūras ir Malaizija yra kaimynės, todėl aš ne kartą esu buvęs ten. Nežinau kodėl, bet mes su ja tiesiog nesutariame! Man nepatinka atmosfera Malaizijos miestuose, jei suprantate, ką noriu pasakyti … Kaip ir maistas! Maistas vaidina svarbų vaidmenį mano kelionių pasirinkime. Maistas man turi patikti! Iš dalies dėl to aš taip myliu Aziją. Apskritai man patinka Azijos virtuvė … Europoje kažkodėl makaronų lėkštė kainuoja nerealius pinigus! Jei mes kalbame apie tradicinį variantą. Taigi bendrai… Malaizija – nesu jos fanatas!

— O daugelis ją myli! Asmeniškai aš – nelabai … Nors, aš ten gerai praleidau laiką! Ko gero, ateityje verta ten grįžti. Sakykite, ar turite kokią nors dienotvarkę, kuri padeda jums palaikyti savo aukštą efektyvumą keliaujant? Tiek treidinge, tiek apskritai!

— Manau, kad vienas pagrindinių treidingo pranašumų – jis visur vienodas, kad ir kur bekeliautumėte! Dauguma pradeda prekiauti būtent dėl to. Juk užsiimti treidingu galima praktiškai bet kurioje pasaulio vietoje! Kadangi pastaruoju metu keliavau tik Azijoje, man neteko susidurti su didesniais laiko juostų pakeitimais, todėl ir mano dienotvarkė nelabai pasikeitė. O dėl to, kas nėra tiesiogiai susiję su treidingu … Man labai padeda užsiėmimai sporto salėje! Jau porą metų reguliariai treniruojuosi. Pratimai yra puikus kraujo išsklaidymas ir pravalo galvą! Man tai beveik meditacinė praktika … Daugybė puikių idėjų kilo būtent per sportinius užsiėmimus!

— Taip, aš irgi tai pastebėjau! Dar idėjos taip pat dažnai aplanko mane pasivaikščiojimų metu. Kur mieliau apsistojate keliaudamas? Naudojates Airbnb? Ar jums labiau patinka viešbučiai? Kurie jums patinka – aukščiausios klasės ar pigesni?

— Aš viską išbandžiau! Pradžioje, žinoma, mane labiau traukė brangūs viešbučiai. Bet vėliau aš supratau, kad man patinka gyventi vietinių gyvenimą … Keliaudamas visada stengiuosi susimaišyti su kultūra, pagyventi paprasto žmogaus gyvenimą toje šalyje. Manau, kad brangiuose viešbučiuose svečiai yra izoliuoti nuo to, kas vyksta konkrečiame mieste… O man patinka pajausti vietinę kultūrą! Matyti tai, ką mato vietiniai gyventojai, valgyti tai, ką jie valgo … Man patinka gatvės maistas! Toks turizmas man patinka labiau. Ritz viešbučius galite rasti beveik visose šalyse. Bet ir patirtį jūs visur gausite tą pačią! Gyvendami viešbutyje, jūs nesužinosite praktiškai nieko naujo, negausite naujų įspūdžių, nepamatysite, kokį gyvenimą žmonės gyvena … Taigi taip, man labiau patinka nuomotis butus, taip pat ir per Airbnb.

— Teisingai pastebėta! Įdomiausią patirtį aš gaudavau tada, kai apsistodavau ne turistiniuose rajonuose. Patirtis ne visada buvo maloni, bet visada įdomi! Nors laikas nuo laiko malonu ilsėtis viešbučiuose!

— Taip, laikas nuo laiko!

— Ką galėtumėte patarti tiems, kurie taip pat nori tapti treideriu-keliautoju? Ar verta pradėti keliauti iškart, kai tik atsiranda galimybė? O gal pirmiausia reikia tvirtai atsistoti ant kojų treidinge? Kada geriausia pradėti keliauti? ..

— Sudėtingas klausimas! Paprastai stengiuosi neduoti paruoštų sprendimų, juk gyvenymo sąlygos pas kiekvieną skirtingos… Šį pasirinkimą teks padaryti patiems. Tačiau pasakysiu, kad neverta keliauti, jei neturite pajamų šaltinio! Ir … Tiesą sakant, turėjau pradėti sakydamas, kad jei jums reikia pinigų – neturėtumėte užsiimti treidingu! Man atrodo, kad treidingas jums turėtų likti papildoma veikla, kol visko neišsiaiškinsite ir nepasieksite stabilaus pelningumo. Be to, į treidingą reikia pereiti palaipsniui! Jei jusite pinigų poreikį, tai taps jums streso šaltiniu, ypač jei jus sups nepažįstama aplinka …

Taigi patarčiau pirmiausia išmokti prekiauti. Jei negalite susitvarkyti su treidingu gimtinėje, negalėsite susitvarkyti ir su juo ir užsienyje… Tačiau yra viena šios taisyklės išimtis. Kai kuriems žmonėms gimti namai – negatyvumo šaltinis. Gyvenimas užsienyje jiems yra lengvesnis ir patogesnis … Ypač tuo atveju, jei pragyvenimo išlaidos ten mažesnės nei namuose! Tokiu atveju galite pagalvoti apie persikraustymą. Bet vis tiek jums reikia kažkokio apsidraudimo … Negalima persikelti į kitą šalį, turint sąskaitoje tik šimtą dolerių! Jūs turite turėti santaupų. Kaip ir galimybę sugrįžti kokiu nors atveju …

— Taip, aš pirmą kartą bandžiau derinti treidingą su kelionėmis 2017 m., tačiau teko greitai sugrįžti į gimtinę! Tada aš dar nebuvau tam pasiruošęs. Aš jau neblogai gaudžiausi treidinge, bet vis tiek mano lygis nebuvo reikiamo lygio … Taigi grįžau atgal į Kanadą ir keletą mėnesių visiškai sutelkiau dėmesį į savo prekybą. Pasisekė, kad turėjau šiek tiek santaupų, todėl nepatyriau didelių sunkumų, nors tai tikrai nebuvo lengva!

– Manau, kad geras variantas – pradėti nuo mažo! Iš pradžių,  tiesiog paragaukite kelionių, išvykite kur nors savaitei ar mėnesiui! Neverta iškart kažkur persikelti keletui metų. Paragaukite kelionių ir grįžkite! Tai sustiprins jūsų motyvaciją sėkmingai prekiauti. Tada galima pagalvoti ir apie ilgesnes keliones … Kai aš pradėjau keliauti, taip pat išvykau vos porai savaičių! Tada aš šį laikotarpį padidinau iki mėnesio, paskui iki trijų … Laikui bėgant, kelionės tapo vis ilgesnės ir ilgesnės.

— Savo tinklaraščio dėka, turbūt, kiekvieną dieną bendraujate su treideriais! Sakykite, dėl ko žmonėms dažniausiai kyla sunkumų?

– Vėlgi, atsakyti į šį klausimą nėra lengva, juk visi daro skirtingas klaidas! Taigi, bijau, kad negalėsiu jūsų klausytojams suteikti universalaus atsakymo … Tačiau manau, vis tik yra vienas dalykas, dėl kurio, kaip pastebėjau, daugeliui treiderių kyla sunkumų …Jie stengiasi vienu metu prekiauti daugybę skirtingų modelių! Pramušimo įėjimai, trendiniai, kontrtrendiniai, viskas, kas įmanoma… Rezultate jie gauna vidutiniškus rezultatus su viskuo.

Štai, ką patarčiau … Apsvarstykite galimybę visiškai sutelkti dėmesį į vieną konkretų modelį, paterną! Pasirinkite modelį, kuris jums yra gerai žinomas … Tiek gerai, kad pažvelgę ​​į jį pamatysite dalykus, kurių kiti galbūt nemato! Tai – patarimas, kurį galiu duoti daugeliui treiderių. Pasiekite tikrai gerą lygį nors su kažkuo vienu, ir … Jūs nueisite toli! Daug lengviau sutelkti dėmesį į vieną dalyką, nei iš karto atkreipti dėmesį į daugelį variantų… Štai mano patarimas!

— O kaip žinoti, kada laikas pridėti prie išmokto modelio dar vieną? Pirmiausia reikia pasiekti gerų rezultatų su pirmu? Ar tokie dalykai tiesiog jaučiami?

— Sudėtingas klausimas! Jei jūsų modelis priklauso nuo rinkos fazės … Pavyzdžiui, jei esate trendinis treideris, tada akivaizdžiai negalėsite prekiauti laikotarpiais, kai nėra trendų! Tokiu atveju turėtumėte pradėti sekti skirtingus aktyvus, skirtingas valiutų poras, minorus, galbūt net S&P indeksą …

Bet aš patarčiau sutelkti dėmesį į paternus, kurie pasirodo gana dažnai ir nepriklauso nuo rinkos fazių. Jeigu taip išeis! Jei ne, pabandykite pritaikyti savo strategiją su skirtingais aktyvais. Ir tai taikoma ne tik strategijoms! Tarkime, kad prekiaujate trendus su GBPUSD … GBPUSD trendo charakteris yra itin ypatingas! Jis juda kitaip nei, pavyzdžiui, USDJPY. Galite pabandyti paprekiauti trendus ir ten, ir ten! Tokiu būdu, tapsite trendiniu treideriu su dviguba specializacija

Bet apskritai … Pabandykite rasti keletą mėgstamų modelių, kurie priskiriame toje pačioje kategorijoje. Ir pasiekite su jais tikrai labai gero lygio! Net pasakyčiau – pasaulinės klasės lygio! Nes tik tokiu būdu galite pakilti aukščiau visų kitų.

— Teisingai pastebėta! Manęs dažnai klausia, su kiek porų reikia prekiauti. Aš pats prekiauju apie 15, turiu modelį, kuris rodo jose stabilius rezultatus. Kiek porų prekiaujate jūs?

— Šiuo metu – tik vieną! Anksčiau prekiavau keliomis poromis, bet paskui supratau, kad lyginant su viena pora, visos kitos man rodo vidutiniškus rezultatus. Taigi nusprendžiau, kad geriau prekiauti tik viena pora, bet labiau didesniu lotu (žinoma, proto ribose), nei prekiauti daugybe porų su mažesniais lotais. Tai – labiau koncentruotas požiūris … bet ir labiau kontroliuojamas. Aš pradėjau daug geriau suprasti šią porą ir pradėjau gauti dar geresnius rezultatus. Dabar jai skiriu visą dėmesį.

— Kokį laiko intervalą jūs sekate? 

— Kadangi prekiauju tik su viena pora, stebiu visus laiko intervalus! Kas būtų neįmanoma, jei iš karto prekiaučiau penkias-dešimtis porų. Tai – vienas iš koncentruoto požiūrio privalumų! Tu viską žinai apie savo porą.

— Šaunu! Nemanau, kad galėčiau prekiauti tik vieną porą, bet skamba logiškai.

— Pabandykite atlikti savo prekybos analizę per kelerius metus! Galbūt, pastebėsite, kad tam tikra pora ar modeliai išsiskiria iš visų kitų savo stabilumu … Arba jums tai atrodo paprasčiau ir suprantamiau. Pabandykite sutelkti dėmesį į tai! Kam gaišti savo dėmesį blogiems variantams? Vienintelis atsakymas – diversifikacija … Tačiau verta apsvarstyti: jei taip siekiate diversifikacijos, galbūt tai reiškia, kad nesate taip tikras dėl savo geriausio varianto?..  Žodžiu,čia reikia rasti pusiasvyrą! Įvertinkite savo pasitikėjimą skirtingomis poromis ir modeliais, rezultatais, pagalvokite, ar jums būtų patogiau susitelkti ties vienu, o ne į keturis ar penkis dalykus … Bet, žinoma, čia viskas yra individualu! Mano atveju „purizmas“ visiškai pateisina save … Beje, seku ir kitas valiutų poras! Bet aš prekiauju tik viena. Pastebėjau, kad koncentruotas prekybos metodas man yra pats efektyviausias.

— Įdomu… Esu įsitikinęs, komentaruose būtinai paklaus, kokią gi porą jūs prekiaujate!

— EURUSD [juokiasi]! Taip, pačią populiariausią porą.

— O, tai įdomu! Asmeniškai man ji patinka mažiausiai iš visų.

— Ok! Tai gerai! Reiškia, pas jus yra sava niša.

— Taip, tai tikrai … Prekybos tik viena pora koncepcija yra įdomi … Kai nusprendėte sutelkti dėmesį tik į EURUSD, ar pradėjote sudaryti daugiau sandorių su ja?

– Ne, šiuo atveju aš tapau labiau susikaupęs! Kantriai laukiu savo modelio. Ir jei modelis pasirodys geras, aš įeinu stambiai! Žinoma, ne su 10% rizika … Sakykime taip! Daugelis pataria prekiauti rizikuojant 1-2% nuo depozito. Aš rizikuoju šiek tiek daugiau! Bet taip yra todėl, kad aš atlikau visus “namų darbus” ir jau sudariau tūkstančius tokio tipo sandorių. Jei situacija vystosi ne mano naudai, aš tai matau. Ir naudoju protingus stopus.

Visa tai įmanoma tik ilgametės prekybos patirties dėka! Tai – privalumas, kurio neturi algoritmai… Labai sunku nukopijuoti mano požiūrį. Tai padaryti užtruktų begalę laiko, stebint visus tuos pačius dalykus, kuriuos darau aš … Treidingo reikšmė nėra pinigų užsidirbimas! Treidingo reikšmė yra tame, kad uždirbti pinigus stabiliai ir nuosekliai. Nuoseklus ir nuoseklus pinigų uždirbimas. Algoritmai įgauna pagreitį, jų rinkos dalis auga ir auga. Kaip mes galime juos pralenkti? Reikia išmokti matyti rinką tokiu būdu, kuris jiems neprieinamas! Bent jau dabartiniame jų vystymosi etape …

— Nenorėtumėt paliesti dar kokios nors temos pabaigai?

— Manau, kad ne! Nors … Jei neprieštaraujate, norėčiau jums užduoti klausimą! Juk jūs surengėte tiek daug interviu su įvairiais treideriais… Pasakykite man, ar iš šių interviu sužinojote tai, ko negalėtumėte sužinoti, jei prekiautumėte vienas, neskaitytumėte forumų ir nebendrautumėt su kitais treideriais? Ar buvo kažkas, kas pakeitė jūsų požiūrį į treidingą?

— Sudėtingas klausimas … Metodologija ir strategijos – tikrai ne! Galbūt iš interviu sužinojau du svarbius dalykus. Pirma, mąstymo būdas … Dėka pokalbių su kitais treideriais aš pradėjau visiškai kitaip žiūrėti į prekybą! Pradėjau galvoti tikimybėmis ir nebesijaudinau dėl atskirų sandorių. Ko gero, tai – svarbiausias dalykas.

        O antra – man nuolat primenama, kaip svarbu nenuklysti nuo savo kelio. Manau, kad tai buvo vertingiausia man pamoka. Kai kiekvieną savaitę bendraujate su kitais treideriais… Negalima leisti sau būti silpnam! Negalima nukrypti nuo savo proceso. Atsakomybė, kurią sukelia podcasting’ai, man labai padėjo! Finansiniu požiūriu podkastai nėra ypač pelningi, tačiau tai yra begalinis motyvacijos šaltinis ir nuolatinis priminimas man nenustoti dirbti su savimi ir savo požiūriu. Tai man pasirodė svarbiausia.

— Aišku! O dar kartu su tuo padedate daugeliui treiderių!

— Taip, žinoma!

— Ačiū, kad užsiimate šiuo sunkiu darbu dėl mūsų [juokiasi]!

— Tai ne taip ir sunku! Ir tai man patinka, taip kad, jokių problemų.

— Puiku!

— Gerai, Chrisai! Jeigu kas nors norės susisiekti su jumis po inteviu, kaip galima tai padaryti? Kur galima rasti jūsų tinklaraštį ir kitą turinį?

— Mano tinklaraštis yra adresu pipmavens.com! Ten taip pat galite rasti mano el. pašto adresą. Arba galite užsiprenumeruoti mano naujienlaiškį. Kiekvieną kartą, kai paskelbsiu naują tinklaraščio įrašą ar išbandysiu ką nors naujo, gausite pranešimą. El. paštas ir tinklaraštis – pagrindinis mano būdas bendrauti su kitais treideriais.

— Puiku! Jūs taip pat turite knygą, tiesa? Ar norite papasakoti apie ją?

— Tiesą sakant, aš turiu jas dvi, nors žiūrint ką laikyti knyga! Bet taip, aš turiu knygą, kurią galima įsigyti iš Amazon pavadinimu „Forex Dreaming“. Tai gerai tiks pradedantiesiems. Joje aš kalbu apie tai, kodėl šis žaidimas sukurtas taip, kad dauguma mažmeninės prekybos treiderių visada yra pažeidžiamoje padėtyje. Interesų konfliktai yra visur, taip pat ir forumuose! Pavyzdžiui, jei bandysite išmokti prekiauti naudodamiesi BabyPips svetainės medžiagomis, jūsų laukia sunkūs laikai! Kodėl? Visa tai paaiškinu knygoje! Joje aprašau bendrą vaizdą. Tai kainuoja tik dolerį! Galiu rekomenduoti visiems pradedantiesiems treideriams, kurie nėra susipažinę su mažmeninio treidingo struktūra.

— Smalsu! Manau, kad ir aš ją perskaitysiu, tiesiog savo malonumui. Chrisai, paskutinis klausimas, kurį visiems savo svečiams užduodu podkasto pabaigoje! Ar galite pateikti mūsų klausytojams paskutinį patarimą, kuris padėtų jiems pagerinti treidingą?

— Savo svetainėje turiu penkių principų sąrašą. Manau, kad pabaigoje norėčiau pasidalinti vienu iš jų su jumis. Pelninga prekyba iš tikrųjų neturi nieko bendra su pinigais! Jei treidingo metu galvosite, kaip užsidirbti pinigų, jūsų laukia sunkūs laikai. Skamba paradoksaliai! Juk visi atėjome į šį verslą būtent dėl ​​pinigų. Paprastai aš pateikiu tokią analogiją … Įsivaizduokite, kad jūs įžengėte į bokso ringą, kad susirungti dėl čempiono titulo. Kovos metu gi nežiūrėsite į taurę! Jūs sutelksite dėmesį į smūgius ir jų išvengimą… Kurie nėra tiesiogiai susiję su taure! Treidinge taip pat reikia sutelkti dėmesį į darbą, į procesą … Nebandant kuo greičiau pasiekti rezultato. Rezultatai ateis patys! Atlygis greičiausiai bus didesnis, nei jūs manote. Bet norint jį gauti, reikia atsisakyti noro jį turėti.

— Geras patarimas! Visiškai sutinku su tavimi. Šaunu! Ačiū, kad skyrėte mums laiko, Chrisai! Ir ačiū už patarimus, manau, kad mūsų klausytojai labai įvertins šį interviu! Pasidalinkite mintimis komentaruose, parašykite tai, kas jums labiausiai patiko! Iki greito! Dar kartą ačiū, Chrisai!

 

Išversta specialiai portalui Spekuliantas.com


Patiko straipsnis? Sek Forex prekiautojo portalo Facebook puslapį ir sužinok naujienas pirmas!


Nori išbandyti Forex prekybą? Rinkis patikimą Forex brokerį Roboforex ir gauk 30USD bonusą prekybos pradžiai.

Esi naujokas ir nežinai nuo ko pradėti? Praeik nemokamą įvadinį 10 pamokų kursą Forex naujokams!

0 0 balsai
Article Rating
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Comments
Įterptieji atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Prisijunk

2,366SekėjaiPatinka
1,650ŽiūrovaiPrenumeruoti
- Reklama -

Paskutiniai straipsniai

0
Norėtųsi jūsų minčių, pakomentuokite.x